نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !

تعداد ارسال ها: 270
تاريخ عضويت: 23 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 1745
تعداد تشکر شده: 1334
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 2 RE
در این تصویر چند تا نکته به نظرم رسید:
1- قاهر 2 موتوره شده و احتمالاً بازم از j85 استفاده شده. البته امیدوارم خروجی پروژه j90 در این پرنده به کار رفته باشه. البته هنوز زوده که ایران به توانایی تغییر راستای رانش خروجی موتور دسترسی پیدا کرده باشه که توی شکل هم چیزی دیده نمیشه. اما به نظر میاد در طراحی پوشش اطراف خروجی موتور سعی شده روی کاهش اثرات گرمای خروجی موتور کار بشه. حداقل 2 تا حفره بزرگ روی پشت این پرنده و بالای هر موتور در تصویر دیده میشه که شاید برای همین منظور استفاده شده باشه.
2- دماغه هواپیما هنوز کوچیکه (البته از دماغه ماکت بزرگتر شده)، پس هنوز در مورد رادار این جنگنده نمیشه نظر درستی داد. شایدم هنوز نمونه رادار مورد نظر کامل نشده و یا یک رادار جدید در این دماغه کوچک جا گرفته.
3- دوربین زیر دماغه شبیه به دوربین پهبادهای ایرانیه. این شکل طراحی اگرچه قابلیت چرخش دوربین به اطراف رو داره، اما در سرعتهای بالا این شکل طراحی مناسب نخواهد بود و احتمالاً این دوربین تغییر شکل خواهد داد. مخصوصاً که این طراحی مناسب یک جنگنده با سطح مقطع راداری پایین نیست.
4- اون آنتن پشت سر خلبان خیلی بزرگه و بد جوری توی ذوق می زنه.
5- هنوز نشانگر سربالا (HUD) وجود نداره. امیدوارم حداقل کابینش دیجیتال شده باشه.
6- بالهای هنوز خیلی ضخیم هستند و اون طرح شکسته سر بالها حفظ شده، پس این پرنده واقعاً برای همون طرح پرواز با ارتفاع خیلی کم و سرعت زیر سرعت صوت (احتمالاً روی آبها) طراحی شده. سرعت کم اگرچه به نظر چندان جالب نیست، اما در عوض اثر گرمایی بدنه هم کاهش پیدا خواهد کرد.
7- کشیدگی بدنی در پشت سر خلبان تا خروجی موتورها حفظ شده و کاهش ارتفاع زیادی نداشته. این یعنی احتمالاً حجم زیادی سوخت و تجهیزات با این بخش منتقل شده و در نتیجه فضای زیر بدنه این پرنده باید برای حمل بمبها و موشکها به تعداد زیاد، فضای کافی رو داشته باشه. این موضوع در کاهش سطح مقطع راداری این پرنده تاثیر مثبتی خواهد داشت.

فقط یک سوال اساسی:
این پرنده چه نوع سلاحی رو برای دفاع هوایی حمل خواهد کرد؟ همون موشکهای قدیمی غربی و شرقی یا موشک جدیدی براش طراحی شده یا خواهد شد؟
شنبه 26 فروردین 1396 - 13:17
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 14 کاربر از hossein به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: sky_hero /100ra /afzaly /alipooya1368 /crounus2000 /alij /yekkhatere /viper-59 /behzad005 /espadan /mehdi /hk416 /rubik /cpl_historian /


انجمن نظامی آی آر ارتش