نام کاربري : پسورد : يا عضويت | رمز عبور را فراموش کردم
تبلیغات
Home صفحه اصلي / رشادت و خاطرات قهرمانان ایرانی / برگی زرین از تاریخ ارتش ایران / پاسخ 2

انجمن نظامی آی آر ارتش


ارسال‌ها : 1711
عضويت: 2 /6 /1394
محل زندگي: تهران
تشکرها : 6683
تشکر شده : 10196
انجمن ای ار ارتش

پاسخ : 2 RE برگی زرین از تاریخ ارتش ایران
برگی دیگر: حامکیت بر اروند


- یکی از اختلافات کهنه دولت ایران و عراق بر سر مالکیت اروندرود و چگونگی بهره برداری از درآمدهای این راه آبی مهم اقتصادی بوده است.
این رود از پیوستن دو رود دجله و فرات در عراق پدید می آید ولی وقتی از عراق خارج شد و آب رودخانه کارون ایران نیز به ان چیوست در ساحل ایران به دریای پارس میریزد.

به هر حال ایران در مورد این رود حق خود را مبنی بر عبور دو کشور از میان رود طلب می کرد ، ولی عراق مدعی بود که بر اساس قراردادی که در این زمینه تنظیم شده ، همه اروند رود متعلق به آن کشور است و لاجرم اختیار اروندرود و بهره برداری از درآمدهای آن در دست عراق است.

- دولت ایران سعی می کرد با ارائه اسناد و مدارک ملی و بین المللی په در مورد اروندرود و په در موارد مشابه به این مرافعه در دنیا ، عراق را قانع کند که می بایست به پیروی از روش معمول در جهان نیمی از رود را که در ساحل آن عراق قرار دارد ، عراقی ها و نیمی دیگر را ایرانی ها اداره کنند.

- ولی عراق تمامی مالکیت رود را از آن خود می دانست. در این حال عراق اعلام کرد چناچه ایران قصد استفاده از مسیر کشتی رانی این رود را داشته باشد، از قوای نظامی استفاده خواهد نمود.

- همین اعلام دولت عراق ناحیه دو کشور را به صورت یک منطقه جنگی تبدیل نمود.

- معاون وزارت خارجه عراق، سفیر ایران در بغداد را احضار می کند و می گوید: «دولت عراق شط العرب را جزئی از قلمرو خود می داند و از دولت ایران تقاضا می کند کشتیهایی که پرچم ایران را در این شط در اهتزاز دارند آن را پایین بیاورند و اگر از افراد نیروی دریایی کسی در کشتی باشد، خارج شود و الا ماموران دولت عراق، ماموران نیروی دریایی ایران را با توسل به زور از کشتی خارج می کنند و در آتیه هم اجازه نخواهند داد کشتیهایی که مقصد آنها ایران است، وارد شط العرب شوند.»

- دولت وقت ایران به علت عملکرد نادرست دولت عراق نسبت به عهدنامه 1937 ، این عهدنامه را بدون ارزش و منتفی دانست و به عراق اخطار کرد چنانچه در اروندرود به پرچم ایران هتک حرمت شود ، دولت ایران به حکم وظیفه ی مقدس خود ، الزاما برای از میان برداشتن هرگونه مانع و رادعی اقدام خواهد کرد و دولت عراق مسئول پیامدهای آن خواهد بود .

- گروه های زیادی از خبرنگاران وسایل ارتباط جمعی از سراسر جهان آماده و مترصد نتایج تهدید عراق نشستند و چون عراق ها تهدید کرده بودند هر کشتی را در اروندرود ، چه در ساحل ایران و چه در ساحل عراق با پرچم ایران ببینند به توپ خواهند بست.

- به دستور شاه ایران یک فروند ناو جنگی نیروی دریایی شاهنشاهی ایران با پرچم ایران همراه با پشتیبانی هواپیماهای (اف-4) و آماده باش پایگاه های زمینی، یک کشتی بازرگانی ایران به نام " ابن سینا " را در این آبراه اسکورت نمود.
ولی در مقابل آب از آب تکان نخورد و نه تنها تهدید عراق بی نتیجه از آب درآمد بلکه از سال 1348 به این طرف با همین حرکت کوچک نظامی ، ایران حاکمیت خود را در اروندرود به دست آورد و هر چند که عراق تنها در سال 1354 با امضای قرارداد الجزایر این حاکمیت را به رسمیت شناخت ولی تا آن زمان کشتی های ایرانی با پشتیبانی نیروهای ارتش ایران، آزادانه در اروندرود رفت و آمد می کردند.


__در آن زمان یکی از افسران ارشد نیروی دریائی به نام ناخدا عطائی داوطلب همراهی و اسکورت کشتی 1300 تنی ابن سینا گردید و عملیات اسکورت را از عرشه یکی از ناوچه های توپدار کشورمان هدایت نمود . ناخدا دوم عطایی گفته بود: "من روی عرشه می ایستم و سلام می دهم و تا انتهای اروند می روم تا ببینم چه کسی مانع من می شود."
امضاي کاربر : اگر ذره‌ای از خاک میهنم به پوتین سرباز دشمن چسبیده باشد، آن را با خونم در خاک میهن می‌شویم و مرگ در این راه را افتخار می‌دانم...
"خلبان شهید خلعتبری"
پنجشنبه 01 بهمن 1394 - 00:32
ارسال پ.خ نقل قول تشکر گزارش به مدیریت
تشکر شده: 12 کاربر از ahmad به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alireza10 /alij /zapata /hunter-hunter /f-14a /miladmir /mo-nia /mehdi /yekkhatere /espadan /farid /sky_hero /
تازه سازی پاسخ ها
میلیتاری فتو


انجمن نظامی آی آر ارتشصفحه فیس بوک سایت rss yahoo
سایت نظامی آی آر ارتش در مرداد ماه سال 1391 تاسیس و برای بالابردن معلومات نظامی پارسی زبانان جهان راه اندازی شده است.این سایت به هیچ ارگان دولتی و نظامی وابسته نیست و کاملا شخصی می باشد.ايميل پست الکترونيکي مديريت سايت : ir.artesh@yahoo.com