نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !
فروشگاه هوانوردی تیک آفتعداد بازديد 924
آغاز شده توسط
متن
sarhang021 آفلاينتعداد ارسال ها: 485
تاريخ عضويت: 1 /12 /1393
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 1232
تعداد تشکر شده: 2459
نیروی انتظامی
انجمن اي ار ارتش

اسلحه شناسی
گاز اشک آور


گازهای اشک آور عبارت است از گازهایی که موجب تحریک و سوزش شدید به همراه آب ریزش از چشم و بینی، اختلال تنفسی و ناتوانی موقت جسمانی میشوند و به دلیل خاصیت ناتوان کنندگی، در ساخت تجهیزات دفاع شخصی و ضد شورش از قبیل افشانه ها استفاده می شوند.(1)

گاز اشک‌آور یا عامل اشک‌آور ترکیبی شیمیایی است که با تحریک اعصاب قرنیه در چشم‌ها باعث ریزش اشک، درد و حتی کوری موقت می‌شود. گاز اشک‌آور غشای مخاطی در چشم‌ها، بینی، دهان و ریه‌ها را تحریک نموده و باعث گریه، عطسه، سرفه، دشواری در تنفس و... می‌شود. عامل‌های اشک‌آور عموماً به عنوان عامل ضد شورش و عامل شیمیایی جنگی به کار می‌روند. به عنوان مثال استفاده از گاز اشک‌آور و اسپری فلفل برای کنترل شورش بسیار رایج است(2).
گاز اشک اور آمونیاک، مهمترین ترکیب هیدروژنه ازت بوده ، در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار حاصل می‌گردد. این ماده، گازی است بی‌رنگ با مزه گاز های اشک اورآمونیاک، مهمترین ترکیب هیدروژنه ازت بوده، در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار حاصل می‌گردد. این ماده، گازی است بی‌رنگ با مزۀ فوق‌العاده تند و زننده که اشک‌آور و خفه‌کننده نیز است.گاز آمونیاک از هوا سبک‌تر بوده، به‌سهولت به مایع تبدیل م یشود.
اغلب تركيباتي كه به عنوان عوامل اشك آور مورد استفاده قرار ميگيرند، عوامل آلكيله كننده هستند كه تمايل زيادي به واكنش با آنيون ها يا گروههاي نوكلئوفيل موجود در بافت ها دارند.ساختمان شيميايي و خواص فيزيكي رايج ترین اين عوامل در جاي خود تشريح خواهند شد. به طور كلي اين مواد بر خلاف اغلب عوامل شيميایي، در شرايط معمولي جامد و داراي فشار بخار پايين بوده و به صورت ذرات خيلي ريز درمحيط پراكنده مي شوند(3).
در قرارداد ١٩٢٥ ژنو، گازهاي اشك آور جزء سلاح هاي شيميایی محسوب شده و استفاده از هر گونه سلاح شيميائي را برخلاف قوانين بين المللي دانسته اند. در سال ١٩٦٩ در نشست عمومي سازمان ملل، هشتاد كشور به اين مصوبه رأي مثبت دادند. ولي واقعيت اين است كه امروزه بر خلاف ساير عوامل شيميائي، كاربرد گازهاي اشك آور در بيشتر نقاط دنيا رايج است. به عبارت ديگر در زمان صلح از بين عوامل شيميایي نظامي، استفاده از گازهاي اشك آور بيشترين كاربرد را دارد و همواره يكي از روشهاي متداول عمليات آرام سازي در اكثر كشورها به خصوص مناطق بحران خيز بوده و هست.
استفاده از گاز اشک آور CSدر سال 1960 به عنوان عامل اشک آور انتخابی نیروهای پلیس شناخته شده است و به عنوان سلاحی برای کنترل اغتشاشات در زندانها و شهرها، و پراکنده کردن عاملان و شرکت کنندگان در اغتشاشات و تظاهرات در سطح شهرها مورد استفاده قرار گرفت.
اشك آورها به علت نداشتن خاصيت كشندگی و آثار سوء جسمی (در شرايط كاربرد مناسب) جزء مهمترين گازهاي كنترل اغتشاش محسوب می شوند.
مهمترين اجزاء اشك آورها عبارت اند از :
١- ارتوكلروبنزيليدين مالونونيتريل(ortho - choloro – benzylidine malononitrile)
٢- كلرواستوفنون يا(CN)
٣- دي بنز ( بي ، اف )٤:١ -اكسازپين يا(CR )( dibenzi (b.f.)-1:4-oxazepine)
٤- بروموبنزيل سيانيد يا(CA)( bromoacetom)
٥- برومواستون يا(BA)
٦- اولئورزين كاپسايسين)اسپري فلفل)(OC)( oleoresin of capsaicin)
گاز (CN) قبلاً بيشترين استفاده را در بين گازهاي شيميايي داشت ليكن، امروزه CS به طور وسيع جايگزين آن شده و احتمالاً بيشترين طيف استفاده را نسبت به ساير گازهاي بين المللي اشك آور دارد. به نظر ميرسدCR با سمّیت کمتر و آثار اشک آوری قویتر درآینده بتواند جایگزین مناسبی برای CS باشد. همچنين ممكن است بتوان اسپري فلفل را نيز در اين گروه گنجاند. (4)
نارنجکهای اشک آور یکی از سلاحهایی است که امروزه در نیروهای پلیس کاربرد فراوانی دارد. نارنجک اشک آور که با تولید گازهای شیمیایی باعث سوزش شدید و آب ریزش در چشم و بینی و ایجاد احساس خفگی شدید در انسان می شود، از آن اغلب برای دور کردن و متفرق کردن تظاهر کنندگان و معترضان حکومتی و در مواردی خاص، در میادین جنگی برای خارج کردن دشمن از سنگرها و خانه های تیمی و بازداشت کردن آنها استفاده می شود(5).
در به كار گيري گاز اشک آور در كنترل اغتشاش و استفاده بهينه از اين عوامل، پلیس(فرمانده) بايد اولاً اختيارات خاص استفاده از اين عوامل را داشته باشد.ثانياً بتواند بر اساس وضعيت منطقه، كميت عوامل،جو، وسعت آشوب و نيت آشوبگران طرح و برنامه مناسبي داشته باشد. فرمانده بايد بر اساس تجزيه و تحليل از وضعيت موجود و با استفاده از تخمين روشهاي عملكردي، عامل كنترل شورش و نيازهاي مهماتي را فراهم كند.
عوامل كنترل اغتشاش عواملي هستند كه در مأموريت هاي تاكتيكي محدود و متوسط براي پوشش منطقه و همچنين در مأموريتهاي ضد شورش شهري براي بر هم زدن نظم و اجتماع شورش كنندگان؛ جلوگيري از شورش فزاينده يا متفرق كردن اجتماعات غير قانوني و خارج كردن نفرها از سنگرها، پناهگاهها و ساختمان ها بكار برده می شوند. از اين عوامل براي آموزش در رزمايش يگان هاي خودي نيز استفاده مي شود.

کلید واژه ها

اشک‌آورها، پلیس ضدشورش، کنترل اغتشاشات، تظاهرات، شورش، نارنجک اشک آور
گاز اشک آور.
امضاي کاربر : +شغلت چیه؟
-پلیس
+چیکار میکنی؟
-روزای عادی فحش میخورم روزای ناامنی گلوله
جمعه 13 اسفند 1395 - 13:24
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از sarhang021 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hasanali &serdarhan &100ra &miladmir &sky_hero &afzaly &crounus2000 &mehdi &


تعداد ارسال ها: 485
تاريخ عضويت: 1 /12 /1393
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 1232
تعداد تشکر شده: 2459
نیروی انتظامی
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 1 RE اسلحه شناسی
اسلحۀ خودکار

سلاح خودکار عبارت است از، سلاحی که معمولاً دارای ساز وکار آتش حداقل دو وضعیتی (ضامن ـ شلیک) است و با خشاب یا نوار، فشنگ گذاری شده و خروج پوکه به صورت خودکار توسط مکانیزم سلاح انجام می شود و چنانچه برگه ناظم آتش آنها در حالت تک تیر قرار داده شود با هر بار فشار ماشه یک گلوله شلیک و در حالت سه تیر یا رگبار با هر بار فشردن ماشه بیش از یک گلوله شلیک می کنند.(1)
در سازمانهای نظامی انواع سلاح ها که دارای قابلیت های مختلف برای انجام مأموریت های خاصی است بهکار گرفته می-شوند.. سلاح خودکار عبارت است از سلاحی است که با فشار گاز باروت مسلح و توانایی تیراندازی به صورت رگبار را داشته باشد.مانند تیربار ژ 3 ، پی کا .(2)
به عبارتی پس از کشیدن ماشۀ سلاح ،ضربۀ چخماق به عقب گلنگدن وارد شده و در نتیجۀ آن، و براثر ضربه سوزن به چاشنی انتهای فشنگ، انفجار باروت موجود در پوکه رخ داده و در اثر فشار گاز باروت به جلو، گلوله(مرمی) پرتاب می‌شود و گاز باروت از طریق پوکه به سمت عقب، روی آلات متحرکه (که گلنگدن در آن قرار دارد) فشار وارد می‌کند و در نتیجۀ این عمل، کل آلات متحرکه به سمت عقب رفته و عمل مسلح شدن به طور خودکار انجام می‌شود (3). در وضعیت مسلح بودن سلاح برای شلیک، فشار وارده بر ماشۀ سلاح موجب میگردد تا سلاح به صورت خودکار شلیک نماید (3)
برخی از سلاح های خودکار که در مأموریتهای نظامی و انتظامی مورد استفاده قرار می گیرند:

  • تفنگ خودکار کلاشنیکف: این تفنگ خودکار اولین سلاح خود کار عمومی بوده که توسط که میخائیل کلاشنیکف در کارخانه ایژماش(روسیه) ساخته است.

  • اسلحۀ ژ3 یک نمونه سلاح انفرادی است که به صورت نیمه خودکار و خودکار عمل میکند و دارای دو حالت خودکار و نیمه‌خودکار است. حالت خودکار به معنی شلیک پیوسته مسلسل‌وار پس از یک بار مسلح شدن توسط انسان، و حالت نیمه‌خودکار به معنی شلیک یک تیر پس از مسلح شدن و سپس مسلح شدن به صورت خودکار و آمادگی برای شلیک دوباره‌است. ژ۳ با فشار مستقیم گاز باروت بر آلات متحرکه مسلح می‌شود؛ به این معنی که پس از کشیدن ماشه و ضربه چخماق به عقب گلنگدن و در نتیجه آن ضربه سوزن به چاشنی انتهای فشنگ، پس از انفجار باروت موجود در پوکه، تیر (مرمی) در اثر فشار گاز باروت به جلو پرتاب می‌شود و گاز باروت از طریق پوکه به سمت عقب، روی آلات متحرکه (که گلنگدن در آن قرار دارد) فشار وارد می‌کند و در نتیجۀ این عمل، کل آلات متحرکه به سمت عقب رفته و عمل مسلح شدن به طور خودکار انجام می‌شود(4)
امضاي کاربر : +شغلت چیه؟
-پلیس
+چیکار میکنی؟
-روزای عادی فحش میخورم روزای ناامنی گلوله
جمعه 13 اسفند 1395 - 13:26
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 9 کاربر از sarhang021 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hasanali /farid /serdarhan /amirhacker /100ra /miladmir /sky_hero /afzaly /mehdi /


تعداد ارسال ها: 485
تاريخ عضويت: 1 /12 /1393
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 1232
تعداد تشکر شده: 2459
نیروی انتظامی
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 2 RE اسلحه شناسی
تونفای پلیس

تونفا سلاحی است که در درگیری های خیابانی مورد استفاده نیروهای پلیس قرار گرفته و نوعی پیشرفته از باتون می باشد. این سلاح دارای 60 سانتی متر طول و دستگیره ای عمودی بوده و کاربردی قابل توجه در دفاع و حمله دارد (1).
تونفا یا تولفا ، معمولا" اسلحه ای چوبی بوده که در قدیم در آسیاب های دستی مورد استفاده قرار می گرفت که با چرخانیدن آن غلات را آسیاب کرده و در مواقع نیاز، از آن در دفاع و حمله استفاده می کردند. این سلاح را بهترین سلاح رزمی ویژه دفاع دانسته اند ، چرا که در مقایسه با سلاح های 13 گانه رزمی ژاپنی، از کارآیی منحصر به فردی در دفاع برخوردار است (2).
در سالیان اخیر ، تونفا به علت ویژگی های خاص دفاعی به عنوان یکی از سلاح های مصوب در پلیس اکثر کشورهای جهان، مورد توجه قرار گرفته است. برای اولین بار، کشور فرانسه پس از سال ها تحقیق و پژوهش ، تونفا را به عنوان سلاح اصلی پلیس معرفی نمود و پس از آن ، دوره های ویژه تربیت مربی و آموزش این سلاح در سطح اروپا برگزار گردید(3).
در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نیز ، این سلاح برای اولین بار توسط یگان ویژه ناجا مورد توجه و استفاده قرار گرفت و در کنترل اجتماعات ، از این سلاح استفاده می شود (4). تونفا به صورت ثابت و تاشو ( تلسکوپی ) بوده و در سه سطح آموزش، نمایش و عملیاتی تولید می شود. جنس آن از پلی کربنات بوده و طول آن 60سانتی متر و وزن آن 680 گرم می باشد (5).
محاسن این سلاح عبارتند از:
1-قدرت مانور و سهولت حرکت. 2- اجرای ضربات و دفاع های مناسب. 3- حمل و نقل سبک.4- تقویت عضلات مچ دست ، ساعد و بازو.
امضاي کاربر : +شغلت چیه؟
-پلیس
+چیکار میکنی؟
-روزای عادی فحش میخورم روزای ناامنی گلوله
جمعه 13 اسفند 1395 - 13:29
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از sarhang021 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hasanali /serdarhan /100ra /miladmir /sky_hero /afzaly /mehdi /


تعداد ارسال ها: 485
تاريخ عضويت: 1 /12 /1393
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 1232
تعداد تشکر شده: 2459
نیروی انتظامی
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 3 RE اسلحه شناسی
دستگاه ممانعت فعال


این سلاح ليزري غيركشنده از پالس‌هاي انرژي الكترومغناطيس براي گرم‌كردن مولكول‌هاي آب موجود در لاية اولی پوست فرد استفاده مي‌كند که موجب حس سوزش بسيار دردناكي در فرد شده و درجه حرارت بدن را تا 130 درجه فارنهايت (54 درجه سلسيوس) بالا مي‌برد، گويي آب جوش روي بدن شخص ريخته شده باشد (1).
اين سلاح براي كنترل شورش و اعتراضات در عراق در سال 2005 طراحي شد و تا مسافت 640 متر بدون آنكه به معترضان آسيبي برساند، اثرگذار است. پرتوهای آن قادر به عبور از لباس فرد است؛ اما تنها مي‌تواند پوست را تا عمق كمتر از 4/0 ميلي‌متر تحت تأثير قرار دهد (2).
اين سلاح می‌تواند به دو صورت دستي و نصب روي وسيلة نقليه یا هواپیما و... مورد استفاده قرار گیرد. وزارت دفاع آمريكا، به دلايل برخي آثار فوق‌العاده شديد اين سلاح، به اين نتيجه رسيد كه اين سلاح به لحاظ سياسي قابل دفاع نيست؛ زیرا به نوعي، سبب شكنجه فرد مي‌شود. این دستگاه که نخستین با توسط ارتش آمریکا تولید و به‌کار گرفته شده است، گزینه مناسبی به‌منظور به‌کارگیری به‌عنوان سلاحی غیرمرگبار در کنترل شورش‌ها بی‌نظمی‌های اجتماعی محسوب می‌شود (3).
مدل دیگری از این دستگاه که باران درد (PAIN RAIN) نیز خوانده می‌شود، به منظور پراکنده‌کردن جمعیت معترض طراحی شده است. این دستگاه بر روی خودرو نصب می‌شود اما ارتش و پلیس آمریکا به دنبال ساخت نمونه‌های قابل حمل آن هستند. این دستگاه توسط مرکز تحقیقات نیروی هوایی آمریکا طراحی و ساخته شده و شرکت ریتون به منظور ساخت نمونۀ ویژه کنترل شورش آن که در عراق مورد استفاده قرار گرفت فعال بوده است. این دستگاه برای اولین بار در ژانویه 2007 و در پایگاه هوایی مودی رونمایی شده ودر عراق نیز مورد استفاده قرار گرفت (4).
این سلاح امواج الکترو مغناطیسی مایکروویوی با فرکانس 95 مگاهرتز و طول 2/3 متر به سمت سوژه منتشر می‌نماید. امواج تولید شده مولکول‌های آب موجود در سلول‌های پوست بدن را برانگیخته و دمای آنها را تا 130 درجه فارنهایت (55 درجه سلسیوس) بالا می‌برند. همین امر باعث بوجود آمدن احساس سوختگی شدید در سطح پوست شده و جمعیت معترض را پراکنده می‌­کند. برد امواج این سلاح در حدود500 تا 640 متر بوده و قادراست تا از لباس‌های ضخیم هم عبور کند؛ اما امکان به‌کارگیری آنها از پشت موانعی چون دیوارها میسر نیست. میزان عمق نفوذ این امواج در حدود 4/0میلی‌متر یعنی سطح پوست انسان است (5).
آثار این سلاح به محض اینکه اغتشاشگران از دستگاه فاصله بگیرید از میان رفته و فرد به حالت عادی خود باز می­گردد. امواج الکترومغناطیس، توانایی گذر از اجسام رسانی الکتریسیته را ندارند؛ بنابراین در صورتی که هدف خود را با پوشش مانند فویل آلومینیوم بپوشاند، اثر امواج مذکور از میان خواهد رفت. این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی شده است که امواج را در کسری از ثانیه بتاباند و باعث واردآمدن آسیب جدی به افراد معترض نشود. البته کاربر این دستگاه قادر به زمان تابش امواج است (6).
کلیه آزمایش های مربوط به حفظ ایمنی و جان افراد در معرض تابش، با آزمون دستگاه بر روی ششصد نفر از افراد داوطلب به انجام رسیده و بی­خطر بودن امواج دستگاه مذکور، البته به شرط اجرای تنظیمات مماسب از سوی کاربر، به اثبات رسیده است.
شرکت ریتون، اخیراً نسخۀ کوچک­تر این دستگاه به نام نگهبان خاموش را تولید و به ارتش و نیروهای پلیس تحویل داده است (7).
نگهبان خاموش را می‌توان به‌راحتی با یک اهرم دستی و یک نمایشگر کوچک هدایت کرد. برد این دستگاه در حدود 550 تا 640 متر گزارش شده است. مایکل هنلون یکی از افرادی که به‌صورت داوطلب در پرتو این امواج تولید شده قرار گرفته است می‌گوید: «مثل این بود که به یک سیم سرخ شده از حرارت دست‌زده باشید البته گرمایی در کار نبود فقط سوختن را حس می‌شد. با اینکه سوزش دست به‌سرعت و پس از قطع‌شدن امواج از میان رفت اما احساس سوزش (اثر روانی آن) تا ساعت‌ها همراه انسان است» (8).

امضاي کاربر : +شغلت چیه؟
-پلیس
+چیکار میکنی؟
-روزای عادی فحش میخورم روزای ناامنی گلوله
جمعه 13 اسفند 1395 - 13:32
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از sarhang021 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: serdarhan /100ra /miladmir /sky_hero /afzaly /mehdi /


تعداد ارسال ها: 307
تاريخ عضويت: 10 /3 /1395
سن: 19
تعداد تشکر کرده: 1253
تعداد تشکر شده: 1956
نیروی قدس سپاه پاسداران
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE اسلحه شناسی
سلام،
بیشتر گازاشک‌آور هایی که من دیدم، ساخت آلمان، اتریش و یا آمریکا بوده. آیا ما قابلیت ساخت گاز اشک‌آور نداریم؟

حدس من اینه که مثل بقیه محصولات ساخت ایران، روشون Made in Iran نمیزنند‌. مثلا ATGM های ساخت ایران، هنوز همون مشخصات روسی روشون هست. در مورد کلاش های ساخت ایران هم به صورت دات (دات=.) روشون شماره خورده و خبری از مارکینگ ساخته شدنشون در ایران نیست.

در مورد گاز‌اشک‌آور های هم اینطوریه؟ یعنی ممکنه خودشون تولید کنند ولی از شکل و شمایل مدل های اصلی استفاده کنند؟
امضاي کاربر : ''If the invaders reach Iran, the country will turn into a burning hell for them''
جمعه 13 اسفند 1395 - 19:38
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از 100ra به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: sarhang021 /miladmir /sky_hero /afzaly /mehdi /


تعداد ارسال ها: 485
تاريخ عضويت: 1 /12 /1393
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 1232
تعداد تشکر شده: 2459
نیروی انتظامی
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE اسلحه شناسی
گاز اشک اور گارد ساخت ایران هم هست و زیر گاز اشک اور ان تاریخ تولید و غیره ان به صورت فارسی خورده
امضاي کاربر : +شغلت چیه؟
-پلیس
+چیکار میکنی؟
-روزای عادی فحش میخورم روزای ناامنی گلوله
جمعه 13 اسفند 1395 - 20:37
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از sarhang021 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: miladmir /100ra /sky_hero /afzaly /mehdi /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتشسايت نظامي آي آر ارتش در مرداد ماه سال 1391 تاسيس و براي بالابردن معلومات نظامي پارسي زبانان جهان راه اندازي شده است.اين سايت به هيچ ارگان دولتي و نظامي وابسته نيست و کاملا شخصي مي باشد.تمامي حقوق مطالب براي سايت آي آر ارتش محفوظ مي باشد.
ضمنا کپي برداري از مطالب انجمن و سايت با ذکر منبع باعث خوشنودي ماست.ايميل پست الکترونيکي مديريت سايت : ir.artesh@yahoo.com