نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
espadan آفلاينتعداد ارسال ها: 433
تاريخ عضويت: 23 /1 /1395
تعداد تشکر کرده: 7583
تعداد تشکر شده: 2498
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

نصب موشک آذرخش بر روی کبری های سپاه، تغییر توپ کبری در سپاه
معمولا موشک های هوا به هوا ، در دنیا برای دفاع از بالگردها مقابل تهدیدات هوایی نصب می شود اما استفاده از این موشک ها در نقش هوا به زمین به نوعی خاص و کم نظیر است که در بالگردهای سپاه شاهد آن هستیم.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، استفاده از موشک های هوا یا زمین پرتاب در نقش های متفاوت، با توجه به ویژگی ها و مزیت های مختلف آنها، امری مرسوم در نیروهای مسلح جهان به حساب می آید؛ به خصوص در کشورهایی که توانسته باشند محدودیت ها و مصائب تسلط بر تکنولوژی و گلوگاه‌های این تغییرات را برای خود حل کنند. برای مثال موشکی مثل AIM-120 که در اصل یک موشک میان برد هوا به هوا است را می توان در نقش موشک سطح به هوا نیز استفاده کرد یا موشک دوش پرتاب معروف استینگر را می توان روی بالگرد نصب کرده و در نقش هوا به هوا استفاده کرد که این تغییرات، مزیت ها و مشکلات فنی خاص خود را دارد.

یگان هوانیروز سپاه نیز که از چند سال پیش تعدادی بالگرد AH-1J کبری را در اختیار دارد، طی سالهای اخیر تغییرات و ارتقاء های خاصی را روی این بالگرد جنگی پیاده کرده که روز 4 شنبه و در جریان بازدید سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه از مرکز آموزشی و تخصصی تعمیرات بالگرد هوانیروز سپاه، شاهد رونمایی از برخی از سامانه ها بودیم که برای نصب روی این بالگردهای کبری طراحی و عملیاتی شده اند.

**آذرخش؛ سلاحی برای نابودی پهپادها و انتحاری ها
از جمله این موارد \"موشک آذرخش\" بود که در جریان بازدید فرمانده کل سپاه از این مرکز رونمایی شد. قالب و بدنه کلی این موشک شباهت بسیاری به موشک هوا به هوای AIM-9J دارد که سالها پیش برای استفاده در ناوگان جنگنده های ایرانی خریداری شده بود. البته این احتمال به شکل بسیار قوی وجود دارد که بدنه موشک آذرخش صرفا از نمونه آمریکایی الگو برداری و در داخل ساخته شده چراکه متخصصان سپاه در بخش های مختلف، همواره پیشگام و الگوی توسعه تسلیحات ساخت کشورمان بوده اند و با توجه به ساختار متناسب آن موشک، از الگوی مذکور بهره گرفته اند.
شاید این سوال پیش بیاید که اصولا آن موشک در شرایط امروزی و آن هم بر روی بالگردی مثل کبری به چه کاری می آید؟ در پاسخ باید گفت در دنیا معمولا موشک های هوا به هوا برای دفاع از بالگردها در برابر تهدیدات هوایی نصب می شود اما استفاده از این موشک ها در نقش هوا به زمین شاید به نوعی خاص و کم نظیر باشد و سوابق بررسی نشان می دهد فقط ارتش آمریکا برای دوره ای در زمان جنگ سرد، طرح استفاده از موشک سایدوایندور را در نقش ضد زره به آزمایش گذاشت اما این طرح کنار گذاشته شد.

در ابتدا نگاهی به مشخصات موشک آذرخش داشته باشیم که در جریان مراسم رونمایی اعلام شد.
برابر آنچه در این مراسم اعلام شد، برد کلی این موشک در حدود 10 کیلومتر و برد قفل جستجوگر حرارتی این موشک نیز در حدود 6 کیلومتر است، سرعت آن در حدود 550 متر بر ثانیه و وزن آن در حدود 70 کیلوگرم اعلام شده. اما نگاه دقیق تر به بخش جلویی موشک نشان دهنده تغییر جستجوگر نصب شده روی موشک آذرخش است که از نوع حرارتی است و البته اطلاعات خاصی از آن در دسترس نمی باشد.

با توجه به اینکه طبق اعلام مسئولین سپاه در این مراسم، این موشک برای درگیری با اهداف زمینی و همچنین اهداف هوایی کم سرعت طراحی شده بایستی گریزی به تجربیات بدست آمده در عملیات های رزمی در عراق و سوریه زد.

پهپادهای دست‌ساز از جمله جنگ افزارهایی هستند که این روزها در خاورمیانه در تعداد بالا مورد استفاده قرار می گیرند و به دلیل اندازه کوچک و سرعت پایین، شناسایی و مقابله با آنها بسیار سخت است. استفاده از یک بالگرد که می تواند در صورت لزوم با سرعت کم پرواز کرده و در عین حال به یک موشک با جستجوگر حرارت یاب همچون آذرخش مجهز است می تواند گزینه ای مناسب برای مقابله با این شکل از تهدیدات باشد. هواپیماهای جنگی معمولا توان پرواز با سرعت خیلی پایین برای رهگیری این پهپادها را ندارند و از طرف دیگر سامانه‌های پدافندی سطح به هوا نیز یا در کشف این تهدیدات مشکل داشته یا در صورت کشف موشک‌های مورد استفاده در این سامانه ها بسیار گران قیمت هستند.
اما یکی دیگری از تهدیدات شاید روزمره در میدان نبرد خاورمیانه، خودروهای انتحاری هستند. موشک آذرخش می تواند با استفاده از رهگیری حرارت ساطع شده از خودروهای مورد نظر، آنها را شناسایی کرده و با موفقیت مورد اصابت قرار دهد. البته درباره توانایی های این موشک، \"قابلیت استفاده از آن در نقش زمین به زمین\" نیز سخن به میان آمد است که با این اوصاف، می توان با ترکیب آن با یک سیستم هدف گیری زمینی، از این موشک جدید در نقش ضد خودروهای انتحاری یا زره پوش های سبک نیز بهره برد.

**تغییر توپ در کبری‌های سپاه
همچنین بر اساس برخی تصاویر منتشر شده، توپ بالگردهای کبری سپاه نیز تغییر کرده و این پرنده ها از یک توپ تک لول استفاده کرده یا خواهند کرد که این توپ تک لول 20 میلی متری \"سعیر\" نام دارد و می تواند با اهداف به صورت دقیق تا فاصله 1800 متری درگیر شود.
از جمله نکات مثبت درباره این توپ این مسئله است که می توان آنرا روی یک خودرو یا قایق نیز نصب کرده و به عنوان سلاح سطح به هوا نیز مورد استفاده قرار داد و با توجه به اینکه در سلاح های تک لول معمولا شاهد افزایش دقت به نسبت سلاح های چند لوله هستیم، کاربردهای متفاوت و موثری در مقابله با طیف وسیع تهدیدات خواهند داشت که بر پایه افزایش دقت تیراندازی بالگردهای جنگی سپاه استوار است. وزن این سلاح در حدود 55 کیلو و نواخت تیر آن در حدود 600 تیر در دقیقه است.
به نظر می‌رسد تعریف و ساخت سلاح های جدید که با توجه به تجربیات بدست آمده از نبردهای اخیر در منطقه خاورمیانه، به دست آمده، قطعا به ساخت هر چه بهتر سازمان نوپای هوانیروز سپاه کمک کرده و ترکیب پهپادها با بالگردهای هوانیروز سپاه، تیمی مقتدر برای حفاظت از مرزها و منافع کشورمان می سازد.
شنبه 12 اسفند 1396 - 01:50
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از espadan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd &crounus2000 &mehdi &hk416 &rubik &hossein &alij &


تعداد ارسال ها: 433
تاريخ عضويت: 23 /1 /1395
تعداد تشکر کرده: 7583
تعداد تشکر شده: 2498

پاسخ : 1 RE نصب موشک آذرخش بر روی کبری های سپاه، تغییر توپ کبری در سپاه
چرا سپاه می خواهد توپ هلیکوپتر های کبری را تغییر دهد؟ نرخ آتش یک کاتلینگ نسبت به یک تک لول که خیلی بیشتر است و لوله کمتر آسیب می بیند، اگر برای دقت هم باشد با توجه به حرکت هلیکوپتر نمی توان از توپ ان توقع نقطه زنی داشت.
شنبه 12 اسفند 1396 - 01:54
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از espadan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd /crounus2000 /mehdi /hk416 /rubik /hossein /alij /


تعداد ارسال ها: 3957
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24701
تعداد تشکر شده: 23887

پاسخ : 2 RE نصب موشک آذرخش بر روی کبری های سپاه، تغییر توپ کبری در سپاه
بخاطر هزینه تعمیر و نگهداری برادر من
هرچی سیستم ساده تر باشه نفرات فنی سپاه راحت تر میتونن از عهدش بر بیان
وگرنه باید بجای سه لول فابریک کبرا روی او ن شش لول نصب میکردن تا با همون اتش توپش کار دهها موشک رو انجام بده عین تاندربولت

نکته بعدی اینکه اگر یک هدف رو در محیط باز و داغ بیابان که مدتها زیر افتاب بوده رو بخوان بهش حمله بکنن

پیش خودشون فکر نکردن موشک با ردیاب حرارتی چطوری میتونه اون رو از محیط داغ پیرامونش تشخیص بده ؟؟؟؟


امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
شنبه 12 اسفند 1396 - 08:11
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: mehdi /hk416 /espadan /asd /hossein /alij /


تعداد ارسال ها: 270
تاريخ عضويت: 23 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 1745
تعداد تشکر شده: 1326
[Custom_Field_Content]

پاسخ : 3 RE نصب موشک آذرخش بر روی کبری های سپاه، تغییر توپ کبری در سپاه
اما سوالات این تاپیک:
1- یک موشکی که کاربرد اصلیش رهگیری هواگردهاست و در نتیجه سرجنگیش بیشتر باید قابلیت انفجار و ترکش زیاد برای حداکثر کردن آسیب پرنده های با زره سبک رو داشته باشه تا نفوذ عمیق، اصولاً چطور می خواد به یک خودرو نظامی با زره سنگین (مثلاً یک خودرو انتحاری) حمله بکنه؟
2- اینها به کنار، اصولاً با اون همه مشتقات تاو که ساخته شده، اصلاً چه نیازی به ساخت دوباره یک موشک جدید داریم؟
3- زدن پهبادهای کوچیک با موشک دیگه از اون حرفهاست. تفاوت قیمت یک موشک با این ابعاد و پیچیدگی با یک پهباد کوچک و سبک به کنار، اصلاً میشه بفرمایید چقدر باید اون پهباد کوچولو فاصله اش رو با موشک ما کم بکنه که سر جستجوگر موشک بتونه اون رو پیدا بکنه و روش قفل بکنه؟ انتظار ندارین که یک پهباد کوچیک اثر گرمایی خاصی داشته باشه. بماند که به قول داداش کرنوس توی یک روز گرم تابستونی که دیگه همه چیز نور علی نور میشه. من باشم از یک سلاح تک تیرانداز با دقت بالا و یا یک توپ ضدهوایی با برد 3-4 کیلومتر با ردیابی اپتیک برای این کار استفاده می کردم. خیلی کم خرج تر بود.
4- راستی مگه سرجنگی این موشک چند کیلو هست که انتظار دارن بر ضد اهداف زمین پایه کارایی مثبتی داشته باشه؟
5- از همه مهمتر آرایش استفاده از این موشک روی کبری چطور خواهد بود؟ مثل کبری های آمریکایی 2 تیر موشک در نوک دو بالچه کبری یا یک آرایش مثلاً 2*2 یا 2*4 در زیر بالها؟ اصلاً آیا بالچه های کبری های ما توان حمل این موشک رو در حالت لود کامل با همون آرایشهای قدیمی دارند یا باید طرح لود جدیدی برای اونها تعریف بشه (مثلاً ترکیب 2 تاو زیر هر بالچه و یک تیر آذرخش در نوک هر بالچه). اگر از این ترکیبها استفاده بشه، قطعاً توانایی دفاع از خود کبری ها در برابر پرنده ها زیاد میشه، اما برای حمله به اهداف زمینی با مشکل کمبود موشک روبرو می شه.
یکشنبه 13 اسفند 1396 - 20:53
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از hossein به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /asd /rubik /espadan /alij /


تعداد ارسال ها: 3957
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24701
تعداد تشکر شده: 23887
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE نصب موشک آذرخش بر روی کبری های سپاه، تغییر توپ کبری در سپاه
نکته مهم ماجرا اینجاست که فلات قاره ایران بطور متوسط 1000 متر از سطح دریا ارتفاع داره و بخش زیادش کویری و گرم هست که به شدت روی کارایی موتور تاثیر بد میزاره همین مساله باعث میشه تا بالگردهای ما مثل همتاهاشون در غرب و شرق ، فول لود نشن خصوصا اینکه کبراهای فعلی امریکایی در پیشرانه هاشون به شدت تقویت شده هستن
در زمان جنگ گاها یک کبرا برای اجرای ماموریت و قابلیت درگیری با همتاهای عراقیش به ناچار دو یا 3 راکت در هر طرف لود میکرد اما باز هم نمیتونست به اندازه ای که خلبان میخواست ارتفاع بگیره

پس اگر این موشک روی بالچه های کبرا نصب بشه به احتمال زیاد بار گذاری ها به شدت کاهش پیدا میکنه
امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
یکشنبه 13 اسفند 1396 - 23:35
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 4 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd /hossein /espadan /alij /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش