نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !تعداد بازديد 7106
آغاز شده توسط
متن
elyas آفلاينتعداد ارسال ها: 3467
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2959
تعداد تشکر شده: 15256
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

مرکز انتظام پلیس پیشگیری
مرکز خدمات حفاظتی و مراقبتی انتظام که اختصارأ «مرکز انتظام » نامیده می شود.

ساختار تشکیلاتی مرکز انتظام


  1-رئیس مرکز انتظام2-اداره امور شرکت ها3-اداره طرح ریزی و آموزش4-اداره نظارت و بازرسی5-بخش اداری6-دوایر خدمات حفاظتی و مراقبتی استانها  گفتگو با سرهنگ ناصر سیفیان رئیس مرکز موسسه انتظام

  هم اکنون 510 موسسه خدمات حفاظتی و مراقبتی در کشور به منظور ساماندهی و قانونمند کردن امور نگهبانی و پیشگیری از وقوع جرم و تعرض به اماکن و رده های حفاظتی در کشور فعال هستند.

  افراد و سازمانهایی که از این موسسات استفاده کرده اند امنیت آنها صددرصد برقرار شده و مردم نیز درصد بالایی از این مراکز رضایت دارند.
  وظیفه نگهبانان محله چیست و چه آموزش هایی می بینند؟
  باتوجه به اینکه افراد قبل از ابلاغ نیز به عنوان ناتوری، شبگرد و نگهبان محله شناخته شده بودند، به عنوان نگهبان محله معرفی شدند. یکی از اقداماتی که این افراد انجام می دهند حفاظت از مراکز مسکونی و مراکز تجاری و صنعتی است که تحت نظارت و کنترل کلانتری محل قراردارند.
  نگهبان های محله اولین لایه پیشگیری از وقوع جرم هستند ضمن اینکه این افراد پل ارتباطی میان کلانتری و محل به شمار می‌روند. عوامل کلانتری در محل فعالیت این افراد حاضر و آنها را تحت پوشش و پشتیبانی قرار می دهند.

  عوامل گشت کلانتری ها و پاسگاه ها به هنگام گشت زنی ضمن سرکشی مستمر از نگهبانان محله در حوزه استحفاظی تعرفه خدمتی آنان را با شرح وضعیت امضا و در صورت اعلام استمداد از هریک از نگهبانان محله با اولویت، پشتیبانی لازم را معمول دارند.

  چرا نام نگهبان محله بر پرسنل شركت‌هاي خدماتي حفاظتي گذاشته شده است؟
  پيش از انقلاب شب‌گردهايي در محلات وجود داشتند كه با اسامي (موسسات خدمات حفاظتي) نگهبان محله و شب‌گرد با در دست داشتن يك چوب‌دستي و سوت از شب تا صبح در محل نگهباني مي‌دادند. بنابراين مردم با نام نگهبان محله آشناييت كامل داشته و با توجه به اين امر و اينكه حضور نگهبانان سازماندهي شده براي مردم غريب نباشد، با همان نام، نگهبان محله در اواخر سال 83 به صورت آزمايشي در تهران راه‌اندازي شد.

  تشريح روند آموزش نگهبانان محله
  نگهبانان محله نیز 64 ساعت آموزش از جمله 38 ساعت آموزش نظری شامل گزارش نویسی، قانون حمایت از شهروندان و نحوه برخورد با مجرمان و افراد مشکوک را به همراه پیشگیری از سرقت آموزش می بینند. در 26 ساعت آموزش عملی نیز اطفای حریق، امداد و نجات و دفاع شخصی را که طی ده روز آموزش داده می شود، فرا می گیرند. این افراد پس از آزمون با مدارکی که از سوی مرکز انتظام صادر می شود وارد عرصه کار می شوند.

  چه نظارتی روی شرکت های حفاظتی قرار دارد؟
  کلانتری‌ها وظیفه کنترل اولیه و مداوم از این شرکت‌ها را داشته و تحویل و انتقال متهمان و مظنونین توسط کلانتری انجام می‌شود. ضمن اینکه کلانتری‌ها حمایت‌ها و پشتیبانی لازم را از نگهبان‌ها در راستای اجرای ماموریت‌ها انجام می‌دهند.

  هم اکنون به شرکتهای غیرمجاز برای رفع نواقص مهلت دادیم تا اگر خارج از چارچوب کار می‌کنند خود را با شرایط قانونی تطبیق دهند در غیر این صورت به نیروی انتظامی وظیفه داده شده تا از فعالیت آنها جلوگیری کند. با هماهنگی دادستانی کشور و از طریق اداره اماکن با شرکت های غیرمجاز برخورد و آنها پلمپ می‌شوند.

  مهمترین کشفیات نگهبانان محله چیست؟
  در سال 90 نسبت به سال 89 ، 24 درصد رشد جمعی در 15 آیتم از جمله همکاری در کشف اموال مسروقه،‌ همکاری در کشف خودروی مسروقه، دستگیری معتادان تابلو و اراذل و اوباش داشتیم. در سال 89 هزار و 92 اراذل و اوباش با همکاری نگهبانان محله دستگیر شدند که این آمار با رشد 8 درصدی به هزار و 185 نفر در سال گذاشته رسید. همچنین میزان همکاری در دستگیری سارقان در سال 89 ، 858 نفر بود که در سال گذشته با رشد 29 درصدی به هزار و 103 نفر رسید. این در حالی است که سال گذشته با همکاری این افراد 988 نفر معتاد تابلو شناسایی و دستگیر شدند.

  به جز نیروی انتظامی چه کسانی مجوز واگذاری این تجهیزات را دارند؟
  تنها مرجع واگذاری تجهیزات دفاع شخصی مرکز انتظام پلیس پیشگیری نیروی انتظامی است و در تمامی سه قوه و همه افراد باید با کارت ویژه‌ای که از سوی این مرکز صادر می‌شود از این تجهیزات استفاده کنند.

  نگهبانان زن چگونه فعالیت می کنند؟
  نگهبانان زن در بهشت مادر در پایتخت و در استانها نیز برای استخرهای بانوان و مجالس عروسی بکار گرفته می شوند. ضمن اینکه نگهبان زن در آرایشگاه‌های زنانه نیز حضور دارند که این امر باعث کاهش سرقت شده است.

  استفاده از نگهبانان غیرمجاز چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟
  این افراد بیمه مسئولیت و حوادث هستند و در صورتی که اتفاقی رخ دهد تمام مسئولیت بر عهده شرکت و فرد است در حالی که استفاده از نگهبان‌ها و سرایدارهای غیرمجاز به ویژه افاغنه غیرمجاز می تواند مشکلاتی را ایجاد کند که تمام مسئولیت بر عهده ساکنان و هیات مدیره است.
  استفاده از نگهبان‌های مجاز باعث می‌شود معضلاتی مانند سرقت‌ها کاهش یابد و ساختمان تحت کنترل فرد باشند. در صورتی که نگهبان های غیرمجاز گاهاً خود مرتکب سرقت می‌شوند.

  پس از گذراندن حداقل 10 روز آموزش با بيمه حوادث راهي بازار كار مي‌شوند و اگر منطقه‌اي كه در اختيار اين نگهبانان است دچار مشكل خاصي از جمله سرقت و ديگر بزه‌ها شود كه قصور از جانب نگهبان باشد، با توجه به اينكه كليه كارهاي اين افراد داراي بيمه مسئوليت و حوادث است مردم مي‌توانند هزينه وسايلي را كه از بين رفته، دريافت كنند.شرایط جذب نیرو الف ) تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران ب ) حداقل سن 18 سال تمام ( حداکثر 60 سال برای نگهبانان که دارای وضعیت جسمی مناسب با وظیفه خودباشند .) ج ) متدین به یکی از ادیان رسمی کشور و متعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران د ) سلامت و توانایی جسمی و روانی برای انجام شغل مورد نظر ه ) عدم اشتهار به فساد اخلاقی و نداشتن سوء پیشینه و ) عدم اعتیاد به مواد مخدر ز ) داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت وظیفه عمومی باستثناء پرسنل شاغل انتظامی در ساعات غیر موظف و بازنشستگان نیروهای مسلح ح ) داشتن حداقل پایه ابتدائی و نوشتن برای نیروهای شاغل در فعالیتهای ساده اجرائی و ارائه گواهی آموزشی متناسب با شغل مورد نظر...
  پس از طی دوره های آموزشی بر اساس قرارداد منعقده با شرکت های خدماتی حفاظتی و مراقبتی از اماکن و اموال کارفرما در زمان معین و مکان مشخص مراقبت و در قبال آن برابر قانون کار حق الزحمه دریافت می دارد و از کلیه حقوق فردی کارگری بر خوردار می باشد.

  شرایط کامل جذب نیرو در این لینک (فایل پی دی اف)
  امضاي کاربر :


  قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

  زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

  زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
شنبه 24 اسفند 1392 - 01:56
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: cyberpolice &vahid_mg &security &takavar313 &crounus2000 &mr-ya30n &


تعداد ارسال ها: 2001
تاريخ عضويت: 14 /7 /1392
محل زندگي: اصفهان
تعداد تشکر کرده: 2312
تعداد تشکر شده: 7878

پاسخ : 1 RE
ناجا با ساماندهی نگهبانان متفرقه خیلی به لباس نظامی هم لطف کرد.هرجا میرفتی یکی بود که لباس ابی نهاجا رو بپوشه و ابروش رو ببره
امضاي کاربر :
یکشنبه 25 اسفند 1392 - 00:52
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 1 کاربر از tomcat6062 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 6
تاريخ عضويت: 1 /2 /1393
سن: 19
تعداد تشکر کرده: 6
تعداد تشکر شده: 4

پاسخ : 2 RE مرکز انتظام پلیس پیشگیری
اگر اموزش های این عزیزان را بیشتر میکردند و تخصصی تر به ان ها اموزش میدادند بهتر میشد..

امضاي کاربر : پلیس شدن یعنی: ایثارگری.فداکاری. ایمان. صبر.پایداری........در زندگی هیچگاه خدارو فراموش نمی کنیم و برای پیشرفت علمی و نظامی کشورمون تا اخرین نفس مردانه میجنگیم تا کشوری ایمن و ازاد داشته باشیم...
دوشنبه 01 اردیبهشت 1393 - 23:57
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از police به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: vahid_mg /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 3467
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2959
تعداد تشکر شده: 15256
[Custom_Field_Content]

پاسخ : 3 RE مرکز انتظام پلیس پیشگیری
رئيس يكي از مؤسسات خدمات حفاظتي و مراقبتي كه در منطقه فعال است در خصوص هزينه استخدام مأمور براي نگهباني و پيشگيري از وقوع جرم در يك محل يا مكان می‌گوید: «‌‌حقوق و دستمزد يك مأمور همان حداقل حقوق تعيين شده از سوي وزارت كار است كه اين حقوق را براي امسال 714 هزار تومان تعيين كرده‌اند. اما به آن بايد مواردي از قبيل بيمه، سنوات، مرخصي و همچنين هزينه لباس و تجهيزات را هم اضافه كرد.»«‌‌هزينه ماهانه استخدام يك مأمور براي 12 ساعت بين یک‌میلیون و 560 تا یک‌میلیون و760 تومان است.

شيفت‌كاري هر نگهبان هم 12 ساعت است. اگر جايي نياز به مراقبت 24 ساعته داشته باشد بايد 3 مأمور استخدام كنند چون هر نگهبان 12 ساعت پاس مي‌دهد و 24 ساعت هم استراحت مي‌كند. اما اگر در ساعت‌هاي مشخصي از روز نياز به نگهبان باشد همان يك نفر كافي است.»
او تأكيد مي‌كند نبايد نگهبان‌ها يا همان پليس‌هاي خصوصي را با نگهبان و سرايدار‌هاي معمولي اشتباه گرفت: «‌‌بعضي‌ها نگهبان يا سرايدار معمولي استخدام مي‌كنند و ماهيان 700 تومان هم به آنها حقوق مي‌دهند. اما مأموران ما را نبايد با آنها اشتباه گرفت. هم به لحاظ تجهيزات و هم توانایي و اختيارات، اين 2 با هم قابل قياس نيستند.»

شركت‌ها 2 دسته نيرو دارند. يكي افسران و درجه‌داران بازنشسته نيروهاي مسلح كه حدود 40‌ـ 50 سال و بالاتر سن دارند. اينها چون بيمه هستند ديگر لازم نيست كارفرما هزينه‌اي بابت بيمه آنها پرداخت كند. اما دسته دوم، جوان‌هايي هستند كه بعد از تأييد صلاحيت و پشت سر گذاشتن دوره‌هاي تخصصي جذب مي‌شوند. خب هزينه استخدام آنها بيشتر است. براي اماكني كه نياز نيست نگهبان قدرت فيزيكي و چالاكي بالايي داشته باشد مي‌توانند از نظامي‌هاي بازنشسته استفاده كنند. اما اگر خطر درگيري و سرقت و برخورد زياد بوده و نيروي جواني لازم باشد بايد از مأموران جوان استفاده كنند كه هزينه‌اش بيشتر است.»

شرايط استخدام افرادي كه در اين شركت‌ها استخدام مي‌شوند بايد از يكسري استاندارد‌ها برخوردار باشند. منوچهري مي‌گويد آنها علاوه بر شرايط فيزيكي بايد ضامن معتبر هم داشته باشند: «‌‌نيرو‌هايي كه جذب مي‌كنيم بايد بيش از 175 سانتيمتر و بالاي 85‌كيلوگرم وزن داشته باشند. غير از بازنشستگان نيروهاي مسلح، ميانگين سني آنها نيز بين 28 تا 40 سال است. آنها ابتدا دوره‌هاي آموزشي را در مراكز نظامي پشت سر مي‌گذارند. دوره‌اي كه شبيه به دانشكده افسري است. دوره‌هاي جرم‌شناسي مي‌بينند و با آيين‌نامه كيفري آشنا مي‌شوند. علاوه بر اين نبايد سوء‌سابقه داشته باشند. بعد از بررسي و گزينش بايد يك ضامن معتبر هم معرفي كنند. اگر ضامن معتر نداشته باشند قطعاً از جذب آنها خودداري مي‌كنيم.»

از صفر تا صد استخدام پليس خصوصي سؤالي كه بي‌پاسخ مانده اين است كه اين شركت‌ها چطور فعاليت مي‌كنند و حيطه وظايف و اختيارات آنها چقدر است: «‌‌وظيفه مؤسسات حفاظتي جلوگيري از وقوع جرم يا همان پيشگيري است. يعني كمك مي‌كنيم تا در يك محل يا مكان مثلاً سرقت، نزاع و درگيري نشود. اگر اين جرائم اتفاق بيفتد آنوقت از پيشگيري وارد مرحله پيگيري مي‌شود. اين مرحله ديگر با خود نيروي انتظامي است و ما در بخش پيشگيري فعاليت مي‌كنيم. همه ما مجوزمان را از نيروي انتظامي مي‌گيريم. بعد در هر محله و منطقه‌اي كه مي‌خواهيم فعال باشيم حضورمان را به كلانتري آنجا اعلام مي‌كنيم و با هم همكاري داريم. البته براي فعاليت ما هيچ محدوديت مكاني وجود ندارد و مي‌توانيم در تمام نقاط كشور خدمات بدهيم. فقط هرجا كه مي‌رويم بايد كلانتري آنجا را در جريان بگذاريم.

مأموران ما تجهيزاتي نظير دستبند، شوكر، گاز اشك‌آور و باتوم دارند كه براي پيشگيري از وقوع جرم يا دفاع مشروع مي‌توانند از آنها استفاده كنند. اگر شخصي با مأموران ما درگير يا عمل خلافي را مرتكب شود به او دستبند زده و سپس با كلانتري تماس مي‌گيرند تا بيايند او را ببرند و بسته به جرمي كه مرتكب شده با او برخورد كنند. تماس مأموران ما با كلانتري‌ها در حكم تماس يك مأمور انتظامي است و سريع به آن رسيدگي شده و پليس به محل اعزام مي‌شود. علاوه بر اين دست‌كم يكبار در روز و يكبار در شب كلانتري مكلف است به محل‌هايي كه مأمور ما نگهباني مي‌دهند سر بزنند.»

اما چطور مي‌شود از خدمات اين شركت‌ها استفاده كرد: «‌‌كساني كه مي‌خواهند از خدمات شركت‌هاي ما استفاده كنند، يا به يكي از شركت‌ها مراجعه كنند يا به كلانتري محل بروند تا آنها اطلاعات نشاني شركت‌هايي را كه در منطقه فعال هستند در اختيارشان قرار دهند. بعد از مراجعه آنها به شركت و دادن مشخصات و مشكل امنيتي كه دارند كارشناس‌هاي ما از محل بازديد مي‌كنند و مي‌گويند كه براي بالا رفتن امنيت چه كارهايي بايد انجام داد. مثلاً مي‌گويند اين ورودي بايد مسدود شود يا 2 نگهبان لازم است. بعد از رسيدن به توافق قرارداد امضا مي‌شود. ما پيمانكار مي‌شويم و جايي كه نگهبان را گرفته كارفرماي او است.»


سرگرد قاسم‌آبادي درباره اينكه اين مؤسسات از چه اماكني مي‌توانند حفاظت كنند و آيا حق حمل سلاح گرم هم دارند به همشهري محله مي‌گويد: «‌ اين مؤسسات بر اساس يكسري سرفصل‌ها از جمله رزومه‌كاري درجه‌بندي مي‌شوند. هرچه اين درجه بالاتر باشد اختيارات مؤسسه امنيتي هم بيشتر مي‌شود و در صورت لزوم مي‌توانند سلاح گرم نيز حمل كنند. بسته به همين رتبه‌بندي اماكني كه براي حفاظت به اين مؤسسه‌ها واگذار مي‌شود متغير است. آنها مي‌توانند از يك ساختمان و مركز تجاري تا يك مؤسسه مالي و بانك حفاظت كنند.»

امضاي کاربر :


قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
پنجشنبه 21 مرداد 1395 - 17:13
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: takavar313 /amirhacker /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 2
تاريخ عضويت: 19 /8 /1397
محل زندگي: تهران
سن: 29
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE مرکز انتظام
با سلام
احترم
سوالهای زیادی در ارتباط با مرکز انتظام داشتم اینجانب مسعود زمانیان در شرکت حفاظتی شاهین امنیت مدت یکساله کار میکنم که گواهی مقدماتی اموزشی از مرکز اموزش نگهبانی دریافت نموده ام لذا چند سوال دارم
۱)ادرس مرکز انتظام کجاست؟
۲)شماره تماس این مرکز و نحوی ارتباط با نگهبانان حفاظتی چگونه است
۳)شرکت شاهین امنیت دفترش کجاست ؟یکساله دارم این شرکت کار میکنم اما ادرسشو نمی دونم کسیم به ما نگهبانا چیزی نمی گوید
۴)درصورت سرقت یا جرایم دیگر نگهبان حفاظتی چه مسئولیتی دارد
۵)دستمزد یک نگهبان ۱۲ساعت کار ۲۴ساعت استراحت چقدر است مرکز انتظام چه نظارتی روی شرکت و نیروهایش دارد
۶)چرا یک نگهبان حفاظتی هیچ گونه کارت شناسای بعنوان نگهبان حفاظتی ندارد )این شماره تماس من کسی تونست جواب منو بده 09120583713
شنبه 19 آبان 1397 - 14:09
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي


تعداد ارسال ها: 3467
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2959
تعداد تشکر شده: 15256
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 6 RE مرکز انتظام
نقل قول از masoudzamanian
با سلام
احترم
سوالهای زیادی در ارتباط با مرکز انتظام داشتم اینجانب مسعود زمانیان در شرکت حفاظتی شاهین امنیت مدت یکساله کار میکنم که گواهی مقدماتی اموزشی از مرکز اموزش نگهبانی دریافت نموده ام لذا چند سوال دارم
۱)ادرس مرکز انتظام کجاست؟
۲)شماره تماس این مرکز و نحوی ارتباط با نگهبانان حفاظتی چگونه است
۳)شرکت شاهین امنیت دفترش کجاست ؟یکساله دارم این شرکت کار میکنم اما ادرسشو نمی دونم کسیم به ما نگهبانا چیزی نمی گوید
۴)درصورت سرقت یا جرایم دیگر نگهبان حفاظتی چه مسئولیتی دارد
۵)دستمزد یک نگهبان ۱۲ساعت کار ۲۴ساعت استراحت چقدر است مرکز انتظام چه نظارتی روی شرکت و نیروهایش دارد
۶)چرا یک نگهبان حفاظتی هیچ گونه کارت شناسای بعنوان نگهبان حفاظتی ندارد )این شماره تماس من کسی تونست جواب منو بده 09120583713

با سلام ، دوست عزیز لینک زیر برای پلیس پیشگیری ناجا هست و تمامی موسسات زیر نظر مرکز انتظام رو زده ، بعد از ورود به لینک ، روی استانتون کلیک کنید و فایل پی دی اف رو دریافت کنید و نزدیک ترین موسسه رو بهشون زنگ بزنید و هر سوالی هم منوط به شرایط استخدامی دارید میتونید بپرسید.

http://pishgiri.police.ir/index.jsp?pageid=418&p=1
امضاي کاربر :


قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
یکشنبه 20 آبان 1397 - 00:47
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصيبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش