نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
keyvanpersiangulf آنلاينتعداد ارسال ها: 262
تاريخ عضويت: 7 /6 /1396
محل زندگي: ایران
سن: 99999
تعداد تشکر کرده: 1001
تعداد تشکر شده: 1169
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشودتهران – ایرنا –رئیس سازمان فضایی کشور با تاکید براینکه این سازمان در حال گذر از مرحله تحقیقاتی به صنعتی است از آمادگی این سازمان برای پرتاب سه ماهواره به فضا تا پایان امسال خبر داد.
سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب می شود
دکتر مرتضی براری روز یکشنبه در حاشیه نشست تخصصی ماهواره «پیام امیرکبیر» که به مناسبت هفته جهانی فضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا، اظهارداشت: در حال حاضر سه ماهواره آماده پرتاب به فضا داریم که در حال دریافت مجوزهای قانونی برای پرتاب هستند.
وی از ماهواره 'دوستی' مربوط به دانشگاه صنعتی شریف،‌ ماهواره 'پیام 'دانشگاه امیرکبیر از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همچنین ماهواره 'ناهید یک' به عنوان ماهواره های آماده پرتاب نام برد.
رئیس سازمان فضایی کشور با بیان اینکه، دو ماهواره از این تعداد مراحل نهایی خود را طی می کنند ادامه داد:پیش پیینی می شود تا پایان سال این ماهواره ها پرتاب شود و شاهد موفقیت دانشمندان ایرانی در عرصه باشیم.
وی با اشاره به فاصله خوردن زمان پرتاب این ماهواره ها، تاکید کرد: سازمان فضایی کشور هم اکنون در حال گذر از یک چرخه تحقیقاتی به یک چرخه صنعتی است و این کار مقداری زمان برد.
رئیس سازمان فضایی کشور همچنین درخصوص برنامه این سازمان برای اعزام انسان به فضا نیز اظهارداشت: اولویت نخست ما در سازمان فضایی توسعه زیرساخت های فضایی در حوزه سنجشی و مخابراتی است که امروزه اقتصاد بزرگی را شامل می شود.
وی گفت: البته پرتاب انسان به فضا از جمله برنامه های سازمان فضایی کشور است اما متناسب با جذب منابع سعی خواهیم کرد این بخش را نیز مورد توجه قرار دهیم.
براری در عین حال با اشاره به تصویب بودجه برنامه انسان به فضا، گفت:همان هنگام که این برنامه را مصوب کردند بودجه بسیاری دیده شده است که آن بودجه در زمان خودش محقق نشد که این موضوع در حال بررسی است.
رئیس سازمان فضایی کشور تاکید کرد: اگر سرمایه گذارانی علاقمند به سرمایه گذاری در این عرصه باشند سازمان فضایی استقبال خواهد کرد چراکه سرمایه گذاری بخش خصوصی در عرصه فضایی به طورحتم مسیری است که سایر کشورها نیز آن را مورد توجه قرار داده اند.
وی همچنین در خصوص زمانی نهایی پرتاب ماهواره پیام امیرکبیر گفت: این ماهواره در حال تست تطبیق سازگاری و پرتاب گر است و دو تا سه ماه زمان می برد که پس از آن در صورت اخذ مجوزه های قانونی از مراجع ذیربط عملیات پرتاب انجام می شود.
براری همچنین با تاکید براینکه هیچگونه مشکلی در خصوص پرتاب ماهواره پیام امیرکبیر وجود ندارد گفت: ما سال گذشته نیز پرتاب ماهواره داشته ایم و تنها با یک شکاف زمانی مواجه شدیم و آنهم به دلیل مهاجرت از یک چرخه تحقیقاتی به چرخه صنعتی است اما هیچ محدودیتی در ارتباط با پرتاب ماهواره به فضا برای کشور وجود ندارد.
در سال ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن، چهارم تا دهم اکتبر هر سال (۱۳ الی 18مهر)، به عنوان هفته جهانی فضا، انتخاب شد. هدف از این کار هم، ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان‌ها روی زمین اعلام شد.

منبع : ایرنا
لینک مستقیم منبع :
http://www.irna.ir/fa/News/83057585
امضاي کاربر : ‌برای پیشرفت اقتصادی ایران ، نه در حرف و شعار ، بلکه در عمل حمایت خودمان را از کالای ایرانی نشان دهیمدوشنبه 16 مهر 1397 - 08:43
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 9 کاربر از keyvanpersiangulf به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: ahidk1 &sotoodeh &payam72 &mehdi &ahidk &crounus2000 &hossein &aliesmaili &hasanali &


تعداد ارسال ها: 262
تاريخ عضويت: 7 /6 /1396
محل زندگي: ایران
سن: 99999
تعداد تشکر کرده: 1001
تعداد تشکر شده: 1169

پاسخ : 1 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود
ماهواره‌های بومی در صف پرتاب با سیمرغپس از چند سال توقف پرتاب ماهواره، هم اکنون نه تنها ماهواره‌های ساخت نخبگان دانشگاهی آماده ارسالند؛ بلکه فناوری‌های نوینی هم به دست آمده که حاصل کار دانشمندان جوان ایرانی است؛ گذر از ماهواره‌های تحقیقاتی به ماهواره‌های مدار عملیاتی. کیوب‌ست (CubeSat) یا ماهواره مکعبی نوعی ماهواره کوچک و متشکل از واحد‌های مکعبی شکل است که قابلیت قرار گرفتن درون یک خشاب و یکپارچه‌سازی با سامانه پرتابگر و قرار گرفتن در مدار را دارد. از سال گذشته دانشگاه‌های مالک‌اشتر، خواجه‌نصیر، شریف، امیرکبیر و علم و صنعت به این تکنولوژی دست یافته‌اند.ماهواره بر سیمرغ در نخستین مأموریتش ماهواره پیام دانشگاه پلی‌تکنیک را به‌زودی در ارتفاع ۵۰۰‌کیلومتری (۱۰۰ کیلومتر بالاتر از ایستگاه فضایی بین‌المللی) قرار می‌دهد. سیمرغ پس از چندین مرحله تقویت اکنون به نیروی پیش‌برنده‌ای به میزان ۱۷۸‌تن دست یافته است.

دوستی، پیام و ناهید در راه فضا
ماهواره «پیام»، ماهواره سنجشی دانشگاه امیرکبیر با دقت ۴۰‌متر است که به عنوان اولین ماهواره عملیاتی ایران قرار است در مدار بالای ۵۰۰‌کیلومتری زمین قرار گیرد. این ماهواره دوسال ماندگاری در مدار زمین خواهد داشت. این درحالی است که تاکنون کشورمان ماهواره‌های تحقیقاتی را در مدار تحقیقاتی زیر ۵۰۰‌کیلومتر و با طول عمر یک‌ماه تا ۴۵‌روز ارسال می‌کرده است.
ماهواره دوستی که ماهواره دانشگاه شریف است، مرحله سازگاری با پرتابگر را طی کرده و آماده پرتاب است و مراحل اخذ مجوز را طی می‌کند. ماهواره مخابراتی ناهید هم که دیگر پروژه دانشگاه پلی تکنیک است کامل شده و در حال طی فرایند‌های سازگاری با پرتابگر است. پیشرفته‌ترین ماهواره دانشگاهی، اما ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت است که اوایل سال آینده تحویل کارفرما می‌شود. مسئول ماهواره پیام دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ماهواره پیام دارای سه‌مأموریت کاملاً مشخص و علمی است، گفت: «عکسبرداری از روی زمین با رزولویشن ۴۰‌متر با کاربرد کشاورزی و محیط‌زیستی، ذخیره و ارسال اطلاعات و بررسی تشعشعات فضایی از کاربرد‌های آن است.»
سید مصطفی صفوی با اشاره به چهار دوربین این ماهواره افزود: «برای آماده‌سازی این ماهواره ۱۶‌نفر از اساتید دانشکده‌های هوا فضا، مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و مهندسی مکانیک حضور فعال داشته‌اند. وزن این ماهواره ۱۱۰‌کیلوگرم است و در مدار ۵۰۰‌کیلومتری از سطح زمین قرار خواهد گرفت.»

تخصص ظفر در عکسبرداری
کالیبراسیون نهایی سنسور‌ها و عملگر‌های تعیین کنترل وضعیت این ماهواره نیز انجام شده و بعد از انجام این تست‌ها، تست‌های تجمیعی ماهواره، تست‌های یکپارچه ماهواره انجام و پس از آن تحویل نهایی به کارفرما صورت می‌گیرد.
ماهواره ظفر، اما توانایی‌های بالاتری هم دارد. رئیس دانشگاه علم و صنعت با اشاره به ویژگی‌های منحصر به فرد ماهواره ظفر خبر داده که این ماهواره «قابلیت عکسبرداری رنگی با قدرت تفکیک از ۸۰‌متر را دارد.» بنابراین می‌توان از آن در بحث عکسبرداری از زمین‌های کشاورزی و فضا‌های خاص استفاده کرد. به گفته جبار علی ذاکری، ماهواره ظفر نسبت به ماهواره‌های قبلی دانشگاه علم و صنعت از دقت مناسب‌تری برخوردار است و بدون شک این ماهواره کاربرد‌های مدیریتی برای دولت خواهد داشت و علاوه بر جهاد کشاورزی به حوزه هواشناسی هم کمک می‌کند.

شرکت‌های دانش بنیان هم فعال هستند
در بودجه امسال ۵۷۰‌میلیارد تومان اعتبار برای بخش فضا در نظر گرفته شده بود. طبق برنامه ششم باید ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در بخش فضایی سرمایه‌گذاری شود که ۹۰۰‌میلیارد تومان به سرمایه‌گذار بخش خصوصی اختصاص دارد. امسال پنج اولویت در حوزه هوا فضا وجود داشت که شامل حوزه کشاورزی، محیط زیست، مدیریت بلایا، خدمات شهری و هواشناسی می‌شد که تیم‌هایی برای تشکیل استارت‌آپ هم در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند. در حال حاضربیش از ۱۰۰‌شرکت دانش بنیان در بخش‌های پایین‌دستی و ۳۰‌شرکت دانش بنیان دانشگاهی در بخش بالادستی حوزه فضا ایجاد شده است. ضمن اینکه دو پروژه مهم در بین نخبگان دانشگاهی به موازات هم در جریان است. ساخت ماهواره‌های کیوب‌ست که دانشجویان را با تکنولوژی ساخت این ماهواره‌ها آشنا می‌کند و منظومه کردن ماهواره‌ها که دانشجویان از طریق آن عملاً وارد توسعه زیرساخت‌ها شوند.

تثبیت چرخه فناوری فضایی
برای توسعه زیرساخت‌های فضایی در کشور یک برنامه ۱۰‌ساله از سال‌۸۵ تا ۹۴ تدوین شد که در این ۱۰‌سال فناوری‌های فضایی توسعه یافت. در برنامه دوم که تا سال ۱۴۰۴ ادامه دارد، دانشگاهیان بر توسعه و تثبیت صنعت فضایی و ساخت ماهواره‌های عملیاتی و قرار دادن آن در مدار متمرکز می‌شوند. صنعت فضایی در دو دهه گذشته براساس اتکا به متخصصان بومی طراحی شده و مهم‌ترین اولویت کشورمان در برنامه ۱۰‌ساله دوم تثبیت چرخه فناوری فضایی است.


منبع : روزنامه جوان
لینک مستقیم منبع :
http://www.javanonline.ir/fa/news/940669/ماهواره‌های-بومی-در-صف-پرتاب-با-سیمرغ
امضاي کاربر : ‌برای پیشرفت اقتصادی ایران ، نه در حرف و شعار ، بلکه در عمل حمایت خودمان را از کالای ایرانی نشان دهیمشنبه 15 دی 1397 - 11:11
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از keyvanpersiangulf به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alij /ahidk /crounus2000 /hossein /aliesmaili /hasanali /


تعداد ارسال ها: 3990
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24800
تعداد تشکر شده: 24062

پاسخ : 2 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود
وقتی میگن وارد فاز صنعتی شدیم اینطور بزداشت میشه که ما توان راه اندازی سامانه مکانیاب خودمون رو مستقل از جی پی اس و گلوناس رو داریم
صنعتی شدن یعنی پرتاب بیش از 20 ماهواره به فضا در سال ولو اینکه چندتا چندتا پرتاب بشن

امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
شنبه 15 دی 1397 - 21:49
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: keyvanpersiangulf /ahidk /hossein /aliesmaili /payam72 /hasanali /payamira /


تعداد ارسال ها: 283
تاريخ عضويت: 23 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 1831
تعداد تشکر شده: 1393

پاسخ : 3 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود
برادر کرنوس، گیرم هم سیستم مکانیابی خودمون رو بسازیم. به چه دردمون می خوره؟ در داخل مرزها میشه سیستمهای بومی مبتنی بر شبکه های تلفن همراه فعلی رو توسعه داد که خیلی کم خرج تر از چیزی مثل ماهواره است و در خارج از مرزها هم چندین سیستم مکانیابی آمریکایی، اروپایی، روسی و چینی هست که با ترکیب داده های اونها و همچنین استفاده از سنجشگرهای دیگه نیازمندی به مکانیابی تقریباً مرتفع میشه.

به نظرم بهتر از این موارد اینه که ما به دنبال ماهواره های مخابراتی و عکس برداری نظامی واقع در مدار MEO باشیم که هم ماندگاری بیشتری دارند و هم ارزش بالاتری برای کشور دارند. فکرش رو بکنید انواع پرنده های باسرنشین و بدون سرنشین ما در فاصله چند کیلومتری تا چند هزار کیلومتری از مرزهای کشور با استفاده از توانایی های چنین ماهواره هایی به راحتی می تونن داده هایی رو بفرستند و بگیرند و این یعنی مثلاً ما می تونیم از تهران مستقیماً پهبادهای شاهد 129 در سوریه رو کنترل و مدیریت کنیم (حتی اونها رو روانه اسرائیل، عربستان و یمن بکنیم) و یا موشکهای کروز رو تا نزدیکترین فاصله به مقصد هدایت بکنیم.
چهارشنبه 19 دی 1397 - 17:01
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از hossein به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: keyvanpersiangulf /aliesmaili /crounus2000 /ahidk /payam72 /hasanali /


تعداد ارسال ها: 3990
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24800
تعداد تشکر شده: 24062
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود
شما از مزیتهای ماهواره به خوبی مطلع هستبد اما از معایب سیستمهای زمینی و ماهواره ای هم مطلعید؟؟؟؟

شما برای سامانه های زمینی هر 200 کیلومتر یک رله و یک سوییچر و کلی دم و دستگاه لازم دارید و کلی نیروی فنی روی زمین که باید بطورت دوره ای مساحت یک و نیم کیلومتر مربعی کشور رو پایش و مدیریت بکنن اما در ماهواره چنین نیست و شما با حفظ یک ماهواره در هر ساعت بالای سر کشور میتونید کل ایران رو پوشش داده ای بدید
به این فکر نکردی که چرا هزینه ارتباطی ایرانسل با هر فاصله ای که با مخاطب داری یکسانه اما برای همراه اول تفاوت داره ؟؟؟
حوابش همینه که در ایرانسل از ماهواره استفاده میشه و درهمراه اول از تجهییزات زمینی و هرچه تعداد تحهیزات بکار رفته بین شما و مخاطب تون بیشتر باشه هزینه مکالمه تو هم بیشتر میشه
البته این مطلب برای اوایل اغاز بکار این دوتا بود و الان یه خورده فرق کرده

حالا بریم سراغ ماهواره ها
شما فرمودید که نا با ایتفاده از سامانه های خارجی نیازمون رو رفع میکنیم
بد نیست بدونی ماهواره های جی پی اس روی سوریه با حطای دهها متری داده ها رو در اختیارتون میزاره این برای اینه که نیروهای مقاومت نتونن مختصات دقیق تکفیری ها رو ثبت و از توپ و خمپاره نتونن استفاده کنن و همین ماحرا روی سر اسراییل کلا از بین میره
مثلا در یکی دوحالت خاص که خودم مکانیابی توی اونجا انجام دادم اصلا تصاویر واضح نمیشد و نمیتونستم به اطلاعات دلخواهم برسم در حالی که توی فرودگاه ساری به خوبی میتونستم با وضوح بالا تاکسی هاش رو بشمارم یا توی نیروگاه اتمی بوشهر هم میتونستم به داده های دلخواهم برسم
یا در تابلو ترین اتفاق ، ماهواره های اروپایی بدون هیچ دلیل فنی و منطقی خاصی ، کانال انگلیسی زبان خبری ما و حزب ا... و چند کانال دیگه رو از سرویس خارج کردن


حال شما باز هم میگید از دشمن مون استفاده کنیم؟؟؟؟
اصلا من معتقدم در زمان جنگ ایران و امریکا باید کلا جی پی اس و گلوناس و هر ماهواره عبوری بیگانه رو که از اسمان کشور عیور می کنه رو نابود کرد اونوقت شما برای هدایت پهپادها و موشکهات از چی میخوایی بهره ببری؟؟؟؟؟

ضمنا هرچی ماهواره ما در ارتفاع بالاتری باشه اگرچه ماندگاری بیشتری داره اما برای خدمه زمینی ضرورت داره تا از تجهیزات بزرگتر و انرژی بیشتری برای ارسال و دریافت استفاده بکنه که در بسیاری مواقع میتونه محل استقرار رو لو بده و با جنگال و یا ضد رادار مورد اصابت قرار بگیره
(به اولین موبایلهای ساخته شده در اینترنت نگاهی بکنید می بینید که اندازه اونها با پایینتر اومدن ماهواره ها کوچکتر شده و عمر باتری هاشون هم بیشتر شده)

امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
چهارشنبه 19 دی 1397 - 18:19
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 4 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: ahidk /hossein /keyvanpersiangulf /hasanali /


تعداد ارسال ها: 283
تاريخ عضويت: 23 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 1831
تعداد تشکر شده: 1393
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود
سلام بر برادر پرتلاش خودمون کرنوس عزیز

در مورد ایده استفاده از تجهیزات زمین پایه، اشتباه شما اینجاست که قصد دارید یک ساختار نظامی به این تجهیزات بدهید (خلق یک شبکه صرفاً نظامی از پایه و از صفر توی ذهن شماست). اما نظر من این نیست. اصلاً نیازی نیست نیروهای مسلح شبکه های سطحی ایجاد بکنند. الان حوصله بحث در این خصوص رو ندارم، اما عجالتاً نظر شما رو به وجود بیش از 3 اپراتور تلفن همراه با پوشش شبکه سراسری در عمده مناطق کشور جلب می کنم. در مورد روش هم که خوب بد نیست در خصوص مفهوم Localization در شبکه های بیسیم بیشتر تحقیق بفرمایید. حداقل در این یک مورد که میشه گفت یکی از تخصصهای منه، کاملاً ایده و دیدگاه پرهزینه شما رو رد می کنم.

در مورد هزینه تلفن همراه صحبت کردید. البته احتمالاً در مورد ساختار برقراری ارتباطات در تلفن همراه اطلاعی ندارید که اون رو به ماهواره مرتبط می کنید. با عرض معذرت توی این مورد هم نظر شما مردوده.

اما بریم سرغ ماهواره ها،
به فرض که ما سیستم مکانیابی خودمون رو در فضا مستقر کردیم. اولاً با کدوم پول حداقل 24 تا ماهواره رو به فضا بفرستیم و ثانیاً با کدوم پول اونها رو نگهداری و حتی جانشین بکنیم؟ آمریکا در سال حداقل 4 تا از ماهواره های سیستم GPS رو جانشین می کنه. ما که پول ساخت یک ناوشکن و یا حتی یک تانک یا هواپیما رو نداریم، پول ماهواره و سیستم پرتاب و سیستم های کنترلی اون رو از کجا بیاریم؟ بماند که همین الان وضعیت معیشت پرسنل ارتش و ناجا خیلی خراب شده. شما که گویا نظامی هم هستید، کافیه یک سر تشریف ببرید پادگانهای آموزشی تا ببینید سربازان گرسنه چطور به سرعت وزن کم می کنند!!!

از ماهواره های ارتباط رادیویی و تلوزیونی صحبت فرمودید. این ماهواره ها در مدار GEO (تقریبا 36000 کیلومتری سطح زمین) قرار دارند. سفیر ایرانی قراره در بهترین رکوردش به زودی به ارتفاع 500 کیلومتری بره. پس توی این زمینه هم فعلاً عقبیم و فکر نکنم زودتر از 1400 بتونیم چنین موشکی رو در اختیار داشته باشیم (حتی اگر به کمک شاگردان شهید تهرانی مقدم در سال 1410 هم چنین موشکی رو بسازیم، بازم خیلی شاهکار کردیم).

از اخلال سیستم های ناوبری یاد کردید، اما نگفتید که خود ایران یکی از بزرگترین اخلالگران سیستمهای این حوزه به حساب میاد (دیگه شما که بهتر در جریان داستان RQ-170 قرار دارید)!!! جریان رطب خوردن و منع رطب رو که فراموش نکرده اید. همین 2-3 روزه خبر رسیده که خود آمریکایی ها در ماه های گذشته شدیداً بر نبردهای بدون استفاده از سیستمهای ناوبری ماهواره ای متمرکز شده اند و حتی چیزی بیش از 10 میلیون دلار برای یافتن راهکارهای جانشین بودجه اختصاص داده اند. ماهواره پیشکش. شما همین 10 میلیون دلار رو علی الحساب تامین بفرمایید تا جوانان پرتوان داخلی هم روشهای مشابهی رو توسعه بدهند (بازم شک نکنید ختم میشه به مسئله مکان یابی در شبکه های بیسیم، بویژه استفاده از سیگنالهای شبکه های تلفن همراه)

اما در پایان هم در مورد ابعاد بزرگ دیش ارسال و دریافت هم باید گفت ابعاد این دیشها به دلیل همین فاصله و افزایش Gain آنتن اتفاق افتاده. قطعاً مراکز کنترل ماهواره ایران در مرکز ایران و تحت پوشش سیستمهای پدافند قرار می گیرند. اگر ما نتوانیم این مراکز رو پوشش بدهیم، یعنی هیچ مرکز دیگه ای در کشور هم امن نخواهد بود. پس نگران این موضوع نباشید. ضمناً حمله به ماهواره های مستقر در مدارهای بالا پرهزینه است (اگر نگیم غیرممکن). بعلاوه وقتی شما ماهواره رو در مدار پایین تری قرار بدهید، عمر ماهواره کمتر میشه که دلیلش تاثیر بیشتر جاذبه زمین بر ماهواره و نهایتاً سقوط ماهواره و سوختنش در جو زمین است. پس برای افزایش ماندگاری ماهواره یا باید به مدارهای بالاتر برید، یا باید مکانیزم داخلی یا بیرونی برای ماهواره در نظر بگیرید که هر از چند گاهی اون رو به سمت بالا هل بده (چیزی شبیه به همون داستان تغییر ارتفاع آزمایشگاه های فضایی و ایستگاه فضایی بین المللی)

به هر حال از پاسخگویی شما خیلی ممنونم. اما به شخصه امیدوارم به جای خرج کردن پول برای سیستم مکانیابی ماهواره ای، روی سیستم های تصویربرداری مرئی و مادون قرمز ماهواره ای با دقت 1-2 متر مربع کار بکنیم و ضمناً برقراری ارتباطات رادیویی به کمک ماهواره هم مدنظر باشه (حداقل در زمان صلح یا داخل کشور کاربردهای خوبی خواهد داشت).
شنبه 22 دی 1397 - 16:37
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از hossein به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: ahidk /crounus2000 /keyvanpersiangulf /


تعداد ارسال ها: 3990
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24800
تعداد تشکر شده: 24062
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 6 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود
نقل قول از hossein
سلام بر برادر پرتلاش خودمون کرنوس عزیز

در مورد ایده استفاده از تجهیزات زمین پایه، اشتباه شما اینجاست که قصد دارید یک ساختار نظامی به این تجهیزات بدهید (خلق یک شبکه صرفاً نظامی از پایه و از صفر توی ذهن شماست).
با سلام به شما دوست عزیز
به یاد داشته باش که سر ریز فناوریهای نظامی هست که به بازار تجاری راه پیدا میکنه که نمونه بارزش شبکه سازی اتصال کامپیوترها به هم که نمونه تجاریش میشه اینترنت
یا پروژه ایردیوم 60 که به تلفن ماهواره ای و در نهایت ترکیب این دو تا به تولد موبایل و جی پی اس انجامید و دهها نمونه دیگه که برای اختصار بهشون نمیپردازیم


نظر شما رو به وجود بیش از 3 اپراتور تلفن همراه با پوشش شبکه سراسری در عمده مناطق کشور جلب می کنم. در مورد روش هم که خوب بد نیست در خصوص مفهوم Localization در شبکه های بیسیم بیشتر تحقیق بفرمایید. حداقل در این یک مورد که میشه گفت یکی از تخصصهای منه، کاملاً ایده و دیدگاه پرهزینه شما رو رد می کنم.


به خاطر داشته باشید که تجهیزات نظامی درجه ای خاص از کیفیت و کارایی رو با خودشون دارن که نمونه تجاری این کیفیت رو نداره
شاهد مثالش بکارگیری یک پردازنده 2 گیگاهرتزی تجاری بجای یک پردازنده 1 مگاهرتزی نظامی بود(در آزمایش خودم) که عملا و در اولین تست از بین رفت و نتونستیم یک محصول جایگزین ارزانتر و قویتر تولید کنیمدر مورد هزینه تلفن همراه صحبت کردید. البته احتمالاً در مورد ساختار برقراری ارتباطات در تلفن همراه اطلاعی ندارید که اون رو به ماهواره مرتبط می کنید. با عرض معذرت توی این مورد هم نظر شما مردوده.

ارتباط و دریافت داده از آنتنهای زمینی نیازمند سرچ آنتنهای اطراف موبایل هست که بخشی از انرژی و باتری گوشی رو هدر میده(کافیه شما در فاصله 40 کیلومتری مرز قرار بگیرید و جستجوی خودکار گوشی رو روشن کنید اونوقت میبینید که در طی یک ساعت بیش از 15 بار دکل مرتبط با گوشی شما تغییر میکنه و حتی در لیست گوشی تون میتونید انتنهای اونور مرز رو هم ببینید) اما در مورد ماهواره این ماجرا صادق نیست و به راحتی میشه کل اسمان کشور رو با یک ماهواره اصلی و یک رزرو پوشش داد

اما بریم سرغ ماهواره ها،
به فرض که ما سیستم مکانیابی خودمون رو در فضا مستقر کردیم. اولاً با کدوم پول حداقل 24 تا ماهواره رو به فضا بفرستیم و ثانیاً با کدوم پول اونها رو نگهداری و حتی جانشین بکنیم؟ آمریکا در سال حداقل 4 تا از ماهواره های سیستم GPS رو جانشین می کنه. ما که پول ساخت یک ناوشکن و یا حتی یک تانک یا هواپیما رو نداریم، پول ماهواره و سیستم پرتاب و سیستم های کنترلی اون رو از کجا بیاریم؟ بماند که همین الان وضعیت معیشت پرسنل ارتش و ناجا خیلی خراب شده. شما که گویا نظامی هم هستید، کافیه یک سر تشریف ببرید پادگانهای آموزشی تا ببینید سربازان گرسنه چطور به سرعت وزن کم می کنند!!!

وقتی میگیم وارد فاز صنعتی شدیم یعنی این مورد برای ما دیگه غیر ممکن نیست و با این اقدام هست که میتونیم ثابت کنیم صنعت ماهواره سازی مون وارد فاز صنعتی شده
ضمنا پرتاب ها میتونه بصورت 4 ماهواره ی همزمان هم انجام بشه چون وزنشون زیاد نیست میشه 6 پرتاب در سال اول اجرا (در مقایسه با ماهواره جاسوسی که 17 تن وزن دارن) و از اون مهمتر اینکه آزمایش اخیر موشکی ما پرتاب موشک با کلاهک چندگانه بود که در بعد نظامی میشه مواد منفجره و در بعد علمی میشه ماهواره و تجهیزات فضایی)
ضمنا هزینه ش باعث رژیم گرفتن نیروها نمیشه بلکه ترس سیاسی مقامات هست که این روند رو کند کرده
و مورد بعدی اینکه فناوری موشکی از پیچیدگی فنی کمتری از هواپیما ها داره و هزینه به مراتب کمتر از ساخت ناوچه و ناوشکن داره (این رو از من داشته باش)


از ماهواره های ارتباط رادیویی و تلوزیونی صحبت فرمودید. این ماهواره ها در مدار GEO (تقریبا 36000 کیلومتری سطح زمین) قرار دارند. سفیر ایرانی قراره در بهترین رکوردش به زودی به ارتفاع 500 کیلومتری بره. پس توی این زمینه هم فعلاً عقبیم و فکر نکنم زودتر از 1400 بتونیم چنین موشکی رو در اختیار داشته باشیم (حتی اگر به کمک شاگردان شهید تهرانی مقدم در سال 1410 هم چنین موشکی رو بسازیم، بازم خیلی شاهکار کردیم).

این رو قبول دارم اما بر میگرده به فناوری سوخت و آلیاژ نازل موشک که تا بهش نرسیم در یک سقف پروازی و حجم محموله

خاص ؛محدود باقی میمونیم و لازمه که از این مرحله گذر کنیم


از اخلال سیستم های ناوبری یاد کردید، اما نگفتید که خود ایران یکی از بزرگترین اخلالگران سیستمهای این حوزه به حساب میاد (دیگه شما که بهتر در جریان داستان RQ-170 قرار دارید)!!! خبر رسیده که آمریکایی ها در ماه های گذشته شدیداً بر نبردهای بدون استفاده از سیستمهای ناوبری ماهواره ای متمرکز شده اند و حتی چیزی بیش از 10 میلیون دلار برای یافتن راهکارهای جانشین بودجه اختصاص داده اند. ماهواره پیشکش. شما همین 10 میلیون دلار رو علی الحساب تامین بفرمایید تا جوانان پرتوان داخلی هم روشهای مشابهی رو توسعه بدهند (بازم شک نکنید ختم میشه به مسئله مکان یابی در شبکه های بیسیم، بویژه استفاده از سیگنالهای شبکه های تلفن همراه)

این هم مربوط میشه به رویکرد اکثر کشورها که برای مقابله با نبرد شبکه محور خودشون رو آماده میکنن راهکار خودشون رو دارن که البته چندتاش رو در همین انجمن مطرح کردم که چندتاش کاملا عملیه و روش روسها مشابه ماست و در موردش کار میکنن
ولی نباید فراموش کرد که خود امریکا هم مجهز به سامانه های اخلالگر هست و میتونه تجهیزات ما رو از گردونه خارج کنه
حتی اگرنتونه ولی میتونه وقفه ایجاد کنه که برای ما خطرناکتره به هر روی من ترجیه میدم دشمنم رو دست کم نگیرم


اما در پایان هم در مورد ابعاد بزرگ دیش ارسال و دریافت هم باید گفت ابعاد این دیشها به دلیل همین فاصله و افزایش Gain آنتن اتفاق افتاده. قطعاً مراکز کنترل ماهواره ایران در مرکز ایران و تحت پوشش سیستمهای پدافند قرار می گیرند. اگر ما نتوانیم این مراکز رو پوشش بدهیم، یعنی هیچ مرکز دیگه ای در کشور هم امن نخواهد بود.

وقتی دیش بزرگ باشه بجز موشک ضد رادار با موشکهای لیزری و ماهواره ای و هدایت تصویری و بمبهای دور ایستا هم میشه نابودش کرد حتی اگر اصابت مستقیم هم صورت نگیره موج انفجار روی سازه اون میتونه اثرگذار باشه

ضمناً حمله به ماهواره های مستقر در مدارهای بالا پرهزینه است (اگر نگیم غیرممکن). بعلاوه وقتی شما ماهواره رو در مدار پایین تری قرار بدهید، عمر ماهواره کمتر میشه که دلیلش تاثیر بیشتر جاذبه زمین بر ماهواره و نهایتاً سقوط ماهواره و سوختنش در جو زمین است.

ما فاز صنعتی رو راه انداختیم که این معضل رو رفع کنیم در ثانی شما به عنوان سرباز میدان رزم ترجیه میدی مهمات و آذوقه حمل کنید یا باتری و شارژر
همونطور که گفتم ارتباط با ماهواره های مدار میانی و بالا ، انرژی زیادی مصرف میکنه و تجهیزات زودتر خاموش میشن و وزن بیشتری دارن که تحمل سربازان رو در دراز مدت بر نمیتابه


پس برای افزایش ماندگاری ماهواره یا باید به مدارهای بالاتر برید، یا باید مکانیزم داخلی یا بیرونی برای ماهواره در نظر بگیرید که هر از چند گاهی اون رو به سمت بالا هل بده (چیزی شبیه به همون داستان تغییر ارتفاع آزمایشگاه های فضایی و ایستگاه فضایی بین المللی)
اونها حامل انسان و تجهیزات علمی گرانقیمت هستند که باید حفظ بشن اما بی سرنشین ها با جایگزینی مشکلشون حل میشه

به هر حال از پاسخگویی شما خیلی ممنونم. اما به شخصه امیدوارم به جای خرج کردن پول برای سیستم مکانیابی ماهواره ای، روی سیستم های تصویربرداری مرئی و مادون قرمز ماهواره ای با دقت 1-2 متر مربع کار بکنیم و ضمناً برقراری ارتباطات رادیویی به کمک ماهواره هم مدنظر باشه (حداقل در زمان صلح یا داخل کشور کاربردهای خوبی خواهد داشت).

از ابراز علاقه تون ممنونم اما با توجه به فاصله علمی و مالی ما با غربی ها ترجیها بالن و پهپاد های ارتباطی راه حل میانی برای گذر از وضع فعلی به موقعیت پایدار شیکه های ماهواره ای بومی و پرنده های ساخت داخل هست
البته به همین روشهایی که گفتم کار مون راه می افته اما ساخت ادوات هوایی و فضایی درواقع ورود به باشگاه دارندگان فناوری های "های تک" هست و مانور قدرت علمی و فناوری

پاینده باشیدامضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
شنبه 22 دی 1397 - 21:49
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 4 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hossein /keyvanpersiangulf /ahidk /hasanali /


تعداد ارسال ها: 283
تاريخ عضويت: 23 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 1831
تعداد تشکر شده: 1393
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 7 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود
درود بر کرنوس عزیز

اجمالاً چند تا نکته رو هم من اضافه بکنم.

1- اون پدیده ای که شما ازش به عنوان تغییر دکل یاد می کنید با عنوان Handoff یا Handover یا در فارسی "دگرسپاری" شناخته میشه و به دلایل و سیاستهای مختلف کیفیت سرویس در شبکه های تلفن همراه اتفاق می افته. اما این موضوع هیچ تاثیری در بحث مکانیابی نمیکنه. چون اصولاً در روشهای مکانیابی اصلاً لازم نیست به BTS وصل بشید. فقط کافیه اسم و محل نصب هر BTS رو بدونید، تمام. داخلی و خارجی و بین شبکه ای و ملی و بیگانه و ... بودن BTS اصلاً توی این روش مطرح نیست.

2- اینکه فرمودید صنایع نظامی مادر و زادگاه برجسته ترین علوم روز هستند رو کاملاً باهاتون موافقم. به همین دلیل من یکی به این صنایع علاقه دارم.

3- مقایسه بین پردازنده صنعتی (یا به قول شما نظامی) با یک پردازنده غیرصنعتی کاملاً قیاس مع الفارغ است. از نظر کارکرد هر دو یک کار را انجام می دهند. پس پردازنده 2 گیگاهرتز شما نباید در برابر پردازنده یک گیگاهرتز از پیش بازنده باشد (البته خیلی ها فکر می کنند که هر چه فرکانس کاری پردازنده بالاتر باشه، این به معنی برنده بوده پردازنده در رقابتهاست که باید به این دوستان گفت "زرشک"). اما از نظر شرایط دمای محیط کار، حتماً در دمای منفی 40-50 درجه و یا بالای 60 درجه، پردازنده های معمولی تقریباً نابود میشن. برای همین هم فناوری ساخت فیزیکی تمامی قطعات صنعتی (نه فقط پردازنده ها) کاملاً با شرایط دمایی منطبق شده (دوستانی که علاقمند هستند بد نیست کمی در مورد شماره سری ICهای صنعتی و ICهای معمولی تحقیق بکنند تا ببینند حتی در شماره گذاری هم سعی شده استانداردی برای تمایز قطعات صنعتی از غیرصنعتی وجود داشته باشه.
ضمناً در مورد ماهواره که دیگه عملاً به دلیل ارتفاع زیادش غیر قابل تعمیره، نیازمندیهای افزونگی قطعات و بخشهای مختلف ماهواره و همینطور مکانیزمهای تست درونی قطعات (BIST) حتماً باید لحاظ بشه که خوب این خودش یک داستان مجزای دیگه است. پس ساخت ماهواره چیزی بیشتر از ساخت یک مدار صنعتی ساده است.

4- در مورد ارتباط با ماهواره، با توجه به اینکه حداکثر فاصله قابل پوشش آنتنهای BTS به 30 تا 40 کیلومتر محدود میشه، پس مصرف توان سیستم پیشنهادی من کاملاً به سیستم مکانیابی ماهواره ای برتری داره. پس اون سرباز بنده خدا باتری سبکتری رو برای تجهیزاتش حمل میکنه. بماند که حتی امروزه از شبکه های تلفن همراه (حدود 8 کانال به شکل موازی) برای ارسال تصاویر و داده های پهبادها به مراکز کنترل و فرماندهی استفاده میشه. اینجوری پهباد فقط نیاز داره تا داده ها رو به یک فاصله نهایتاً چند ده کیلومتری و نه چند صدکیلومتری بفرسته. این یعنی بازم سبکتر شدن سیستم ارسال و دریافت. تازه بماند که سیستم های مبتنی بر تلفن همراه دیگه تقریباً در همه جای دنیا نصب شده اند، اما ماهواره نیازمندیهای خاص خودش رو داره و فناوری سطح بالایی رو هم می طلبه.

5- در مورد بی سرنشین و با سرنشین ها با شما کاملاً موافقم. امیدوارم ایرانی ها هم دیگه یک راست به سراغ یک طرح جنگنده نسل ششمی (حداقل از نظر هوشمندی و اگر بشه بعد از نظر سطح مقطع راداری) برن که پرنده های آینده نیروهای مسلح ما فرصت پرواز با و بدون خلبان رو داشته باشند. البته خبرهای خوبی در خصوص تهاجم مشترک پرنده های با و بدون سرنشین ارتش به یک هدف در مانور اخیر نیروی هوایی به گوش رسیده که امیدوارم تداوم داشته باشه و سپاه هم قدمهای خوبی رو در راه ساخت رباتهای جنگجو برداشته.

به هر حال برجام دیگه عملاً به فنا رفته، امیدوارم نیروهای مسلح ایران با دستیابی به توانایی ها و فناوریهای سطح بالا و به روز، دندان طمع دشمنان این مرز و بوم رو بکشند.
یکشنبه 23 دی 1397 - 17:11
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از hossein به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: ahidk /crounus2000 /keyvanpersiangulf /hasanali /payamira /


تعداد ارسال ها: 3990
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24800
تعداد تشکر شده: 24062
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 8 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود
نقل قول از hosseinدرود بر کرنوس عزیز

درود بر شما

3- مقایسه بین پردازنده صنعتی (یا به قول شما نظامی) با یک پردازنده غیرصنعتی کاملاً قیاس مع الفارغ است. از نظر کارکرد هر دو یک کار را انجام می دهند. پس پردازنده 2 گیگاهرتز شما نباید در برابر پردازنده یک گیگاهرتز از پیش بازنده باشد (البته خیلی ها فکر می کنند که هر چه فرکانس کاری پردازنده بالاتر باشه، این به معنی برنده بوده پردازنده در رقابتهاست که باید به این دوستان گفت "زرشک").

(پردازنده جنگنده یک مگاهرتز بود )یک پردازنده نظامی امواج شوک ضربه و نوسان شدید دمایی و تجمع الکتریسیته ساکن رو در کنار تمام موارد دیگه باید تحمل کنه اما پردازنده تجاری یا همون سی پی یو یی که ما از بازار تهیه کردیم نتونست بعد از شوک ضربه به کار ادامه بده برای همین پروژه ما برای ارتقای کامپیوترهای پرنده ها ناتمام ماند
ولی از حیث پردازش و روی کاغذ اگرچه پردازنده ما قویتر از پردازنده جنگنده ها بود اما عملا نمیتونست جایگزین بشه
این تجربه شخصی خودم بود


ضمناً در مورد ماهواره که دیگه عملاً به دلیل ارتفاع زیادش غیر قابل تعمیره، نیازمندیهای افزونگی قطعات و بخشهای مختلف ماهواره و همینطور مکانیزمهای تست درونی قطعات (BIST) حتماً باید لحاظ بشه که خوب این خودش یک داستان مجزای دیگه است. پس ساخت ماهواره چیزی بیشتر از ساخت یک مدار صنعتی ساده است.

برای همین میگم که ماهواره ها بصورت دوره ای جایگزین میشن هرچند به قول شما بیش از یک مدار ساده هستن اما هزینه تعمیر اونها بیش از جایگزینی شون هست

4- در مورد ارتباط با ماهواره، با توجه به اینکه حداکثر فاصله قابل پوشش آنتنهای BTS به 30 تا 40 کیلومتر محدود میشه، پس مصرف توان سیستم پیشنهادی من کاملاً به سیستم مکانیابی ماهواره ای برتری داره. پس اون سرباز بنده خدا باتری سبکتری رو برای تجهیزاتش حمل میکنه. بماند که حتی امروزه از شبکه های تلفن همراه (حدود 8 کانال به شکل موازی) برای ارسال تصاویر و داده های پهبادها به مراکز کنترل و فرماندهی استفاده میشه. اینجوری پهباد فقط نیاز داره تا داده ها رو به یک فاصله نهایتاً چند ده کیلومتری و نه چند صدکیلومتری بفرسته. این یعنی بازم سبکتر شدن سیستم ارسال و دریافت. تازه بماند که سیستم های مبتنی بر تلفن همراه دیگه تقریباً در همه جای دنیا نصب شده اند، اما ماهواره نیازمندیهای خاص خودش رو داره و فناوری سطح بالایی رو هم می طلبه.

ما در ارتفاع بالای 3700 متر انتن نداریم و هر پرنده ای که به انتنهای زمینی وابسته هست نمیتونه زیاد از سطح زمین اوج بگیره پس سامانه مورد نظر شما بیشتر به عنوان یک راهکار پشتیبان کاربرد داره و پهپادها به کمک ماهواره ها میتونن به راحتی صدها کیلومتر در ارتفاع بالا پرواز بکنن
البته این فقط یک بعد ماجراست
شما فرض کنین میخواهیم موشک هدایت شونده در فاصله 1000 کیلومتری بزنیم با دقت بالا به هدف
سوال: آیا ما تا نزدیکی پایگاههای امریکا و اسراییل رو دکل زمینی نصب کردیم ؟؟؟؟؟ یا موشک رو حواله کنیم به امان خدا ؟؟؟ پس وجود ماهواره ای که از صفر تا صد اطلاعات مورد نیاز ما رو بدون هیج اما و اگری در اختیار ما بزاره از نون شب واجبتره و راه اندازیش به تنهایی میتونه سایه ی جنگ که هیچ سایه تهدیدش رو نه تنها تا سالها از سر ما دور کنه بلکه کل منطقه با دقتی در حد سانتی متر زیر نظر و قابل هدفگیری برای ماستامضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
دوشنبه 24 دی 1397 - 21:12
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hossein /keyvanpersiangulf /hasanali /


تعداد ارسال ها: 283
تاريخ عضويت: 23 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 1831
تعداد تشکر شده: 1393
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 9 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود
سلام بر برادر کرنوس عزیز
اینکه یک پردازنده تجاری نتونه شرایط یک هواپیما رو تحمل بکنه که موضوع ساده و قابل پیشبینی هست و عجیبه که تیم شما به این موضوع ساده فکر نکرده بود. معمولاً بردهای نظامی علاوه بر همه موارد دیگه، پوشش های مخصوصی مجزایی دارند که سطح برد رو می پوشونه تا مواردی مثل همین شوکها و الکتریسیته ساکن رو از برد دور بکنه. بد نبود مثلاً از فردی مثل دکتر خادم زاده (مرکز تحقیقات مخابرات ایران) در این زمینه راهنمایی می گرفتید که تخصص ایشون خیلی کمک حال شما بود.

اما در مورد دکلهای BTS، بازم تاکید می کنم که اصلاً نیازی نیست که چیزی نصب بشه. بلکه دکلهای نصب شده در سراسر دنیا خودشون کمک حال همه هستند. حالا بماند که سیستم های دیگه برای تعیین موقعیت (مثل سیستم های مبتنی بر لختی و اینرسی و یا سیستمهای تطبیق موانع طبیعی محیطی با نقشه همراه یک پرنده) هم برای اون جنگنده یا موشکی که می فرمایید، کاربرد داره (مثل تاماهاوک که علاوه بر تمام سیستمهای مکان یابی، از یک دوربین برای تطبیق تصاویر زمینی با نقشه مسیر پروازیش هم استفاده می کنه تا خطا رو با درجه بالایی به صفر برسونه).

ضمناً در مورد ماهواره اصلاً قابلیت تعمیر وجود نداره که بخواهیم حتی فکر اون رو بکنیم. در مورد یک موشک هم اگر از نوع بالستیک باشه که خوب اصلاً شرایط پروازیش اجازه خیلی از مسائل (مثل برقراری ارتباط طولانی مدت برای اصلاح مسیر در بسیاری از بخشهای مسیر پروازی) رو نمیده، اما اگر از نوع کروز باشه، با توجه به ارتفاع پایین پروازیش، ایده مکانیابی به کمک دکلهای نصب شده تلفن همراه می تونه کارآمد باشه. هر چند به نظرم تهیه تصاویر به روز ماهواره ای و استفاده از یک سیستم تطبیق این تصاویر با عوارض زمینی کارآمدی ویژه ای داره.

فعلاً که علی الحساب باید به فکر بازنشسته کردن پرنده های پیر نهاجا و تامین بودجه فوری برای ساخت داخلی یا خارجی انواع پرنده باشیم. حتی اگر به فکر تبدیل برخی پرنده های قدیمی خطوط مسافربری به پرنده های نظامی باشیم هم اجالتاً از ساخت ماهواره مهمتره
دوشنبه 24 دی 1397 - 23:17
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از hossein به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /keyvanpersiangulf /hasanali /


تعداد ارسال ها: 262
تاريخ عضويت: 7 /6 /1396
محل زندگي: ایران
سن: 99999
تعداد تشکر کرده: 1001
تعداد تشکر شده: 1169
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 10 RE سه ماهواره بومی تا پایان امسال به فضا پرتاب میشود

ماهواره «پیام» در مدار قرار نگرفت/ «دوستی» در انتظار حضور در مداروزیر ارتباطات گفت: ماهواره پیام پس از دو مرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و در مدار آرام نگرفت.به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد آذری جهرمی در شبکه اجتماعی توئیتر پس از پرتاب ماهواره پیام امیرکبیر و با اشاره به توئیت قبلی خود که به کاربران نوید خبر خوبی داده بود نوشت: خبر خوب طلب شما. بامداد امروز با وزرای ارتباطات دولتهای هشتم تا دوازدهم به پایگاه فضایی امام خمینی رفتیم.

وی افزود: ماهواره بر با طی دومرحله موفق، در مرحله سوم به سرعت کافی نرسید و پیام در مدار آرام نگرفت.

وزیر ارتباطات گفت: ماهواره دوستی در انتظار حضور در مدار است. با جوانان عزم کردیم مجدد بسازیم.

وی همچنین در توئیت دیگری افزود: دوست داشتم با خبر خوب همه را شاد کنم اما گاهی زندگی آن طور که انتظار داریم پیش نمی رود... ولی نباید کوتاه بیاییم و متوقف شویم. دقیقا در همین شرایط است که ما ایرانیان با بقیه ملتها در روحیه و شجاعت متفاوتیم.

جهرمی ادامه داد: این بار هم با تلاش بیشتر به دنیا ثابت می کنیم که «دوستی» موفق می شود ان شاءالله.

جهرمی شب گذشته در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرده بود: «خبر خوبی برایتان دارم. حدس بزنید چی شده؟»

وی همچنین امروز در برنامه حالا خورشید گفت: خبر خوب مربوط به پرتاب ماهواره امیرکبیر بود که امروز ساعت 4 صبح در مرکز امام خمینی وزارت دفاع قرار گرفت. با وزرای سابق ارتباطات میزبان دوستانمان در وزارت دفاع بودیم.

وزیر ارتباطات گفت: سرعت جدا شدن ماهواره از ماهواره‌بر مناسب نبود و به سرعت مطلوب نرسید و متاسفانه در لحظه آخر ماهواره در مدار قرار نگرفت.

وی اظهار داشت: ما دوست داشتیم خبر خوب به مردم بدهیم اما به هر حال هر کاری فراز و فرودهایی دارد. ما ناامید نمی‌شویم و مجددا برای این موضوع تلاش خواهیم کرد.


منبع : مهر نیوز
لینک مستقیم منبع :
https://www.mehrnews.com/amp/4513377/

_________________________________________________

فیلم مربوط به پرتاب ماهواره

http://1.irartesh.ir/dl/uploads/Keyvanpersiangulf/15475399334581.mp4
امضاي کاربر : ‌برای پیشرفت اقتصادی ایران ، نه در حرف و شعار ، بلکه در عمل حمایت خودمان را از کالای ایرانی نشان دهیمسه شنبه 25 دی 1397 - 09:40
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از keyvanpersiangulf به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hadi1368 /elyas /crounus2000 /hasanali /hossein /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش