نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
elyas آفلاينتعداد ارسال ها: 3457
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2958
تعداد تشکر شده: 15211
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

سریع ترین خمپاره انداز جهان - سیستم توپخانه ای Archer
سیستم توپخانه‌ای آرچر یک هویتزر نسل آینده است، آرچر در لغت به معنای کمان گیر است. پروژه ساخت این هویتزر مدرن در سال 2003 در کارخانجات صنایع نظامی سوئد کلید خورد و در سال 2010 نخستین نمونه‌های ساخته شده آن به معرض آزمایش گذاشته شد . آرچر بنا است در ارتش سوئد و نروژ جایگزین هویتزر های قدیمی و ناکارآمد FH77A و FH77B شود . آرچر به عنوان یک هویتزر سریع از لودر تمام اتوماتیک برخوردار است. لوله آن از مدل L 52 است که برد گلوله را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. ترکیبات به کار رفته در تکنولوژی ساخت لوله توسط کارخانه سازنده اعلام نشده است و عمر مفیدش 4800 گلوله است. این هویتزر می‌تواند طیف وسیعی از انواع گلوله‌ها را که در دو گروه کلی طبقه بندی می شوند، شلیک کند، گلوله‌های MSH و گلوله های RA و یا ROCKET ASISSTANT. آرچر توانایی شلیک گلوله‌های مدرن XM 982 EXCALIBUR را دارا است. این گلوله‌های مدرن قابلیت هدایت ماهواره‌ای دارند، پس از شلیک، گلوله توسط سیستم کنترل آتش هویتزر و به کمک لینک ماهواره ای به طور دقیق در مکان مورد نظر منهدم می‌شود.
حداکثر برد با استفاده از گلوله‌های RA معادل 30 کیلومتر است. همچنین با استفاده از گلوله های MSH معادل 40 کیلومتر و گلوله های XM 892 EXCALIBUR معادل 60 کیلومتر که در نوع خود بی‌همتاست. سیستم شلیک نیز بسیار کارآمد است، این هویتزر توان شلیک در حالت‌های مختلف را بسته به نیاز دارا است. ریتم آتش معمولی معادل 9 گلوله در دقیقه است. اما می توان از آرچر در حالت شلیک MRSI با 6 گلوله استفاده کرد. به این صورت که 6 گلوله را به صورت متوالی در عرض 30 ثانیه به سمت یک هدف شلیک می‌کند. هویتزر PZH 2000 تنها توان شلیک سه گلوله پیاپی دارد که از این نظر آرچر به مراتب برتر از PZH 2000 است. همچنین اتولودر آرچر دارای حالت MULTI – ROUND است و می تواند گلوله های با کاربری مختلف را در خود به صورت مجزا ذخیره کرده و در صورت فراخوانی، به سرعت گلوله مورد نظر وارد چامپر شلیک شود.هویتزر آرچر می‌تواند 20 گلوله با خود حمل کند و در کمتر از 30 ثانیه آماده شلیک می‌شود و این قابلیت را نیز دارد که در کمتر از 20 ثانیه آماده ترک محل باشد. بهره‌گیری از پلتفرم پیشرفته EMUR قابلیت چرخش 360 درجه برایش فراهم می‌آورد و از داخل خودرو کنترل می شود. این پلتفرم مجهز به یک تیر بار کالیبر 50 و نارنجک های دودزا 40 میلیمتری است که به وسیله آن‌ها می توان خودرو را استتار کرد. آرچر دارای 4 خدمه است، اما در مواقع ضروری می توان با دو نفر نیز آنرا به کار انداخت (راننده و اپراتور سیستم کنترل آتش). آرچر مجهز به سیستم خاموش کن آتش خودکار است و هر گونه حریق که در این خودرو رخ دهد به سرعت به وسیله این سیستم خاموش می‌شود. این خودرو در برابر گلوله های سبک و نیمه سنگین دارای مقاومت بسیار خوبی است، کابین در برابر گلوله های تا کالیبر 30 میلیمتر نیز مقاومت دارد. همچنین در برابر عوامل NBC و مین‌های زمینی مقاومت دارد. این هویتزر برای لود مجدد خود حدود 7 دقیقه زمان نیاز دارد. هر واحد از این سیستم توپخانه‌ای شامل یک دستگاه هویتزر و یک کامیون لجستیکی همراه است. کامیون لجستیک سوخت و گلوله های مورد نیاز را تحویل هویتزر می دهد . کامیون مجهز به بازوهای هیدرولیک می باشد که کار تامین متریال مورد نیاز را به سرعت انجام می دهد.بررسی فنی شاسی کامیون کشنده سیستم
کامیون کشنده ای که سیستم هویتزر آرچر بر روی آن نصب شده است ، VOLVO مدل A30D نام دارد. این شاسی کشنده مجهز به یک موتور پر قدرت 380 اسب بخار است. در ساخت موتور این کشنده به عواملی چون تولید سر و صدای کمتر و قدرت و شتاب متناسب با نیاز شاسی و بهینگی عملکرد توجه شده است. مدل این موتور اعلام نشده است. اما با توجه به این نکته که سوئد هم اکنون بهترین تولید کننده موتورهای دیزل در جهان به شمار می رود، و همچنین بررسی شاسی کشنده های مشابه ساخت شرکت VOLVO سوئد، و نیز آنچه در فروم‌های نظامی غیر ایرانی اشاره شده است، به احتمال زیاد این خودرو از موتور مدل VMS – 452 – FD بهره می‌برد. با توجه به شکل کشیده دماغه شاسی به احتمال زیاد همین موتور بر روی این شاسی کشنده نصب شده است.


این موتور دارای آرایش خورجینی دو میل‌لنگ است و مجهز به توربوشارژ‌های سرامیکی است و سرعت چرخش این توربو شارژ توسط کامپیوتر خودرو تعیین می‌شود و به این ترتیب از ریتارد کردن موتور جلوگیری به عمل می آید. سیستم تعلیق نیز از نوع دوگانه هیدرولیک و کیسه باد اعلام شده است و از نوع پانارد مستقل است. سیستم تعلیق این خورد مجهز به SHOCK ABSORBER های تلسکوپی است که تکان های شدید ایجاد شده ناشی از حرکت در مناطق ناهموار گرفته، و باعث آسایش خدمه می‌شود. این خودرو مجهز به گیربوکس نیمه اتوماتیک و دارای دنده استرلینگ (دنده کمکی) است. گیربوکس این خودرو (به احتمال زیاد) مدل ALLISON – FSA است و در حالت‌های تک دیفرانسیل و دو دیفرانسیل قدرت موتور را به چرخ ها انتقال میی‌دهد. کابین خودرو مجهز به وسائل ایمنی و راحتی خدمه است. این هویتزر به مدد داشتن موتور قدرتمند و سیستم انتقال قدرت مدرن و نیز سیستم تعلیق بسیار پیشرفته قادر به انجام مانور های زمینی بسیار عالی است. قدرت تحرک بالا و طی مسیر در مسیرهای نا هموار از ویژگی‌های این هویتزر به شمار می‌رود. آرچر برای جابجایی سریع بازوهای هیدرولیکی لوله توپ به یک پمپ هیدرولیک بسیار پر قدرت مجهز است.


کشورهای زیادی در جهان خواستار خرید این هویتزر مدرن هستند. شرکت سازنده اعلام کرده است که پس از اینکه تعداد مورد نیاز ارتش سوئد و نروژ را فراهم کرد، سپس به سفارشات خارجی خواهد پرداخت. مدل و عملکرد سیستم کنترل آتش این هویتزر مدرن هنوز اعلام نشده است.

مشخصات هویتزر پیشرفته ARCHER
سال شروع پروژه / 2003
خدمه / 4 نفر
وزن رزمی / 26.4 تن (غیر رسمی)
طول کلی با احتساب لوله / 14.2 متر
عرض / 2.76 متر
ارتفاع حداقل / 2.9 متر
ارتفاع حداکثر / 10.5 متر
کالیبر توپ / 155 میلیمتر
مدل لوله / L52
تسلیحات جانبی / پلتفرم EMUR مجهز به تیر بار کالیبر 50
ریتم آتش / 9 گلوله در دقیقه
حداکثر برد / 60 کیلومتر
جابجایی عمودی لوله / اعلام نشده است (منابع غیر رسمی از 32 درجه تا 80 درجه اعلام کرده اند)
جابجایی در راستای آزیموت / 360 درجه
قدرت موتور / 380 اسب بخار
حداکثر سرعت جاده ای / 70 کیلومتر بر ساعت
برد عملیاتی / 500 کیلومتر
امضاي کاربر :


قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
سه شنبه 25 مهر 1396 - 00:15
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 9 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hk416 &arjemandi1357 &hossein &mo-nia &galla &asd &crounus2000 &mehdi &alij &برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش