نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
fencer33 آفلاينتعداد ارسال ها: 228
تاريخ عضويت: 9 /3 /1394
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 2929
تعداد تشکر شده: 1696
نیروی زمینی ارتش ج.ا.ا
انجمن اي ار ارتش

مقایسه MBT های المان و انگلستان
طی این مطلب قصد داریم تا دو نمونه از قوی ترین و محافظت شده ترین تانک های دنیا را با هم مقایسه کنیم اولی تانک«Leopard_2A7»ساخت آلمان و دومی تانک«Challenger_2»مدل«Megatron» البته از آنجایی که تانک «چلنجر_۲مگاترون» در برخی از نمونه های دارای موتور یکسان با تانک «لئوپارد»است طی این مقایسه از همین مدل مگاترون جهت رویایی با تانک بسیار نیرومند آلمانی استفاده شده است.
در آغاز شروع رویایی این دو هیولا قدرتمند به برسی توپ و سلاح های مورد استفاده در هر دو تانک میپردازیم.با این که هر دو تانک غربی هستند ولی از لحاظ توپ اصلی کاملا متفاوت هستند،هر دو تانک از توپ با کالیبر های کاملا یکسان استفاده میکنن که شامل توپ(۱۲۰)میلیمتری با کالیبر(۵۵)است که توپ تانک«Leopard_2»مدل«L55»بدون خان است و توپ تانک«Challenger_2»مگاترون مدل «L30 charmed gun»و خان دار و در اینجا به طور کامل در مورد هر دو توپ و مزایا و معایب هردو صحبت میکنیم.
برای بهتر متوجه شدن کالیبر سلاح بهتر است بدانید توپ ها در حقیقت دو کالیبر دارند یکی قطر لوله توپ و دیگری طول لوله توپ .به عنوان مثال بر روی تانک«Leopard_2» دو نوع توپ قابل نصب میباشد یکی «L44 120mm» و دیگری «L55 120mm» هردو توپ دقیقا یکی هستند هر دو(۱۲۰)میلیمتری هستند و مکانیزم هردو یکی است.
اما طول لوله این دو با هم فرق میکند و توپ«L55»از توپ«L44»بلند تر میباشد که این خود مزایا و معایبی دارد.مزایای استفاده از توپ بلندتر افزایش قدرت و دقت ،همچنین برد توپ میباشد.اما معایب آن در محیط های نبرد شهری مشخص میشود که به علت وجود محیط های تنگ و باریک امکان چرخش مناسب برجک و سرعت عمل پاسخگویی تانک به تهدیدات پایین می آید.
اما توپ«L55»آلمانی نصب شده بر روی تانک لئوپارد نمونه بلند تر شده توپ«L44»ساخته شده توسط شرکت پیشرو«راین متال»میباشد و یکی از دقیق ترین و پر قدرت ترین توپ های ساخته شده تا به امروز و بدون خان میباشد.(توپ های نصب شده بر روی تانک های آبرامز،مرکاوا،آریت و لکرک همگی دارای کالیبر(120mm) میباشند و از توپ«L44»در ساخت آنها استفاده شده)
توپ مورد استفاده در تانک چلنجر دو مگاترون«L30 charmed gun»میباشد که نمونه ارتقا یافته توپ«L11»مورد استفاده در تانک های چلنجر یک و چیفتن بود.این توپ خان دار بوده و در مکانیزم آن خرج انفجاری و گلوله به صورت جداگانه استفاده میشود بر خلاف توپ تانک لوپارد که خرج و گلوله یکپارچه و مانند گلوله اسلحه های انفرادی میباشد.در این قسمت بررسی این دو هیولا یعنی«Challenger_2 Megatron» و«Leopard_2A7»پرداخته و سلاح اصلی آنها را رو در روی یکدیگر قرار میدهیم.در ابتدا به مبحث خان در توپ دو تانک میپردازیم(لئوپارد توپ بدون خان و چلنجر توپ خان دار).
شاید برای خیلی از شما ها این سوال پیش بیایید که چرا توپ تانک های مدرن اکثرا بدون خان هستند مگر خود خان باعث افزایش قدرت ،دقت و همچنین برد موئثر تانک نمیشود،در پاسخ باید جواب را در گلوله های تانک های مدرن پیدا کرد،چرا که گلوله های تانک های مدرن دارای بالچه هایی هستند (چه در انرژی جنبشی و چه در انفجاری شدید) که مسیر حرکت گلوله را تثبیت میکنند و کاهش برد و دقت ناشی از عدم وجود خان را تا حدود زیادی جبران میکنند.
از طرفی عدم وجود خان طول عمر لوله را به دلیل کاهش اصطکاک بین گلوله و لوله توپ افزایش میدهد همچنین سرعت خروج گلوله از لوله توپ افزایش پیدا میکند.(این را بیاد داشته باشید که باز هم دقت و برد توپ های خان دار اندکی بهتر میباشد).
دولت بریتانیا برای هماهنگی بهتر با ناتو طی یک دوره و به صورت آزمایشی توپ های«L55»بدون خان را همانگونه که در تصویر پائین مشاهده میکنید بر روی تانک های چلنجر نصب کرد و از عملکرد و قدرت توپ مخصوصا در مورد گلوله های انرژه جنبشی استقبال کرد در این دوره گفته شد که گلوله های انرژه جنبشی مشابه نمونه«DM53»قدرت تخریب و نفوذی مشابه و حتی بهتر از گلوله های اورانیومی«L27A1 charm3» دارد.
اما دقت گلوله های«Charm_3»بهتر به نظر می آمد.(با ذکر این نکته که برای دقت بهتر گلوله های«چارم_۳»کوچکتر از مدل های مشابه میباشد)میزان نفوذ گلوله«DM53»حدود (۸۰۰)میلیمتر در زره میباشد و میزان نفوذ گلوله«L27A3»بین(۷۲۰ تا ۸۰۰)میلیمتر.پس از پایان دوره با وجود عملکرد خیره کننده توپ«L55»بریتانیایی ها گفتند به علت دقت و قدرت بهتر توپ«L30»در شلیک گلوله های شدید انفجاری مخصوص«HESH»ا از نصب توپ فوق العاده«L55»منصرف شده اند.
در تصویر بالا چلنجر دو با توپ«L30»خان دار و توپ«L55» بدون خان و همچنین تفاوت های گلوله های انرژی جنبشی سه تانک آبرامز«M829A3»،لئوپارد_دو «DM53»,چلنجر_دو«L27A3و L29»،(این گلوله فاقد بالچه و گلوله تمرینی میباشد)

اما مکانیزم عمل توپ های اصلی،ابتدا مکانیزم توپ چلنجر مگاترون «L30 charmed gun»را مورد بررسی قرار میدهیم.مکانیزم عمل چارم گان به این شکل میباشد که خرج انفجاری و گلوله به صورت جدا از هم استفاده میشوند.
بدین شکل که ابتدا گلوله در توپ قرار میگیرد و سپس خرج انفجاری جهت ایجاد انرژی لازم برای شلیک قرار میگیرد که خرج های گلوله های انرژی جنبشی و خرج های گلوله های انفجاری شدید با هم متفاوت هستند،البته این روش معایب و مزایایی دارد که از مزایای آن این است که پس از شلیک هیچ پوکه و باقی مانده ای در لوله توپ باقی نمی ماند.
همچنین میتوان برای گلوله متفاوت از خرج های متفاوت و مناسب گلوله استفاده کرد بنا بر نیاز،اما معایب ،کار کردن با این روش کمی برای گلوله گذار دشوار است و همچنین زمان گلوله گذاری نیز افزایش میابد.شاید با خود بگوید خرج ها و گلوله ها کجا قرار میگیرند و یا اگر پرتابه های ضد زره به داخل تانک نفوذ کنند بر اثر تماس با خرج های انفجاری بلافاصله منهدم شوند و تانک به طور کامل منهدم شود.
در پاسخ باید گفت خرج ها و گلوله ها جدا از هم نگهداری میشوند، گلوله ها در قسمت پشت برجک که خطر هدف قرار گرفتن کمتری دارند بدین شکل که مهمات انرژی جنبشی و مهمات انفجاری در محفظه های رولوری چهارتایی نگهداری میشوند و خرج های انفجاری در محفظه ای کاملا محافظت شده در قسمت شاسی که از قبل جهت اینکار تعبیه شده نگهداری میشوند و حتی اگر مهمات ضد زره به داخل نفوذ کنند احتمال تماس با خرج های انفجاری را ندارند.همه مهمات تانک که شامل حدود(۵۲)گلوله میباشد در برجک تانک قرار میگیرند.
باید عنوان نمود که مقایسه این دو تانک کار بسیار مشکلیست،و گاها سلیقه های مختلف در این انتخاب دخیل میگردد

اما مکانیزم عمل توپ لوپارد«2A7»که مدل«L55»میباشد از لحاظ کارایی و اطمینان پذیری در جهان زبان زد میباشد.در توپ«L55»راین متال مهمات پرتابی و خرج انفجاری در قالب یک گلوله میباشند دقیقا مشابه فشنگ های اسلحه های انفرادی،خب حال از خود میپرسید پس بعد از شلیک تانک پوکه ها کجا میروند مگر فضای داخل تانک محدود نمیباشد و این پوکه ها ایجاد مزاحمت برای سرنشینان نمیکنند؟.
در پاسخ باید گفت که مکانیزم عمل توپ و مهمات تانک به گونه ای طراحی شده اند که پس از شلیک پوکه حالت پرچ شدن و جذب شدن پیدا کره و باقیمانده ناچیزی از خود بجای میگذارد.مهمات تانک لوپارد در قسمت پشت برجک و کنار گلوله گذار قرار میگیرد اما همه مهمات تانک در این قسمت نیست و مهمات ذخیره در قسمت جلوی شاسی ،سمت چپ و کنار راننده قرار میگیرد.
این روش معایب و مزایایی دارد،از مزایای آن میتوان به حفاظت بهتر به علت کمتر بودن مهمات حساس و قابل انفجار در برجک اشاره کرد و همه مهمات تانک یکجا نگهداری نمیشوند همچنین محفظه مهمات دریچه برقی دارد که فقط هنگام استفاده و نیاز توسط گلوله گذار باز میشود و در باقی موارد بسته میباشد.
معایب این روش ،پس از اتمام مهمات داخل برجک باید تا بارگذاری مجدد برجک تانک در وضعیت خاصی قرار گیرد تا مهمات از جلوی شاسی به قسمت مورد نظر در برجک منتقل شوند و تانک در این زمان در معرض خطر میباشد به علت عدم امکان استفاده از توپ،دیگری اینکه به علت قرار گیری مهمات ذخیره در قسمت شاسی خطر انفجار بر اثر نفوذ انرژی حاصل از مین های ضد تانک و بمب های کنار جاده ای وجود دارد البته در مدل های«A6EX»جهت مقابله با این خطر حفاظت تانک در برابر مین افزایش یافته است.
مبحث سلاح اصلی هر دو تانک خاتمه یافت حال وقت این هست که مقایسه ای بین مگاترون و لوپارد داشته باشیم.تانک«چلنجر_۲مگاترون»حد اکثر(۵۲)گلوله نگهداری میکند و تانک«لئوپارد_2A7»حداکثر(۴۲)گلوله.توپ تانک چلنجر دو مگاترون خان دار بوده و دقت و برد بهتری دارد و توانایی شلیک بهتر گلوله های انفجاری را دارا میباشد.
توپ تانک«لئوپارد_۲» کارایی و اطمینان پذیری بیشتری دارد و گلوله انرژی جنبشی آن تخریب قابل قبولی دارد،همچنین دوام بهتری به علت بدون خان بودن دارد همچنین قابلیت شلیک موشک های لوله پرتاب را نیز دارد که توپ«چلنجر_۲مگاترون»به علت خان دار بودن این امکان را ندارد.در مجموع میتوان توان سلاح اصلی هر دو تانک را خوب ارزیابی کرد چه از لحاظ دقت چه از لحاظ قدرت.سیستم های کنترل آتش و الکترو اپتیکال:
سیستم کنترل آتش تانک«چلنجر_۲مگاترون»به یک سیستم کنترل آتش دیجیتالی ساخت شرکت جنرال داینامیکس کانادا مجهز میباشد.این سیستم از یک کامپیوتر تشکیل شده است که به صورت خودکار محاسبات مربوط به فرایند شلیک را انجام میدهد.
سیستم کنترل آتش تانک قادر است تا شش هدف متفاوت را به صورت یکجا ردیابی کند.جایگاه توپچی در جلوی فرمانده تانک قرار دارد و به یک سیستم تصویر ساز حرارتی محهز است که شرکت تیلز اپتروسیس سازنده آن است،این سیستم که از حسگر«UKTICM2»استفاده مینماید امکان دید در شب را برای توپچی فراهم مینماید.
تصویر حرارتی با بزرگنمایی(۴ الی ۱۱.۵)برابر در هدف یابها و نیز نمایشگر های دیجیتالی فرمانده و نیز توپچی نیز قابل رؤیت میباشد.توپچی تانک به یک هدفیاب اصلی متعادل مجهز است که از یک مجرای نشانه روی بصری ،یک مسافت یاب لیزری چهار هرتزی با دقتی در حدود پنج متر و بردی بین(۲۰۰ تا ۱۰۰۰۰)متر و همچنین یک صحفه نمایش تشکیل شده است.
کار طراحی این هدفیاب نیز توسط شرکت تیلز اپتروسیس انجام شده است.علاوه بر هدف یاب اصلی تانک به یک هدف یاب فرعی نیز مجهز است که موازی با توپ نصب شده است تا در صورت نیاز توسط توپچی مورد استفاده قرار گیرد.خدمه گلوله گذار نیز به پریسکوپ روزانه محهز میباشد و در صورت لزوم از آن لستفاده مینماید.جایگاه فرمانده تانک که در سمت رلست برجک واقع شده به هشت عدد پریسکوپ با قابلیت پوشش(۲۶۰)درجه مجهز میباشد.
در زیر هر پریسکوپ کلید قرمز رنگی تعبیه شده است که در صورت فشار دادن آن برجک به سرعت با پریسکوپ هم سو خواهد شد.فرمانده تانک به یک هدفیاب متعادل با میدان دید وسیع به نام«VS580_10»مجهز میباشد ،یک مسافت یاب لیزری نیز در آن تعبیه شده است.این هدف یاب قادر است تا دامنه(+۳۵ تا ۳۵-)درجه عمودی را پوشش دهد.کار طراحی وساخت این هدفیاب را شرکت ساژم بر عهده داشته است.
همچنین تانک های«چلنجر_۲»ارتش انگلستان به یک سیستم کاربردی اطلاعات میدان نبرد(PBISA)مجهز شده اند که شرکت جنرال داینامیکس انگلستان کار ساخت آن را به عهده داسته است.همچنین برای تانک های ارتش انگلستان یک سیستم تاکتیکی ارتباط دیجیتال به نام بومن(کماندار) در نظر گرفته شده است که علاوه بر امکانپذیر کردن ارتباطات امن، به طور خودکار موقعیت جغرافیایی تانک را نیز نمایش میدهد.اتاقک راننده به یک پریسکوپ غیر فعال«PDP»مجهز است.

پریسکوپ«PDP»چلنجر مگاترون از یک سیستم تقویت کننده تصاویر بهره میبرد،در نتیجه حرکت در شب نیز برای راننده امکانپذیر شده است.
اما در«Leoprad_2A7»:راننده در جلو تانک سمت راست قرار میگیرد و میتواند از طریق دریچه بالای سر میتوند از تانک خارج شود.همچنین برای راننده تانک بر روی دریچه بالای سر سه عدد پریسکوپ قرار دارد که دید خوبی به راننده میبخشد.
توپچی در سمت راست برجک جلوی فرمانده تانک قرار میگیرد(جلو فرمانده و پایینتر)و دارای یک سایت هدفگیری«EMES15»در بالای برجک(قسمت جلوی برجک سمت راست)این شیوه قرار گیری به یک علت عالی میباشد چون راننده نیز در سمت راست شاسی قرار میگیرد و اجازه میدهد تانک در کنار دیوار ها و درخت ها بتواند سنگیر بگیرد.
این سامانه(EMES15)شامل یک مسافت یاب لیزری با برد(۹۹۹۰)متر با دقت(۱۰)متر میباشدکه البته برای تیراندازی تا برد(۴۰۰۰)متر کاربرد دارد.سامانه دارای یک حالت دید حرارتی نسل دوم میباشد که توانایی بزرگنمایی(۱۲ایکس)را دارد.
این نمونه از نوع«WBG_X»در سال(۱۹۸۳)بر روی این تانک نصب شد.تا قبل از این نسخه تنها یک سامانه دید حرارتی نسل اول داشت غیر فعال داشت.فرمانده تانک نیز در سمت راست برجک پشت سر توپچی کمی بالاتر قرار میگیرد.
بالای سر فرمانده دریچه ای برای خروج وجود دارد و دور تا دور دیچه پریسکوپهایی برای دید سریع وجود دارد.فرمانده دارای یک سایت پانورامیک«PERI R17»میباشد که دید(۳۶۰)درجه به فرمانده میبخشد .این نمونه حتی به فرمانده اجازه درگیری مستقل از توپچی میدهد.
این سامانه توانایی بزرگنمایی هشت ایکس میدهد.فرمانده میتواند تصویر سایت هدفگیری توپچی را تیز دریافت کند و ببیند.در نسخه«PREI R17A2»که بر روی نسخه«A5»نصب شد دارای یک حالت دید حرارتی نیز بود ،که تصویر آن به صورت جدا از سامانه اپتیکی روزانه در نمایشگری جدا به نمایش در میاید.این سامانه در نسخه لئوپارد دو ای هفت تانک مورد بررسی مجهز به یک سامانه دید حرارتی نسل سوم شد که که کیفیت رنگ ها افزایش یافته و برد و دقت به خوبی بالا رفته است.


در انتهای مقایسه با توجه به ارتقا های هر دو تانک در زمینه الکرونیک و کنترل آتش میتوان نتیجه گرفت هر دو تانک در سطح خوبی قرار دارند.
هردو تانک لئوپارد و مگاترون تیربار هم محور توپ کالیبر(۷.۶۲)دارند ،هر دو تانک تیربار ریموت کنترل جهت نبرد های شهری دارند(تیربار های قابل کنترل در داخل تانک)اما با هم تفاوت هایی دارند،تیربار مگاترون کالیبر(۷.۶۲)میباشد و در قسمت جلو و سمت چپ برجک قرار دارد که دارای مزایای زیر میباشد.
تیربار های(۷.۶۲)برای مبارزه با نفرات بهتر میباشد و مهمات بیشتری حمل میکند.معایب برای درگیری با اهدف حفاضت شده کمی ضعیف هست و از آنجایی که جلو و سمت چپ قرار دارد دید و دقت بهتری دارد ولی خطر مورد اثابت قرار گرفتن با سلاح های سنگین افزایش میابد.
اما تیربار ریموت لوپارد کالیبر(۱۲.۷)میباشد و در قسمت کمی عقب تر از دریچه توپچی و سمت چپ میباشد.مزایا این تیربار گلوله برا مقابله با اهداف حفاظت شده بهتر هستند اما برای نفرات به خوبی(۷.۶۲)نیستند اما تیربار نواخت شلیک خوبی دارد ،محل قرار گیری حفاظت بهتری دارد چون قسمت انتهایی تانک هست ولی به نسبت مگاترون کمی دید کمتر هست اما هردو خوب هستند و عیب چندانی نمیتوان از هر دو گرفت.(با ذکر این نکته که تیربار(۷.۶۲)مگاترون با تیربار(۱۲.۷)میلیمتر قابل جایگزین میباشد).
اما نارنجک ها ی دود زا که این دو در این مورد کاملا با هم متفاوت هستند از لحاظ محل قرارگیری ،در چلنجر دو مگاترون نارنجک ها ساخت ویکرز،بزرگ و به صورت دو قسمت پنج تایی در دو طرف توپ اصلی و در جلوی تانک قرار دارد،مزایا و معایب،این شیوه قرار گیری باعث میشود که اطراف تانک را بهتر و کاملتر پوشش بدهد و عیب این روش در این است که احتمال هدف قرار گرفتن افزایش میابد (البته این احتمال وجود دارد که دلیل این باشد که اگر تانک مورد اصابت قرار گرفت به صورت خودکار جهت حفاظت بهتر فعال شود).
اما در تانک لئوپارد دقیقا برعکس هست و نارنجک های دودزا در طرفین و قسمت عقبتر برجک قرار دارند که بخوبه مشخص هست که این امر جهت حفاظت بهتر از نارنجک های دود زا هست و در معرض دید و تیر دشمن نمیباشند،نارنجک ها به نصبت مگاترون کوچکتر ولی تعداد بیشتر دارند.در این مورد هم هر دو تانک با اینکه کاملا با هم متفاوت هستند اما هر دو خوب هستند و چندان جای عیبی ندارند.
ابتدا از تانک لئوپارد«2A7»شروع میکنیم.برای آگاهی بهتر از اول پروژه شروع میکنیم.تانک(لئوپارد_۲)و آبرامز حاصل طرح مشترک«mbt70»بین آلمان و ایالات متحده میباشد که بعدا طرح کنسل شد و ادامه طرح در آمریکا به آبرامز رسید
ابتدا از تانک لوپارد دو ای هفت شروع میکنیم.برای آگاهی بهتر از اول پروژه شروع میکنیم.تانک لوپارد دو و آبرامز حاصل طرح مشترک«mbt70»بین آلمان و ایالات متحده میباشد که بعدا طرح کنسل شد و ادامه طرح در آمریکا به آبرامز رسید و در آلمان تانک لوپارد از آن مشتق شد.
پس از جدا شدن و تولید مدل های اولیه تانک لئوپارد دو این تانک برای بررسی بیشتر به ایالات متحده فرستاده شد و در آنجا با تانک ایالات متحده آبرانز مقایسه شد که بعدا مشخص شد در زمینه حفاظت و مقاومت زره تانک آبرامز برتر میباشد ولی در کل هر دو تانک در سطح یکسان بودند.این باعث شد که آلمانها مجددا بر روی مقاومت تانک کار کنند و زره تانک را تقویت کنند که نتیجه بخش هم بود و باعث شد محافظت تانک در حد تانک های آبرامز ام ۱ ای ۱ اچ ای برسد که رقم قابل قبولی بود،تانک«Abrams m1a1ha»از لحاظ زره نسبت به نمونه اولیه که مورد قیاس با لوپارد قرار گرفت از لحاظ زره بسیار مقاومتر میباشد ولی نسبت به نمونه «Abrams m1a2sep»که زره اورانیومی دارد زره ضعیف تری دارد.
مقاوت زرهی بین(۷۳۰ تا۸۶۰)میلیمتر در برابر گلوله های انرژی جنبشی و حدودا(۱۰۰۰)میلیمتر در برابر خرج گود این رقم برای تانک ابرامز ام یک ای یک در حدود(۷۶۰)میلیمتر تا(۸۴۰)میلیمتر در برابر انرژی جنبشی و(۱۴۸۰)میلیمتر تا(۱۵۸۰)میلیمتر در برابر خرج گود میباشد که رقم قابل قبولی میباشد(برای درک بهتر این را بدانید که مهمات خرج گود به مهماتی گفته میشود که بر اثر انفجار مواد منفجره درون کلاهک و تبدیل کردن یک تکّه فلز مخروطی شکل داخل کلاهک به مواد مذاب و پرتاب آن بر اثر فشار موج انفجار به طرف زره تانک گفته میشود.
در این روش مواد مذاب با سرعت صوت به زره بر خورد کرده و اگر قدرت نفوذ کافی داشته باشد میتواند داخل تانک وارد شود.اما مهمات انرژی جنبشی به مهماتی دارتی شکل بدون مواد منفجره از جنس فلز سخت مانند فولاد،تنگستن و یا اورانیومی میباشند،که با سرعتی بیش از سه یا چهار برابر سرعت صوت یا بیشتر شلیک میشوند،به بدنه تانک برخورد کرده و در درون زره تانک نفوذ میکند)البته باز هم آلمان ها کوتاه نیامدند و از نسخه لوپارد دو ای چهار به بعد که نسل ای پنج میشد زره تانک را ارتقا دادند بازره ماژولار.این زره ماژولار در قسمت جلو نوک تیز بوده و در پهلو ها نیز تا حدودی ادامه دارد و در نسخه ای هفت بخش بیشتری از کناره های تانک را پوشش میدهد،زره ماژولار به زره یکبار مصرف گفته میشود که به زره اصلی تانک متصل میشود و حفاظت و مقاومت تانک را افزایش میدهند ،و سریعا قابل تعویض میباشند.


البته باز هم آلمان ها کوتاه نیامدند و از نسخه«لئوپارد_۲ A4»به بعد که نسل ای پنج میشد زره تانک را ارتقا دادند بازره ماژولار.این زره ماژولار در قسمت جلو نوک تیز بوده و در پهلو ها نیز تا حدودی ادامه دارد و در نسخه«A7»بخش بیشتری از کناره های تانک را پوشش میدهد.
(زره ماژولار یا«medular»به زره یکبار مصرف گفته میشود که به زره اصلی تانک متصل میشود و حفاظت و مقاومت تانک را افزایش میدهند ،و سریعا قابل تعویض میباشند).این زره ماژولار نوک تیز و جالب نه تنها فرم ظاهری تانک را به کل تغییر داد بلکه مقاومت زره تانک نیز به میزان چشمگیری افزایش میداد مقاومتی تا(۱۲۰۰)میلیمتر در برابر انرژی جنبشی و بیش از(۲۱۰۰)میلیمتر در برابر خرج گود که رقمی در خور توجه میباشد.
البته بیشترین هدف از اضافه کردن این ماژول ها محافظت بیشتر در برابر موشکها و سایر مهمات خرج گود بود اما با توجه به شیب دار بودن زره ماژولار مقاوما در برابر انرژی جنبشی نیز به میزان قابل قبولی افزایش یافت،(زره شیب دار به دو دلیل به خاطر شیب دار بودن مقاومت بیشتری ایجاد میکنند،یکی به دلیل شیب دار بودن طول زره به نسبت زره با اندازه یکسان افزایش پیدا میکند و همچنین نفوذ در زره شیب دار به نسبت زره عادی سخت تر میباشد).همچنین مقاومت در پهلو ها نیز افزایش داشته.
اما شما حیرت زده خواهید شد اگر بدانید این زره ماژولار نوک تیز نصب شده در جلوی زره اصلی و همچنین پهلو ها در حقیقت ماژول های توخالی هستند و نه تو پر !!!
شاید با خود بپرسید چرا تو خالی؟
خب از آنجایی که زره ماژولار یکبار مصرف هستند و اگر مورد هدف با سلاح های ضد تانک پر قدرت قرار گیرند از دور خارج میشوند دیگر نیازی به اضافه کردن وزن اضافی نیست ،چرا که چناچه تو پر باشند مانند وزنه های اضافی میشوند که به تانک وصل شده اند و باز هم با یکبار اصابت بوسیله یک پرتابه ضد تانک پر قدرت از بدنه اصلی تانک جدا میشوند.
(زره تانک لئوپارد خود زره خوبی هست و این ماژول ها در حقیقت این زره را تقویت میکنند و جز زره اصلی تانک بشمار نمی آیند).همچنین پیچ،پرچ یا جوش دادن زره توپر بسیار دشوارتر میباشد،البته طبعا تعویض ماژول های تو خالی بسیار راحت تر از ماژول های توپر هست.در کل زره تانک لوپارد دو ای هفت زره فوق العاده عالی میباشد که تقریبا در برابر هر تهدیدی میتواند مقاومتی در خور توجه انجام دهد.
دوستان در بخش زره نکات ریزی وجود دارد که پس از معرفی زره هر دو تانک ،این دو را کنار هم قرار میدهیم که شما هم بهتر این نکات ریز را متوجه شوید


تانک چلنجر دو دارای یکی از معروف ترین زره ها در بین تانک های جهان میباشد ،این زره چابهام نام دارد و مانند توپ راین متال مشهور بوده و بسیاری از کشور ها در ساخت تانک خود از نسخه ای از این زره مشهور استفاده کرده اند.
این زره هموژن نورد خورده(RHA) که ساختار آن بسیار پیچیده و محرمانه بود آنقدر قدرتمند بود که بعد از آن بعنوان استانداردی جهت سنجش مقاومت زره دیگر تانک ها مورد استفاده قرار گرفت.این زره در پروژه تانک آبرامز نیز مورد استفاده قرار گرفت.در تانک چلنجر دو از نسخو دوم زره چابهام استفاده شده است.
برای بررسی بهتر تانک چلنجر دو و همچنین مگاترون به سابقه عملیاتی تانک در عراق میپردازیم.تانک چلنجر دو سابقه عملیاتی بسیار خوبی دارد این تانک در عملیات آزادسازی عراق سال ۲۰۰۳ شرکت کرد و در منطقه بصره عراق مستقر شد.
طی چند سال حظور تانک چلنجر دو در عراق این تانک بارها مورد اصابت انواع پرتابه های ضد تانک و بمب های کنار جاده ای قرار گرفت،از این رو بهترین روش برای متوجه شدن محافظت تانک همین کارنامه میباشد.طی یک مورد پریسکوپ راننده با تیربار های سنگین هدف قرار گرفت ،دید راننده مختل شد و تانک درون گودال افتاده و شنی های تانک از کار افتادن و علنا تانک از هر نوع تحرک باز ماند،اینجا بود که تانک مورد هجوم انواع پرتابه های ضد تانک شامل:«RPG_7 و RPG_29»و موشک ضد تانک میلان به تعداد چهارده بار قرار گرفت، اما تانک منهدم نشد،سرنشان جان سالم به در بردند و تانک پس از یک تعمیر اساسی هفت ساعت بعد مجددا به صحنه نبرد بازگشت.
همچنین گفته شده که تانک در یک روز مورد اصابت هفتاد راکت«RPG_7»نیز قرار گرفته و سرنشینان سالم ماندند،البته با توجه به زره تانک در قسمت های مختلف علنا راکت«RPG_7»شانس نفوذ چندانی در این تانک را ندارد.(با ذکر این نکته تمام تانک های مدرن تقریبا در برار«RPG_7»مقاوم میباشند).
طی یک مورد حمله با ار پی جی بیست و نه به قسمت جایگاه راننده و از روبه رو مهمات به داخل محفظه راننده نفوذ کرده و موجب قطع پای راننده تانک شد،گفته شده در هنگام اصابت زره واکنش انفجاری در محل نصب نبوده.طی یک مورد دیگر یک بمب کنار جاده ای بزرگ در زیر تانک منهدم شد اما به سرنشان تانک آسیب جدی نرسید،و فقط راننده کمی مجروح شد،در برجک نیز فقط یک نفوذ جدی بوسیله«RPG_29»انجام شد که بازهم سرنشینان را از دست نداد،و با کمی جراحت کار به پایان رسید.


هیچ تانک«چلنجر_۲»در عراق توسط دشمن منهدم و یا از رده خارج نشدند طی کل دوران خدمت که به نسبت تانک های آبرامز«A2»آمریکا که در همان زمان در عراق خدمت میکردند رقم در خور توجهی بود.(گفته شد حدود هشتاد و پنج فروند تانک آبرامز آمریکایی طی خدمت در عراق منهدم یا یا از دور خارج شدند).اما نهایتا تانک«چلنجر_۲»نیز مغلوب شد!؟.
اما نکات فراوانی در این مورد وجود دارد !یک تانک«چلنجر_۲»در اطراف بصره منهدم شد آن هم به طور کامل! بلو ان بلو (یا همان شلیک خودی)دلیل از بین رفتن این تانک بود؟ یک تانک«چلنجر_۲»به اشتباه تانک«چلنجر_۲» خودی را با مهمات«HESH»(ضد تانک انفجاری) دو بار هدف قرار داد که از ناحیه سایت فرمانده تانک مهمات نفوذ پیدا کرد و موجب مرگ دو تن از سرنشینان تانک گردید(به احتمال فراوان فرمانده و توپچی).
خب دوستان اینجا یک«فلش بک»کوتاه میزنیم به توپ و مهمات تانک اگر یادتان باشد گفتیم بریتانیا از هر دو توپ«L30 و L55»بر روی تانک خود استفاده کرد اما به دلیل قدرت و دقت بهتر در شلیک گلوله های«HESH»ترجیح داد از توپ«L30»استفاده کند ،گلوله های«HESH»جز خطرناک ترین گلوله انفجاری دنیا هستند و تا حدودی حکم موشک هلفایر را برای تانک دارند این گلوله قابلیت های زیادی دارد ،ضد زره،ضد نفرات،ضد استحکامات و سنگر ها.


اما برسیم به مگاترون تانک های مگاترون تا پیش از این از اطراف شاسی و قسمت جلو راننده با زره واکنشی انفجاری ساخت ویکرز محافظ میشدند(زره واکنشی انفجاری به زرهی یکبار مصرف گفته میشود که درون آن مواد منفجره قرار دارد که پس از اصابت با پرتابه های ضد تانک منفجر شده و از قدرت نفوذ پرتابه میکاهد).در مدل مگاترون حفاظت تانک چلنجر دو از این قبل نیز بیشتر شد،اینبار توسط اسرائیل،زره واکنشگر ویکرز با بلوکهای کامپوزیتی ساخته شد،همچنین کناره های برجک نیز با این زره پوشیده شد.
در پشت زره پوش و برجک نیز از زره قفسه ای استفاده شد،این نوع زره باعث میشود موشک یا راکتهایی که دارای بالچه در میانه یا انتهای خود هستند درون قفس گیر کرده و نتوانند حداکثر نیروی خود را به زره پوش وارد آورند،حجم قابل توجهی از هشدار دهنده ها نیز در قسمت های مختلف تانک تجهییز شدند که خطر حمله موشکی را اخطار میدهند.
تانک چلنجر دو از معدود تانک هایی هست که از فناوری پنهانکاری استفاده میکند.شکل خاص بدنه و برجک باعث گردیده تا اثر راداری تانک به حد اقل برسد این خاصیت در نسخه مگاترون توسط شرکت رافائل تقویت شده تا بر پنهانکاری تانک افزوده شود
با نگاهی دقیقتر به زره پیشانی تانک«لئوپارد»یک زره نوک تیز با شیب نسبتا تند میباشد که از بالا و پایین کم میشود،میبینیم در مقابل«چلنجر_۲»مگاترون یک زره شیب دار با شیب نسبتا ملایمتری هست که از پایین دارای طول بیشتری میباشد و در بالا کمتر میشود.اما نکات ریزی در این دو طراحی وجود دارد که تقابل را بسیار جالب میکند.


زره پیشانی لئوپارد از بالا و پایین کم میشود در قسمت بالایی مشکل چندانی ایجاد نمیکند اما در قسمت پایین جایی که به شاسی متصل میشود کمی مشکل دار میشود،در این قسمت خطر نفوذ به علت کاهش زره(با توجه به شکل زره ماژولار)افزایش میابد اما در تانک«چلنجر_۲»مگاترون این قسمت به خوبی پوشش داده شده است.زره دارای شیب نسبا ملایم تری است که باعث میشود زره تانک یکباره کاهش پیدا نکند.
در مقام مقایسه زره دو تانک از قسمت پیشانی،زرهLeopard_2A7»۰»مقدار(۱۲۰۰)میلی متر در برابر انرژی جنبشی و(۲۱۰۰)در برابر خرج گود(برخی منابع تا(۱۳۸۰)میلیمتر انرژی جنبشی و(۲۳۰۰)میلیمتر خرج گود مقاومت نیز ذکر کرده اند)برای«چلنجر_۲»مگاترون(۱۲۵۰)میلیمتر در برابر انرژی جنبشی و(۲۰۰۰)میلیمتر در برابر خرج گود که هر دو رقم در خور توجه و خوبی میباشند.
اما یک نکته مهم دیگر نیز وجود دارد و آن هم این هست که زره تانک«چلنجر_۲»مگاترون یکدست هست اما زره تانک لئوپارد ترکیب زره اصلی با زره ماژولار است که با توجه به میزان مقاومت ذکر شده کمی بقا پذیری تانک «چلنجر_۲»بهتر میشود.
از لحاظ پیشرانه تانک چلنجر دو از موتور«کوندور»با حجم موتور(۲۸)لیتر و گیربکس شش دنده استفاده میکند که به تانک سرعتی معادل(۵۷)کیلومتر(تقریبی) و حد اکثر برد عملیاتی(۴۵۰)کیلومتر میدهد ،دارای حد اکثر قدرت(۱۲۰۰)اسب بخار میباشد.همچنین قابلیت خروج اگزوز را نیز میدهد.
در مقابل تانک لئوپارد از پیشرانه پر قدرت«mtu883»با حد اکثر قدرت(۱۵۰۰)اسب بخار ،حد اکثر سرعت(۷۰) کیلومتر(به صورت تقریبی)،حد اکثر برد عملیاتی بیش از(۵۰۰)کیلومتر ،قابلیت خنک کاری جهت اختفای حرارتی،با موتور ژنراتور کمکی و قابلیت چرخش الکترونیکی برجک که سرعت چرخش قابل توجهی برای برجک همراه میکند.
در این قسمت بر خلاف بخش های قبلی تانک لوپارد برتری بلامنازعی دارد حتی باز آلمانها کوتاه نیامدند و یک پیشرانه نیز با قدرت(۱۶۵۰)اسب بخار تولید کردند (البته هنوز کاملا عملیاتی نیست چون فعلا نیازی به هزینه بیشتر ندارند).اما کوندور موتور حجیمی میباشد که با وجود اینکه هر دو تانک از پاور پک استفاده میکنند اما تعمیرات دشوارتر و جایگزینی سخت تری دارد،بدلیل حجم بیشتر فضای کمتری برای سوخت در اختیار میگذارد.
البته برخی نمونه ها به موتور«mtu883»که مشابه موتور«Leopard_2A7»میباشند مجهز شده اند(نمونه های صادراتی) همچنین یک موتور(۱۵۰۰)اسب بخاری برای تانک در حال توسعه میباشد.
دوستان برای اینکه دو تانک بتوانند رقابت کنند هر دو تانک با موتور«mtu883»در نظر گرفته میشوند که توان اسب بخار به وزن یکسانی داشته باشند(هر دو تانک وزن تقریبی ۶۲.۵ تن دارن) وگرنه با توجه به مشخصه های پیشرانه تانه تانک«Challenger_2 megatron»شانس چندانی برای رقابت با لئوپارد نخواهد داشت اما با در نظر گرفتن پیشرانه و قوای متحرک وضعیت متفاوت خواهد شد
یکشنبه 08 اسفند 1395 - 02:18
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 10 کاربر از fencer33 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: t_72 &hekmatarasalahaddin &alij &yekkhatere &mehdi &crounus2000 &sky_hero &viper-59 &espadan &farid &


تعداد ارسال ها: 37
تاريخ عضويت: 21 /11 /1395
محل زندگي: كرج
سن: 65
تعداد تشکر کرده: 19
قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص)
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 1 RE مقايسه تانك ....
باسلام اگر در كنار اين زره هاى مقاوم سيستم دفاع فعال هم روى اين تانكها نصب شود براى چندين سال( تا انتى دوت ان به ميدان ايد) همانند جنگ اول جهانى در ميادين نبرد بلامنازع خواهند شد بعد يكدفعه انتى دوت ميرسد وبايد دوباره تانكهاى مقاوم در برابر تهديدات جديد ساخته شودكه ساخته ميشود ودوباره انتى دوت جديداز راه ميرسد واين مسير بى انتها ادامه پيدا خواهد كرد وهيچ تكنولوژى محافظت طولانى مدت ايجاد نميكند
یکشنبه 08 اسفند 1395 - 06:24
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از hekmatarasalahaddin به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alij /yekkhatere /fencer33 /mehdi /crounus2000 /sky_hero /espadan /afzaly /


تعداد ارسال ها: 3780
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24229
تعداد تشکر شده: 23005
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 2 RE مقایسه MBT های المان و انگلستان
اینده زره های تانک در فیبرهای کربنی و الیاژهایی حاوی تیتانیوم باید جستجو بشه جایی که علاوه بر کاهش وزن ما شاهد مقاومت بالاتری هستیم که البته بحث هزینه ها همچنان سد محکمی در این راه هست

حفاظتهای فعال هم به نظر من کم کم باید به سمت دفاع در فواصل دورتر حرکت بکنن فقط حرکت جمعی و ترکیبی پیاده نظام و زرهی چالش این سیستمهاست و چه بسا نزدیک شدن سریع یک سرباز موتور سوار به عنوان تهدید قلمداد بشه که بحث پیشرفت در الکترونیک و برنامه نویسی خاص خودش رو می طلبه

در مورد توپها چندان نظری ندارم
دوست عزیزم همه چیز رو بصورت جامع درج کردن فقط به نظر میاد توپهای بدون خان از اقبال بیشتری در اینده برخوردار باشن و مهمات هوشمند یا پیشرفته نواقص این توپها رو پوشش بدن
امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
دوشنبه 09 اسفند 1395 - 14:23
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: sky_hero /fencer33 /espadan /mehdi /farid /afzaly /


تعداد ارسال ها: 1039
تاريخ عضويت: 12 /5 /1394
سن: 27
تعداد تشکر کرده: 974
تعداد تشکر شده: 4025

پاسخ : 4 RE مقایسه MBT های المان و انگلستان
با سلام خدمت کاربران گرامی

ابتدا یک اشکال در متن موجود است که من اصلاح میکنم تانک لکرک از توپ ساخت جیات فرانسه استفاده کرده و اصلا مهمات و عملکردش با توپ تولیدی راین متال تفاوت دارد همچنین در میان تانکهای غربی لکرک تنها تانکی است که از اتولودر و بارگزاری گلوله اتوماتیک استفاده میکند والبته جز تانک لکرک و چلنجر بقیه تانکهای غربی مانند ابرامز مرکاوا لئوپارد و چند تانک شرقی مثل کا۲ بلک پانتر کره ارجون هند و یک تانک ژاپنی اگه اشتباه نکنم تایپ ۱۰ یا بطور مستقیم از ال ۵۵ المانی استفاده میکنن یا نمونه توسعه یافته بومیشو البته التای رو هم به این لیست اضافه کنین

واما تفاوت توپ های خاندار با بی خان= در توپ های خاندار سرعت دهانه لوله بیشتر و بعلت خان دار بودن دقت اصابت بسیار بیشتر است ولی اصطهلاک لوله بسیار بیشتر و عمر مفید لوله های بدون خان بطور چشمگیری بیشتر است و اما مهمترین تفاوت که در متن بهش اشاره نشد توان استفاده توپهای بی خان از انواع موشکهای لوله پرتاب است که برد انهدام بیشتری دارن بطوریکه توپ ال ۵۵ قادر به شلیک موشک لوله پرتاب لهد اسراییلی با برد موثر ۱۰ کیلومتر و هدایت لیزری هست

صد البته برای اطلاع دوستان یک موضوع مهم رو در تفاوت موشک لوله پرتاب و گلوله توپ باید توضیح بدم که در شلیک گلوله های ضد زره هر چقدر فاصله هدف بیشتر باشه توان نفوذ گلوله هم پایین تر میاد ولی در موشکهای لوله پرتاب اینچنین نیست و توان نفوذ موشک و انهدام هدف در پانصد متری فرقی با هشت هزار متری نداره و در هردو یکسان هستش
و توضیح دیگه اینکه هر تانک از سه نوع گلوله انرژی جنبشی ضد زره دوم گلوله ضد زره خرج گود که این دو گلوله ضد زره هستن و سوم شدید الانفجار ترکش شونده یا هات که ضد استحکامات و نفرات پیاده نظام استفاده میشوند
البته ایالات متحده اختصاصا دارای نوعی گلوله شات گان میباشد که از پنج هزار ساچمه استفاده میکند و ضد نفرات و جنگهای شهری با برد پانصد متر هست که مکانیزمی شبیه به تفنگهای شات گان دارد و فعلا فقط امریکا و اسراییل از این گلوله استفاده میکنن و طرح اولیه این گلوله متعلق به اسراییل میباشد

واما در بحث زره هردو تانک از زره فوق العاده ای برخوردار هستند که تانک لئوپارد از زره کامپوزیت با توان فوق العاده که از نظر حفاظت در حال حاضر بیشترین حفاظت زرهی را در دنیا دارد و تانک چلنجر هم با بهره گیری از زره چابهام دستکمی از قیب المانی ندارد که ترکیبات زره چابهام سری و اطلاعات زیادی از ان موجود نیست
وجالب است بدانید هیچ موشک و راکت زمین پرتابی از روبرو‌به تانک لئوپارد نفوذ نمیکند

واما در مورد تانکهای انگلیسی این یک سنت هست که همواره از توپهای خاندار استفاده میکنن بطوریکه توپ ۱۰۵ م م تولید انگلستان که خاندار هم بود یکی از بهترین توپهای موجود در زمان خود بود که روی بسیاری از تانکها مثل ام ۶۰ هم نصب شد و همه کشورها ترجیح دادن در ارتقا تی ۵۵ و تی ۶۲ توپ این تانکها را با ۱۰۵ م م ناتو تعویض کنن

البته مکانیزم پوکه هم در همه تانکها یکسان نیست تی ۶۲ دارای یک سوراخ پشت برخ است و پس از شلیک پوکه پران پوکه را از سوراخ پشت برج به بیرون پرتاب میکند
من چند فیلم از شلیک تی۶۲ تی ۷۲ و سایر تانکها دارم که متاسفانه قادر به ارسال نیستم که بسیار زیبا بودن

دوشنبه 09 اسفند 1395 - 16:35
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از mina68 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: viper-59 /farid /espadan /mehdi /afzaly /crounus2000 /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتشسايت نظامي آي آر ارتش در مرداد ماه سال 1391 تاسيس و براي بالابردن معلومات نظامي پارسي زبانان جهان راه اندازي شده است.اين سايت به هيچ ارگان دولتي و نظامي وابسته نيست و کاملا شخصي مي باشد.تمامي حقوق مطالب براي سايت آي آر ارتش محفوظ مي باشد.
ضمنا کپي برداري از مطالب انجمن و سايت با ذکر منبع باعث خوشنودي ماست.ايميل پست الکترونيکي مديريت سايت : ir.artesh@yahoo.com