نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !

تعداد ارسال ها: 59
تاريخ عضويت: 18 /4 /1397
سن: 33
تعداد تشکر کرده: 216
تعداد تشکر شده: 195
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE تهاجم فرهنگی یا تدافع فرهنگی؟ جنگ اندیشه ها...
با سلام

دوست عزیز به نظر من اصلا دکترین دفاعی وجود نداره.
مدافع از پیش شکست خورده است.
شما در هیچ‌کجای دین اسلام دکترین دفاعی پیدا نمیکنید. الان ممکنه براتون سوتفاهم پیش بیاد که این حرف یعنی چی و چه حرف بی‌پایه‌ای هست.
پیش‌نوشت: امام علی (ع) نقل به مضمون می‌فرمایند که مبادا کافران از شما در عمل به اسلام پیشی بگیرند.
برای شما مثال‌هایی میزنم:
الف) تهاجم: اسلام میگه دفاع از مظلوم وظیفه شرعی هر مسلمان و واجب هست. حالا شما بیا و بگو با دکترین دفاعی در زمان حاضر میشه از مسلمانان مظلوم در سراسر دنیا دفاع کرد؟ شما وقتی مریض میشی در مقابل بیماری دفاع میکنی یا سعی میکنی عامل بیماری رو از بین ببری؟ دفاع یعنی از بین بردن شر یا تهدیدش.
ب) اخلاق: به نظر شما کسی که دارای صفت صبر هست یعنی در برابر تهاجم‌های بیرونی صبر میکنه دارای یک صفت دفاعی است؟ صبر رو در مقابل شجاعت در نظر بگیرید. اگر فکر کنیم صبر یک صفت دفاعی است، سخت در اشتباه هستیم. صبر مرحله‌ بالاتری از شجاعت هست و برای صبور بودن شجاعت بیشتری لازم هست.
ج) تاریخ: ممکن است در تاریخ خوانده باشید که وقتی مثلا پادشاهی بر رقیب خود غلبه میکرده، تمامی نزدیکان و یاران فرد شکست خورده رو میکشته. بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشن. استدلالشون هم این بوده که ممکنه در شرایطی این افراد شکست خورده زمان و نیرویی برای تلافی پیدا کنند. آیا این تفکر اسلامی است؟ و اگر یک حاکم اسلامی اینگونه رفتار نکند یک عمل دفاعی انجام داده یا تهاجمی؟

در واقع دفاع نوع کامل‌تری از تهاجم است و تهاجم زیرمجموعه دفاع قرار میگیرد.
گاهی اوقات ما کوتاه اومدن‌های از روی ترس رو با دفاع اشتباه میگیریم و برای فرار از توبیخ وجدان فردی و جمعی، بهش اسم دفاع رو میدیم.

اینکه ما الان باید در بحث فرهنگی مهاجم باشیم یا مدافع دقیقا به همین موضوع ربط پیدا میکنه که اگر ما قدرت بیشتری از دشمن داریم میتونیم بین مهاجم و مدافع بودن انتخاب کنیم. ولی اگر قدرت کم‌تری داریم تنها راه ما تهاجم است.

مسئله دیگر مضمون همان نقل‌قول اولم از امیرالمومنین علی (ع) است. وقتی دشمن ما از ما بیشتر به اسلام عمل می‌کند، ما به چه چیز او می‌خواهیم تهاجم کنیم؟ در واقع ما اینجا بهتر است بجای دشمن‌سازی بی‌مورد، نفس خود را که دشمن اصلی ما است شناسایی کرده و به او هجوم بیاوریم. وگرنه وضعمان از این که هست خراب‌تر نیز خواهد شد و محکوم به فنا هستیم.

بطور کلی منظورم این است که اگر ما قرار است از اسلام دفاع کنیم که باید به رفتارهای نفسانی خود که هر روز هم از دیروز بیشتر میشود حمله کنیم. و اگر قرار است بدون در نظر گرفتن اسلام، فقط از وطن خود دفاع کنیم که از الان به شما میگویم که در طول تاریخ تمدن‌های بیشماری بوده‌اند و از بین رفته‌اند و ما هم یکی از آن‌ها خواهیم بود. آنچه پایدار و شکست ناپذیر است فقط اسلام (جمیع ادیان الهی) است و هرآنچه در همه فرهنگ‌های امروزی وجود دارد و ریشه در نیکی دارد همه از جانب خدا و بوسیله‌ی رسولانش آمده‌اند. (مثال ادیان بودایی و هندویی و ....)

سرپا ماندن همین الان جامعه ما هنوز وابسته به افراد و خصوصیات اخلاقی است که ریشه در اسلام دارد و متاسفانه هر روز ضعیف و ضعیف‌تر میشود.
این پسرفت هم ربطی به تهاجم فرهنگی کشورهایی که با ما دشمن هستند یا ما آن‌ها را دشمن میپنداریم ندارد. در جدایی و دوری خود ما از اسلام و پیرو هوای نفس شدن خود ما است.

اگر ایرادی دارد به بزرگواری خودتون و کم‌سوادی من ببخشید.
یا علی
پنجشنبه 21 تیر 1397 - 15:38
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از wolong به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: keyvanpersiangulf /mehdi /rubik /leonardo0011 /alij /


انجمن نظامی آی آر ارتش