نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
f-14a آفلاينتعداد ارسال ها: 1417
تاريخ عضويت: 2 /6 /1392
محل زندگي: آذربایجان غربی
تعداد تشکر کرده: 3646
تعداد تشکر شده: 7841
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
به نام ايزد پاک سرشت و با درود به خاک کهن ايران زمين و پرچم مقدس اش و عرض ادب و احترام به هموطنان گرامي به خصوص ياران و خوانندگان همدل و صميمي و دلاور مردان نيروهاي مسلح و ارتشيان قهرمان مطلب اين پست را تقديم حضورتون مي کنم . اميدوارم مورد قبول قرار گيرد .به بهانه مقدمه ...

هر روز با آغاز دوازدهمتير ماه سالگرد حمله ناجوانمردانه ناو امريکايي به هواپيماي ايرباس ايراني که بر فراز کانال هاي بين المللي پرواز مي کرد بد جوري حالم گرفته مي شود . و ياد پرپر شدن انسان هاي بي گناهي مي افتم که با شليک موشک سرنگون شدند . من تحليل هاي مختلفي طي سال هاي وب نگاري ام در باره اين سانحه وحشتناک نوشته ام و با دلايل فني سعي کردم ثابت کنم که اشتباهي در کار نبوده است . همچنين با تحليل فيلم مستند نشنال جئوگرافي که سعي کرده بود آن را اشتباه قلمداد کند با تصوير و مدرک ثابت کردم که صرفآ قصد پاک کردن صورت مسئله رو دارند . و به دشمنان قسم خورده داخلي که با شايعات کذب خود سعي در پايمال کردن خون شهداي پرواز 655 داشتند با دلايل فني - پروازي توضيحات لازم رو ارايه دادم . که متآسفانه به دليل پاک شدن آرشيو وبلاگم ، يکي از مطالب قديمي ام رو براي اون دسته از خوانندگان محترمي که تازه به جمع ياران همدل و صميمي اين تارنما پيوسته اند باز نشر مي کنم . ان چه در ذيل مي خوانيد بخشي از مطالب قديمي است :

حرف های خودمونی ...

شما ياران همدل و صميمي حتمآ مستحضر هستيد كه بنده در بيان خاطرات تاريخي و قديمي اغلب اظهار نظر نكرده و بلكه سعي مي كنم حتي المكان راوي صادقي باشم . نكته ديگر اين كه اگر چه از بدو پيروزي انقلاب كه شعار \" مرگ بر آمريكا \" تقريبآ همگاني شده است . اما من به حرمت خاطرات خوبي كه در آن سرزمين داشتم هرگز اين كشور رو زير سوال نمي بردم . اما باور كنيد با تحقيقات جامعي كه در باب شليك دو موشك به هواپيماي ايرباس به عمل آوردم مخصوصآ با مشاهده مستند بازسازي شده اين حادثه دردناك كه از سوي سازمان نشنال جئوگرافي تهيه و توليد شده است به اين نتيجه رسيدم .. آمريكايي ها بزرگ ترين جنايت سياسي خود را در اين ماجراي خونين مرتكب شده اند . كه هرگز قابل دفاع نيست و .. اگرچه سازندگان مستند \" تشخيص اشتباه \" خيلي تلاش كردند با افزودن بار دراماتيك و احساسي به كاراكتر مسببان حادثه از بار گناه اين افراد در افكار عمومي جهان كاسته و عمل آن ها را اشتباه در تشخيص قلمداد كنند ! اما اعتراف مي كنم كه اين ترفند ها هم موثر واقع نشده است ! كه در مجالي ديگر به نقد اين مستند و تلاش غير حرفه اي سازندگان آن خواهم پرداخت .
اگر چه در باره حمله امريكايي ها به هواپيماي ايرباس پرواز ۶۵۵ كه از بندر عباس عازم دبي بود قبلآ در اين تارنما با عنوان چرا به ایرباس حمله شد ؟ مطلبي منتشر كرده ام .. اما به خاطر شايعات مسمومي كه متآسفانه بعضي هموطنان ما خصوصآ در دنياي وب به آن دامن زده و مدعي بودند فرمانده ناو در اين ماجرا بي گناه بوده است چون يك فروند شكاري تامكت ( اف - ۱۴ ) ايراني در پشت ايرباس مخفي شده بود ! خيلي دلم مي خواست دروغ بودن اين نظريه مغرضانه رو ثابت كنم . اما خواست خدا چنين مقدر شد كه يك كمپاني عظيم با مخاطبان ميلياردي به نام \" سازمان نشنال جئوگرافي \" كه در سراسر جهان بيننده انبوه دارد ، اين فاجعه رو به صورت مستند بازسازي كرده و ضمن گفت و گو با يكايك عوامل حاضر و مسئول در ناو \" وينسنس \" ، هرگز به وجود هواپيماي شكاري در هيچ جاي فيلم اشاره نكرده است ! بلكه بار ها اعلام كردند كه اشتباهي هواپيماي ايرباس رو به جاي تامكت گرفته بودند ! حتي دادگاه نظامي آمريكا هم به قصور در تشخيص رآي داد ! اما اين كه چرا بعضي ها سعي در القاي وجود هواپيماي شكاري دارند !؟ به همراه نقد عملكرد عاطفي مستند سازان منتشر خواهم كرد .

شليكي كه اشتباه نبود

تحركات نظامي ناو وينسنس در خليج فارس در كنار ناو مونتگومري، نشان از آن دارد كه روز حادثه ويليام را جرز فرمانده وينسنس، ‌قصد و غرضي در گشودن آتش به سوي اهداف ايراني داشته است.
راجرز در ساعت 7:42 در واكنش به گزارش خلبان‌ هلي‌كوپتر اين ناو مبني بر اينكه قايق‌هاي ايراني به دور يك كشتي بازرگاني آلماني گردش مي‌كنند به مركز جنگي ناو مي‌رود و با اعلام وضعيت فوق‌العاده به سرعت به سوي محل شناور آلماني رهسپار مي‌شود اين در حالي است كه بنابر گزارش‌هاي رسمي هيچ كشتي بازرگاني در محل مورد بحث درخواست كمك نكرده بود.
با وجودگزارش گارد ساحلي عمان مبني بر اينكه نشاني از قايق‌هاي ايراني در آبهاي عمان وجود ندارد، ناو وينسنس، به سوي شمال تنگه هرمز حركت مي‌كند. چند دقيقه بعد كاپيتان مك كنيا، فرمانده مركز عمليات نيروي دريايي آمريكا، از اينكه وينسنس 64 كيلومتر بالاتر از محلي قرار دارد كه مي‌بايست در آن مستقر باشد تعجب كرده و از فرماندهان ناوهاي وينسنس و مونتگومري مي‌خواهد كه به سوي جنوب خليج فارس بازگردند.
ساعت 9:10 خلبان هلي‌كوپتر، بار ديگر به راجرز گزارش مي‌دهد كه قايق‌‌هاي ايراني به سوي او تيراندازي كرده‌اند. ويليام راجرز در واكنش به اين گزارش از دستور فرمانده مركز عمليات، سر باز مي‌زند و مجدداً راهي شمال تنگه هرمز مي‌شود.
روزنامه شيكاگو تريبيون در اين باره نوشت كه اين هلي‌كوپتر آمريكايي بود كه با كم كردن فاصله‌اش با قايق‌هاي ايراني، قوانين درگيري را نقض كرده و دست به اقدامي خصمانه نسبت به واحدهاي سطحي ايران زده بود. در واقع هلي‌كوپتر وينسنس مورد اصابت هيچ گلوله‌اي هم قرار نگرفته بود و ضرورتي نداشت ويليام راجرز به سرعت مسير خود را به سمت قايق‌هاي ايراني طي كند. راجرز آماده استقبال از يك فاجعه بزرگ بود.
9:37 راجرز از فرمانده مك‌كنيا اجازه آتش به سوي قايق‌هاي ايراني مي‌خواهد. وي با ارائه گزارشي كه قايق‌ها به او نزديك شده‌اند و آرايش تهاجمي گرفته‌اند مركز عمليات را قانع مي‌كند تا اجازه شليك به سوي واحدهاي ايراني را به او بدهند. در حقيقت تحركات ناو وينسنس به فرماندهي ويليام راجرز، پوششي بود براي گرفتن اجازه حمله به اين قايق‌ها!
9:42 توپ‌هاي ناو وينسنس قايق‌هاي ايراني را غرق مي‌كنند.
47 :9 رادارهاي ناو وينسنس هواپيماي C-130 را كه از فرودگاه بندرعبارس بلند مي‌شد، نشان مي‌دهند. چند دقيقه بعد خدمه راداري وينسنس گزارش نزديك شدن يك اف- 14 را مي‌دهند، اين در حالي است كه اسناد نشان مي‌دهد ايرباس ايراني علايمي را كه مبني برغيرنظامي بودن خود بوده مي‌فرستاده و با سرعتي كم در حال اوج گرفتن بوده است.
فرمانده وينسنس با غرق كردن دو قايق ايراني، توهم تهاجم از سوي مقابل را در سر داشته است. راجرز از مركز عمليات در بحرين براي شليك به هدفي كه به عنوان يك اف- 14 در فاصله 32 كيلومتري شناخته است، اجازه آتش مي‌خواهد.
لحظاتي بعد به راجرز اطلاع مي‌دهند كه جت اف- 14 در حال نزديك شدن است، و چند ثانيه بعدتر، افسر تسليحاتي وينسنس از روي عصبانيتي كه حتي قادر به فشار دادن كليد موشك نبود، وظيفه شليك به ايرباس ايراني را به افسر ديگري محول مي‌كند و دو فروند موشك، به سوي پرواز شماره 655 ايران اير پرتاب مي‌شود تا 290 مسافر اين هواپيما هيچ‌گاه به مقصد نرسند. ويليام راجرز به خاطر اين اقدام مدال شجاعت گرفت.

ادعاي مضحك

خدمه ناو وينسنس بعدها در پاسخ به اين اقدام، ادعا كردند كه علايم ايرباس ايراني را با علايم راداري يك اف- 14 كه در حال فرود آمدن بر روي ناو هواپيمابر فورستال كه در حدود 160 كيلومتر دورتر از وينسنس بود اشتباه گرفته‌اند.
اين ادعا زماني مضحك به نظر مي‌رسد كه بدانيم، وينسنس مجهز به سيستم راداري «ايجيز» (Agies) بوده كه يكي از معروفترين و پيشرفته‌ترين سيستم‌هاي راداري در تمام جهان محسوب مي‌شود. به نحوي كه برخي كارشناسان نظامي آن را متعلق به جنگ جهاني سوم مي‌دانند.
اين سيستم در واقع، سيستم تشخيص دشمن از دوست است تا در صورت انتشار امواج غيرقابل قبول از سوي مهاجم احتمالي، سيستم دفاع موشكي وارد عمل شود. ادعاي فرمانده ناو وينسنس در اشتباه پنداشتن ايرباس از اف- 14 به اين معني است كه مدرنترين سيستم جهان قادر به تشخيص يك هواپيماي مسافربري از هواپيماي جنگي نيست. در حالي كه گفته مي‌شود قدرت سيستم راداري ايجز به حدي است كه همزمان چند هدف را كشف و مورد رهگيري قرار مي‌دهد.
تهران - ۱۲ تيرماه ۱۳۶۷

طبق هماهنگي و برنامه ريزي عمليات قرار است امروز كروي پروازي ياد شده ذيل از طريق بندرعباس به دبي پرواز نمايند .

كاپيتان : محسن رضائيان
خلبان دوم : كامران تيموري
مهندس پرواز : محمود رضا اميني
سر ميهماندار : شادمهر طالبي
ميهمانداران : جلال نادري ، علي لواساني ، ژاله بنائيان ، نقي ترابيان ، مينا متولي ، سودابه ترابي نيا ، علي اكبر محسني و حميد بدخشان
..

ساعت ۵ بامداد ماشين عمليات جلوي منزل كاپيتان رضائيان توقف كرده و قبل از اين كه راننده زنگ در منزل را بزند ، كاپيتان مثل هميشه شاداب و سرزنده پيش دستي كرده و با گفتن سلام به راننده ، بزرگ منشي و كرامت خود را به ثبوت مي رساند ...

صبح همان روز - داخل هواپيما :

مسافران خوشحال و خندان هر يك با روياي شيريني در ذهن يكي يكي از اتوبوس بزرگ مخصوص حمل مسافر پياده شده و با اشتياق از پلكان هواپيما بالا مي روند ... درون كابين كاپيتان رضائيان به اتفاق كمك خود خلبان تيموري سرگرم مرور چك ليست پروازي هستند . اميني مهندس پرواز پشت سر آن ها بر روي صندلي نشسته و با تمركز خاص به يكايك سيستم ها نگاه مي كند .. در همين حال سودابه ترابي نيا وارد كابين شده و با لبخندي كه بر لب دارد به كروي داخل كابين سلام كرده و صبح به خير مي گويد .. كاپيتان وقتي بر مي گردد تا پاسخ سلام ميهماندار را بدهد ، با ديدن او با تعجب مي پرسد : اوا خانم ترابي نيا شما امروز با ما تشريف مي آوريد ؟ ميهماندار جوان به آهستگي مي گويد ... بله قربان . رضائيان مهربانانه اين بار مي پرسد .. خطري برات نداشته باشه دخترم ؟‌ ترابي نيا اين بار در حالي كه حجب و حيا مانع از نگريستن به چشم خلبان مي كند ، مي گويد .. قربان تازه ۴ ماهه است ..! حالا حالا ها مي تونم در خدمت باشم .. كاپيتان اين بار به طور جدي مي گويد .. ولي خيلي مواظب باش . سعي كن در موقع توربالانس حتمآ راحت بشيني

شادمهر طالبي سر ميهماندار هواپيما ضمن بررسي كترينگ و احوالپرسي صميمانه با ميهمانداران ، به محض نشستن همه مسافران بر روي صندلي هاي خود ، خطاب به همكارانش مي گويد ... خب بچه ها حاضريد ؟ وقتي پاسخ مثبت همكاران خود را مي شنود قبل از رفتن به سوي ميكروفن و اعلام خوشامد گويي و توصيه هاي ايمني ، خطاب به سودابه ترابي نيا مي گويد .. خانم از شانس تو ببين امروز چقدر كودكان ناز و ماماني ميهمان ما هستند ... راستي آمار بچه ها رو داري ؟ در همين هنگام ژاله بنائيان به ميان حرف همكارش پريده و با عذر خواهي مي گويد .. ببخشيد سودابه جان ، ليست پيش منه .. كلآ ۵۷ نفر كوچولو ناز نازي همراه داريم .. انشاالله سودابه جون هم سال ديگه با كوچولوي خودش مياد پرواز مگه نه سودابه ..؟ در همين حال مينا متولي خطاب به همكارش مي گه .. مي گم ژاله جان امروز مسافر خارجي هم زياد تر از روز هاي ديگه داريم .. مي دوني چند نفرند ؟ خانم بنائيان با نگريستن در ليست مانيفست مسافران بعد از اين كه كمي ليست را بالا و پائين مي كنه مي گويد ... والله طبق اين ورقه اي كه من دارم سيزده نفر اماراتي ، ده نفر هندي ، شش نفر پاكستاني ، شش نفر يوگسلاوي و يك نفر هم ايتاليايي آن برد داريم امروز ....

پرواز به سوي بندر عباس ....

طراوت و شادابي بامدادي از درون كابين به خوبي احساس مي شد ... همه چيز مرتب پيش مي رفت .. ميهمانداران در فواصل تعين شده ايستاده و طرز استفاده از ماسك اكسيژن در مواقع خطر و نحوه قرار گرفتن بر روي صندلي در شرايط اضطراري رو با حوصله به مسافران گوشزد مي كنه ... چيزي به ساعت پرواز نمانده است .. خلبان تيموري بعد از چك كردن فركانس ها ، با زبان انگليسي از برج اجازه روشن كردن موتور ها رو درخواست مي كنه ...
Mehrabad , Mehrabad This Is EP - IBU Requst Start Up
و لحظاتي بعد صداي مسئول برج كنترل است كه اجازه استارت را مي دهد . و متعاقب آن با روشن شدن دو عدد موتور هاي جنرال الكتريك مدل CF6-50C2 به نرمي شروع به كار مي كند ... هواپيما بعد از عبور از فراز شهرهاي اصفهان ، شيراز در فرودگاه بندرعباس فرود مي آيد ..

آخرين پرواز .........

در فرودگاه بندرعباس پس از تكميل سوخت و بازرسي هاي معمول هواپيما آماده پرواز به مقصد دوبي مي شود .. از سوي ديگر در همين لحظات همان گونه كه در بالا ذكر شد ، ويليام راجرز فرمانده ناو جنگي وينسنز با تمهيدات دروغيني كه انديشيده نظر فرماندهان عالي رتبه خويش را در مقر بحرين به دست آورده و با نزديكي به سمت آب هاي ساحلي ايران منتظر اجراي نقشه شوم خود است .. كاپيتان محسن رضائيان بار ديگر به اتفاق كامران تيموري كمك خلبان با تجربه خويش چك ليست قبل از پرواز را اجرا مي كنند .. همه چيز آماده است .. بدين ترتيب هواپيماي Airbus A300B2-203 با شماره ريجستر EP-IBU و شماره پرواز ۶۵۵ مجوز پرواز از كاليدور هوايي A59 و در ادامه مسير بين المللي A59W را دريافت مي كند ... هواپيما به آرامي محوطه رمپ هواپيمايي را ترك كرده و به ابتداي باند ۲۱ توقف مي كند .. مسافران با مشاهده روشن شدن چراغ هاي هشدار دهنده : بستن كمر بند ايمني و نكشيدن سيگار ، سعي مي كنند از پتجره هواپيما مناظر را تماشا كنند ..

بر فراز آب هاي نيلگون خليج فارس ....

كاپتيان رضائيان بعد از مطمئن شدن از سيستم هاي هواپيما ، در حالي كه زير لب كلمه .. الهي به اميد تو را زمزمه مي كند ، دست راست خود را بر هر دو اهرم گاز گذاشته و با آزاد كردن سيستم ترمز ها ، هواپيما با شتاب به سوي انتهاي باند راهي مي شود ... بعضي مسافران با دست لبه صندلي را گرفته و زير لب دعا مي خوانند ... مادري با قرار دادن دست خود بر سينه كودك خردسال خود سعي در حفظ تعادل او را در زمان تيك آف دارد ... سودابه ترابي نيا با لم دادن بر روي صندلي مشرف به پنجره ، سعي مي كند كمر بند نجات را طوري ببندد كه آسيبي به مسافر كوچولوي خود وارد نشود ... بعضي ها خونسرد سعي دارند از پنجره مناظر زيباي شهر را تماشا كنند ... شهر ساحلي بندر با قايق هاي ماهي گيري كه به شكل پراكنده بر روي آب قرار دارند ، چشم انداز زيبايي را به وجود آورده است .. كاپيتان با مشاهده عقربه سرعت ، به نرمي فرمان را به سمت خودش مي كشد .. هواپيماي ايرباس به آرامي الياف هوايي را شكافته و رو به بالا اوج مي گيرد ...

ساعت ۹:۴۸ دقيقه به وقت ايران .....

به اين ترتيب هواپيما در ساعت ۹:۴۸ دقيقه صبح به وقت تهران از فرودگاه بندرعباس بلند مي شود .. خلبان رضائيان بعد از لحظاتي كه هواپيما از زمين كنده شد ، با عقب كشيدن تراترها ( دسته گاز ) سعي در كاهش سرعت اوليه را دارد .. او در همين حال از كمك خود مي خواهد چرخ ها را جمع كرده و فلاپ ها رو تدريجي بالا بكشد .. و به اين ترتيب مسافران صداي جمع شدن ارابه هاي فرود و فلاپ ها را مي شنوند ... دقيقآ دو دقيقه بعد از تيك آف .. خلبان با مسئول برج مراقبت تماس گرفته و اعلام مي كند .. در حال ترك ارتفاع ۳۵۰۰ پايي است و در مسير كاليدور هوايي A59 قرار گرفته است . او كه به زبان انگليسي مكالمه مي كرده است زمان تقريبي رسيدن به فرودگاه مقصد را به وقت بين المللي ساعت ۶:۵۳ دقيقه كه به وقت ايران ۱۰:۲۳ دقيقه است اعلام كرده و تقاضاي كسب ارتفاع ۱۴۰۰۰ پايي را مي كند .. او دقيقآ به برج مي گويد : leaving 3500 feet for FL140 on Airway A59, estimating MOBET at 06:53 UTC (10:23 Iran time)

۷ دقيقه بعد از تيك آف ...

اي كاش قدرتي داشتيم كه عقربه هاي زمان را در اين حالت متوقف كرده و از بروز فاجعه اي دردناك جلوگيري مي كرديم ... باور كنيد به زبان شرح حادثه اي چنين وحشتناك و غمگين آسان مي آيد .. ولي واقعيت اين است داغ عزيز خيلي سخت است .. آن هم نا جوانمردانه .. بله عرض مي كردم ... ۵ دقيقه بعد از نخستين تماس و در شرايطي كه هواپيما در كاليدور بين المللي قرار داشت ... يعني هواپيما در ارتفاع ۱۲۰۰۰ پايي بود كه تماس براي رسيدن به ۱۴۰۰۰ پا برقرار شد .. و دقيقآ يازده ثانيه بعد از اين تماس ، دو موشك از نوع \" ام . اس - ۲ \" ابتدا يكي به زير كاكپيت و دومي به قسمت عقب هواپيما اصابت مي كند .. و درد آور تر اين كه به محض شليك و بر خورد با هواپيماي مسافربري ، صداي هورا و غريو شادي از ناو آمريكايي به هوا خاست .. ثانيه هايي بعد هواپيما كه در آسمان منفجر شده بود ، قطعات آن بر روي آب فرو مي ريزد ...

چرا ايرباس ايراني به اخطار آمريكايي ها توجه نكرد ؟

سوالي كه همه جا معمولآ مطرح مي شود و متآسفانه در كمتر جايي پاسخ صحيح آن را شنيده ام ، موضوع اخطار است . خيلي ها مي پرسند چرا خلبانان با تجربه ايراني به اخطار هاي هشدار دهنده ناو جنگي آمريكا توجه نكردند ؟ در مقابل هستند كساني كه معتقدند ، آمريكايي ها براي انتقام گيري از تحقيري كه توسط مردم ايران شده بودند ، همان گونه كه مقررات بين المللي حضور در آبراه هاي قانوني كشور را ناديده گرفته بودند ، به همان راحتي هم قوانين اخطار پيش از شليك را انجام نداده و با قلدري تمام و نا جوانمردانه به سوي هواپيماي مسافربري ما شليك كرد ... شما چه فكر مي كنيد .. ؟ آيا آن ها به ايرباس ما اخطار داده بودند ؟

واقعيت چيست ؟‌

واقعيت امر اين است كه مسئولان ناو جنگي آمريكايي قبل از شليك سه بار اخطار به هواپيماي ما داده بودند .. اما چرا كاپيتان محسن رضائيان به آن توجه نكرده بود .؟ موضوعي است كه بايد در باره آن اطلاع رساني بشه .. واقعيت اين است اخطار آمريكايي ها روي موج فركانس هواپيماهاي نظامي پخش مي شده است . خوب يادمه در زمان جنگ وقتي ما به هر دليلي وارد آب هاي خليج فارس مي شديم يا در پايگاه هاي نزديك به منطقه پرواز مي كرديم .. اغلب با اخطار هاي آمريكايي ها مواجه مي شديم .. مخصوصآ خلبانان شكاري كه بيشتر از ما ها با اين نوع اخطار ها سر و كار داشتند .. ولي از آن جا كه اير باس يك هواپيماي غير نطامي است ، طبيعي است آن بنده خدا ها هيچ گاه اخطار آن ها را دريافت نكرده بودند .. ضمن اين كه هنوز در منطقه خودمون بودند

آيا راهي براي اخطار وجود نداشت ..؟

چيزي كه كارشناسان مسايل صنعت هوانوردي جهان را متعجب كرده و شايد هم دل هر انسان آزاده اي را به درد آورده است ، استفاده نكردن از شيوه هاي مرسوم ديگر بوده است .. به نظر من ، بهترين شيوه در اين گونه مواقع اين است كه با شليك منور هاي مخصوص \" آلرت \" كه در هر هواپيماي قراضه نظامي هم يافت مي شود ، خيلي راحت مي توانستند نظر خلبان را به خود جذب نمايند .. كه در اين صورت مرحوم محسن رضائيان حتمآ براي مانيتورينگ ماجرا سريع مي رفت روي فركانس 121.5 Mhz تا از آن طريق از پيغام بين المللي آگاه شود . لازمه به اطلاع برسونم اين فركانسي كه عرض كردم بين المللي است و به آن IAD هم مي گويند كه مخفف ( International Air Defence ) است . و مرحوم رضائيان اگر به نحوي كه اشاره كردم آگاه اش مي كردند ، صد در صد از اين طريق اخطار آن ها را متوجه مي شد . راه ديگر اين بود با به پرواز در آوردند چند هواپيما از روي ناو ، او را وادار به ترك از منطقه مي كردند !! ( منطقه اي كه خاك خودش محسوب مي شود )

چرا اغلب جنازه ها لخت بودند ؟

تا آن جايي كه من به خاطر مي آورم تعداد اندكي از جنازه شهدا بدست آمد . و اغلب ان ها هم بدون لباس بوده و يا با لباس هاي پاره شده پيدا شدند .. علت اين مسئله كه خيلي ها معمولآ از من مي پرسند اين است كه .. از ان جا كه داخل كابين هواپيما موقع پرواز براي تنفس بهتر و مواجه نشدن با كمبود اكسيژن \" پرشرايز \" مي شود ، به محضل وارد آمدن ضربه اي سخت كه منجر به سوراخ در بدنه هواپيما شود ، تمام فشار داخل آن به شدت خارج شده كه همين امر سبب پاره گي لباس ها مي شود .. نكته ديگري كه لازم مي دونم به آگاهي شما خوانندگان محترم برسونم اين است كه .. شايد باور نكنيد بهترين مرگ ، همين مردن داخل هواپيماست .. زيرا به دليل شدت برخورد و خروج هواي پرشرايز ، مسافر در همان ثانيه هاي نخست بي هوش شده و مرگ را متوجه نمي شود .. به همين دليل بود من هميشه آرزو داشتم در هواپيماي خودم بميرم .. چون معتقد بودم راحت ترين نوع مرگ است .. و مسافران هرگز متوجه عمق فاجعه نمي شوند !

www.oldpilot.ir
دل نوشته های یک کهنه سرباز/

امضاي کاربر :
یکشنبه 15 تیر 1393 - 01:11
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 25 کاربر از f-14a به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: elyas &arman1 &simorgh146 &crounus2000 &amirkhalaban &aviation2 &f-fourteen &alfared &seafighter &sky_hero &cptmoh3en &mehdi &alireza10 &alemi &sarbazekavir &takavar313 &espadan &javad0111 &viper-59 &mo-nia &hamid5574 &sotoodeh &shekari313 &hossein &hk416 &


تعداد ارسال ها: 1417
تاريخ عضويت: 2 /6 /1392
محل زندگي: آذربایجان غربی
تعداد تشکر کرده: 3646
تعداد تشکر شده: 7841

پاسخ : 1 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
بااین که چند روزی ازسالگرد این حادثه گذشته ولی حیفم اومد این مطلب روکه شایدتازگی داشت برای بعضی ها،اینجانذارم.
همچنین دوستان میتونن برای مطالعه ی کامل این مقاله به وبسایت اشاره شده دربالا مراجعه کنند.
باتشکر.نظریادتون نره....
امضاي کاربر :
یکشنبه 15 تیر 1393 - 01:15
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 13 کاربر از f-14a به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: elyas /arman1 /simorgh146 /amirkhalaban /vahid_mg /f-fourteen /sky_hero /sarbazekavir /takavar313 /espadan /crounus2000 /javad0111 /hk416 /


تعداد ارسال ها: 451
تاريخ عضويت: 7 /4 /1392
محل زندگي: mashhad
تعداد تشکر کرده: 182
تعداد تشکر شده: 1821

پاسخ : 3 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
جنایت جنگی امریکا در شاخاب پارس.ننگ بر امریکا مرگ بر امریکا
دوشنبه 16 تیر 1393 - 02:33
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 15 کاربر از khalaban به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alfared /arman1 /vahid_mg /f-fourteen /f-14a /sky_hero /alireza10 /alemi /sarbazekavir /takavar313 /espadan /crounus2000 /javad0111 /hossein /hk416 /


تعداد ارسال ها: 1071
تاريخ عضويت: 11 /8 /1392
محل زندگي: اصفهان
سن: 62
تعداد تشکر کرده: 3163
تعداد تشکر شده: 6649

پاسخ : 4 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
با تشکر از جنابعالی که این مقاله جامع و کامل رو درج فرمودید
نظر بنده اینه که آمریکا هیچوقت نمیاد عمدا هواپیمای مسافر بری ایران یا هر کشور دیگری رو بزنه و در مجامع بین المللی و افکار عمومی جهان خودش رو خراب کنه چرا که اگر بخواد دشمنی دیرینه خودش رو عملا به مورد اجرا بگذاره راههای سهل الوصول تری وجود داره که خراب هم نشه . وقتی بین دو کشور تنش وجود داشته باشه احتمال اینکه سهوا در اثر اشتباهات افراد به تخاصم و نبرد رو در رو کشیده بشه خیلی زیاده . نمونه آن در جنگ سرد بین آمریکا و شوروی بوفور هویدا بود . هر دو طرف سال ها در اضطراب و نگرانی بودند که یکوقت یکی از نظامیان عمدا یا سهوا موشکی را بسوی دیگری شلیک کنه و جنگ آغاز بشه . بهمین دلیل برای شلیک موشک های اتمی و بطور کلی استراتژیک نیاز به حضور چند نفر بوده و هست و نمونه جدید آن توافق نا نوشته بین ایران و آمریکاست برای جلوگیری از اقدام سر خود یکی از نظامیان طرفین مخصوصا از سوی سپاه پاسداران که نکنه یکوقت یکی از تند رو ها موشکی رو بطرف یکی از ناوهای آمریکا شلیک کنه و جنگ بین این دو کشور آغاز بشه و همچنین بر عکسش هم صادقه که یکی از نظامیان آمریکا این کار رو بکنه . گذشته از اسرار پشت پرده زدن هواپیمای مسافر بری مثلا شایعه همراهی اف 14 زیر بال هواپیمای مسافر بری و یا تز های دیگر به احتمال خیلی قوی این اقدام یک اشتباه بوده است و آمریکا ستیزی نباید ما را به سمتی ببرد که فکر کنیم آمریکائیها عمدا این کار را کرده اند که بنظر من توجیه علمی و عقلانی و نظامی ندارد
دوشنبه 16 تیر 1393 - 17:36
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از aviation2 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: arman1 /alfared /f-fourteen /crounus2000 /sky_hero /alireza10 /mehdi /javad0111 /


تعداد ارسال ها: 454
تاريخ عضويت: 2 /9 /1392
تعداد تشکر کرده: 497
تعداد تشکر شده: 2095
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران


با تشکر از F14 عزیز ...

جناب old Pilot از خلبانان تاپ هرکولس هستن و خاطرات و سخنان بسیار با ارزشی دارن ، خیلی خوب میشه یکی از بزرگواران و زمام داران انجمن از ایشون دعوت کنن تا از حضورشون بهره مند بشیم ...

نور علی نور میشه در کنار جناب سرهنگ ملایری و جناب خلبان ، سعادت هم کلامی و شنیدن سخنان گران بهای ایشون رو هم داشته باشیم ...


امضاي کاربر :
... در آرزوی پروازم ...

... دوست دارم کفنم پرچم ایران باشد ...
سه شنبه 17 تیر 1393 - 01:41
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از alfared به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: f-fourteen /f-14a /sky_hero /alireza10 /espadan /mehdi /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 95
تاريخ عضويت: 6 /9 /1392
تعداد تشکر کرده: 1162
تعداد تشکر شده: 243
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 6 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
البته نظر منهم با نظر استاد ملایری عزیز نزدیکه، ولی قبول دارین اگر کسی خطا و اشتباهی کرد بهتر اینه که بعدش حداقل عذر خواهی کند
سه شنبه 17 تیر 1393 - 02:21
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 9 کاربر از f-fourteen به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: arman1 /aviation2 /f-14a /sky_hero /alireza10 /takavar313 /espadan /crounus2000 /hossein /


تعداد ارسال ها: 344
تاريخ عضويت: 4 /7 /1392
محل زندگي: shiraz
سن: 26
تعداد تشکر کرده: 4142
تعداد تشکر شده: 1690
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 7 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
پس از این واقعه دردناک دولت آمریکا مبلغ شصت و یک و هشت دهم میلیون دلار به خانواده‌های قربانیان و همچنین هفتاد میلیون دلار برای خسارت ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری پرداخت کرد. این مبالغ به صورت بلاعوض و بدون قبول مسئولیت حادثه پرداخت شد.
سه شنبه 17 تیر 1393 - 03:17
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از arman1 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alfared /aviation2 /crounus2000 /f-14a /sky_hero /


تعداد ارسال ها: 1071
تاريخ عضويت: 11 /8 /1392
محل زندگي: اصفهان
سن: 62
تعداد تشکر کرده: 3163
تعداد تشکر شده: 6649
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 8 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
در سیاست و روابط بین الملل مسائل عاطفی و احساسی و بطور کلی مولفه های انسانی مثل عذر خواهی و یا خجالت کشید و از اینگونه کلمات و جملات جایگاهی ندارد . سیاست جهانی سیستماتیک شده است و سیستم خشک و بی روح است و فاقد مسائل و موارد انسانی . یک جایی ممکن است ایجاب نماید که عذر خواهی هم بشود و در جایی دیگر نه و این بستگی دارد به منافع آنها که چه چیزی را در کجا و کی بکار ببرند . یک عذر خواهی برای آمریکا که داعیه ژاندارمی جهان را دارد مخصوصا در این مورد خاص که اشتباهی انسانی است پیامدهای منفی بسیاری در پی خواهد داشت چه به لحاظ مبارزات انتخاباتی داخلی و چه به لحاظ شخصیت بین المللی و چه به لحاظ جایگاه تخصصی از نظر تجهیزات نظامی چرا که میزان هوشمندی رادارای و شناسایی آنها زیر سوآل خواهد رفت که برای کارخانجات تجهیزات نظامی آنها یک نمره منفی خواهد بود .
سه شنبه 17 تیر 1393 - 07:36
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 10 کاربر از aviation2 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alfared /crounus2000 /seafighter /f-14a /arman1 /sky_hero /f-fourteen /alireza10 /espadan /hossein /


تعداد ارسال ها: 425
تاريخ عضويت: 8 /2 /1392
تعداد تشکر کرده: 406
تعداد تشکر شده: 1906
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 9 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
من نیز شدیدا با حرف جناب سرهنگ موافقم
تصاویر زیر راوی داستان هدف قرار گرفتن هواپیمای ایرانی است


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/94e/94e875586939ac0c029a6131d3a42bb4.jpg


ماجرا به زمان جنگ ايران و عراق بر مي گردد كه طي آن نيرو هاي ايراني مانع از صدور نفت عراق از دهانه خليج هميشه فارس مي شوند .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/a46/a46890360a31f69c2e18a120a86bd1bd.jpg

قايق هاي تند روي ايراني متعلق به سپاه پاسداران با گشت زدن در آب هاي خليج فارس عرصه را براي كشتي هاي نفتكش عراقي تنگ
كرده و با شليك گلوله و موشك آن ها را فلج مي كنند .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c01/c012761e638abbd762751398cca871d6.jpg


حمله برق آساي قايق هاي تندروي ايراني و شليك دقيق به هدف هاي شناور باعث شد آمريكا به بهانه اسكورت نفتكش ها وارد آب
هاي گرم خليج فارس شود !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/a88/a88ab51eea5d6f84970cfa0731657cd9.jpg

آمريكايي ها به بهانه اسكورت نفتكش ها حضور خود رو در منطقه تثبيت مي كنند !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/8b6/8b6c4e0dca83b731084eea766bb4eb9e.jpg

اما نبرد در خليج فارس هم چنان ادامه دارد . و قايق هاي تند رو كنترل منطقه رو به عهده دارند .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/d8b/d8b3900b97b53cbca50a98cf97581e41.jpg

ناو جنگي يو اس اس وينسنس به فرماندهي دريادار ويليام راجرز پس از يك اسكورت طولاني به جنوب خليج فارس برگشته است .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c68/c68689850faffffc5f45b2a8f6ce6fd2.jpg

سوم ژوئيه ۱۹۸۸ ناو مونتگمري خبر حمله قايق هاي توپ دار سپاه پاسداران به يك نفتكش ليبريايي را به مركز عمليات نيروي دريايي آمريكا در بحرين مخابره كرد . كاپيتان " ريچارد مك كنا " از مونتگمري خواست تا از درگيري اجتناب ورزيده و به جنوب خليج فارس رهسپار شود .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/599/599c2c820ee733116065b1ec8adae7f0.jpg

ناو شكن وينسنسن در موقعيت جنوب خليج فارس قرار داشت . كه از مركز فرماندهي دستور مي رسد : يك فروند هلي كوپتر رو براي بررسي اوضاع به محل درگيري اعزام نمايد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/48b/48b96f55dac50b6bbf5143923a4af023.jpg

كاپيتان ويل راجرز در كابين خصوصي اش سرگرم پوشيدن اونيفورم نظامي اش است .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/2de/2deb295e223e7131e953f97b5c92cb2a.jpg

در همين هنگام يكي از افسران اتاق فرماندهي خبر حمله قايق هاي توپ دار رو به فرمانده اش اطلاع مي دهد .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/38d/38dbe6d087e26fbe4ae45e0ea70a76ce.jpg

كاپيتان به محض شنيدن خبر ، به افسر تحت امرش مي گويد .. همين الان به اون جا مي آيم .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/a3a/a3a596dd98b6adad94f9aab2ec8d7f89.jpg

اين چهره فرمانده ارشد عمليات نيروي دريايي ايالت متحده "ريچارد مك كنا" كه در زمان وقوع حادثه در دفتر مركزي عمليات واقع در بحرين بسر مي برده است . كه در مقابل دوربين از حادثه ان روز سخن مي گويد .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/4f7/4f7bc8c7dd249f11a77330eaca500328.jpg

ناوشکن ویل راجرز در موقع دريافت خبر در جنوب خليج فارس حضور داشت .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/116/11607b73fcc39a35361dae2d90807c7d.jpg

ناوشكن وينسنس سعي مي كند موقعيت خود را تغير داده و به سمت شمال ، يعني به نزديكي ناو مونتگمري حركت كند !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/439/4390b274199688012f62a78bde83efe6.jpg

در اين تصوير هوايي موقعيت ناو ها دقيقآ مشخص است .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/4ca/4ca65f8b1d5b4a7b0619d98286b84eb8.jpg

فرمانده " ويل راجرز " دقايقي بعد وارد اتاق مركز كنترل ناو شكن وينسنس مي شود ناو ياد شده يكي از مجهز ترين
ناوگان دريايي امريكا به شمار مي رود كه قادر است اهداف ثابت و متحركي را تا فاصله ۳۰۰ كيلومتري نشانه گيري و منهدم نمايد .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/dd5/dd5bb780552b040b630ade13d1e2b186.jpg


قايق هاي تند رو در حريم آب هاي قانوني كشور در خليج فارس مشغول گشت زني هستند ...


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/574/574e59d1d30910602cc55fa9d3a0404f.jpg

طبق دستور فرمانده ارشد ، ويل راجرز يكي از هلي كوپتر هاي مجهزش رو براي بررسي دقيق به منطقه درگيري مي فرستد .
هلي كوپتر فوق (سيكورسكي) با دو موتور توربو فن و تجهيزاتش قادر به مقابله با انواع زير دريايي و كشتي مي باشد .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/79d/79d1544c665e24ddf1a768ea0c90bc12.jpg

آغاز گر ماجراي خونين از اشتباه خلبان هلي كوپتر گشت آغاز مي شود ! او بعد از بلند شدن از عرشه ناو ، بر
خلاف مقررات اعلام شده بيش از حد به نيروهاي ايراني نزديك مي شود !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/b7d/b7da16ffd403d47863662b2aab3e5f46.jpg

قايق هاي ايراني با مشاهده نقض مقررات آمريكايي ها و نزديك شدن هلي كوپتر به حريم آن ها ، با شليك آتش به او هشدار مي دهند ..


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/0b3/0b357fe9c75aab6f61a211a4deb9264b.jpg

افسر جوان با مشاهده خط آتش وحشت زده شده و بلافاصله مراتب شليك از سوي قايق هاي تند رو را به فرمانده ويل راجرز گزارش مي كند !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/01c/01c8fe7815ee7e6fd1d0a61974450143.jpg

فرمانده راجرز با شنيدن پيغام خلبان هلي كوپتر ،از وي مي پرسد آيا كسي كشته يا زخمي شده است !؟ وقتي جواب منفي
را مي شنود ، از خلبان مي خواهد سريعآ به ناو باز گردد

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/f86/f8621df14b2d40e4b101cb29327868d6.jpg


سپس از همكارانش مي خواهد فوري اعلام وضعيت فوق العاده نمايند . لحظاتي بعد از بلندگو هاي بزرگ ناو صداي آژير خطر
به صدا در مي آيد .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/162/1629d0fb7aebcdfc45696f3f8787b3ae.jpg


" مايك زوني نو " يكي از افسران حاضر در اتاق فرمان در باره آن روز چنين مي گويد .. با به صدا در امدن صداي آژير همه پرسنل بايستي
سريع به سر پست هاي از قبل تعين شده بروند .. ماسك هاي خود رو زده و كلاه هاي حفاظتي رو به سر نمايند .. كسي حق ندارد
خارج از پست تعين شده باشد .. !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/523/5230e421cc43a0452d39248e393b625d.jpg

پرسنل كه تا قبل از اين تاريخ در هيچ حمله واقعي شركت نكرده بودند .. طبق اموزه هاي تمريني خود در حالي كه سرگرم پوشيدن لباس
هاي مخصوص خود هستند ، با عجله به سمت محل هاي تعين شده به راه مي افتند .. همه چيز براي ان ها تازگي دارد !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/fa1/fa1b5d5144b753b06e0d414e107d9b9a.jpg

در مانيتور بزرگي كه در اتاق فرمان وجود دارد ، مختصات هر جنبنده اي در منطقه مشخص است . در اين مانتيور قايق هاي تند روي سپاه
همچنين وضعيت ناو مونتگمري و ساير نفتكش ها مشخص است .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/b29/b299e77e57be9e26933bf1cbbbe04cfa.jpg

خدمه در حال آماده باش به سر برده و با دقت كل منطقه رو زير نظر دارند ..


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/752/75281a21042860f136dc8b0095699314.jpg

بعضي ها هم با دوربين مشغول شناسايي محل قايق ها هستند ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/030/030736d63bd96cac482ddedf7afd7ddd.jpg

در باره قدرت آتش همين قايق هاي كوچك روايت هاي فراواني شنيده اند .. و مي دونند كوچك ترين غفلتي موجب حمله و آتش نيروهاي
انقلابي ايران قرار خواهند گرفت .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c11/c1155e9ef708bf8b673ce16fbdf4f708.jpg

روز سوم ژوئن ۱۹۸۸ با حوادث خونيني قرار است رقم بخورد .. ويل راجرز گزارش مشابهي را از حمله به نفتكش ها دريافت مي كند ..
علي رغم تاكيد فرمانده ارشد در بحرين مبني بر عدم درگيري ، او به استناد اين گزارش ها ، مجوز گشودن اتش به روي قايق ها
رو بدست مي آورد .. !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/b1f/b1f90f96785d77b23988959b69784a5a.jpg

وي سريع دستور حركت به سمت تنگه هرمز و شمال خليج فارس رو صادر مي كند .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/438/438697670d04515fe27ce972b296da89.jpg

سال ها بعد كاپيتان " ويل راجرز " در باره سوم ژوئن خاطر نشان مي كند كه .. ما در تير رس قايق هاي توپ دار قرا گرفته بوديم .
و اصلآ دلم نمي خواست هدف اولين شليك گلوله قرار گيرم !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/3e1/3e1b6356bf0185714a8edfede28719d1.jpg

ويل راجرز علي رغم تاكيد فرمانده ارشد خود ، كه دستور عدم درگيري و نزديك شدن به نيروهاي ايراني رو صادر كرده بود ، عاقبت بدون
كسب اجازه از مافوق خود با هدف درگيري به راه مي افتد !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/3cf/3cfe00e2319c751df88d19e0c2963eea.jpg

ويل راجرز با اعلام موقعيت هدف هاي شناور متخاصم به افسران تحت امر خود ، عملآ موقعيت جنگي گرفته و شليك اتش رو اغاز مي كند ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/d87/d874bfe52cc47b0fd7aa908868891759.jpg

ساعت ۹:۴۳ دقيقه بامداد ، صداي رگبار گلوله دل خليج فارس رو مي شكافد .. ! و بدين ترتيب پروژه روز خونين در خليج فارس رقم
مي خورد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/549/54903024dbd2dfc95e7909f130d88057.jpg

" مارك نيلسون " يكي ديگر از شاهدان عيني حاضر در ناو است كه در باره شليك بي محابا سربازان مي گويد .. براي سربازان و پرسنل
گروه اتش ، اين نخستين مانور واقعي آن ها محسوب مي شد !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/b16/b16cd0de0e09074eef2483b6ae85679e.jpg

ساعاتي بعد ناوشكن وينسنس به ناو مونتگمري پيوسته و در كنار آن به حركت در مي آيد !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/a13/a13f402cc4a246043d16441d651fc1d7.jpg

همان گونه كه در تصوير هوايي مي بينيد هر دو ناو امريكايي فاصله خود رو به سواحل ايران كم مي كنند . آن ها مترصد برخورد با هر هدف
شناوري هستند تا آن را به اتش بكشند !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/8ba/8ba42428a55402f1a5e2d355c1d7bbf5.jpg

در همين هنگام يكي از افسران اتاق فرمان نگاهش به صفحه مانيتور مقابل مي افتد . اسكوپ (صفحه) رادار مختصات يك فروند هواپيماي اوريون
( پي -تري - اف ) رو نشان مي دهد .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/012/01244963cd0cc9d942eb863236292375.jpg

در صفحه آبي رنگ مانيتور بزرگ ، سمت و سوي هواپيماي پي - تري - اف ايراني كه در حال گشت زني است به خوبي نمايان مي شود .
ظواهر امر چنين نشان مي داد كه گشت ايراني به سمت ناو در حركت است .. ! مسئول رادار كاپيتان را مطلع ساخته و مي گويد ۶۲
مايل با ما فاصله دارد !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/698/6983de6ea8b8c706d68ce107dbdf058b.jpg

هواپيماهاي پي تري - اف يكي از مدرن ترين هواپيماهاي اكتشافي با سطح پروازي بسيار بالاست كه قابليت انهدام شناور هاي
اقيانوس پيما و اهداف زير دريايي را دارد .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/d63/d63e640b35fa38f84faf8799d4943cbc.jpg

افسر رادار به روي فركانس نظامي رفته و با تغير شماره ها ، موفق به ارتباط با خلبان ايراني مي شود .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/56f/56faf6c8bfd8a8536465090cfe7b028c.jpg

مسئول ارتباطات رادار به خلبان پي تري - اف هشدار مي دهد كه از محدوده حريم هوايي اش منحرف شده است ..


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/78f/78fdb01ab8ec0c25233d2837388e0f90.jpg

خلبان گشت دريايي تذكر مودبانه مسئول رادار ناو امريكايي رو شنيده ، و سريع تغير مسير مي دهد !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/831/83176924edb730d10a8981b616c9e797.jpg

كاپيتان ويل راجرز از اون جايي كه مطمئن بود هواپيماي گشت دريايي با رادار قوي خود حركات آن ها را به خوبي زير نظر دارد ،
خطاب به همكارانش گفت .. مواظب پي- تري - اف ايراني باشيد . با رادار ما رو زیر نظر دارند ..
ممكنه نقشه اي در سر داشته باشند .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/b5c/b5cdbed3f92a75b67a62815a2ff8e295.jpg


در همين هنگام كاپيتان " محسن رضائيان " خلبان ايرباس پرواز ۶۵۵ در فرودگاه بندرعباس با تاخير مواجه شده است ..
ظاهرآ تعدادي از مسافران هواپیما با مشكل نقص رواديد مواجه شده بودند .. او به همراه كمك خلبان
خود " كامران تيموري " و مهندس پروازش " محمد رضا اميني " منتظر اجازه پرواز هستند .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/7d0/7d0536e4ee6c36bd754114b2848da8eb.jpg


كاپيتان رضائيان بعد از اين كه متوجه شد مشكلات مسافران برطرف شده است ، رآس ساعت ۱۰:۰۵ دقيقه بامداد از برج مراقبت پرواز
اجازه استارت و خزش رو دريافت می کند ..


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/537/537718bb6d4fbb7453928c01dac53623.jpg

دقايقي بعد هواپيماي ايرباس آ- ۳۰۰ هواپيمايي ملي ايران به شماره پرواز ۶۵۵ به نرمي به سمت ابتداي باند به حركت در امد ...
همه چيز عادي و طبعي به نظر مي رسيد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c28/c28d88c374c40aa760ca283b4c48c76e.jpg

هواپيما راس ساعت ۱۰:۱۷ دقيقه فرودگاه بندرعباس رو به مقصد دوبي ترك كرد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/329/32901072b632c728eac553b6c7e18c54.jpg

هر دو خلبان در كمال آرامش و خونسردی به فكر پروازي ایمن و لذت بخش براي مسافران هستند ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/063/0639a037cfda317dbd0174955b4f1dc0.jpg

طبق اعلام سازمان نشنال جئوگرافي هواپيماي ايرباس رآس ساعت ۰۹:۴۷ دقيقه بامداد به پرواز در آمده است ..


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/a8f/a8f5e6efd29d473ff9cd3b5654bedb86.jpg

لحظاتي بعد از تيك آف پرواز شماره ۶۵۵ ، در صفحه مانيتور ناو وينسنس لكه اي كوچك نوراني كه نشاندهنده حضور جسمي پرنده در آسمان است ، به نمايش در می آید .. !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/6ff/6ff02b6995235075e96e33bbdbdd798e.jpg

با به نمايش در امدن حركت جسمي پرنده در اسكوپ رادار ، افسر كشيك نتوانست نوع و اندازه هواپيما رو تشخيص دهد .. !
( رادار ها فاقد چنين توانايي هايي هستند .. و به همين دليل مشخصات پرواز هواپيما ها قبلآ به مراكز رادار مخابره مي شود )


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/2da/2da665cfdebc01f4d2ff64cdd092a9f6.jpg

" اندرسن " سوپروایزر کشیک رادار براي شناسايي هواپيماي ناشناس در گام نخست به سراغ سيستم تشخيص دوست از دشمن
ناو ( IFF ) مي رود .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/a8a/a8a65c0e79ef639909b21016002de88f.jpg


اندرسن براي تشخيص دقيق دگمه انتشار امواج رو فشار مي دهد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/ddc/ddc292fd213f9f55204f289a016ee6f7.jpg

او سپس با حركت دادن " ماوس " دايره تمركز هدف را بر روي مختصات هواپيماي ناشناس قرار داده و آن را اصطلاحآ قفل مي كند ..
و بدين ترتيپ موقعيت هواپيما را در صفحه مانيتورش مشخص مي نمايد .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/d82/d828d5d2e1a57802d6183c51dcf07015.jpg

با فعال كردن دگمه ، امواج الكترونيكي در جهات مختلف ناو در اتمسفر فضا منتشر مي شود .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/434/434264fd334a9d66b28cc2c139a4f8ea.jpg

اين امواج ( پالس ها ) بعد از برخورد با هر جسم پرنده اي در آسمان ، آن را مجددآ به سنسور هاي گيرنده ناو منتقل مي كند .
كه پس از آناليز مشخص مي شود هدف دوست است يا دشمن !؟ به عبارتي سيستم اتوماتيك موجود در هواپيما ( كروسپاندر )
اطلاعات و كد هاي خود رو منتشر مي كند . ( به طور كلي همه هواپيماهاي مسافربري كد هاي شناخته شده اي دارند كه ان ها
رو با هواپيما هاي نظامي متمايز مي سازد .)

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/18f/18fedfcc759105c871ddb13df7951fe6.jpg

( در اين تصوير چهار رديف نمايش دهنده ارقام را مشاهده مي كنيد كه اولين رقم دست چپ شماره هر كد اختصاصي است .)
كد هاي شماره يك ، دو و چهار مخصوص هواپيماهاي نظامي است . تنها كد سه براي هواپيماهاي غير نظامي استفاده مي شود .
ايرباس ايراني هم در كد سه تقسيم بندي قرار گرفته بود ! اما ...!!

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/bc9/bc9d60660f1ff7c770dcdd59ef803e16.jpg

" مارك نيلسون " يكي از افسران حاضر در ناو وينسنس در باره كد تشخيص دوست از دشمن چنين مي گويد :
هر كسي مي تواند از كد سه استفاده كنه لذا نمي شه تشخيص داد كه هواپيما مسافربري است يا نظامي .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/51c/51cd43e79b5df33a39e7ac5c99da247e.jpg

" اندرسن " بعد از اين كه موفق نشد هويت صحيح هواپيما رو از روي كد ها بدرستي تشخيص دهد كه آيا هواپيما نظامي است
يا مسافربري ، براي برطرف كردن شك و شبهه اش در گام بعدي به سراغ ليست پرواز هاي مسافربري رفت كه در آن ساعت از
فرودگاه بندرعباس قرار بود پرواز كنند .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/f0c/f0c212be210eb942e2c2bba5aedb5907.jpg

( در اين جا لازم است در باره اين ليست توضيح دهم كه .. تمام پرواز هايي كه قرار است از مرز كشور خارج شوند ،
قبلآ از سوي سازمان هاي مسئول از جمله وزارت امور خارجه مشخصات پرواز ، نوع هواپيما و ساير اطلاعات مورد نياز
به كشور مقصد و حتي كشور هايي كه در مسير پرواز قرار دارند و از فراز آسمان آن ها عبور مي كنند ، مجوز { كليرنس }
دريافت مي كنند و تا ۴۸ ساعت هم اعتبار داست .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c9f/c9f1cc17eda4815c7ef8b535ed1ee2a7.jpg

اندرسن با چك كردن آن ليست ، هيچ مشخصاتي دال بر تيك آف هواپيماي غير نظامي در ان ساعت از فرودگاه بندرعباس نشد !
(بزرگ ترين اشتباه مرگبار در همين لحظه به وقوع مي پيوندد .)

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/0e3/0e3cae0c34e7914cce0e81fb06ae895a.jpg

بعد از اين كه اندرسن موفق نشد از طريق كديابي دوست يا دشمن هويت هواپيماي ايراني رو تشخيص دهد ، مسئول رادار به روي فركانس نظامي (تآكيد . نظامي ) رفته و با لحن تهديد آميزي هواپيماي ناشناس رو چنين خطاب قرار داد ...
" هواپيماي ناشناخته ايراني كه در مسير ۲۰۳ درجه با سرعت ۳۰۳ ناتيكال مايل در ارتفاع ۴۰۰۰ پايي پرواز مي كني ..
شما در حال اپروچ به منطقه جنگي ناو ايالت متحده وينسنس در آبراه بين المللي هستيد .. "

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/305/30551d360ee8ee5a8b25c1bb9cc7b98a.jpg

اما هيچ پاسخي از سوي هواپيماي ناشناخته ! دريافت نكرد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/f70/f709a3aff90578cc3acee9b42045a4e8.jpg

كاپيتان رضائيان فارغ از اتفاقاتي كه در شرف وقوع بود ، در حال انجام مقدمات بعد از پرواز بود .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c33/c33e72a9125d970e2428c65bf858088c.jpg

ناو عظيم وينسنس با اون همه تجهيزات مدرني كه دارد ، فاقد بهر گيري از امكانات راديويي براي دريافت فركانس هاي مراكز كنترل
ترافيك هواپيماهاي مسافربري است .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/280/2807d514192db3555e3916cc1ed545c5.jpg

اين بار نوبت به يكي ديگر از افسران ارتباطات راديويي ناو مي رسد كه با همان لحن به هواپيماي ناشناس ايراني اخطار دهد .. !
اما همچنان هيچ پاسخي دريافت نمي شود .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/1b6/1b64b1ec3525ee98b2ab55c12674b721.jpg

اندرسن حالا با نزديك شدن هواپيماي ناشناخته ايراني كه در هر دقيقه هشت كيلومتر به ناو وينسنس نزديك و نزديك تر مي شود ، به
دنبال تشخيص و شناسايي آن است ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/1d6/1d68847bc31d24bfb789afbda0198b54.jpg

او به دنبال شناسايي و يافتن مختصات هواپيماي ناشناس از طريق فركانس هاي ( آي . اف . اف ) است كه حالا در
ارتفاع يازده هزارپايي قرار دارد . ضمن اين كه وضعيت فركانس ها هم تغير يافته است . و در رديف شماره سه نمايان است !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c50/c50ca73f0984e06607efc2c87e720190.jpg

افسر مسئول اين بار براي تشخيص هويت هواپيماي ناشناس به كتابچه كد هايش مراجعه مي كند . او با توجه به ارتفاع يازده هزار پا ،
اين مختصات را به هواپيماي اف - ۱۴ نسبت مي دهد !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/3c2/3c200ae74a3dcc40170826fa007461df.jpg

و سپس خوشنود از كشف خود ، آن را با صداي بلند به ساير همكارانش در اتاق فرمان اطلاع مي دهد كه مكالمات پخش شده بر روي
فركانس هاي نظامي مربوط به اف - ۱۴ است !!

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/159/15932ee71c39de79ee4a184d7c2c4718.jpg

با شنيده شدن نام شكاري قدرتمند اف - ۱۴ ( تامكت ) ، در اتاق فرمان جنب و جوش خاصي پديدار شده و همه چشم به مانيتور هاي
بزرگ مي دوزند .. ! اندرسن دليل كشف خود را صحبت هاي خلبان بر روي كد هاي رديف دو و سه اعلام مي كند ... !!

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/25c/25c5cc2ee6aa8764aa92364bc308c426.jpg

و بدين ترتيب برچسب " اف - ۱۴ " به مختصات هواپيماي ناشناس اطلاق مي شود ! و از اين لحظه به بعد حركت رو به
جلوي ايرباس پرواز ۶۵۵ بر روي مانيتور با نام اف - ۱۴ ناميده مي شود !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/34a/34a2c874e806ab32e3694a917bdf05f8.jpg

حال در مقابل چشمان كاپيتان " ويل راجرز " يك شكاري قدرتمند قرار گرفته است .. ! وحشت همه را فرا گرفته !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/b85/b8555f090a6b0cad22def85752a58c69.jpg

اين وضعيت در حالي اتفاق مي افتد كه چهل و هشت كيلومتر دور تر از محل استقرار ناو آمريكايي هواپيماي مسافربري ايرباس با ۲۹۰
نفر مسافر در كاليدور رسمي بين المللي در حال پرواز است .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/df0/df073eaca21240f59c80c6e412d999d3.jpg

آن ها بي خبر از اتفاقات شومي كه در حال رقم خوردن است .. در حال پرواز هستند . هرگز فكرش رو نمي كنند كه قرباني
اشتباه در تشخيص خواهند شد .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/315/315515f18d77a907f14b5c4a4840bce2.jpg

اكنون در اتاق فرمان ناو وينسنس كاپيتان ويل راجرز به همراه همكاران خود بر اين باورند كه يكي از ده ها فروند هواپيماهاي مجهز
و به روز اف - ۱۴ كه شاه ايران از آمريكا خريداري كرده است ، اكنون در صدد حمله به آن هاست ... !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/eeb/eeb32720a8228e477f62cdddd25f7b83.jpg

به زعم كاپيتان ويل راجرز و همكارانش هواپيماي شكاري ايراني به قصد حمله به حريم ناو آمريكايي نزديك شده است ..


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/495/495e3df168ea2e86ec8fb1d6d8d4346a.jpg

با نزديك تر شدن اف - ۱۴ ستوان لوسي افسر هماهنگ كننده ارتباطات به دستور كاپيتان ويل راجرز با ستاد مركزي بار ديگر
ارتباط برقرار كرده و اجازه گشودن اتش را در صورت نزديك تر شدن هواپيماي دشمن كسب مي نمايد .. !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/5ad/5adde67edc8e9a7d4a8ec3fbd5c9427f.jpg

ستوان لوسي به راجرز اعلام مي كند كه شكاري به ۲۰ مايلي ناو رسيده است و هنوز مسير خود را تغير نداده است .. !
چه دستور مي فرماييد ..!!؟؟

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c2b/c2b1ad929757cd3aeb43ed770288dcca.jpg


كاپيتان راجرز در حال تحمل فشار زيادي است . او در مخمصه بدي گرفتار شده است !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/936/93626ff6c87103a4c806bfef38e60ea1.jpg


به دستور راجرز به پرسنل و خدمه ناو اعلام وضعيت اضطراري اعلام مي شود . در اين حالت همه حالت دفاعي به خود گرفته و
در حالت اماده قرار مي گيرند ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/924/92498fe5b14e852f60164dfbefaae3b5.jpg


با اعلام وضعيت اضطراري و به صدا در امدن آژير خطر از بلندگو هاي عرشه ،ناو حالت تدافعي به خود گرفته و در اولين اقدام طبق
دستور العمل هاي دفاعي به حالت چرخشي حركت دايره وارش رو آغاز مي كند !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/815/81551bbaea7c4f359e1755ae2065c6e9.jpg


او از خدمه و ديده بان ها مي خواهد با چرخش دايره وار ناو ، به دقت مراقب آتش دشمن باشند . بدين ترتيب ديده بان ها با چشمان مسلح
و غير مسلح اطراف رو به دقت زير نظر مي گيرند .. و يكي از خدمه هم ارتباط تلفني اش رو با اتاق فرمان برقرار كرده است ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/0c7/0c7c89918dd3cde849907b316b518115.jpg

به گفته " مارك نيلسون " يكي از افسران حاضر در دفتر فرماندهي ، كاپيتان راجرز بقدري غرق در تصوراتش بود .. كه بدون
رعايت شرايط تدافعي كه شامل لنگر انداختن ناو مي باشد ، با سرعت زياد در حال چرخش به دور خود بود . به طوري كه كتاب ها و
تمام اشياء از قفسه ها به زمين پرتاپ شده و به سر و كله پرسنل برخورد مي كرد !!

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/509/5095edcb60e7700deaed43a7eaf6419a.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/f8e/f8e027ba11fb794aa8abfa62c189e876.jpg

نيلسون افزود : بر عكس شرايط بحراني ما در ناو وينسنس كه خيلي اضطراري بود . راجرز گمان مي داشت از زمين
و هوا درگير خواهيم شد ، كاپيتان رضائيان سرگرم تلاش براي دستيابي و صعود به ارتفاع مورد نظرش در كاليدور بين المللي بود ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/1bd/1bd82bb4bcc480d01203c2353dd39bd3.jpg

كاپيتان رضائيان قبل از رسيدن به ارتفاع چهارده هزار پا ضمن ارتباط با مركز كنترل ترافيك ، از برج مراقبت بندرعباس خداحافظي مي كند ..
مسئول برج از او مي پرسد : تآئيد كنيد كه بر روي فركانس ۶۷۶۰ قرار داريد ؟ كاپيتان با نيم نگاهي مجدد ، پاسخ مثبت به برج مي دهد .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/f95/f95f5b331a760ef4e64bd2d0fe79864a.jpg

همان گونه كه در تصوير مي بينيد ، هواپيماي مسافربري ايرباس روي فركانس ۶۷۶۰ قرار گرفته بود . اين فركانس نشاندهنده
كد ( آي اف اف ) هواپيماهاي غير نظامي است . تا به راحتي در هر راداري قابل تشخيص باشد .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/70f/70febcf0ff0d65b374aa35600bcc47b3.jpg

در مركز اطلاعات ناو ، راجرز با خيره شدن به فركانس ۶۷۶۰ تشخيص دوست از دشمن ( آي اف اف ) بر روي كد شماره سه ، ترديد
دارد كه هواپيماي مربوطه ممكنه نظامي باشد .. !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/534/534e417ffe479ee972393f788b20a10d.jpg

در اين هنگام يكي از افسران حاضر در مركز به كاپيتان شرايط رو ياد اوري مي كند .. اما هيچ پاسخي از فرمانده اش دريافت نمي كند .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/b44/b44bb2d06264a191e53cf831931662bd.jpg

راجرز با علامت دست همكارانش رو كه مرتب خطر بمباران هواپيماي ايراني رو متذكر مي شوند ، به سكوت وا مي دارد . او در اين انديشه
است كه هواپيماي متخاصم اخطار هاي همكارانش رو شنيده و در اخرين لحظات تغير مسير دهد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/378/378f7d539e4b104307fcb57c0f7932e0.jpg

وقتي هواپيماي ايرباس پرواز ۶۵۵ كه با برچسب اف - ۱۴ شناسايي شده است ، به ۳۷ كيلومتري ناو مي رسد بار ديگر از سوي افسران
رادار و ارتباطات مورد هشدار هاي جدي قرار مي گيرد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/dc0/dc052c12cab9290c656aafb48f04b092.jpg

در اين لحظه هواپيماي ايرباس به منطقه ريسك (خطر) ناو آمريكايي نزديك تر مي شود . مسئول رادار به طور جدي اخطار مي دهد كه ..
شما در دايره خطر شليك قرار داريد .. لطفآ جواب دهيد !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/34a/34ac5c253af58811ff1f170f34ca435c.jpg

اين بار افسر رادار به طور خيلي جدي راجرز رو مخاطب قرار داده و مي گويد هواپيماي دشمن به ۲۰ مايلي ما رسيده است ..
چي دستور مي دهيد .. كاپيتان غرق در افكار خود است .. افسر سه مرتبه پشت سر هم خطر حمله شكاري ايران رو به
افسر مافوق اش هشدار مي دهد .. راجرز بعد از مكثي كوتاه مي گويد .. خير !! شايد در اخرين لحظه جواب دهد .. !
(تناقص گفتار و عمل مسئولان مربوطه رو در مقابل دوربين )

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/222/2225244ba896603390861987e020f4b6.jpg

در اين هنگام يكي از افسران رادار در حالي كه به صفحه مانتيور اشاره مي كند ، فرياد زنان اعلام مي كند كه هواپيما در حال كاهش
ارتفاع است !! ( يعني قصد حمله به ناو را دارد ! )

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/0e1/0e1f162ebde0dfc29d1a7c5637f7e688.jpg

" مايك زونينو " بار ديگر به گزارشگر نشنال جئوگرافي در باره اتفاقات روز سوم ژوئن اشاره كرده و مي افزايد : وضعيت در ان
شرايط خيلي خطرناك به نظر مي رسيد . امكان هر اتفاقي پيش بيني ميشد . نزديك شدن تا ۱۵ مايلي ناو ، اين امكان رو به
هواپيماي دشمن مي دهد تا به طور كلاسيك روي ناو شيرجه رفته و بمب هاي خود رو فرو ريزد ..
يا از آن فاصله با موشك هاي پيشرفته اش ناو را منهدم كند !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c88/c88d56f0e0e8053f08ca96a7bcbbc701.jpg

همان گونه كه در تصوير مشاهده مي كنيد .. سرعت ، ارتفاع و رنج پرواز همه حاكي از پروازي عادي براي هواپيماي مسافربري است ..
اما به دلايلي كه بعدآ مشخص خواهد شد ، به دروغ اعلام شد كه هواپيما در حال كاهش ارتفاع به سمت ناو است .. !!

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/107/1074f3f20c77d701d98e0400c7e90935.jpg

آخرين هشدار ها از سوي افسر رادار به هواپيماي ايراني داده مي شود .. لحظات به كندي مي گذرد . اما كاپيتان راجرز هنوز دستور
حمله را صادر نكرده است .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/0c8/0c8255db644202694e3dfde006f8c040.jpg

" مارك نيلسون " با ياد اوري آن لحظات چنين مي گويد .. نكنه ما قراره بميريم !!؟ چه اتفاقي براي ما پيش خواهد امد ..همه نگران بودند...

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/6bd/6bdb1cc17750417477428b84f95331af.jpg

در اين لحظه كاپيتان رضائيان اخرين تماس خود را با بندر عباس برقرار كرده و با ارزوي روزي خوب از مسئول برج خداحافظي مي كند ...

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/412/4127f0056dc03c694479644a398977c6.jpg

" ويل راجرز " بعد ها در مقابل دوربين نشنال جئوگرافي با قيافه حق به جانب اعلام مي كند كه .. من ان روز علي رغم هشدار
همكارانم كه وخيم بودن اوضاع رو ياداوري مي كردند ، تا نزديك شدن به ده مايلي ناو هيچ اقدامي انجام ندادم !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/d6e/d6eb4e38f6d6d48cb60f57a74ae7d358.jpg

راجرز به خاطر فشاري كه رويش بود ، خيلي تحمل مي كند . به اين اميد كه در واپسين لحظات هواپيماي ايراني به هشدار ها پاسخ دهد ..
اما وقتي مي شنود در حال كاهش ارتفاع است ، از خشم مداد دستش رو شكسته و تصميم نهايي رو مي گيرد .. !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/b5e/b5ee989eb8078079b8a9a62aa7154b6b.jpg


او بلافاصله كليد گارد شليك آتش رو فعال مي كند .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/bb4/bb45aeaa73189b082fbbf4abcd5001a8.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/07d/07d1fb1520ef6fabd9463977feb08ce9.jpg

با فعال شدن كليد هاي اتش ، به طور اتوماتيك سيستم موشكي ناو ، تغذيه شده و دو موشك كروز رو اماده شليك نگه مي دارد ...


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/62a/62a7a346dafd67037c7681646c65c383.jpg

او از يكي از افسران مي خواهد كه دستور آتش رو صادر كند .. !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/f4d/f4d5cb2fb6b124c0544fded244f217a4.jpg

و خود بلافاصله دگمه گارد سيستم شليك رو آزاد مي كند ( همه سيستم هاي مهم شليك در هواپيما يا ناو هاي جنگي به كليد در پوش
محافظي كه آن را اصطلاحآ "گارد " مي نامند مجهز شده اند . تا از روي غفلت يا خستگي آن كليد فعال نشود .)

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/993/993e85b36f28df252938c22bf1d1750f.jpg

فشردن دگمه شليك كه فقط افسران ارشد مجاز به فشردن آن هستند ، اخرين مرحله آغاز تراژدي خونباري است كه در آب هاي
خليج فارس رقم مي خورد ...

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/18c/18c3893bff788ac433b34269d13a56b3.jpg


بلافاصله دو موشك به فاصله كم تر از چند ثانيه به سمت هدف تعين شده شليك مي شود ..


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/82f/82f549789a69aefeb626abee5792d810.jpg

بعد از شليك در ثانيه هاي آخر ، يك بار ديگر به هواپيماي ايراني هشدار نهايي را مي دهند !!


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/e6a/e6a885e13ee4f1e1a1212b91c954d400.jpg

كاپيتان ويل راجرز مدعي است تا لحظات آخر انگشت دستم رو بر روي دگمه انصراف شليك ، نگه داشته بودم تا در صورت پاسخ خلبان هواپيما
موشك ها را در هوا منهدم كنم ..!! (موشك هاي مدرن اين قابليت رو دارند تا در صورت انصراف با فشردن دگمه اي ،
قبل از برخورد با هدف منهدم كرد )

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/92a/92aed4caf3dc1dc423fb7b814a5a6816.jpg


اين همان دگمه انصراف موشك است .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/1f3/1f3c5c20254763099e8154fd3b5653e9.jpg

در مانيتور هاي مركز اطلاعات ناو ، مسير حركت دو موشك كروز به خوبي مشخص است .


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/950/950c1cdee3f007e2ef9dae288801ad14.jpg

موشك ها هر لحظه به هدف تعين شده نزديك و نزديك تر مي شود ...


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/1bc/1bcd9dabea22bccd49a22bfff0192271.jpg

عاقبت در ساعت ۹:۵۴:۴۳ موشك ها به هواپيماي مسافربري اصابت مي كند . و ۲۹۰ مسافر بي گناه رو به كام مرگ مي كشاند ...

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/ba2/ba289817dd74aa951c901e45ec594bd2.jpg

بعد از تآئيد اصابت هر دو موشك به هواپيماي ايراني ، خدمه ناو جنگي امريكا با تبريك به يك ديگر شادماني خود رو بروز مي دهند ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/fbb/fbbc8bb56e42053c844a3b4ce3c1826c.jpg

بعد از سرنگوني هواپيماي ايراني ، كاپيتان ويل راجرز فرمانده ناو جنگي امريكا خوشحال از اين كه از خدمه ناو تحت فرماندهي اش
محافظت كرده است ، از همكارانش جدا مي شود ...

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/53d/53dfcbd5bcb2e1a77cec33e3af87974e.jpg

در حقيقت او يك جت مسافربري رو با ۲۹۰ مسافر و گروه پروازي در كريدور شناخته شده و بين المللي سرنگون كرده بود !
ساعاتي بعد تلويزيون جمهوري اسلامي ايران تصاوير هولناك مسافران بي گناه رو كه مظلومانه در گوشه كنار دريا پراكنده
شده بودند ، به نمايش گذاشت ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/27d/27d45f67cc7fc309f6c97fc4a0b3c1d7.jpg

اجساد قربانيان در ميان اشگ و آه مردم از آب گرفته شده و در مقابل دوربين هاي تلويزيوني به افكار عمومي جهان نمايش داده شد ..


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/e12/e121f8a344bf80b9e8b53d2c70f716f8.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/7c0/7c038cb6200755bdc885acb99854bad7.jpg
كاپيتان ويل راجرز وقتي متوجه اشتباه خود و همكارانش شد ، اين گونه در كابين شخصي اش غمگين و گريان شد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/9c7/9c7e39205552104617a8db50fbf886dd.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/cda/cda1ee80eb464f8307968e76015fd8a7.jpg
در اين ميان سخنان "حسين رضائيان " برادر خلبان شهيد كاپيتان رضائيان دل همه رو به درد اورد . او از اخلاق و شخصيت
محسن و مهرباني هايش در مقابل دوربين سخن گفت .. اين كه جسد بردارش هرگز در ميان امواج خليج فارس پيدا نشد ..
اين كه او يكي از بهترين كاپيتان ها بود .. اين كه او بيش از ده هراز ساعت پرواز داشت و ...

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/d3f/d3fedc3de0b0e4fa8f96c7725e91b805.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/dcc/dccea351bda388884e6dd77c8276e202.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/660/660be602749e4845be857c573ca3d481.jpg
تلويزيون نشنال جئوگرافي تصاوير متعددي از كاپيتان رضايي رو به نمايش گذاشت تصوير خانواده و سه فرزند وي دل هر بيننده رو به درد آورد

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/dd8/dd82e6162ce2d1d55aff59068b30404b.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/3b2/3b2190381b48bc0f200f38953b5adbe9.jpg

در فيلم تهيه شده ، گوشه هايي از احترام مردم نسبت به قربانيان مظلوم پرواز ۶۵۵ و عظمت تشيع جنازه شهدا به نمايش در امد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/dca/dca189843cc42d005c8634d1831d070d.jpg

بعد از فشار افكار عمومي و مردم جهان و پرسش هاي فراوان در باره سرنگوني هواپيماي مسافربري كه در مسير قانوني و طبيعي در يكي از
كاليدورهاي هوايي پرواز مي كرد .. يك دادگاه نظامي ظاهرآ براي كشف واقعيت تشكيل شد ..

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/d21/d2181338a78eb789a74253538fd6bc31.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/1e0/1e00d439dee80e601c7a58d831c7e12e.jpg

افسران رادار به همراه ويل راجرز مورد بازجويي و كالبد شكافي ماجرا پرداختند .. !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/fe6/fe6ec2e9feb757a02192235a38bab288.jpg

بعد از ساعت ها كنكاش مشخص شد كه مسئول كنترل فركانس ها به طور دقيق ليست پرواز هايي كه از فرودگاه بندر عباس تيك آف مي كردند رو به دقت بررسي نكرده است .. چون در پائين همان ليست شماره پرواز و نوع هواپيما به همراه مقصدش مشخص شده بود !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c63/c63331abc78c94a76ca9742a5170d6f7.jpg

مسئول مربوطه پذيرفت كه در تطبيق ساعت هاي بين المللي با وقت محلي دچار اشتباه شده بود !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/410/410e8e94d648de06ead751bce61b2b54.jpg

در اين دادگاه همچنين مشخص شد كه زنده ياد رضائيان هرگز اخطار هاي هشدار دهنده مسئولان ناو رو نمي شنيده است ..
چون به طور كلي فركانس هواپيماهاي شخصي و مسافربري با نظامي ها تفاوت دارد .
و مسئولان ناو بر روي فركانس هاي نظامي آن ها را صدا مي زدند .. !!

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/173/173b1b5837c55f7563f2b20955a8092f.jpg

با وجود مشخص شدن قصور ويل راجرز و همكاران او ، بعد از مدتي به وي مدال شجاعت هديه گرديد !!


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/238/2380b8b7f8de89409548973f2fe07ffa.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/c2a/c2aa05ee5b9a6d174310e5282df3bc87.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/a79/a79c6bf412cf307396fa118d4cbb1c81.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/f49/f4901f0237ba55163d78507b573cec52.jpg
در سال ۱۹۹۰ راجرز چارلز بعد از تحقيق بر روي حادثه ايرباس متوجه شد كه بر خلاف ادعاي مسئولان امريكايي ، ناو وينسنس در لحظه
شليك بيش از چهار كيلومتر در آبراه كشور ايران قرار داشت . و به عبارتي با شكستن حريم مجاز دريايي ، قوانين رو زير پا گذاشته بود .

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/824/8240d9efd0b8a57ecd3fe57c5d1275da.jpg

در بررسي هاي بيشتر مشخص شد كه هرگز هواپيماي ايرباس پرواز شماره ۶۵۵ در مسير پرواز ارتفاع خود رو كاهش نداده بود .. !


تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/898/898740110eae4e87301361ae3441a460.jpg

سرعت هاي اعلام شده از سوي افسران رادار مبني بر نظامي بودن هواپيما واقعيت نداشته است !

تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/810/8109ffe4af2275d60e001cb444023f97.jpg
تصویر: http://club.technolife.ir/upload/blog/ef0/ef040e82be3423f47c89a863b5e6bdb8.jpg

در بازگشت ناو وينسس به سواحل سان ديه گو از كاپيتان راجرز و خدمه همراهش چون قهرمانان جنگ استقبال شد .. !

*****************
امضاي کاربر :
سه شنبه 17 تیر 1393 - 12:33
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از seafighter به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: arman1 /sky_hero /f-fourteen /pasdar /takavar313 /mehdi /hossein /hk416 /


تعداد ارسال ها: 3857
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24472
تعداد تشکر شده: 23433
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 10 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
نشنال جئوگرافیک که خیلی خوب امریکایی ها رو بیگناه شناخت


حتی ممکن بود اون قایقهای توپدار مخوف ایرانی و یا پی 3 ایرانی با تسلیحات ویرانگرش و یا ایرباس هراس ناک ایرانی که به اشتباه اف 14 تشخیص داده شده بود هر کدوم به تنهایی کل ناوگان امریکا رو نابود کنن

که این رو به خوبی در مستندش بطور پررنگ نشون داده

این ناو در ابتدای ورودش به خلیج فارس بیش از 30 بار حریم دریایی ایران رو نقض کرده و درنهایت برای تحریک بیشتر هلیکوپترش رو به سمت قایقهای ایرانی میفرسته تا بهانه برای درگیری بدست بیاد

فرض که اف 14 بوده

آیا به عقل ناقص شون نرسیده که این پرنده صرفا شکاریه و برای درگیری های هوایی ساخته شده نه هوا به سطح ؟

آیا اینقدر نفهم تشریف داشتن که با حمله ی موشکی به اون نمیتونن نابودش کنن ؟ چون تامکت توانایی مقابله رو داره و همینطور میتونه علیه موشکهای شلیک شده هم کاری بکنه و از دستشون فرار کنه و یا نابودشون کنه

ناو وینسنس وارد آبهای ایران شده و به نزدیک شدن شناورهای ایرانی اخطار میده ! چیزی که به سرعت در این مستند ازش رد میشه تا مبادا به حق بودن وینسنس در دفاع از خودش اشکالی وارد بشه
فرمانده ناو به ابتدای گزارش عمان توجه میکنه و بقیه ش رو نادیده میگیره ؛ این یعنی چی ؟ جز اینه که تفسیر به رای خودش کرده
فرمانده وینسنس از دستور مقامات بالا دست خودش در خلیج فارس تمرد داشته ! کسی مطرح نکرد چرا بخاطر این تمرد بازخواست نشده ؟


کلا این مستند رو بهتره ببرن خونه و با عمه جانشون نگاه کنن

قبلا هم گفته بودم اینها اول مستنداتشون رو با یه سری حقایق شروع میکنن و میانه ی مستند رو با شبهه و سوال و ابهام ادامه میدن و در انتها از دل این ابهامات اونچه که خودشون میخوان رو نتیجه گیری میکنن

هیچ کس حق نداره این فیلم ها رو باور کنه
گور باباشون
امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
سه شنبه 17 تیر 1393 - 14:26
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 15 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: f-14a /alfared /arman1 /sky_hero /shahed1 /vahid_mg /f-fourteen /cptmoh3en /alemi /takavar313 /mehdi /shekari313 /arjemandi1357 /hossein /hk416 /


تعداد ارسال ها: 1417
تاريخ عضويت: 2 /6 /1392
محل زندگي: آذربایجان غربی
تعداد تشکر کرده: 3646
تعداد تشکر شده: 7841
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 11 RE روایتی دیگرازانهدام ایرباس ایران
نقل قول از khalaban
جنایت جنگی امریکا در شاخاب پارس.ننگ بر امریکا مرگ بر امریکا

امضاي کاربر :
سه شنبه 17 تیر 1393 - 16:32
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از f-14a به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alfared /arman1 /sky_hero /crounus2000 /aviation2 /takavar313 /hossein /hk416 /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش