نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !

تعداد ارسال ها: 40
تاريخ عضويت: 27 /6 /1396
تعداد تشکر کرده: 63
تعداد تشکر شده: 202
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 1 RE ُسوال مهم بی پاسخ (سوریه و رژیم اشغالگر)
با سلام
در روزهای اخیر باز هم شاهد حملات هوایی از سوی نیروی هوایی اسراییل به مناطقی در نزدیکی پایتخت سوریه بوده ایم. بدین منظور لازم است این حملات که در طول این سالها شاهد انجامش بوده ایم مورد تحلیل بررسی قرار گیرند تا از دلایل و نحوه انجام و تبعات این اقدامات آگاه شویم. بدین منظور با طرح سوالاتی شروع به تحلیل میکنیم : به چه علت این حملات انجام میشود؟ این حملات در چه زمانهایی اتفاق میافتد؟ چه اهدافی مورد اصابت قرار میگیرند؟ آیا تابحال به اهدافشان رسیده اند؟ راهکار مقابله چیست؟ واکنش دمشق به این حملات چه بوده؟ واکنش متحدان سوریه چه بوده؟ واکنش متحدان اسرائیل چه بوده؟ آیا باز هم تکرار خواهد شد؟
دوستان مستحضر هستند که از زمان تاسیس اسراییل تا به امروز هیچ پیمان صلحی بین سوریه و اسراییل امضا نشده و از سال 1973 تاکنون وضعیت روابط اسراییل با سوریه در حالت آتش بس میباشد و به معنای دیگر تاسیس اسراییل به معنای اعلام جنگی بوده که تا به امروز شاهد هستیم و از نظر حقوق بین المللی این حملات فقط نشان دهنده نقض آتش بس می باشد و نه اعلام جنگ که این خود میتواند علت اصلی حملات باشد. با بررسی حملات هوایی در طول سالهای اخیر که سوریه درگیر جنگی داخلی و نیابتی می باشد به این نتیجه می رسیم که اهداف اسراییل شامل چندین لایه اهداف است که میتوان آنها را درجه بندی کرد. در لایه اول این حملات به منظور منهدم کردن تجهیزات و نفرات کاملا مشخص شده ای صورت میگیرد که ارزش انهدام و ریسک حمله هوایی را داشته باشند.به عنوان مثال حمله هوایی برای ترور عماد مغنیه از فرماندهان اصلی حزب الله لبنان که برای جلساتی در سوریه حضور داشت. حمله چند ماه پیش اسراییل به کاروان تجهیزات نظامی در حومه دمشق که اسراییل مدعی بود سلاحهای ارسالی ایران برای حزب الله بوده را یادتان هست؟ یا همان حمله ای که به تجهیزات پدافند هوایی سوریه انجام شد؟ حتی یکبار اسراییل مدعی شد که 12 نفر از نیروهای ایرانی را مورد هدف قرار داده است. پس با این همه تجربه به جرات میتوان اهداف لایه سطحی اسراییل را حمله به نیروهای ایران و حزب الله دانست.در لایه زیرین اهداف اسراییل هشدار به ایران و سوریه میباشد که به مرزهایش نزدیک نشود یا زمین سوریه محل جولان ایرانیها و حزب الله لبنان نشود.در یک لایه پایینتر هدف اسراییل محک زدن قدرت و توان نظامی نیروی هوایی خود و پدافند هوایی سوریه و هم چنین مانور نظامی نیروهایش به عنوان تمرین هست.باز هم در لایه پایینتر هدف از این حملات دلگرمی دادن به مخالفان حکومت سوریه است که ما با شما هستیم و همچنین ایجاد یک جو ناامیدی در بین نیروهای مقاوت که ببینید ما هر وقت بخواهیم به شما ضربه میزنیم. در پایینترین و مخفی ترین لایه نیز اهداف تبلیغاتی در داخل خود اسراییل دنبال میشود که به شهروندانش اعتماد به نفس و احساس قدرتمند بودن بدهد و همچنین سیاستمدارانش یک سری استفاده های درون سازمانی میبرند.
زمان انجام این حملات معمولا زمانیست که دولت و متحدان سوریه یک حمله گسترده که همراه با موفقیت است را در دست اقدام دارند که یا برای حمایت از مخالفان یا برای آسیب به نیروهای ایرانی این کار را میکند. میزان موفقیت اینگونه حملات از دیدگاه شخص ناظر بی طرف تاکنون بسیار کم بوده چه بسا دیده شد که با انجام این حملات نیروهای دولتی و متحدان با اراده بیشتری مسیر خود را ادامه داده اند البته باید گفت در بعضی مواقع نیز ضربات سنگینی به جبهه مقاومت وارد کرده اند اما در کل ناموفق بوده اند.
درباره واکنش دولت سوریه به این حملات تا به حال اقدامی انجام نشده که در خور توجه باشد و به صورت کاملا قابل پیشبینی به یک اعتراض در شورای امنیت و اینکه حق حملات متقابل را برای خودشان محفوظ میدانند خلاصه میشود که همین امر باعث اعتماد به نفس هرچه بیشتر طرف اسراییلی میشود که هنوز دوران بزن در رو هست. البته باید این را در نظر داشت که حکومت سوریه و محور مقاومت در اوضاع کنونی توانایی ایجاد یک جبهه گسترده و نیمه گسترده را در مقابل اسراییل ندارند و به خاطر قدرت پدافندی اسراییل از حمله مشابه هم نمیتوان استفاده کرد چون در صورت منهدم شدن یکی از هواپیماهای سوریه در خاک اسراییل نتیجه های فاجعه باری از لحاظ سیاسی و نظامی گریبان گیرشان میشود. استفاده از موشک هم باعث ایجاد یک جبهه جنگ وسیع از سمت اسراییل میشود پس دولت سوریه ترجیح میدهد زخم این حملات را تحمل کند تا اینکه خود را در این اوضاع و شرایط درگیر مسئله بزرگتری کند.
واکنش متحدین سوریه که اصلا تا به حال شامل همین شکایت رسمی به شورای امنیت هم نشده است و اقدام نظامی و مقابله به مثل آنچنانی ندیده ایم مگر آنکه به نیروهای مخالف دولت سوریه که تحت حمایت آمریکا و اسراییل هستند ضربه بزنند که در این صورت اسراییل هیچ آسیبی نمیبیند.
دولت های حامی اسراییل هم یا سکوت می کنند یا هنگامی که کار به شورای امنیت میرسد با رای اکثریت و اگر نشد با وتوی آمریکا شکایتهای دولت سوریه را ناکام می گذارند و به ریش آنها می خندند.
با این اوصاف هر چند وقت یکبار باز هم شاهد اینگونه حملات خواهیم بود تا وقتی که ابتکار عمل را از دست نیروی هوایی اسراییل خارج کنند. بدین منظور یا باید به اسراییل حمله کرد که موقعیت مناسب نیست یا باید پدافند هوایی سوریه تقویت شود به گونه ای که این حملات هزینه های سنگینی برای اسراییل به دنبال داشته باشد.
با تشکر
چهارشنبه 20 دی 1396 - 15:03
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از natilues به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: payam72 /alij /crounus2000 /


انجمن نظامی آی آر ارتش