نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
elyas آفلاينتعداد ارسال ها: 3443
تاريخ عضويت: 23 /10 /1391
محل زندگي: البرز
سن: 25
تعداد تشکر کرده: 2955
تعداد تشکر شده: 15172
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

مین چیست؟وچگونه عمل میکند؟


نمایی ازمینValmara 69

مین مقداری ماده منفجره یا ماده دیگری است که در محفظه‌ای فلزی، چوبی يا پلاستیکی در اندازه‌های گوناگون قرار دارد و برای نابودی خودروها یا کشتی‌ها یا قایق‌ها یا هواپیماها و آسیب‌زدن به آنان و زخمی کردن افراد به‌کار می‌رود.
بر اساس تعریف مندرج در پیمان اتاوا مین هر وسیله‌ای است که روی سطح زمین یا زیر خاک قرار می‌گیرد و طوری طراحی شده که در اثر حضور، نزدیکی و یا با تماس یک فرد منفجر شود.
در حال حاضر ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلیون مین در جهان کار گذاشته شده که ۴ میلیون آن باقی‌مانده جنگ جهانی دوم است و ۲۳۰ ميليون مين نيز در زرادخانه‌ها وجود دارد. سرعت مین‌گذاری ۴ برابر بیش از سرعت خنثی‌سازی مين‌ها است و گردآوری مین‌های کارگذاشته شده کنونی به ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه و هزار سال زمان نیاز دارد.لحظه ی انفجار یک مین

انواع مین
مین صوتی (acoustic mine): با امواج منتشرشده از هدف منفجر می‌شود.
مین ضد هوابرد (anti-airborn mine): در محل‌های احتمالی پیاده شدن نیروهای هوابرد کار گذاشته می‌شود.
مین ضد نفر (antipersonnel mine): برای وارد کردن تلفات و ضایعات به افراد پیاده و ناتوان کردن آنان به‌کار می‌رود.
مین ضد تانک (antitank mine): تانک را از حرکت بازمی‌دارد یا باعث انهدام آن می‌شود.
مین کف‌نشین (bottom mine): پس از رها شدن از ناو یا زیردریایی یا هواپیما در کف دریا قرار می‌گیرد و حسگرهای عمل‌کننده از نوع مغناطیسی و آوایی و فشاری دارد و برای نابودی شناور سطحی و زیرسطحی به‌کار می‌رود.
مین جهنده ضدنفر (bounding mine): نوعی مین ضدنفر با خرج کوچک که بدنه مین را به هوا پرتاب کند و در بلندی ۳ یا ۴سانتی متر منفجر می‌شود و تکه‌های آن در همه جهت‌ها پرتاب می‌شود.
مین شیمیایی (chemical mine): دارای مواد شیمیایی سمی برای کشتن افراد یا از کار انداختن یا آلوده کردن وسایل و زمین است.
مین دورفرمان (controlled mine): از راه دور هدایت و منفجر می‌شود.
مین تأخیری (delayed action mine): مدتی پس از تحریک شدن منفجر می‌شود و اغلب پشت سر نیروهای عقب‌نشینی‌کننده و برای به ستوه آوردن و انهدام نیروهای تعقیب‌کننده دشمن به‌کار می‌رود.
مین آموزشی (training mine): مانند مین جنگی است و ماده منفجره ندارد.
مین تمرینی (drill mine): گونه‌ای مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن مانند مین جنگی است و برای تمرین‌های لجستیکی به‌کار می‌شود.
مین مشقی (practice mine): نوعی مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن مشابه مین جنگی است و ماسوره آن مقدار کمی ماده منفجره کُندشکن یا دودزا دارد.
مین بی‌اثر (inert mine): گونه‌ای مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن مانند مین جنگی است؛ اما همه مواد منفجره و آتش‌زای آن بی‌اثر است.
مین فوگاز (fougasse): پس از انفجار تکه‌های فلزی یا اشیای دیگر آن در جهت‌های پیش‌بینی‌شده پرتاب می‌شود.
مین مهارشده (moored mine): با استفاده از لنگر به کف دریا (در مناطق حساس دریا) مهار می‌شود. این مین در ژرفای متناسب با آبخور کشتی‌ها غوطه‌ور است و با برخورد بدنه کشتی به آن منفجر می‌شود.
مین پخشی (scatterable mine): هواپیما یا بالگرد یا توپخانه یا خودروها آن را پخش می‌کنند و در زیر خاک قرار داده نمی‌شود.

مناطق آلوده‌شده به مین
در حال حاضر کشورهای مصر، ایران و افغانستان دارای بیشترین اراضی آلوده به مین در سراسر جهان هستند. در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند.مناطق آلوده به مین درجهان

امضاي کاربر :


قدر امنیت ، قدر آبی که می خوریم ، قدر ظرف غذایمان ، قدر راحتی خواب شب ، قدر مراسمات شب نشینی و اعیاد و شهادت ها ، قدر خیلی چیزهای حتی ساده را بدانیم ، حتی قدر اینکه راحت نشسته ایم و میتوانیم بدون ترسی حرف بزنیم حرف های روزانه ، قدر بدانیم و شاکر.

زنده باد کسانی که در مناطق محروم برای آسایش و امنیت مردم عزیز ایران به دور از آسایش و رفاه زندگی میکنند.

زنده باد کشور همیشه سرافراز ایـــــــران
شنبه 25 خرداد 1392 - 16:21
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 4 کاربر از elyas به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 &mehdi &espadan &takavar313 &


تعداد ارسال ها: 3400
تاريخ عضويت: 24 /9 /1393
محل زندگي: همه جای ایران سرای من است
تعداد تشکر کرده: 19065
تعداد تشکر شده: 16977

پاسخ : 1 RE مین چیست؟وچگونه عمل میکند؟
انتقالی : ELYAS

آشنایی با ساختمان مین ها

مین مقداری ماده منفجره یا ماده دیگری است که در محفظه‌ای فلزی، چوبی يا پلاستیکی در اندازه‌های گوناگون قرار دارد و برای نابودی خودروها یا کشتی‌ها یا قایق‌ها یا هواپیماها و آسیب‌زدن به آنان و زخمی کردن افراد به‌کار می‌رود.

بر اساس تعریف مندرج در پیمان اتاوا مین هر وسیله‌ای است که روی سطح زمین یا زیر خاک قرار می‌گیرد و طوری طراحی شده که در اثر حضور، نزدیکی و یا با تماس یک فرد منفجر شود.

در حال حاضر ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلیون مین در جهان کار گذاشته شده که ۴ میلیون آن باقی‌مانده جنگ جهانی دوم است و ۲۳۰ ميليون مين نيز در زرادخانه‌ها وجود دارد. سرعت مین‌گذاری ۴ برابر بیش از سرعت خنثی‌سازی مين‌ها است و گردآوری مین‌های کارگذاشته شده کنونی به ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه و هزار سال زمان نیاز دارد.
ساختمان مین :
1. بدنه مین که از سه قسمت فوقانی ، میانی و تحتانی تشکیل شده است که دو قسمت فوقانی و تحتانی به قسمت میانی بسته می شود.
2. صفحه فشار که در درون آن یک لایه فلز جهت انتقال فشار بکار برده شده است.
3. خرج اصلی
4. چاشنی انفجاری و محفظه مربوطه
5. درپوش چاشنی که در حالت آکبند در روی مین وجود دارد تا از رها شدن سوزن جلوگیری نماید.
6. ضامن(صفحه ایی ) پلاستیکی که بر روی سطح فوقانی مین قرار می گیرد.
7. ماسوره که دارای اجزای زیر می باشد:
محافظ لاستیکی فنر
صفحه کوچک روی فنر که موجب انتقال فشار از صفحه فشار به وزن می شود.
فنر سوزن
محافظ سوزن
سوزن که در درون محافظ قرار گرفته
دو عدد ساچمه که در طرفین محافظ سوزن قرار دارند.
بادکنک ماسوره و درپوش آن که باعث بحرکت درآوردن نگهدارنده ساچمه ها می شود.
نگهدارنده ساچمه ها که در داخل آن دو شیار حکاکی شده است و بر اثر کمی چرخش این شیارها رو به روی ساچمه ها قرار می گیرد و ساچمه ها درون آن جای می گیرند.
فنر نگهدارنده ساچمه ها که بعد از عمل ماسوره، مجدداً نگهدارنده ساچمه ها را به جای خود در قسمت روبروی بادکنک قرار می دهد.(البته در صورت نداشتن چاشنی )
نگهدارنده پلاستیکی ماسوره که در روی خرج اصلی قرار دارد.
سیستم آتش :
هنگامی که فشاری معادل 8 تا 10 کیلو گرم به صفحه فشار مین وارد شود؛ فشار وارده به صفحه فشار،توسط صفحه کوچک انتقال فشار به فنر منتقل می گردد و فنر را جمع می کند،از طرفی بر اثر پایین آمدن صفحه فشار هوای درون مین به درون بادکنک رفته و آن را باد می کند،باد شدن بادکنک موجب به حرکت درآمدن نگهدارنده ساچمه ها شده و بر اثر این حرکت شیارهای داخل نگهدارنده به مقابل ساچمه ها رسیده و ساچمه ها توسط فشار سوزن(که توسط فنر به سوزن وارد می شود)به درون شیارها رفته و جلوی حرکت سوزن باز می شود و سوزن توسط فنر که در پشت آن جمع شده است به طرف چاشنی هدایت می گردد،ضربه سوزن باعث انفجار چاشنی و در نتیجه خرج اصلی منفجر می شود.
مین های انفجاری به دو گروه عمده تقسیم می شوند:
۱- مین های ضد نفر
۲- مین های ضد تانک

مین های ضد نفر پس از انفجاربا تولید موج انفجار و یا پرتاب ترکش های فلزی انسانها را کشته و یا شدیداْ مجروح می کند.

مین های ضد تانک دارای مواد منفجره بیشتری بوده و برعلیه تانک ها و خودروها بکار برده می شود و در اثر انفجار این وسایل را نابود کرده و سرنشینان آن را کشته و یا مجروح می کند.

مین های ضد نفر
مین های ضدنفرترکش دار(ترکشی)
مین های ضدنفرترکش داربه گونه ای ساخته شده اند که پس از انفجاربوسیله قطعاتی که پرتاب می کنندباعث مرگ و جراحت وخیم در افراد بشوند.اغلب این مین هایک بدنه فلزی دارندکه پس از منفجر شدن مین ؛قطعه قطعه می شوند،یا اینکه ساچمه ها وقطعات فلزی دارند که انفجار آنها راتبدیل به ترکش های مهلک می کند.

به طورکلی سه نوع مین ضد نفر ترکش دار وجود دارد:مین های روی پایه،مین های جهت دار و مین های جهنده .

مین های ضد نفرترکش دار روی پایه
متداولترین نوع مین های ضد نفر ترکش دار،مین های روی پایه می باشند وطوری طراحی شده اند که بتوان آنها را روی پایه های چوبی یا فلزی که در زمین فرو رفته اند کار گذاشت،تا مین حدود 21سانتی متر بالاتر از سطح زمین قرار داشته باشد.
سپس با یک سیم تله یا بیشتر( معمولاًازجنس سیم فولادی نازک می باشد)از ماسوره مین به یک جسم محکم بسته می شوند.حتی اعمال 8/.کیلوگرم کشش بریکی از این سیم ها ممکن است باعث انفجار مین شود.
پس از انفجار ،ترکیدن ماده منفجره باعث پرتاب قطعات بدنه مین در یک شعاع 360درجه ای می شود. این قطعات احتمالاً باعث جراحات مهلک به افرادی که بدون مانع در شعاع 4متری مین باشد می گردد و همچنین ،احتمالاً باعث جراحات وخیم بر افرادی که فاصله بیشتری از مین دارند نیز می شود

