نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
elyas آفلاينتعداد ارسال ها: 3443
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2955
تعداد تشکر شده: 15173
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

لایحه "ممنوعیت استفاده از سلاح سرد" در دستور کار کمیسیون قضایی قرار می‌گیرد
بررسی لایحه \"ممنوعیت استفاده از سلاح سرد\" در دستور کار کمیسیون قضایی داشته و به زودی رسیدگی به آن آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، این روزها با مراجعه به صفحات روزنامه‌ها و محاكم قضایی و نگاهی به جرایم واقع شده، \"چاقو\" مهم‌ترین ابزار وقوع جرم است؛ وسیله‌ای كه این روزها در دسترس همگان هست و به راحتی كنار معابر هم فروخته می‌شود.

و اکنون تنها ماده 917 قانون مجازات اسلامي است که به موجب آن- \"هر کس به وسيله چاقو يا هر نوع اسلحه ديگر تظاهر يا قدرت‌نمايي کند، يا آن را وسيله مزاحمت اشخاص يا اخاذي يا تهديد قرار دهد يا با کسي گلاويز شود در صورتي که از مصاديق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا 2 سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد و چنان‌چه محارب شناخته شود محکوم به حد خواهد شد\"- با استفاده‌کنندگان از اين سلاح برخورد مي‌کند.

تعريف سلاح سرد

سلاح در يک تقسيم‌بندي کلي به سلاح سرد و گرم تقسيم مي‌شود؛‌ سلاح سرد خود به سلاح سرد جنگي و سلاح سرد غيرجنگي تقسيم مي‌شود و حمل و نگهداري سلاح سرد جنگي مانند انواع سرنيزه‌هاي قابل نصب روي تفنگ و انواع کاردهاي سنگري متداول در نيروهاي مسلح يا مشابه آن‌ها مانند شمشير و مانند آن هر چند که هيچ استفاده‌اي از آن نشود به موجب مواد 1و 2 قانون تشديد مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و قاچاقچيان مسلح مصوب 26/11/1350 و بنا به فهرست انواع اسلحه سرد جنگي و شکاري موضوع تبصره 2 ماده يک قانون تشديد مجازات، قاچاق اسلحه و مهمات محسوب مي‌شود.

چنان‌چه حمل‌کننده و نگهدارنده سلاح‌هاي سرد جنگي به وسيله آن سلاح مبادرت به تظاهر يا قدرت‌نمايي کند يا آن را وسيله مزاحمت اشخاص يا اخاذي يا تهديد قرار دهد علاوه بر مجازات جرم نگهداري و حمل سلاح سرد جنگي، مطابق ماده 617 قانون مجازات اسلامي به مجازات جرم قدرت‌نمايي با چاقو محکوم خواهد شد.

نگه‌داري و حمل سلاح سرد غيرجنگي مانند کارد آشپزخانه و انواع چاقوهاي ساده جرم تلقي نمي‌شود و مجازاتي براي آن در نظر گرفته نشده است، مگر اين که شخص نگه‌دارنده يا حمل‌کننده سلاح، از آن استفاده مجرمانه کند.

تنها یک ماده قانونی برای برخورد

هم‌اکنون تنها ماده قانونی که بهانه مبارزه با سلاح‌های سرد است، ماده 917 قانون مجازات اسلامی است که به موجب آن \"هر کس به وسيله چاقو يا هر نوع اسلحه ديگر تظاهر يا قدرت‌نمايي کند، يا آن را وسيله مزاحمت اشخاص يا اخاذي يا تهديد قرار دهد يا با کسي گلاويز شود در صورتي که از مصاديق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا 2 سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد و چنان‌چه محارب شناخته شود محکوم به حد خواهد شد.\"

درباره مجازات حمل، نگهداری و استفاده از سلاح باید گفت كه لازمه حمل، نگهداری است و هر دوی این‌ها یك فعل است و آن‌جایی‌كه ما خلا قانونی داریم، مجازات حمل و نگهداری است؛ زیرا استفاده‌اش بر اساس ماده 614 و 617 قانون مجازات اسلامی مشكلی ندارد و می‌توان برخورد کرد.

سه ماه تا سه سال حبس برای حمل افشانه و شوكر

حمل افشانه و شوکر از ديگر سلاح‌هاي سرد، سه ماه تا سه سال حبس دارد. البته برخی قضات همواره تاكید می‌كنند كه مشکل ما مجازات حمل و نگهداری افشانه‌های گازی تهوع‌آور، شوكرهای الكتریكی و افشانه‌های اشك‌آور است كه به وفور در بازار یافت می‌شود. آنها تاكید می‌كنند كه باید یك مصوبه قانونی داشته باشیم تا بتوانیم با كسی كه در ویترین مغازه‎اش از این گونه ابزارآلات دارد، برخورد كنیم.

مجازات محاربه و افساد في‌الارض

طبق ماده 187 قانون مجازات اسلامي، هر فرد يا گروه که طرح براندازي حکومت اسلامي را بريزد و براي اين منظور اسلحه و مواد منفجره تهيه کند و نيز کساني که ‌با آگاهي و اختيار، امکانات مالي مؤثر و يا وسايل و اسباب کار و سلاح در اختيار آن‌ها بگذارند محارب و مفسد في‌الارض مي‌باشند.

ماده ۱۹۰حد محاربه و افساد في‌الارض را يکي‌ از چهار چيز ذيل را بيان مي‌كند:

- قتل- آويختن به دار - اول قطع دست راست و سپس پاي چپ -نفي بلد

سلاح سرد در قانون مثل سلاح گرم است

اینکه گفته می‌شود \"سلاح سرد در قانون مثل سلاح گرم است و اگر کسی با سلاح سرد موجب اخافه (ترساندن) مردم شود به عنوان محارب یا مفسد فی الارض قطعا حکمش اعدام است\"، از جمله مسائلی است كه تاكنون هم محل بحث و افتراق نظرهایی بوده است چراكه بحث محاربه و افساد فی‌الارض كه در ماده 183 قانون مجازات اسلامی آمده بیان می‌کند كه چنان‌چه فردی سلاح بكشد و با سلاح مردم را بترساند جرمش محاربه است و تبصره ماده هم می‌گوید میان سلاح سرد و گرم تفاوتی نیست.

باید توجه داشت اینکه ماده می‌گوید روی مردم سلاح بکشد، \"مردم\" یك نفر نیستند، حتی اگر فرد عداوت شخصی با چند نفر داشته باشد و روی آن‌ها سلاح بكشد قانون می‌گوید این محاربه نیست؛ محاربه جرم علیه امنیت است نه جرم علیه اشخاص. محاربه چهار مجازات دارد و دست قاضی برای انتخاب هر یك از آن‌ها باز است، اعدام، سه روز به صلیب كشیدن، قطع دست راست و پای چپ و تبعید چهار مجازات محاربه است، بنابراین این گونه نیست كه محكم بگوییم جرم محاربه و افساد فی‌الارض فقط اعدام است.

زورگیری با سلاح سرد محاربه و حکمش اعدام است

\"آيت‌الله آملي لاريجاني\"رئیس قوه قضاییه چندي پيش در خصوص انتشار فیلمی با موضوع زورگیری توسط اشرار گفت:چنین اتفاقاتی در کشور اسلامی ما تکان‌دهنده است و حسب موازین شرعی و قانونی مصوب، تفاوتی میان به‌کارگیری سلاح سرد یا گرم وجود ندارد و در حکم محاربه و مجازات آن نیز اعدام است.

محاربه جنبه عمومي داشته و فرد به اشد مجازات محکوم مي‌شود

يک وکيل دادگستري با بيان اينکه قانون فعلي قانون مناسبي است، گفت: قانون‌گذار در چنين جرايمي بايد اقدامات تاميني را مدنظر قرار بدهد و در مواردي همچون توليد، توزيع،‌حمل، عرضه و نگهداري سلاح سرد را رابطه‌مند و محدود کند.

نعناکار مجازات استفاده از سلاح گرم را طبق قوانين ضابطه‌مند دانست و گفت: در رابطه با استفاده از سلاح سرد و حتي تعريف آن، خلأ قانوني داريم که براي حل اين مشکل بايد تعريف درستي از جواز استفاده از سلاح سرد(شمشير، قمه، گازهاي اشک‌آور)، داشته باشيم.

بررسي طرح\" ممنوعيت استفاده از سلاح سرد و رفتار خشونت‌بار\"در کميسيون حقوقي

با گذشت پنج سال از ارسال لایحه ممنوعیت حمل، فروش و توزیع سلاح سرد به مجلس، تصویب آن به فراموشی سپرده شده است. این در حالی است که منحنی وقوع جرایم خشن با چاقو طی سال‌های اخیر روندی صعودی داشته و بر اساس آمارها 40 درصد قتل‌ها با چاقو انجام می‌شود.

\"محمدعلي اسفناني\" سخنگوي كميسيون حقوقي مجلس در گفتگو با خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، از بررسي طرح \" ممنوعيت استفاده از سلاح سرد و رفتار خشونت‌بار\" در كميسيون حقوقي خبرداد و گفت: اين طرح خلاهاي قانوني موجود در اين زمينه را برطرف كند.

با توجه به مطالب مطروحه و با توجه به اینكه سلاح‌های سرد عامل بیشتر قتل‌های به وقوع پیوسته هستند، ضروری است قانونگذاران و مجریان قانون به فكر سریع‌ترین و بهترین راهكار، در این راستا باشند تا شاهد كمترین میزان وقوع جرم با استفاده از سلاح‌های سرد باشیم.

منبع
امضاي کاربر :


قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
پنجشنبه 03 اردیبهشت 1394 - 16:53
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 13 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: ir_mp &25221 &raptors &general-reza &alirezad &mehdi &hunter-hunter &vahidtaker &sky_hero &vahid_mg &f-14a &hasani &hasanali &


تعداد ارسال ها: 19
تاريخ عضويت: 21 /1 /1394
محل زندگي: تنکابن
سن: 21
تعداد تشکر کرده: 1878
تعداد تشکر شده: 81

پاسخ : 1 RE لایحه "ممنوعیت استفاده از سلاح سرد" در دستور کار کمیسیون قضایی قرار می‌گیرد
ممنون الیاس جان .مفید بودتصویر: http://up.irartesh.ir/up/irartesh/smiles/54.gif
امضاي کاربر : صبرم از کاسه دگر لبریز است
اگر این جمعه نیاید چه کنم ؟
آنقدر من خجل از کار خودم
اگر این جمعه بیاید چه کنم ؟
اللهم عجل لولیک الفرج
پنجشنبه 03 اردیبهشت 1394 - 17:01
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از ir_mp به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: elyas /raptors /general-reza /mehdi /f-14a /hunter-hunter /vahidtaker /hasanali /


تعداد ارسال ها: 3443
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2955
تعداد تشکر شده: 15173

پاسخ : 2 RE لایحه
اتفاقا می خواستم یه چاقو سلاخی بگیرم تو ماشین داشته باشم این طرف اونطرف میرم لازم میشه (البته نه به عنوان دعواها)

میخواستم از این نوعش رو بخرم تو مغازه دیدم 15 تومن بود...کارد سلاخی USA.SABER

اما تو اینترنت سرچ کردم چیز خاصی پیدا نکردم تا اینکه به این مطلب برخوردم که تاریخ انتشارش برای 3 روز پیش بود و مثل اینکه مجلس داره قانون و مجازات حمل و نگهداری و استفاده سلاح سرد و مجازاتش رو بیشتر میکنه و برخی موارد هم داره اضافه می کنه.
امضاي کاربر :


قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
پنجشنبه 03 اردیبهشت 1394 - 17:12
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 9 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: 25221 /raptors /general-reza /mehdi /f-14a /hunter-hunter /vahidtaker /vahid_mg /hasanali /


تعداد ارسال ها: 1013
تاريخ عضويت: 17 /10 /1393
محل زندگي: کرمانشاه
سن: 20
تعداد تشکر کرده: 6649
تعداد تشکر شده: 5060

پاسخ : 3 RE لایحه "ممنوعیت استفاده از سلاح سرد" در دستور کار کمیسیون قضایی قرار می‌گیرد
باتوم تلسکوپی که سلاح سرد حساب نمیشه دیگه؟نه؟اگه حساب میشه که حمل نکنیم...
امضاي کاربر : اگه مردم بگین قبرمو بزرگ بکنن...آخه آرزوهای زیادی دارم که میخام با خودم به گور ببرم...
پنجشنبه 03 اردیبهشت 1394 - 17:34
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از 25221 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: general-reza /amir78 /mehdi /hunter-hunter /vahidtaker /vahid_mg /hasanali /


تعداد ارسال ها: 3443
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2955
تعداد تشکر شده: 15173
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE لایحه
نقل قول از 25221
باتوم تلسکوپی که سلاح سرد حساب نمیشه دیگه؟نه؟اگه حساب میشه که حمل نکنیم...

خیر باتوم و تونفا و اینجور چیزا اگرم سلاح سرد حساب بشه حمل و نگهداری آن جرم نیست....ولی اگه پلیس ببینه حتما ازتون خواهد گرفت.
امضاي کاربر :


قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
پنجشنبه 03 اردیبهشت 1394 - 17:37
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 8 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: 25221 /general-reza /alirezad /mehdi /hunter-hunter /vahidtaker /vahid_mg /hasanali /


تعداد ارسال ها: 1417
تاريخ عضويت: 2 /6 /1392
محل زندگي: آذربایجان غربی
تعداد تشکر کرده: 3648
تعداد تشکر شده: 7841
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE لایحه "ممنوعیت استفاده از سلاح سرد" در دستور کار کمیسیون قضایی قرار می‌گیرد
پنجه بوکس چی؟؟


امضاي کاربر :
پنجشنبه 03 اردیبهشت 1394 - 20:04
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از f-14a به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hunter-hunter /25221 /vahidtaker /vahid_mg /hasanali /


تعداد ارسال ها: 3443
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2955
تعداد تشکر شده: 15173
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 6 RE لایحه
نقل قول از f-14a
پنجه بوکس چی؟؟چاقو ضامن دار-قمه-شمشیر-پنجه بوکس از این جور دست موارد سلاح سرد محسوب میشه که اگه ازتون بگیرن جرم محسوب میشه و زندان و حتی جریمه نقدی داره....
(مگر اینکه مثلا شمشیر یا اینجور دست موارد برای امور ورزشی و اموزشی باشد)

چراغ گردون و باتوم و تونفا و دستبند این جور موارد هیچ جرمی در نگهداری و حمل آن ندارد.ولی پلیس در صورت مشاهده موظف هست که اینا رو ضبط کنه.
(مگر اینکه مثلا همون تونفا جزو اموزشی یا ورزشی باشه یا حالا مثلا مثل افراد بسیجی اجازه حمل در محدوده خود داشته باشید)

اسپری فلفل و گاز اشک آور و یا شوکر اینجور موارد هم بگیرن حبس داره.
(مگر اینکه ضابط قضایی باشند یا حکم یا مجوز داشته باشند که افرادی مثل بسیجیان، صرافان طلا،پزشکان و... می تونن درخواست بدن و مجور حمل بگیرن)
امضاي کاربر :


قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
پنجشنبه 03 اردیبهشت 1394 - 21:14
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: 25221 /hunter-hunter /vahidtaker /vahid_mg /f-14a /hasanali /


تعداد ارسال ها: 1013
تاريخ عضويت: 17 /10 /1393
محل زندگي: کرمانشاه
سن: 20
تعداد تشکر کرده: 6649
تعداد تشکر شده: 5060
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 7 RE لایحه
نقل قول از f-14a
پنجه بوکس چی؟؟چاقو دارا که شک نکن جرم دارن اما این معمولیا نمیدونم بذار آقا الیاس بیاد ولی اگه خدایی نکرده دعوا کردی بزن به محل اتصال دست ها به بدن.اونجا یه نقطه خیلی حساسه که خیلی راحت الان بگردی پیداش میکنی.(اینو از یه فوق تخصص دعوا و دارای مدرک دعوای 1 به 20 اونم از کرمانشاه بشنو) خواستین جلسه ای 30 تومن میگیرم تدریس هم میکنم
امضاي کاربر : اگه مردم بگین قبرمو بزرگ بکنن...آخه آرزوهای زیادی دارم که میخام با خودم به گور ببرم...
پنجشنبه 03 اردیبهشت 1394 - 21:22
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از 25221 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: hunter-hunter /raptors /vahidtaker /f-14a /hasanali /


تعداد ارسال ها: 214
تاريخ عضويت: 10 /1 /1394
محل زندگي: تهران
سن: 24
تعداد تشکر کرده: 481
تعداد تشکر شده: 1573
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 8 RE لایحه "ممنوعیت استفاده از سلاح سرد" در دستور کار کمیسیون قضایی قرار می‌گیرد
سالهای ساله که این قضیه صلاح سرد داره پیگیری میشه و متاسفانه هنوز اجرایی نشده.

چند وقت پیش یکی رو گرفتن دیدن زیر کاپشنش باد کرده گشتنش ببینن چیه دیدن یک دست زیر کاپشنه با طلا که آویزون شده

یارو دست ناموس مردم رو قطع کرده بود که طلاشو بدزده !!!!!! ای کاش بشه یک راه اجرایی م براش پیدا بشه
پنجشنبه 03 اردیبهشت 1394 - 21:57
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از vahidtaker به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: 25221 /hunter-hunter /hasanali /


تعداد ارسال ها: 3
تاريخ عضويت: 8 /8 /1396
تعداد تشکر کرده: 1
تعداد تشکر شده: 3
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 9 RE لایحه
اگه کسی سلاح سرد جنگی برای باشگاه حمل کنه مشکلی نداره دیگه؟
مثل شمشیر کارد پرتابی ستاره نینجا
پنجشنبه 16 فروردین 1397 - 13:46
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 1 کاربر از arsha به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: asd /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش