نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
elyas آنلاينتعداد ارسال ها: 3285
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2888
تعداد تشکر شده: 14648
نیروی انتظامی
انجمن اي ار ارتش

ناو سروان شهید محمد رضا مرادی
\"شهیدی که در مقاومت خرمشهر سرش را داد
ناو سروان شهید محمد رضا مرادی
تکاور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

شهادت= ۸ مهر ۱۳۵۹خرمشهر

مسئول تفنگ ۱۰۶ بود که در مقاومت سی و چهار روزه خرمشهر در نبردی عاشورایی سرش قطع شد و به شهادت رسید.

شهید تکاور محمدرضا مرادی فرمانده تفنگ های 106 با افرادش در پلیس راه خرمشهر، راه تانک های دشمن را سد کرده اند.
.
ماجرای دلاوری و شهادت شهید مرادی از زبان ناخدا هوشنگ صمدی:

ﺁﻥ ﺭﻭﺯ ﻭﻗﺘﯽ ﺩﯾﺪﻡ ﺭﺿﺎ ﯾﮑﻪ ﻭ ﺗﻨﻬﺎ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺁﻥ ﺑﯽ ﺻﻔﺘﺎﻥ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺁﺗﺶ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﻭ ﻣﻦ ﮐﻪ ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻩ ﯼ ﺍﻭ ﻫﺴﺘﻢ ﻋﻘﺐ ﻧﺸﺴﺘﻪ ﺍﻡ ﻧﺎﮔﻬﺎﻥ ﺩﻟﻢ ﺭﯾﺨﺖ ﻭ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﺮﻓﺘﻢ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﺍﻭ ﺑﺮﻭﻡ ﻭﻗﺘﯽ ﺧﻮﺩﻡ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺭﻣﭗ ﺟﺎﺩﻩ ﺯﺩﻡ ﺭﺿﺎ ﮐﻪ ﺍﺯ ﺷﻠﯿﮏ ﺗﺎﺯﻩ ﺍﯼ ﺑﺮ ﻣﯽ ﮔﺸﺖ ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ ﮔﺬﺍﺷﺖ ﻭ ﮔﻔﺖ :
- ﺟﻨﺎﺏ ﻧﺎﺧﺪﺍ ﺗﺎ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﻧﻔﺴﺸﻮﻥ ﺭﻭ ﮔﺮﻓﺘﯿﻢ ﺷﻤﺎ ﺍﯾﻨﺠﺎ ﺑﺎﺷﯿﺪ ﺗﺎ ﻣﻦ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﻏﺮﺏ ﺟﺎﺩﻩ ﺑﺮﻭﻡ ﻭ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺁﺗﺶ ﮐﻨﻢ
- ﺭﺿﺎ ﺟﺎﻥ ﺑﻤﻮﻥ ﻣﻦ ﻣﯿﺮﻡ
- ﻧﻪ ﮔﻠﻮﻟﻪ ﮔﺬﺍﺭﯼ ﮐﺮﺩﻡ ﺁﻣﺎﺩﺱ ﺍﻻﻥ ﻣﯿﺎﻡﻭﻗﺘﯽ ﺍﺯ ﺭﻭﯼ ﺟﺎﺩﻩ ﺧﯿﺰ ﺑﺮﺩﺍﺷﺖ ﺗﺎ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ 106 ﺩﯾﮕﺮﯼ ﺑﺮﻭﺩ ﻧﻤﯿﺪﺍﻧﻢ، ﮔﻮﯾﯽ ﺻﺪﺍﯼ ﺷﻠﯿﮏ ﺗﺎﻧﮏ ﺭﺍ ﺷﻨﯿﺪﻡ ﮔﻠﻮﻟﻪ ﺩﺭﺳﺖ ﭼﻨﺪ ﻣﺘﺮ ﺟﻠﻮ ﺗﺮ ﺍﺯ ﺭﺿﺎ ﺑﻪ ﺯﻣﯿﻦ ﺧﻮﺭﺩ ﻭﻗﺘﯽ ﮔﺮﺩ ﻭ ﺧﺎﮎ ﮐﻨﺎﺭ ﺭﻓﺖ ﺩﯾﺪﻡ ﺭﺿﺎ ﺑﺪﻭﻥ ﺳﺮ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺩﻭﯾﺪﻥ ﺍﺳﺖ . ﻓﮑﺮ ﮐﻨﻢ ﺑﺮﺍﯼ ﯾﮏ ﻟﺤﻈﻪ ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﻭ ﻣﮑﺎﻧﯽ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﻢ ﺭﻓﺖ ﻭ ﻧﺎ ﺧﻮﺩ ﺁﮔﺎﻩ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﺟﺎﺩﻩ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﺍﻭ ﺩﻭﯾﺪﻡ ﻭ ﭘﯿﮑﺮ
ﺑﯽ ﺳﺮﺵ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺷﺪﺕ ﺩﺳﺖ ﻭ ﭘﺎ ﻣﯿﺰﺩ ﺩﺭ ﺁﻏﻮﺵ ﮔﺮﻓﺘﻢ ، ﺭﺿﺎ ﺑﯽ ﻗﺮﺍﺭﯼ ﻣﯿﮑﺮﺩ ﻭ ﮐﺎﺭﯼ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﻣﻦ ﺑﺮ ﻧﻤﯽ ﺁﻣﺪ ﻓﻘﻂ ﻣﺤﮑﻢ ﮔﺮﻓﺘﻢ ﺍﯾﻦ
ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺩﻟﯿﺮ ﺭﻭ ... ﺳﺮﻡ ﺭﻭ ﺭﻭﺑﻪ ﺁﺳﻤﺎﻥ ﮐﺮﺩﻩ
ﻭ ﺩﺭ ﺁﻥ ﺣﺠﻤﻪ ﯼ ﻭﺣﺸﺘﻨﺎﮎ ﺁﺗﺶ ﺍﺯ ﻋﻤﻖ ﻭﺟﻮﺩ ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺻﺪﺍ ﮐﺮﺩﻡ.
جای پایتان تا ابد در خرمشهر ماندگار شد.خاطره ای از زبان برادر شهید ناو استوار تکاور محمدرضا مرادی

سال 1352 بود. برادرم پس از طی دوره کوتاهی، تازه از انگلستان به وطن بازگشته بود.

به دیدن او رفتم و از اوضاع و احوال آنجا پرسیدم. می خواستم بدانم بر او چه گذشته و چه خاطراتی دارد؛ ولی برخلاف انتظار من، محمد شروع کرد به بد و بیراه گفتن به آنها.

خیلی تعجب کردم! معمولاً کسانی که از خارج بر می گشتند، از چیزهایی که برایشان جلب نظر کرده بود، می گفتند و با آب و تاب، دهان همه را آب می انداختند. از خیابان های تمیز، از عدم وجود ترافیک، غذای خوب، بهداشت عالی و نظم و ترتیب خارجی ها؛ ولی محمد چیزی را دیده بود که تمامی این برتری ها در مقابلش بی ارزش شده بودند.

او گفت: «داداش، اینها اصلاً برای ما ارزش قائل نیستند. ما را زیر دست خودشان حساب می کنند. واقعاً فکر می کنند ارباب ما هستند. همش هم زیر سر این شاه لعنتی است. ما آنجا نه اعتبار داریم و نه آبرو و ارزش.»
محمد هیچ گاه از ارزش هایی که باور داشت، دست نکشید و با پیروزی انقلاب اسلامی، جان تازه ای گرفت.

هنگامی که امام به ایران آمد، به من گفت: «من خودم را فدای اسلام و آقای خمینی خواهم کرد.»
او بر این اعتقادات ایستاد و در لباس تکاوری، به جبهه های نبرد شتافت تا عزت و اعتبار مملکتش را دو چندان کند و مکتب انسان سازش را به جهانیان بشناساند و تا جایی بر این اعتقاد خود پافشاری کرد که سرش را از دست داد.

تانک هایی که محمد به سوی آنها شلّیک می کرد و با فریاد «الله اکبر»، شانزده دستگاه از آنها را به آتش کشاند، گویای مقاومت او در صحنه نبردند.


شهید محمد مرادی در تاریخ 1359/07/08 به شهادت رسید و پیکر بدون سرش، امروز در پهنه بهشت زهرا، فریاد «هیهات منّا الذّله» را سر می دهد و مریم دختر او، رساننده ی پیام پدر می باشد.»
امضاي کاربر :
سه شنبه 30 خرداد 1396 - 18:20
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: amirmasoud &rubik &asd &behzad005 &espadan &mehdi &crounus2000 &galla &


تعداد ارسال ها: 417
تاريخ عضويت: 23 /1 /1395
تعداد تشکر کرده: 7251
تعداد تشکر شده: 2403
نیروی انتظامی
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 1 RE ناو سروان شهید محمد رضا مرادی
ابتدا شادی روح همه شهدا صلوات.
از پدر و مادر شهدایی مانند شهید مرادی، شهید بابایی، شهید چمران و دیگر شهدایی که بخشی از زندگی خود را در خارج از کشور گذرانده و حتی در آنجا تحت آموزش بوده اند باید پرسید ( در بسیاری موارد می پرسیدیم) که فرزندان خود را چگونه و بر چه اساس تربیت نموده بودند که در اوج خطر و جنگ، همه امکانات خارج کشور را رها کرده و به دفاع از کشور خود مبادرت کردند و جان خود را در این راه دادند؟
چهارشنبه 31 خرداد 1396 - 00:31
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 4 کاربر از espadan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd /mehdi /crounus2000 /galla /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتشسايت نظامي آي آر ارتش در مرداد ماه سال 1391 تاسيس و براي بالابردن معلومات نظامي پارسي زبانان جهان راه اندازي شده است.اين سايت به هيچ ارگان دولتي و نظامي وابسته نيست و کاملا شخصي مي باشد.تمامي حقوق مطالب براي سايت آي آر ارتش محفوظ مي باشد.
ضمنا کپي برداري از مطالب انجمن و سايت با ذکر منبع باعث خوشنودي ماست.ايميل پست الکترونيکي مديريت سايت : ir.artesh@yahoo.com