مین های ضد نفر ترکش دار جهت دار
مین های ضد نفر ترکشی جهت دار( یا نوع " کلی مور")بطوری طراحی شده اند که انبوهی از ترکش ها را در یک سمت مشخص پرتاب کنند. اغلب آنها به شکل یک جعبه مستطیل خم شده و به ضخامت یک کتاب جیبی می باشند. جعبه مذکور روی دو سری پایه قرار گرفته و معمولا ًبه رنگهای زیتونی ، حاکستری ،سیاه یا قهوه ای می باشند.
بیشتر ترکش های این نوع مین ها، در یک کمان افقی60 درجه ای و یک ارتفاع عمودی 2متری پرتاب می شوند که ممکن است تا فاصله 50متری از مین باعث جراحات وخیم یا مرگ افراد بشود.
انواع دیگر این مین ها بزرگ و دایره ای شکل می باشند و ترکش های خود را درمانند یک تفنگ ساچمه ای؛ در یک فضای مخروط باریک پرتاب می کنند. این مین ها قادر به کشتن افراد و نیز از بین بردن وسائل نقلیه مسافری، وانت، کامیون کوچک و جیپ می باشند.

مین های ضدنفر ترکش دار جهنده
اغلب مین های ضدنفرترکشی جهنده به شکل استوانه می باشندو یک ماسوره لوله ایی اچند شاخک دارند که از بالای آنها خارج شده است.قطر آنهامعمولاًحدود15سانتی مترو ارتفاع آنها28 سانتی متر است.
هنگامی که این مین ها کار گذاشته می شوند، معمولاً فقط شاخک ها را که از زمین خارج مانده اند را می توان دید. این مین ها معمولاً به رنگهای زیتونی ، حاکستری ،سیاه، برنز، سبز یا قهوه ای می باشند و رنگ نمی شوند.
شاخک های آنها اغلب فلز رنگ نشده طبیعی است.
مین های ضد نفر ترکش دار جهنده معمولا ًتوسط کشش سیم تله و یا فشار مستقیم منفجر می شوند. در مواردی که سیم تله( معمولا ًاز جنس سیم فولادی نازک می باشد) بکار می رود، ممکن است این سیم تا30 متر از مین کشیده شده باشد.
پس از عمل کردن ماسوره(فشار یا کشش سیم تله)مین توسط یک ماده منفجره اولیه تا ارتفاع کمر انسان به هوا پرتاب شده و سپس ماده منفجره اصلی؛ منفجر می شود. پس از انفجار، قطعات فلزی در یک شعاع 360 درجه ای پرتاب می شوند. این قطعات قادر به ایجاد جراحات مهلک تا فاصله 35متر یا دورتر و در فواصل بیش از 100متر باعث جراحات وخیم در افراد شود.

مین های زمینی ضدنفر

تعریف: مین زمینی ضد نفر،مینی است که برای مجروح کردن یاکشتن یک نفر یا بیشتر طراحی شده است.مین های ضدنفر معمولاً هنگامی که کسی روی آن پا بگذاردیا سیم تله آن کشیده شود؛ منفجر می شوند ولی ممکن است به مرور زمان یاباوسایل تحت کنترل نیز منفجر شوند.
مین های ضد نفر ممکن است زیر زمین،روی سطح زمین یا بالاتر از سطح زمین قرار داده شوند.
انفجاراین مین ها به علت خود انفجارو یا ترکش هائی که پرتاب می کنند؛باعث مرگ یا جراحت وخیم به افراد می شوند.این مین ها براساس روش ایجاد جراحت به دو گروه مین های انفجاری ومین های ترکش دارتقسیم بندی می شوند.

مین های ضدنفر انفجاری

مین های انفجاری معمولاً بسیار ارزان قیمت می باشند ومتداولترین مین های ضدنفر در جهان می باشند.
این مین ها معمولاً استوانه ای شکل می باشندو بین 7تا1سانتی مترقطر و5تا10سانتی متر ارتفاع دارند.درعین حال برخی از مین های انفجاری مستطیل شکل،یا به شکل "جعبه کفش" می باشند.اندازه آنها بین10×18سانتی متر تا15×30سانتی متراست وبه شکل جعبه های چوبی یا پلاستیکی می باشد.
باوجود اینکه تعدادی ازمین های ضدنفرهنوز بافلز وچوب ساخته می شوند،بیشتر مین های جدیدازپلاستیک ساخته می شوندو پیدا کردن این مین ها با فلز یاب معمولی دشوار است.این مین ها ممکن است مقاوم به آب یا ضدآب باشند وحتی هنگامیکه درزیر آب هستند خطرناک می باشند.
بسیاری ازمین ها،به علت اینکه هوا واردآنها نمی شودممکن است در آب شناور بشوند،به عبارت دیگرپس ازیک بارندگی شدیدامکان دارد این مین ها از میادین مین خارج شده و به مناطقی که قبلاًفاقد مین بوده وارد شود؛ویابه مسیرهای انتقال آب راه یافته،که در این صورت ممکن است چندین کیلومتردر رودخانه حرکت کرده وسپس روی ساحل بیفتد.
هنگامی که پس از بارندگی شدید در مناطقی که قبلاً مین نداشته سفر می کنید؛یا زمانی که درکنار ساحل رودخانه ها یا مجاری آب در کنارجاده یا نهرهای کشاورزی پیاده روی میکنید؛احتیاط بیشتری به عمل آورید.
مین های ضد نفر انفجاری معمولاً به رنگهای زیتونی، برنز،سبز،سیاه، قهوه ای، خاکستری ویا ترکیبی از رنگهای مختلف می باشند.
یک نمونه مین انفجاری که درافغانستان زیاد بکاربرده شده "مین پروانه ای"است که ازطریق هواپیما رهامی شود.این مین ها شکل عجیب و رنگ روشن دارند که باعث جلب توجه کودکان می شود.معمولاً این مین ها به تعداد زیاد در یک قطعه زمین نسبتاً کوچک دیده می شوند.
مین های ضد نفر انفجاری به گونه ای طراحی شده اندکه بر اثر فشار ناشی ازتماس مستقیم شخص با مین منفجر شوند.انفجار این مین ها باعث جراحت می شود.اغلب این نوع ازمین ها حاوی مقدار کمی ماده منفجره ،کمتر از100گرم می باشند.
گروه بندی های فرعی مین ها:
مین صوتی:(acoustic mine) با امواج منتشر شده از هدف، منفجر شود.
مین ضد هوابُرد :(anti-airborn mine) در محل‌های احتمالی پیاده شدن نیروهای هوابرد، كار گذاشته شود.
مین ضد نفر:(antipersonnel mine) مینی برای وارد كردن تلفات و ضایعات به افراد پیادة دشمن و ناتوان كردن آن‌ها.
مین ضد تانك:(antitank mine) تانك را از تحرك انداخته یا باعث انهدام آن می‌شود.
مین كف‌نشین:(bottom mine) پس از رها شدن از ناو، زیردریایی یا هواپیما، در كف دریا قرار می‌گیرد و دارای حسگرهای عمل‌كننده از نوع مغناطیسی، آوایی و فشاری است و برای نابودی شناور سطحی و زیرسطحی به كار می‌رود.
مین جهنده ضدنفر:(bounding mine) نوعی مین ضد نفر با خرج كوچكی است كه بدنة مین را به هوا پرتاب می‌كند و موجب می‌شود مین در بلندی سه یا چهار پایی (فوتی) منفجر و تكه‌های آن در كلیة جهت‌ها پرتاب شود.
مین شیمیایی:(chemical mine) محتوی مواد شیمیایی سمی برای كشتن افراد، از كار انداختن وسایل یا آلوده كردن زمین است.
مین دورفرمان :(controlled mine)از ایستگاه فرمانِ راه دور، هدایت و منفجر می‌شود.
مین تأخیری:(delayed action mine) مدتی پس از تحریك شدن، منفجر می‌شود و اغلب، پشت سرِ نیروهای عقب‌نشینی‌كننده و برای به ستوه آوردن و انهدام نیروهای تعقیب‌كنندة دشمن، به‌كار می‌رود.
مین تمرینی:(drill mine) گونه‌ای مین آموزشی است كه از نظر اندازه، شكل و وزن، مشابه مین جنگی است و برای تمرین‌های لجستیكی استفاده می‌شود.
مین فوگاز:(fougasse) به محض انفجار آن، تكه‌های فلزی یا اشیای دیگر در جهت‌های پیش‌بینی‌شده پرتاب می‌شود.
مین بی‌اثر:(inert mine) گونه‌ای مین آموزشی است كه از نظر اندازه، شكل و وزن، همانند مین جنگی است، اما كلیة مواد منفجره و آتش‌زای آن بی‌اثر است.
مین مهارشده :(moored mine)با استفاده از لنگر در كف دریا (در مناطق حساس دریا) مهار می‌شود. این مین در عمق متناسب با آبخور كشتی‌ها غوطه‌ور است و با برخورد بدنه كشتی به آن، منفجر می‌شود.
مین مشقی:(practice mine) نوعی مین آموزشی است كه از نظر اندازه، شكل و وزن، مشابه مین جنگی است و ماسورة آن، مقدار كمی مادة منفجرة كندشكن یا دودزا دارد.
مین آموزشی:(training mine) شبیه مین جنگی است و مادة منفجره ندارد.
مین پخشی:(scatterable mine) به وسیلة هواپیما، بالگرد، توپخانه یا خودرو روی زمین پخش می‌شود و در زیر خاك قرار داده نمی‌شود.
تهیه و تنظیم:elyas
امضاي کاربر :
چهارشنبه 23 تیر 1395 - 12:50
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از mehdi به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /espadan /takavar313 /


تعداد ارسال ها: 3400
تاريخ عضويت: 24 /9 /1393
محل زندگي: همه جای ایران سرای من است
تعداد تشکر کرده: 19065
تعداد تشکر شده: 16977

پاسخ : 2 RE مین چیست؟وچگونه عمل میکند؟
متن انتقالی : استاد ابراهیمی

شرح انواع مین هامین مقداری ماده منفجره یا ماده دیگری است که در محفظه یا جعبه فلزی، چوبی یا پلاستیکی در اندازه‌های گوناگون قرار گرفته و برای انهدام خودروها یا کشتی‌ها یا قایق‌ها یا هواپیماها و ایجاد خسارت به آنها و زخمی کردن افراد طراحی و ساخته شده باشد.مواد منفجره درون مین با حركت، لرزش یک یا چند ماسوره (فنر و سوزن) و چاشنی (مواد منفجره حساس) در هنگام عبور افراد یا تانک و خودرو فعال شده و انفجار رخ می‌دهد.

انواع مین:
الف) مین ضد نفر(AP)
1- مین خوشه ای مرگبارترین مین – تا فاصله یکصد متری هر کسی را می کشد.
POMZ تولید کننده چین روسیه
M16 تولید کننده آمریکا
Valmera 59 – 69 تولید کننده ایتالیا – آفریقای جنوبی - سنگاپور
Porm-1 تولید کننده یوگسلاوی سابق
مین های نارنجکی تولید توسط تمامی کشورهای تولید کننده مین
نارنجکهای دستی Blu72 تولید کننده آمریکا
2- مین های انفجاری
مین های انفجاری سبک: (gr 50-30 مواد منفجره )
Type72 تولید کننده چین و آفریقای جنوبی
M14 تولید کننده آمریکا
Sb33 تولید کننده ایتالیا
مین های انفجاری سنگین : (150 – 200 gr مواد منفجره )
PMN تولید کننده روسیه و بسیاری کشور های جهان
VS50 تولید کننده ایتالیا و بسیاری از کشورهای جهان
NO4 تولید کننده اسرائیل
ب) مین های ضد تانک
ضد تانک سبک :
V52 – 3 تولید کننده ایتالیا
Tc2- 4 تولید کننده ایتالیا
ضد تانک سنگین:
Type72 تولید کننده ژاپن
TMN46 تولید کننده اکثر کشورها

گونه‌های مین
مین صوتی (acoustic mine) : مینی که با امواج منتشرشده از هدف منفجر شود.
مین ضد هوابُرد (anti-airborn mine) : مینی که در محلهای احتمالی پیاده شدن نیروهای هوابرد کار گذاشته شود.
مین ضد نفر (antipersonnel mine) : مینی برای وارد کردن تلفات و ضایعات به افراد پیاده دشمن و ناتوان کردن آنها.
مین ضد تانک (antitank mine) : مینی که تانک را از تحرک بیندازد یا باعث انهدام آن شود.
مین کف‌نشین (bottom mine) : مینی که پس از رها شدن از ناو یا زیردریایی یا هواپیما در کف دریا قرار گیرد و دارای حسگرهای عمل‌کننده از نوع مغناطیسی و آوایی و فشاری باشد؛ این گونه مین برای نابودی شناور سطحی و زیرسطحی به کار می‌رود.
مین جهنده ضدنفر (bounding mine) : نوعی مین ضدنفر با خرج کوچکی که بدنه مین را به هوا پرتاب کند و موجب شود مین در بلندی سه یا چهار پایی (فوتی) منفجر و تکه‌های آن در کلیه جهت‌ها پرتاب شود.
مین شیمیایی (chemical mine) : مینی محتوی مواد شیمیایی سمی برای کشتن افراد یا از کار انداختن یا آلوده کردن وسایل و زمین.
مین دورفرمان (controlled mine) : مینی که از ایستگاه فرمانِ راه دور هدایت و منفجر شود.
مین تأخیری (delayed action mine) : مینی که مدتی پس از تحریک شدن منفجر شود و اغلب پشت سر نیروهای عقب‌نشینی‌کننده و برای به ستوه آوردن و انهدام نیروهای تعقیب‌کننده دشمن به کار رود.
مین تمرینی (drill mine) : گونه‌ای مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن مشابه مین جنگی است و برای تمرینهای لجستیکی استفاده می‌شود.
مین فوگاز (fougasse) : مینی که به محض انفجار آن تکه‌های فلزی یا اشیای دیگر در جهت‌های پیش‌بینی‌شده پرتاب شود.
مین بی‌اثر (inert mine) : گونه‌ای مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن همانند مین جنگی، اما کلیه مواد منفجره و آتش‌زای آن بی‌اثر باشد.
مین مهارشده (moored mine) : مینی که با استفاده از لنگر به کف دریا (در مناطق حساس دریا) مهار شود؛ این مین در ژرفای متناسب با آبخور کشتیها غوطه‌ور است و با برخورد بدنه کشتی به آن منفجر می‌شود.
مین مشقی (practice mine) : نوعی مین آموزشی که از دید اندازه و شکل و وزن مشابه مین جنگی است و ماسوره آن مقدار کمی ماده منفجره کننده یا دودزا دارد.
مین آموزشی (training mine) : مینی شبیه مین جنگی که فاقد ماده منفجره باشد.
مین پخشی (scatterable mine) : مینی که به وسیله هواپیما یا بالگرد یا توپخانه یا خودروهای زمین پخش شود و در زیر خاک قرار داده نشود.
تعریف: مین ضد تانک مینی است که برای از کار انداختن یا از بین بردن وسایل نقلیه مانند تانک ها طراحی شده است. مین های ضد تانک، مانند مین های ضد نفر ،توسط فشار(میزان بسیار زیادی وزن لازم است)، کنترل از راه دور، جاذبه مغناطیسی یا توسط تکان خوردن میله تله(نوعی سیم تله عمودی)منفجر می شوند.

مین های ضد تانک به علت اینکه برای انجام دادن ماموریتشان به نیروی بیشتری نیاز دارند، بسیار بزرگتر و دارای مواد منفجره بیشتری نسبت به مین های ضد نفر می باشند. این مین ها ممکن است حاوی5/ 1تا 14کیلوگرم مواد منفجره باشند و معمولاً استوانه ای یا مربع شکل می باشند و اندازه آنها از 40سانتی متر قطر و15 سانتی متر ارتفاع، تا 23سانتی متر قطر و 10سانتی متر ارتفاع می باشند.

معمولاً برای انفجار یک مین ضد تانک معمولی نیاز به بیش از 135 کیلوگرم فشار می باشد. این به آن معنی نیست که اشخاصی که وزنشان از این مقدار کمتر است می توانند با اطمینان برروی یک مین ضد تانک پا بگذارند. زیرا ممکن است سیستم ماسوره خراب شده؛ یا عمداً طوری تنظیم شده باشد که با فشار کمتری مین منفجر شود.

مین های ضد تانک معمولاً دارای ماسوره قطع فشار هستند .بدین معنا که چنانچه پس از خنثی کردن هم آنها را جابجا کنیم منفجر خواهند شد.در برخی موارد، مین های ضد نفر روی مین های ضد تانک کار گذاشته می شود و اگر دراین حالت مین ضد نفر منفجر شود،معمولاً باعث انفجار مین ضد تانک می شود. آگاه باشید که اغلب از مین های ضد نفر برای جلوگیری از خنثی سازی مین های ضد تانک استفاده می شود. روش قرار دادن مین های ضد نفر و مین های ضد تانک با یکدیگر بصورت خوشه ای؛ کاری متداول می باشد.

هرگاه مین های ضد تانک مشاهده کردید، فرض کنید که مین های ضد نفر نیز در منطقه وجود دارد.معمولترین مین های ضد تانک برای از کار انداختن یا از بین بردن وسایل نقلیه به اثر انفجار متکی می باشند.اثر آنها بر روی وسایل نقلیه سبک مانند وانت، کامیون کوچک،اتومبیلهای سواری وجیپ ها معمولا ًفاجعه آمیز است و منجر به از بین رفتن وسیله نقلیه وکشته شدن یا جراحت وخیم مسافرین می شود.

در حالیکه مین های ضد نفر بعنوان خطر بزرگی به جمعیتهای غیر نظامی معرفی شده اند، مین های ضد تانک؛ احتمالاً باعث دشواریهای اجتماعی- اقتصادی و رنج انسانی بسیار بیشتری می شوند.مین های ضد تانک مانع استفاده از جاده ها و خطوط راه آهن توسط وسایل نقلیه، برای رساندن تدارکات پزشکی و امدادی می شود.این مین هانمی گذارند؛اهالی روستاها کالا به بازار ببرندوازپاکسازی مین های ضدنفردرجاده ها جلوگیری میکنند.مین های ضدتانک عامل اکثریت حادثه های وخیم انفجار مین که منجر به تلفات متعدد برای کارکنان امدادی شده است می باشد.
مین های ضد تانک ساخت یوگسلاوی سابقمین های TMA-1 و TMA-1A دارای بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده هستند که از دو قسمت فوقانی و تحتانی تشکیل میشود. به منظورجلوگیر از کشف این مین توسط دستگاههای فلزیاب در ساخت آن از کمترین میزان فلزات استفاده شده است. قسمت فوقانی دارای 8 بخش تقسیم فشار بوده و با 4 ماسوره به چاشنی UANU-1 که در قسمت مرکزی قرار گرفته متصل میشود.همچنین دارای یک ماسوره ثانویه قطع فشار نیز میباشد که هنگام برداشتن مین آن را منفجر میکند. از این مین در بوسنی و هرزگوین ، کوزوو و کرواسی استفاده شده است.
مشخصات :
جنس بدنه : هسته فلزی روکش پلاستیک فشرده
قطر : 315 میلیمتر
ارتفاع : 100 میلیمتر
وزن : 6 کیلوگرم
خرج اصلی : 5.4 کیلوگرم تی ان تی
نوع ماسوره : فشاری
نوع ماسوره ثانویه : قطع فشار
نیروی لازم جهت عمل ماسوره: 100 کیلوگرممین TMA-2 مستطیل شکل از بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده ساخته شده و شباهت زیادی به مین PT-56 دارد و جایگزین آن محسوب میشود. بخش فوقانی (بشقاب فشاری) دارای دو ماسوره فشاری بزرگ بوده که به چاشنی UANU-1 موجود در بخش تحتانی متصل است و علاوه بر آن دو ماسوره ثانویه ضد پاکسازی نیز در آن تعبیه شده که به صورت قطع فشار یا کششی عمل میکند.این مین در کشورهای بوسنی ، انگولا ، کوزوو ، کرواسی و نامیبیا به کارگرفته شده است.
مشخصات :
پهنا : 220 میلیمتر
ارتفاع : 140 میلیمتر
وزن : 7.5 کیلو گرم
خرج اصلی : 6.5 کیلوگرم تی ان تی
نوع ماسوره : فشاری
نوع ماسوره ثانویه : قطع فشار ، کششی
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 100 کیلوگرممین TMA-3 در ساختار شباهت زیادی به TMA-4 دارد این مین از یک بخش تشکیل شده و دارای 3 ماسوره است. علاوه براین ماسوره چهارمی نیز به عنوان ماسوره ضد پاکسازی از نوع قطع فشار در نظر گرفته شده.چاشنی این مین از نوع UPROM-1 بوده و امکان به کارگیری انواع ماسورها را دارد.این مین در کشورهای بوسنی ، آلبانی ، انگولا ، لبنان ،کوزوو ، کرواسی و نامیبیا به کارگرفته شده است
مشخصات :
قطر : 265 میلیمتر
ارتفاع : 110 میلیمتر
وزن : 7 کیلوگرم
خرج اصلی : 6.5 کیلوگرم تی ان تی
نوع ماسوره : فشاری
نوع ماسوره ثانویه : قطع فشار
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 کیلوگرم

TMA-4 در حقیقت نمونه مدرنیزه شده مین TMA-3 است که همانند آن دارای بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده بوده واز 3 ماسوره بهره میبرد. این مین فاقد ماسوره ثانویه قطع فشار است و از چاشنی UTMA-4 استفاده میکند و علاوه براین دارای یک بخش حساس به فشار بر روی بدنه بوده که به کوچکترین فشار حاصل از ادوات پاکسازی مین واکنش نشان میدهد و این ویژگی کار پاکسازی آن را بسیار دشوار و خطرناک میسازد. از این مین در کشور های چاد ، کرواسی ، لبنان ، بوسنی ، آلبانی ، انگولا و سودان استفاده شده .
مشخصات :
قطر : 284 میلیمتر
ارتفاع : 110 میلیمتر
وزن : 6 کیلوگرم
خرج اصلی : 5.5 کیلوگرم تی ان تی
خرج کمکی : 30 گرم تتریل
نوع ماسوره : فشاری
نیروی لازم جهت عمل ماسوره: 100 الی 200 کیلوگرم

تتریل (C7H5N5O8)تری نیتروفنیل متیل نیتروآمین یا تتریل، ماده منفجره بلوری شكلی است ٬ زرد رنگ، در اثر حرارت ذوب می شود و سپس تجزیه و منفجر می گردد. دراثر شعله با دود می سوزد.قدرت انفجاری این ماده بیش از تی ان تی (T.N.T)و اسید پیكریك است و بر اثرعواملی چون ضربه و جرقه از تی ان تی(T.N.T) و پیكرات آمونیوم زودتر منفجر می شود.در شرایط مختلف انبار و رطوبت پایدار بوده و بمدت زیاد می توان آنرانگهداری نمود.قدرت شكنندگی زیادی داشته و قدرتش از پتن و آر دی ایكس(R.D.X) كمتر است.تتریل بعنوان منفجره ای استاندارد در مهمات نظامی بكار می رود. مصرف اصلی تتریل بعنوان خرج میانجی در سری خرجهای انفجاری است. اگر تتریل كه بصورت فشرده شده مصرف شود حساسیت كمتری از خود نشان می دهد و انفجاری قوی برای خرجهای اصلی تركش ایجاد می نماید.دیكر مصارف این ماده درمهمات كالیبر30میلیمتری و 37 میلیمتری می باشد.این ماده درمهمات اثر تركشی بهتری ایجاد كرده و استقامت خوبی در مقابل عقب نشینی سلاح دارد.تتریل بعنوان خرج عمومی تخریب بكار می رود و همچنین در چاشنی ها آنرا بصورت فشرده در ته چاشنی قرار داده و روی انرا با مقداركمی ازتورسرب یا فولمینات می پوشانند.همچنین تتریل را بصورت مخلوط با تی ان تی(T.N.T) بنام تتریتول مصرف می كنند.

TMA-5 و TMA-5A مین مستطیل شکلی با بدنه پلاستیکی است که از یک ماسوره واحد استفاده میکند.این مین در 4 گوشه دارای نقاطی است که امکان قرار گرفتن چند مین بر روی هم را فراهم میکند.این مین فاقد ماسوره قطع فشاراست ولی میتوان به روش های دیگر مانعی برای پاکسازی ان ایجاد کرد.همچنین مجهز به چاشنی UANU-1 میباشد . تنها تفاوت بین دو نمونه در نحوه حمل به صورت تکی یا چنتایی است.از این مین در کشورهای افغانستان ، آلبانی ، انگولا ، بوسنی ، چاد ، کرواسی ، کوزوو و لبنان استفاده شده است


مشخصات :
طول : 300 میلیمتر
عرض : 275 میلیمتر
ارتفاع : 110 میلیمتر
وزن : 6.6 کیلوگرم
خرج اصلی : 5.5 کیلوگرم تی ان تی
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 100 کیلوگرم

مین های ضد تانک ساخت ایتالیامین VS-1.6 ساخت کارخانه Valsella Meccanotecnica کشور ایتالیا است این مین دارای بدنه پلاستیکی و به رنگ زیتونی یا خاکی بوده و از نوع مین های ضد تانک پخشی است (scatterable) . مین های پخشی توسط بالگرد ، توپخانه یا خودرو ها پخش میشوند و در زیر خاک قرار نمیگیرند.همانگونه که گفته شد این مین قابلیت پخش از طریق بالگرد را دارد با توجه به این ماسوره مین طوری طرح ریزی شده است که در اثر ضربه عمل نمی کند.با در نظر گرفتن استاندارد ها و مقدار خرج به کار رفته در این مین میتوان گفت که از جمله مین های ضد تانک ضعیف محسوب میشود که توانایی اسیب رسانی محدودی نسبت به تانک ها و توان اسیب رسانی مطلوبی نسبت به سایر خودرو ها دارد.این مین از یک ماسوره فشاری بهره میگیرد همچنین ضد آب بوده و میتوان آن را تا عمق 1 متری زیر سطح آب جایگذاری کرد . از این مین نمونه دارای ماسوره الکترونیکی نیز ساخته شده است که مدل VS-1.6EL نام دارد. این مین تاکنون در کشور های عراق ، لبنان ، برمه و صحرای غربی استفاده شده است.

مشخصات :
قطر : 222 میلیمتر
ارتفاع : 92 میلیمتر
وزن : 3 کیلوگرم
خرج اصلی : 1.85 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری ، در نمونه های جدیدتر ماسوره الکترونیکی نیز به کار گرفته شده است
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 کیلوگرم

VS-2.2 مینی است با بدنه پلاستیکی که از دو بخش تشکیل شده است بخش فوقانی شامل ماسوره و چاشنی و بخش تحتانی شامل خرج اصلی .این مین از سری چاشنی های VS-N بهره میبرد که درون بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده بوده که آن را در برابر عوامل جوی محافظت میکند ارتباط بین بشقاب فشاری و چاشنی تنها توسط یک عدد ماسوره فشاری برقرار میشود. این مین از نوع پخشی میباشد و دارای رنگ بندی خاکی است.


مشخصات :

قطر : 230 میلیمتر
ارتفاع : 115 میلیمتر
وزن : 3.5 کیلوگرم
خرج اصلی : 2.2 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 الی 200 کیلوگرم

مین VS-3.6 از بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده بهره میبرد و دارای چاشنی از نوع VS-N است این مین از بسیاری دیگر از مین های ضد تانک سبک تر و قویتر بوده و به منظور ایجاد آسیب حداکثری به سیستم تعلیق تانک ها طراحی شده است و از دو بخش تشکیل شده که بخش فوقانی همراه با ماسوره و چاشنی و بخش تحتانی شامل خرج اصلی میشود.این مین از یک ماسوره فشاری بهره میبرد همچنین نسبت به ضربه ، آب و تمامی شرایط جوی مقاوم میباشد.جایگذاری آن نیز در عمق 50 الی 70 میلیمتری از سطح زمین صورت میگیرد . از این مین به عنوان مین استاندارد ضد تانک در ناتو استفاده میشود.


مشخصات :
قطر : 248 میلیمتر
ارتفاع : 115 میلیمتر
وزن : 5 کیلوگرم
خرج اصلی : 4 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 کیلوگرم

تركیب B ، ماده منفجره ای است به رنگ زرد متمایل به قهوه ای كمرنگ كه از مخلوط كردن 55 درصد آر دی ایكس و بیش از 40 درصد تی ان تی و مقدار كمی موم یا یك ماده پارافینی مصنوعی تهیه می شود.حساسیت این ماده بیشتر از تی ان تی است و بعد از تی ان تی یكی از پر مصرف ترین مواد منفجره برای پر كردن انواع خمپاره ها، گلوله های توپ و مین ها و وسایل تخریب است.قدرت بیشتر از تی ان تی و 3/1 برابر آن است.سیكلوتول یا هگزولیت انواع بدون موم تركیب B هستند و از این ماده منفجره نیز سری های مختلفی تا B4 ساخته شده كه B2 ازجمله آنهاست و نسبت به تركیب B حساس تر است

VS-AT4 مینی با بدنه پلاستیکی است که از یک ماسوره فشاری – مکانیکی بهره میبرد . از این مین نمونه ای مجهز به ماسوره فشاری – الکترونیکی نیز ساخته شده که VS-AT4-EL نام دارد این مین پس از فعال سازی در محدوده زمانی 1 روز الی 1 سال عمل میکند و پس از آن به صورت خودکار منهدم میشود. همچنین این نمونه دارای ماسوره قطع فشار بوده که مانع از پاکسازی آن میشود.

مشخصات :
طول : 280 میلیمتر
عرض : 104 میلیمتر
ارتفاع : 188 میلیمتر
وزن : 5.70 کیلوگرم
خرج اصلی : 4.5 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری – مکانیکیمین MAT/5 یکی دیگر از مین های با بدنه پلاستیکی ساخت کشورایتالیا است . ماسوره این مین از نوع پنوماتیکی بوده تا در برابر ضربه و شوک عمل نکند.این مین تماما ضد آب بوده و میتوان از ان در مناطق مختلف با شرایط آب وهوایی مختلف استفاده کرد. همچنین امکان استفاده از ماسوره قطع فشار نیز درآن وجود دارد.این مین دیگر تولید نمیشود.
مشخصات :
قطر : 290 میلیمتر
ارتفاع : 108 میلیمتر
وزن : 7 کیلوگرم
خرج اصلی : 5 کیلوگرم ترکیب B
نوع ماسوره : فشاری – پنوماتیکی
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 الی 310 کیلوگرممین MAT/6 بدنه ای از جنس ترکیبات رزین دارد و از یک ماسوره فشاری بهره میبرد.این ماسوره به گونه ای طراحی شده تادر برابر ضربه عمل نکند (پنوماتیکی).بدنه این مین کاملا ضد آب بوده و از چاشنی و خرج اصلی در برابر عوامل جوی به خوبی محافظت میکند. همچنین امکان استفاده از ماسوره قطع فشار به منظور جلوگیری از پاکسازی در آن وجود دارد. این مین دیگر تولید نمیشود.


مشخصات :
قطر : 270 میلیمتر
ارتفاع : 142
وزن : 7.1 کیلوگرم
خرج اصلی : 6.3 کیلو گرم (نوع نامعلوم)
نیروی لازم جهت عمل ماسوره : 180 کیلوگرم

آر دی ایكس (C3H6N6O6)آر دی ایكس (RDX) كه به نامهای سیكلونایت ، هگزوژن و یا تی 4 (T4) نیز خوانده می شود ، ماده منفجره ای است بلوری سفیدرنگ كه نقطه ذوب آن 202 درجه سانتیگراد می باشد.این ماده از قویترین مواد منفجره با سرعت زیاد می باشد.چاشنی فولمینات جیوه این ماده را راحت تر از تتریل منفجر می كند.در شرایط مختلف انبار مقاوم بوده و پایداری زیادی دارد.این ماده منفجره به تنهایی مصرف نمی شود بلكه بصورت مخلوط با سایر مواد منفجر و یا مخلوط با موم و روغن كاربرد نظامی دارد.
امضاي کاربر :
چهارشنبه 23 تیر 1395 - 12:54
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 2 کاربر از mehdi به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /takavar313 /


تعداد ارسال ها: 3400
تاريخ عضويت: 24 /9 /1393
محل زندگي: همه جای ایران سرای من است
تعداد تشکر کرده: 19065
تعداد تشکر شده: 16977
[Custom_Field_Content]

پاسخ : 3 RE مین چیست؟وچگونه عمل میکند؟
انتقالی از : استاد کرانوس


با اجازه از جناب سروان بنده مختصری توضیحات اولیه میدم و توضیحات تکمیلی رو جناب سروان

نحوه خنثی سازی مینها بعد از کشف به این صورت هست که باید به یک ماسوره ی پیچ شده در ته مین دسترسی پیدا کرد و اون رو با احتیاط باز و از مین جدا کرد اما متاسفانه همیشه به این سادگی نیست و مهندسانی که میدان مین رو طراحی میکنن برای سخت شدن کار گاها از ابتکاراتی استفاده میکنن که نمونش

کار گذاری مین ضد نفر در زیر مین ضد تانک که اون رو با کوچکترین حرکتی منفجر میکنه


استفاده از تله های قطع کششی به همراه یک مین _ برخی مواد منفجره به گونه ای طراحی میشن که روی سر چاشنی شون یک اهرم فشار وجود داره و مانع تحریک ماده منفجره میشن و اگر به کمک عاملی مثل کشیده شدن ضامن توسط دست یا پای سرباز این فشار قطع بشه ماده منفجره فعال میشه و باعث زخمی یا کشته شدن فرد میشه که عمدتا در طراحی این گونه مینها از شاخک استفاده میشه که نمونه بارز اون مین والمری هست

استفاده از یک سیم و اتصال اون به شاخکهای مین منور که با بلندکردن مین برای خنثی کردن اون سیم کشیده میشه و منور رو فعال میکنه

استفاد از ترکیب مینهای کششی و قطع کششی که نیاز خیلی زیادی به تمرکز برای خنثی سازی داره که اگر در پشت میدان مین چند سنگر دیده بانی و تیر بار هم نصب شده باشه و متوجه حضور شما در میدان هم شده باشن که به مراتب کار سخت تر و حساس تر میشه

در شرایطی که امکانات برای سرعت عمل در باز کردن میدان مین وجود داشته باشه ؛ استفاده از اژدر بنگال میتونه خیلی سریع یک راه در میدان به عرض تقریبا 2 متر ایجاد بکنه که نیروها به راحتی میتونن خودشون رو به انسوی میدان مین برسونن_ اژدر بنگال نوعی ماده منفجره ی لوله ای شکل هست که قابلیت اتصال از دوسر خودش به یک اژدر دیگه رو داره و با متصل کردن چندتا از اونها میتونید تا طول دلخواه رو با یک چاشنی میشه منفجر کرد_امضاي کاربر :
چهارشنبه 23 تیر 1395 - 12:55
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 3 کاربر از mehdi به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /espadan /takavar313 /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش