نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !
فروشگاه هوانوردی تیک آفآغاز شده توسط
متن
elyas آفلاينتعداد ارسال ها: 3236
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 24
تعداد تشکر کرده: 2868
تعداد تشکر شده: 14397
نیروی انتظامی
انجمن اي ار ارتش

روز مهندس رو به مهندسان انجمن تبریک میگیم
البته دیروز روز مهندسی بود اما دیر متوجه شدم و تصمیم گرفتم امروز به مهندسین انجمن مخصوصا جناب کرونوس تبریک بگم
مهندسی ناجا


مهندسی ارتش

چهارشنبه 06 اسفند 1393 - 16:04
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 10 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alirezad &amirmasoud &hoseingt &25221 &vahid_mg &crounus2000 &taha-civil &sorena &hasanali &espadan &


تعداد ارسال ها: 3236
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 24
تعداد تشکر کرده: 2868
تعداد تشکر شده: 14397
نیروی انتظامی
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 1 RE روز مهندسی رو مهندسان انجمن تبریک میگیم
نگاهي به فعاليتهاي مهندسي نيروي زميني ارتش جمهوي اسلامي ايران

پلهاي روانه شده در طول دوران دفاع مقدس بارها مسير پيروزي سربازان ارتش و سپاه را هموار كردند تا خاك ايران از پليديها و پلشتيهاي ارتش بعث پاك شود. گروهي ديگر از دلاورمردان مهندسي با حماسه اي ديگر، خود را در دل تاريخ جاودانه كردند و نام «سنگرسازان بي سنگر» را بر خود نهادند.

مرداني كه بي وحشت صداي گلوله و انفجار توپ و خمپاره، جان خود را در كف دست نهاده و كمر همت به ايجاد مانعي دفاعي براي ديگر همرزمان خود بسته بودند. اگر رشادت آنان نبود، كيلومترها خاكريز در خطوط مقدم جبهه هاي جنگ پديد نمي آمد و سد دفاعي در برابر تهاجم دد منشان بعثي شكل نمي گرفت. به هر گوشه از تاريخ دفاع مقدس نظر افكنيم شاهد جلوه اي از اين حماسه ها خواهيم بود.

روانه كردن و ساخت پلها، خاكريزهاي دفاعي، زاغه هاي مهمات، سنگرهاي بتوني و... كه در عملياتهاي مهمي همچون فتح المبين، بيت المقدس، طريق القدس، والفجر 8 و رمضان و روانه كردن پلهاي شناور، طراده هاي پي. ام. پي و جي. اس. پي موجب شد نام يگانهاي مهندسي نيروي زميني ارتش در زمره تاثيرگذارترين يگانهاي پشتيباني در عمليات مطرح شود.

چگونگي عبور نيروها و تجهيزات از رودخانه هايي چون كارون، نيسان و كرخه با تجهيزات نظامي، آن هم بدون يك معبر و پل، ناممكن مي نمود و بدون عبور از اين پلها، انجام عمليات دشوار و شايد محال بود. در چنين وضعيتي انديشه هاي استراتژيك دليرمردان نيروي زميني و افسران و درجه داران واحد مهندسي، نخستين مشكل عمده را از پيش پاي رزمندگان اسلام برداشتند.


تلاش رزمندگان مهندسی رزمی برای ساختن جاده و پل تدارکاتی در عملیات والفجر 10

يكي از ناگفته هاي بزرگترين عمليات جنگي و آفندي ايران يعني بيت المقدس، عبور رزمندگان جان بركف ارتش اسلام و تجهيزات، ادوات، خودروها و جنگ افزارهاي عظيم از رود غرنده و پر تلاطم كارون براي پيشروي و رسيدن به خرمشهر و عقب راندن دشمن بود. در يك كلام، اگر قدرت و خلاقيت يگانهاي مهندسي نيروي زميني ارتش در نصب پل روي رودخانه كارون نبود، بي شك ماشين جنگي ايران به راحتي به خرمشهر نمي رسيد.


اما اين مهم، چگونه صورت گرفت؟ پاسخ را بايد در پلهاي پي. ام. پي جستجو كرد. پلهاي شناوري كه در آن مقطع حساس از جنگ، توسط مهندسان توانمند و متعهد نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي در اصطلاح فني «روانه» يا همان «نصب» شدند.

در قرارگاه كربلاتمام امور مربوط به مهندسي لشكرها اعم از مين برداري، پاك كردن معابر، هدايت تمامي وسايل سنگين مهندسي، زدن سنگرها و خاكريزها و از همه مهمتر روانه كردن پلهاي پي. ام. پي و گرداندن آنها به صورت خودكفا انجام مي شد و گروههاي مهندسي نيروي زميني با تكيه بر دانش بومي، احاطه كاملي بر نحوه اجرايي شدن اين موارد داشتند. تنها در عمليات فتح المبين، يازده پل روي رودخانه كرخه زده شده و در عمليات بيت المقدس، پنج پل روي كارون روانه شده است.


امير سرتي‘ جانگداز، افسر مهندسي قرارگاه كربلادر اين باره مي گويد: «در عمليات بيت المقدس، سپاه پاسداران در ابتداي تولد خود بود. لذا در دو، سه سال ابتداي جنگ، مهندسي جنگ در بخش روانه كردن پلهاي پي. ام. پي و عبور از آنها به عهده نيروي زميني ارتش بود. در حال حاضر نيز اين پلهاي شناور صرفا در اختيار نيروي زميني ارتش است.»وي اذعان مي دارد: «نيروهاي كشورمان در مناطق متعددي چون سوسنگرد، بستان، نيسان و بخصوص طي عملياتهاي بيت المقدس و فتح المبين، استفاده هاي اساسي از پل هاي پي. ام. پي كردند كه نتايج قابل توجهي را نيز در پي داشت؛ نتايجي چون فتح خرمشهر و... درواقع كليد فتح خرمشهر، عبور از رودخانه كارون بود و اين عبور تنها به مدد پلهاي پي. ام. پي ميسر شد.
سرتي‘ بازنشسته جانگداز مي افزايد: «استعداد پلهاي ايران در عمليات بيت المقدس مجموعا1200 متر بوده است كه طول قابل اعتنايي از حيث نظامي محسوب مي شود. حال آنكه تا آن زمان، پلهاي

پي. ام. پي، آن هم در شرايطي ايده آل و با سرعت معين آب، نه آبي با سرعت كارون، به طول حد اكثر227 متر روانه شدند، اما در مناطقي نظير كارون و دارخوين با عرض260 متر، زدن اين پلها امر محالي بود كه به مدد خلاقيت و مساعي شبانه روزي مهندسان و سربازان مخلص نيروي زميني ممكن شد. به طوري كه مثلادر ابتدا، پيش بيني روانه شدن چهار پل شده بود، اما به دليل نياز به يك پل ديگر، علي رغم تنگناها و وضع موجود، تعداد پلها به پنج پل روي كارون در عمليات بيت المقدس افزايش يافت.»

سرتي‘ جانگداز اظهار مي دارد: «تلاش يگانهاي مهندسي بويژه گروه422 دغاغله در روانه كردن پلهاي اين عمليات، مثال زدني است چرا كه بلافاصله پس از عمليات فتح المبين و از محل اين عمليات تا منطقه عمليات بيت المقدس كه بيش از200 كيلومتر بود، اين پلها شبانه و طي مدت30 روز به دور از چشم دشمن تا نقطه تعيين شده حمل و روانه شدند.»


برخي ديگر فعاليتهاي برجسته مهندسي در زمان دفاع مقدس عبارتند از؛ احداث12 پل تجهيزاتي بيلي رميم، ماكليه، ابوچلا£، هفت دهنه، شوشتر، سوسنگرد، يا زهرا (س)، شهيد فيروزي، شيلر، كردستان، حاج مسلم و يا زينب (س) در عملياتها و مناطق مختلف، ايجاد معبر و شكاف در موانع و استحكامات دشمن در عملياتهاي مهم فتح المبين، بيت المقدس، والفجر، كربلاي5 و6 و بالغ بر هزار مورد ديگر ايجاد خاكريز و كانال و احداث مواضع و استحكامات پدافندي.

پايان جنگ و پيروزي ايران پس از هشت سال دفاع مقدس به معني پايان تلاش يگانهاي مهندسي نبود. مهندسان نيروي زميني ارتش كه تلاشگراني هميشه آماده به رزم بودند با پايان جنگ در عرصه هايي ديگر به نبرد پرداختند و در نخستين گام، با ايجاد مواضع و سدهاي غير قابل نفوذ در برابر دشمنان، بر امنيت مرزهاي غربي و جنوبي كشور افزودند. علاوه بر اين در رزمايشهاي متعدد نيز با ايجاد صدها كيلومتر كانال، خاكريز، سنگر، انفجارات و جاده در مناطق مختلف، تاثير قابل توجهي در ارتقاي آمادگي رزمي يگانهاي نيروي زميني داشته اند.

مهندسان نيروي زميني ارتش در سالهاي پس از جنگ علاوه بر حضور در عرصه هاي دفاعي و نظامي، در بخش پشتيباني از كاركنان ارتش نيز فعاليت كردند كه ساخت هزاران واحد مسكوني، صدها باب مسجد، مدرسه، مراكز فرهنگي و ورزشي، بيمارستانها، آسايشگاههاي سربازي، زاغه مهمات و بازسازي و نوسازي اماكن، تاسيسات و ساختمانها، فقط بخش كوچكي از اين فعاليتها را تشكيل مي دهد. در طول سه دهه گذشته، بخش مهم ديگري از اقدامات يگانهاي مهندسي، بر آموزش نيروهاي متخصص براي اين حوزه، متمركز شده است. در طول اين مدت، دوره هاي آموزش تخصصي در28 رشته برگزار شده كه رشته هاي پدافند غيرعامل، پاكسازي ميادين مين، سرويس و نگهداري تجهيزات سنگين، تعمير و نگهداري ساختمان از جمله آنها هستند. در طي اين دوره ها36217 نفر در رشته هاي گوناگون تحت تعليم قرار گرفته اند.


از ديگر عرصه هاي مهمي كه مهندسي نيروي زميني پس از پايان جنگ تحميلي همواره در آن حضور پر نقشي داشته است عمران و سازندگي است كه در اجراي انواع پروژه هاي عمراني و ملي، گامهاي بسيار موثري برداشته است كه از اين ميان مي توان به احداث كانال و شبكه آبياري و زهكشي باهوكلات و دشت زنگنه و حاجي آباد اصفهان، زيرسازي قطعه هشت راه آهن كرمان - زاهدان، احداث شبكه فاضلابهاي سلماس، استخراج سنگ معدن حرمك زاهدان، راهسازي محور اندوهجرد - خرم آباد،185 عمليات گازرساني به شهرستانهاي مختلف كشور، بازسازي كارخانه قند اسلام آباد و اجراي بيش از6 هزار پروژه ساختماني، اداري و آزمايشگاهي، اشاره كرد.
چهارشنبه 06 اسفند 1393 - 16:08
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alirezad /amirmasoud /hoseingt /vahid_mg /crounus2000 /hasanali /espadan /


تعداد ارسال ها: 675
تاريخ عضويت: 16 /10 /1392
محل زندگي: کرمانشاه
تعداد تشکر کرده: 3412
تعداد تشکر شده: 3724
ستاد مشترک
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 2 RE روز مهندسی رو مهندسان انجمن تبریک میگیم
خیلی ممنونم از شما که به ما مهندسا تبریک گفتین...

الکی مثلا من مهندسم!!

منم هم روز مهندس رو به تمام مهندسان کشور اللخصوص جناب کرنوس تبریک میگم!
چهارشنبه 06 اسفند 1393 - 16:32
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از amirmasoud به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: elyas /25221 /vahid_mg /crounus2000 /hasanali /espadan /


تعداد ارسال ها: 1013
تاريخ عضويت: 17 /10 /1393
محل زندگي: کرمانشاه
سن: 20
تعداد تشکر کرده: 6649
تعداد تشکر شده: 5069
نیروی هوایی ارتش ج.ا.ا
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 3 RE روز مهندسی رو مهندسان انجمن تبریک میگیم
ممنون از شما... روز شما هم مبارک.البته به امید خدا این مهندسی رو میندازیم دووور و خلبانی میخونیم و به آرزومون میرسیم.همه بلند بگید به امید خدا
امضاي کاربر : اگه مردم بگین قبرمو بزرگ بکنن...آخه آرزوهای زیادی دارم که میخام با خودم به گور ببرم...
چهارشنبه 06 اسفند 1393 - 23:10
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از 25221 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: elyas /vahid_mg /crounus2000 /amir78 /hasanali /espadan /


تعداد ارسال ها: 3740
تاريخ عضويت: 14 /8 /1392
محل زندگي: گرگان
سن: 32
تعداد تشکر کرده: 24061
تعداد تشکر شده: 22736
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE روز مهندسی رو مهندسان انجمن تبریک میگیم
از دوستان گلم بابت ابراز لطف شون خیلی خیلی ممنونم

امیدوارم همواره در سایه الطاف خداوند سالم و سربلند باشید

گرامی میداریم نام و یاد شهدای یگان مهندسی ارتش رو که نقش کلیدی خودشون رو در پیروزی ها به خوبی ایفا کردن و شاید به چشم نیامدن اما اثاری تا ابد ماندگار خلق کردن
این روز رو به همه ی مهندسان انجمن تبریک میگم و براشون آرزوی توفیق دارم

بزرگی میگفت :

"ابهت و بزرگی در دانش است ؛ اگر داشتید ؛ کوه هستید وگرنه برف روی کوه هستید"
امضاي کاربر : افلاطون در بخشی از توصیف ایرانیان گفت :
آنان از نژاد خدایانند
پنجشنبه 07 اسفند 1393 - 09:35
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از crounus2000 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: 25221 /elyas /taha-civil /f-14a /alirezad /hasanali /espadan /


تعداد ارسال ها: 4376
تاريخ عضويت: 26 /6 /1392
محل زندگي: تبریز
تعداد تشکر کرده: 7447
تعداد تشکر شده: 21367
نیروی زمینی ارتش ج.ا.ا
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE روز مهندس رو به مهندسان انجمن تبریک میگیم
مهندسی که با امام زمان(ع) دیدار کرد


مهندسی که با امام زمان(ع) دیدار کرد
در ادامه با مهندسِ شهید مصطفی ابراهیمی مجد آشنا شوید که در وصیت‌نامه خود نوشت به دیدار امام زمان(عج) نائل شده است.

بمناسبت روز مهندس


شهید مصطفی ابراهیمی مجد
در سال ۱۳۳۳ در منطقه ۱۷ شهریور تهران در خانواده‌ای مذهبی متولد شد و از جوانی با معارف و آداب اسلامی آشنا شد. او در دانشکده کشاورزی ادامه تحصیل داد و انجمن اسلامی دانشکده را راه‌اندازی و دانشجویان را با معارف اسلامی آشنا کرد.

وی که در دوران انقلاب خدمت سربازی را در نیروی هوایی در دوشان تپه می‌گذراند، آن روزها به صف انقلابون پیوست و در خلال فعالیت‌های انقلابی با دکتر چمران آشنا شد. در اوایل انقلاب با دفتر شهید چمران در جمع‌آوری اطلاعات از عملکرد خائنانه منافقین همکاری کرد و با شروع جنگ تحمیلی به همراه دکتر چمران به اهواز عازم شد.


شهید ابراهیمی با استعداد و خلاقیت وافری که داشت موفق شد برای ساخت و تعمیر اسلحه و ساخت سنگرهای بتنی و رفع کمبودهای نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم کارگاهی احداث کند. در گروه تخریب، با توجه و خلاقیت خود برای اولین‌بار با طرح شهید چمران موفق شد موشک‌های زمینی و آبی بسازد که این امکانات در مقابله با تاکتیک‌های جنگی دشمن به کار می‌رفت. یکی از این ابتکارات، تاکتیک جنگ آب بود که توسط شهید دکتر چمران ابداع شد. به این ترتیب که آب رودخانه کرخه توسط نیروهای خودی به سمت دشمن هدایت شد تا دشت بین نیروهای دو طرف زیر آب برود و دشمن نتواند پیشروی کند. عراق هم در مقابل سد خاکی ایجاد و از پیشرفت آب جلوگیری کرد تا بدین‌وسیله از به گل نشستن تانک‌ها و تجهیزات وادوات نیروهایش جلوگیری کند.

این شهید بزرگوار در شهریور سال ۱۳۶۰ در منطقه عملیاتی دارخوین به شهادت رسید. پیکر مطهر این شهید در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) تهران در قطعه ۲۴ردیف ۹۵شماره ۲۴ به خاک سپرده شد.

مهندس مجد در وصیت‌نامه خود اعلام کرد که به دیدار امام زمان(عج) نائل شده است و این مطلب را چنین بازگو می‌کند:


“بگذارید بعد از مرگم بدانند که همانطور که اساتید بزرگمان می گفتند نوکر محال است صاحبش را نبیند من نیز صاحبم را ، محبوبم را دیدار کردم اما افسوس که تا این لحظه که این وصیت را می نویسم ، دیدار مجدد او نصیبم نگشت. بدانید که امام زمانمان حی و حاضر است و او پشتیبان همه شیعیان می باشد. از یاد او غافل نگردید. دیگر در این مورد گریه مجالم نمی دهد بیشتر بنویسم و تا این زمان دیدار او را برای هیچکس نگفتم مبادا که ریا شود و فقط که دیگر می گویم که از آن دیدار به بعد چون دیگر تا این لحظه او را ندیده ام تمام جگرم سوخته است . و اکنون به جبهه می روم تا پیروزی اسلام را نزدیک سازم و راه را جهت ظهور آن حضرتش باز سازم…..”

شهید مصطفی ابراهیمی مجد نفر سوم از سمت راست
امضاي کاربر :
سه شنبه 22 اسفند 1396 - 15:40
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از hasanali به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /asd /espadan /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتشسايت نظامي آي آر ارتش در مرداد ماه سال 1391 تاسيس و براي بالابردن معلومات نظامي پارسي زبانان جهان راه اندازي شده است.اين سايت به هيچ ارگان دولتي و نظامي وابسته نيست و کاملا شخصي مي باشد.تمامي حقوق مطالب براي سايت آي آر ارتش محفوظ مي باشد.
ضمنا کپي برداري از مطالب انجمن و سايت با ذکر منبع باعث خوشنودي ماست.ايميل پست الکترونيکي مديريت سايت : ir.artesh@yahoo.com