نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !تعداد بازديد 233
آغاز شده توسط
متن
crounus2000 آفلاينتعداد ارسال ها: 3957
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24703
تعداد تشکر شده: 23895
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

دنیای بدون امریکا
سخنرانی ترامپ در سازمان ملل ، ارائه ای هوشمندانه از شعار "آمریکا در الویت است" بود.
او رویکرد دنبال کردن منافع شخصی به جای منافع جهانی و اقدامات یک جانبه به جای همکاری های چند جانبه را مطرح کرد. اما ترامپ احتمالا متوجه این مسئله نیست که با خارج کردن آمریکا از این عرصه های جهانی، بقیه دنیا بدون واشنگتن به پیش خواهد رفت. آگاهانه یا ناآگاهانه، به نظر می رسد که ترامپ عجله دارد دنیایی بدون حضور آمریکا بسازد.

یکی از اولین و بزرگترین اقدامات او، خارج شدن از همکاری ترانس پاسفیک بود، توافق تجاری گسترده و مهمی که در زمان دولت جورج دبلیو بوش مطرح شد و در زمان دولت باراک اوباما مورد مذاکره قرار گرفت. این توافق تلاشی بود برای ایجاد گروهی که بتواند جلوی رشد چین را در زمینه تجارت بگیرد.

11 کشور دیگری که عضو این همکاری هستند تصمیم گرفتند بدون حضور آمریکا این توافق را حفظ کنند که به معنی عدم دسترسی آمریکا به آن بازار ها است. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، در حالی که ترامپ مشغول شیرین زبانی بود، به سرعت یک توافق تجاری آزاد را با اتحادیه اروپا نهایی کرد که یکی از بزرگ ترین بازارهای اقتصادی در دنیا را به وجود می آورد و این شانس را در اختیار اروپا می گذارد، شانسی که می توانست نصیب آمریکا شود.

وقتی واشنگتن خود را کنار می کشد، دستور کار جهانی بدون حضور آمریکا شکل می گیرد. بنابراین خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل به معنای آن است که دیپلمات های آمریکایی از دور جلسات محاکمه اسرائیل را تماشا خواهند کرد و دیگر حرف اول را نمی توانند بزنند.

حملات مداوم دولت ترامپ به سازمان تجارت جهانی، که آمریکا طرح ایجادش را ریخته بود، باعث شده است که عرصه برای چین باز باشد و چین نیز مشتاقانه از این فرصت استفاده می کند تا قوانین و مقررات حاکم بر تجارت جهانی را تعریف کند. وقتی ترامپ تامین منابع آژانس های بین المللی را قطع می کند، کاملا باب میل پکن رفتار کرده است، چون چین همیشه به دنبال افزایش نفوذش در این بدنه بوده است. چین نیز با خوشحالی از این فرصت های پیش آمده استقبال می کند و از این طریق موقعیت و قدرت بیشتری به دست می آورد.

اروپایی ها در پاسخ به خروج ترامپ از توافق هسته ای ایران و اعمال مجدد تحریم های مالی بر ایران و هر کشوری که با ایران تجارت کند، شاید جدیدترین اقدام قابل توجه برای کنار گذاشتن آمریکا را انجام داده اند. به خاطر قدرت جهانی دلار، شرکت های بزرگ اندکی حاضر به تجارت با ایران شده اند.
این مسئله باعث عصبانیت اروپایی ها شده چون آنها معتقد هستند باید توانایی تجارت با هر کشوری که می خواهند را داشته باشند. بنابراین آنها در تلاش هستند تا مکانیسمی اقتصادی ایجاد کنند که بتواند دلار را کنار بگذارد. همانطور که فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این هفته گفت:

"ما به عنوان مردم اروپا، نمی توانیم بپذیریم که بقیه - حتی نزدیک ترین متحدان و دوستان ما - به ما تکلیف کنند که با چه کشورهایی می توانیم تجارت داشته باشیم"
او اشاره کرد که سایرین - روسیه و چین - نیز ممکن است به ما ملحق شوند.
اگر تلاش های اتحادیه اروپا موفقیت آمیز باشد، ضربه ای به مهم ترین عنصر قدرت مالی آمریکا وارد خواهند کرد - نقش بی رقیب دلار در اقتصاد جهانی.

حقیقت این است که تلاش اروپا بعید است موفق باشد. در واقع، قدرت دلار در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است برای این که سیستم بین المللی جهانی شده به یک ارز مشترک نیاز دارد. آینده یورو مشخص نیست، یوآن چین حتی قابل تبدیل نیست، ین ژاپن متعلق به کشوری است که جمعیتش رو به کاهش است.
با این حال، احمقانه به نظر می رسد که آمریکا بخواهد سیاست هایی را دنبال کند که منجر به کاهش قدرتش و کنار گذاشتن واشنگتن شود و نظم جدیدی را، خصوصا در میان نزدیک ترین متحدان آمریکا، بوجود آورد. در این میان ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ شاید بخواهند رهبری دنیا بدون آمریکای را بر عهده بگیرند. شاید هم اروپا این کار را انجام دهد.

نتیجه کنار رفتن آمریکا، به قدرت رسیدن چین یا اروپا نخواهد بود. نتیجه آن در دراز مدت، بی نظمی بیش تر، از بین رفتن قوانین و قواعد جهانی و یک دنیای غیر قابل پیش بینی و بی ثبات خواهد بود که مردم در آن فرصت چندانی برای خرید و فروش و سرمایه گذاری در سراسر جهان را نخواهند داشت.

به عبارت دیگر، این به معنای جهانی است که کمتر روی صلح و موفقیت را خواهد دید جهانی که در آن نفوذ آمریکا به شدت کاهش خواهد یافت. این روند چگونه می تواند آمریکا را به قدرتمند ترین کشور تبدیل کند؟
به نظر من بعید هست
حتی با تحریمهای 13 آبان علیه ایران هرچند ایران صدمه خواهد دید اما صدمه امریکا هم دور از تصور نیست و به نوعی با حذف ایران از شبکه اینترنت در واقع کنترل خودش رو از مبادی حساس ایران از دست خواهد داد و ما با امنیت بیشتری میتونیم فعالیت بکنیم یکی از محتمل ترینهای این ماجرا
دوربینهای بازرسان آژانس اتمی خواهد بود

منبع :

واشنگتن پست / ترجمه تحریریه دیپلماسی ایرانی
امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
دوشنبه 30 مهر 1397 - 20:08
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hossein &keyvanpersiangulf &mehdi &alij &ahidk1 &rasool &


تعداد ارسال ها: 270
تاريخ عضويت: 23 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 1745
تعداد تشکر شده: 1332

پاسخ : 1 RE دنیای بدون امریکا
یک سوال: این ایده قطع اینترنت ایران از 13 آبان از کجا و توسط چه کسی مطرح شده؟
دوشنبه 30 مهر 1397 - 21:53
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از hossein به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /mehdi /hk416 /alij /ahidk1 /


تعداد ارسال ها: 246
تاريخ عضويت: 7 /6 /1396
محل زندگي: ایران
سن: 99999
تعداد تشکر کرده: 793
تعداد تشکر شده: 1090

پاسخ : 2 RE دنیای بدون امریکا
در مورد اینترنت باید بگم که این حرف ها که قراره اینترنت قطع بشه و ... بیشتر شایعه هستند و احتمال اینکه به واقعیت نزدیک شوند بسیار کم است زیرا آمریکا هیچ تمایلی ندارد که اینترنت ایران قطع شود و اگر هم تمایل داشته باشد توانایی آن را ندارد که اینترنت ایران را قطع کند چون اینترنت یک شبکه غیر متمرکز است و اینطور نیست که کاملا تحت کنترل آمریکا باشد و تمامی کشور ها در به وجود آمدن این شبکه نقش دارند

با این حال بعضی از مسئولین عزیز و گرامی تمایل بسیار زیادی به قطع اینترنت دارند و بهتره امیدوار بود این مسئولین به قدرتی نرسند که بتونن این کار را انجام دهند

در کل احتمال اینکه دسترسی ما به اینترنت توسط مسئولین ما قطع بشه خیلی خیلی خیلی بیشتر از اینه که دسترسی ما به اینترنت توسط یک کشور دیگه بخواد قطع بشه
امضاي کاربر : ‌برای پیشرفت اقتصادی ایران ، نه در حرف و شعار ، بلکه در عمل حمایت خودمان را از کالای ایرانی نشان دهیمسه شنبه 01 آبان 1397 - 00:37
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از keyvanpersiangulf به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /mehdi /hk416 /alij /hossein /ahidk1 /


تعداد ارسال ها: 3957
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24703
تعداد تشکر شده: 23895
[Custom_Field_Content]

پاسخ : 3 RE دنیای بدون امریکا
یکی از مواردی که در دور جدید تحریمها علیه ایران قراره اجرا بشه و خیلی روی اون مانور میدن قطع ارتباط ایران از شبکه جهانی هست و خیلی از دامنه های دات کام ایرانی از روی سرورهای اونها پاک خواهد شد

البته باید دید واقعا رخ میده یا نه(محض احتیاط مدیر انجمن و سایت مون یک بک آپ بگیره بد نیست)

امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
سه شنبه 01 آبان 1397 - 06:49
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 4 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: mehdi /alij /hossein /ahidk1 /


تعداد ارسال ها: 270
تاريخ عضويت: 23 /1 /1396
تعداد تشکر کرده: 1745
تعداد تشکر شده: 1332
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE دنیای بدون امریکا
خوب پس با این حساب باید یکم بنویسم:
1- شاید اولین و مهمترین جزء اینترنت، سرویس DNS باشه. وقتی شما تایپ می کنید irartesh.ir در واقع مرورگر شما به کمک سرویس DNS این نام رو به یک آدرس منحصر به فرد به نام آدرس IP تبدیل می کنه (آدرس 79.127.127.68). اگر این سرویس نباشه، اصولاً کارهای بین شبکه ای به سختی انجام میشه. خوشبختانه سرورهای DNS در دنیا توزیع شده اند، پس امکان فیلترینگ این سرویس وجود نداره.

2- پاک کردن Domainها هم ممکن نیست. چون ثبت و نگهداری این دامنه ها دست آمریکا نیست. اما در مورد فضای host آمریکا حداقل در بخش سرورهای آمریکایی، کاملاً تواناست. آمریکا در مورد مجاب کردن سرورهای بین المللی هم به احتمال زیاد موفق خواهد بود. بنابراین باید یک فکر جدی در مورد فضاهای host خارجی کرد. البته ما در این مورد فضاهای داخلی هم داریم که می تونه جانشین سرورهای خارجی بشه. بنابراین بخشی از نگرانی ها در این حوزه هم با نگاه به درون قابل برطرف کردنه.

3- پیوندها و شبکه های ارتباطی هم موضوع قابل بحثیه که آمریکا اگر به شکل مستقیم نتونه روی اون تاثیر بذاره، به کمک قوانین تحریمی و جریمه هاش می تونه در این مورد موثر عمل بکنه. در واقع با قرار دادن اسامی شرکتهای بین المللی سرویس دهنده خدمات ارتباطی شبکه و صاحبان اونها در لیست تحریم ها و جریمه های آمریکا، اونها مجبور به قطع و یا کاهش همکاری با ایران خواهند بود. ارتباطات ماهواره ای هم که به دلیل محدودیت تعداد ماهواره ها، به راحتی قابل حذف شدن هستند. در این مورد باید یک فکر جدی برای سیستم های VSAT، مخصوصاً ارتباطات ماهواره ای روی دریا (کشتی ها و سکوهای فراساحلی) بکنیم.

4- ممنوع کردن فروش تجهیزات هم موضوع دیگه ایه که خوب آمریکایی ها محصولات و شرکتهای چینی و غیره رو تحت فشار می ذارند که با ایران معامله نکنند، اما محصولات سیسکو به راحتی در ایران در دسترسه!!! هم بازار رو برای خودشون حفظ می کنند، هم بالاخره هر محصولی یک back door داره، برای روز مبادا محصولات سیسکو به درد دولت آمریکا و مهاجمان خارجی خواهند خورد (مگر اینکه در پیکربندی تجهیزات خیلی دقت بکنیم، وگرنه همون بلایی که سر عراق 2003 اومد، سر ایران هم خواهد اومد).
جمعه 04 آبان 1397 - 22:53
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از hossein به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: ahidk1 /alij /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش