نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !تعداد بازديد 363
آغاز شده توسط
متن
himares آفلاينتعداد ارسال ها: 4
تاريخ عضويت: 25 /4 /1396
تعداد تشکر کرده: 1
تعداد تشکر شده: 23
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

آی.ان.اس آریهانت
نیروی زیرسطحی نقش حساسی در استراتژی نظامی نیروی دریایی هندوستان دارد. این کشور سالها است که از انواع زیردریایی ها استفاده می کند و اکنون 13 فروند زیردریایی دیزل الکتریک فعال در اختیار دارد. هندوستان پس از تجربه ی بکارگیری زیردریایی های متعارف تصمیم گرفت تا زیردریایی های هسته ای را نیز به زرداخانه اش اضافه کند. قدم اول برای هندی ها اجاره یک فروند زیردریایی هسته ای کلاس آکولا از روسها در اواخر دهه ی هشتاد بود تا بتوانند خدمه ی مورد نیاز چنین ماشین جنگی را تربیت کنند. قدم بعدی هم ساخت زیردریایی و البته رآکتور هسته ای آن بود. طراحی و تولید این زیردریایی در حدود 3 میلیارد دلار برای دولت هندوستان هزینه داشته است. اولین نمونه از زیردریایی های این کلاس در سال 2009 به آب انداخته شد و پس از آزمایشهای بسیار در سال 2016 به خدمت پیوست. این زیردریایی اولین زیردریایی با توان شلیک موشکهای بالستیک است که توسط کشوری غیر از 5 قدرت هسته ای ساخته شده است.
تاریخچه
در طی جنگ 1971 بین هند و پاکستان نیکسون برای ترساندن هندوستان و ابراز حمایت سیاسی از دولت پاکستان ناوهواپیمابر اینترپرایز را به همراه کشتی های محافظش به خلیج بنگال فرستاد. در عوض، روسها هم یک زیردریایی هسته ای مسلح به موشکهای بالستیک را به منطقه اعزام کردند. اهمیت سلاح های هسته ای در درگیریهای نظامی سبب شد تا ایندراگاندی ،نخست وزیر وقت هندوستان، برنامه ی سلاح هسته ای هندوستان را در اولویت بالایی قرار بدهد. پس از اولین آزمایش هسته ای هندوستان در سال 1974 نیروی دریایی این کشور ساخت یک پیشرانه ی هسته ای را در دستور کار قرار داد.
در دهه ی 1990 هندوستان تصمیم گرفت تا یک زیردریایی مجهز به پیشرانه ی هسته ای را به صورت بومی طراحی کند و بسازد. طرح ساخت این زیردریایی در سال 1998 تصویب شد و قرار بود که یک زیردریایی شکارچی باشد. طراح اولیه ی این زیردریایی از زیردریایی های کلاس چارلی-2 روسی گرفته شد. پس از آزمایش هسته ای هند در همان سال نیروی دریایی تصمیم گرفت تا کاربری زیردریایی جدیدش را از شکارچی به سکوی پرتاب موشکهای بالستیک تغییر بدهد.
مشخصات
ساخت یک زیردریایی هسته ای بومی بهترین چالشی بود که می توانست نقاط ضعف و قوت صنایع نظامی هندوستان را آشکارکند. زیردریایی هسته ای آریهانت با 6هزارتن جابجایی و توانایی غوطه وری در عمق 300 متر از بسیاری از زیردریایی های هسته ای مجهز به موشکهای برد بلند کوچکتر است و تقریبا در ابعاد زیردریایی های کلاس ترافالگار بریتانیا می باشد.
پیشرانه
بزرگترین اشکال هندی ها در ساخت پیشرانه ی هسته ای آریهانت بوجود آمد. آنها ناچار بودند تا یک رآکتور هسته ای را آنقدر کوچک کنند که در بدنه ی نسبتا کوچک آریهانت جای شود. به همین دلیل طراحی و ساخت این رآکتور وقت زیادی از هندی ها گرفت. آریهانت از یک رآکتور آبی تحت فشار به توان 111هزار اسب بخار بهره می برد. این رآکتور توسط مرکز تحقیقات هسته ای بهابها طراحی و ساخته شده است. این رآکتور 42 متر از طول بدنه ی آریهانت را به خود اختصاص داده است. نمونه ی آزمایشی این رآکتور در سال 2006 عملیاتی شد و 3 سال تحت آزمایشهای گوناگون بود. شرکت تاتا پاور اس.ئی.دی سیستمهای کنترلی و صنایع والچانداگار توربینهای بخار آن را تأمین کرده اند. توربینهای بخار آریهانت یک پروانه ی 7 پره را به چرخش در می آورند. آریهانت با حداکثر توان می تواند در سطح آب به سرعت 12-15 گره ی دریایی و در عمق به سرعت 24 گره ی دریای برسد. با آزمایشهای زیادی که در حوضچه و بندر صورت گرفت در روز 13 دسامبر 2014 زیردریایی هسته ای آریهانت برای آزمایشهای واقعی به دریا فرستاده شد.
تسلیحات
آریهانت دارای 4 پرتابگرعمودی در پشت خود است و می تواند تا 12 تیر موشک کا-15 و یا 4 تیر موشک کا-4 را حمل کند. موشک کا-15 می تواند با یک سرجنگی 1تنی تا 750 کیلومتر و با یک سرجنگی180 کیلوگرمی تا 1900 کیلومتر برد داشته باشد. هدف اصلی از ساخت این موشک نصب آن در زیردریایی های هسته ای هندوستان بوده است. موشک کا-4 با یک سرجنگی 2.5 تنی 3500 کیلومتر برد دارد. نیروی دریایی هندوستان در نوامبر 2015 یک شلیک آزمایشی از موشکهای کا-15 از آریهانت را با موفقیت پشت سرگذشته و گفته می شود که در سال 2016 یک آزمایش شلیک واقعی موشک کا-4 را با سرجنگی مشقی از آریهانت با موفقیت انجام داده است.
برنامه ی آینده
تعداد زیردریایی هایی هسته ای کلاس آریهانت که نیروی دریایی هندوستان قصد دارد به خدمت بگیرد چندان مشخص نیست اما گزارشهایی وجود دارد که نشان می دهد این نیرو مایل است 3 تا 6 فروند از این زیردریایی ها را در اختیار داشته باشد. آریهانت در ماه آگوست 2016 رسما به نیروی دریایی هندوستان تحویل داده شد و انتظار می رود که 4 فروند دیگر از این کلاس تا سال 2023 تحویل داده شوند. کار ساخت دومین زیردریایی و پیشرانه ی هسته ای آن در دسامبر سال 2014 آغاز شده است و آن را آریدهامان نام گذاشته اند. قرار است که زیردریایی های بعدی بزرگتر از آریهانت باشند تا بتوانند 8 تیر موشک کا-4 را در خود جای بدهند. قرار است که یک کلاس دیگر از زیردریایی های هسته هم طراحی بشوند که بتوانند 12 تا 16 تیر موشک بالستیک را حمل کنند.
چهارشنبه 04 مرداد 1396 - 19:07
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از himares به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: arjemandi1357 &behzad005 &hk416 &asd &espadan &takavar313 &crounus2000 &برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش