نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !آغاز شده توسط
متن
alininjass آفلاينتعداد ارسال ها: 222
تاريخ عضويت: 24 /1 /1395
محل زندگي: شاهرود
سن: 20
تعداد تشکر کرده: 212
تعداد تشکر شده: 973
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

آشنایی با زیر شاخه های سپاه پاسداران
از اونجایی که خیلی از دوستان علاقه به استخدام در سپاه دارن این تاپیک رو ایجاد میکنم تا با زیر شاخه های سپاه آشنا بشن. موفق باشید.

نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام مستعار نزسا بخشی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که به طور رسمی فعالیت خود را از شهریور ۱۳۶۴ به فرماندهی یحیی رحیم صفوی آغاز کرد.

این نیرو که می‌توان گفت بدنه اصلی و اولیه سپاه در آغاز تأسیس سپاه در اردیبهشت ۱۳۵۸ شالوده اصلی آن را تشکیل می‌دهد. در ابتدا با سرکوب شورش‌های بلوچستان و کردستان و ترکمن صحرا و واقعه ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ کار خود را آغاز کرد و با آغاز جنگ ایران و عراق با گسیل نیروهای خود به مرزهای جنوب وغرب نقش فعالی را به عهده گرفت

لشکرها و تیپ‌های این نیرو به موازات ارتش در استان‌های مختلف تشکیل شده است.نیروی دریایی سپاه با نام مستعار ندسا به پیشنهاد سرلشکر پاسدار محسن رضایی و فرمان سید روح‌الله خمینی و به فرماندهی حسین علایی در سال ۱۳۶۴تشکیل شد.

این نیرو به سرعت با استراتژی قایقهای تندرو در عملیات‌های مختلف جنگ از جمله والفجر ۸ فتح اسکله الامیه درگیری با نیروی دریایی آمریکا توسط نادر مهدوی در مهر۱۳۶۶ وهمچنین گشتهای پراکنده در خلیج فارس و تنگه هرمز به تجربه اندوزی پرداخت و آرام آرام به یک نیروی تاثیرگذار تبدیل گشت.

در سال ۶۹ علی شمخانی به فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه منصوب شد و برای بازسازی توان تحلیل رفته آنها تلاش کرد. در این زمان تسلیحاتی چون شناور تندرو هودونگ، موشکهای دریایی سی-۸۰۲ و c۷۰۱ و کرم ابریشمFL۱۰، قایق‌های تندرو تهاجمی و... به سازمان رزم نیروی دریایی پیوست.

در دوران فرماندهی سرلشکر صفوی بر سپاه و دریادار صفاری این نیرو بهتر شد

ستاد فرماندهی نیروی دریایی سپاه در سرخه حصار تهران می‌باشد.

لازم به ذکر است به دلیل شراط خاص جزیره ابوموسی و مشکلات موجود با امارات بر سر مالکیت آن حفاظت از آن توسط سپاه به شدت انجام می‌شود و اطراف آن به یک دژ موشکی هدایت شونده خودکار و پدافندی سنگین مجهز شده‌است.

این نیرو هم اکنور دارای بیش از ۱۰۰۰ قایق فوق سریع کلاس عاشورا، طارق، ذوالجناح می‌باشد. کنترل دریایی خزر و عمان نیز به ارتش واگذار شده‌است.

فرماندهی این نیرو هم اکنون بر عهده سردار دریادار پاسدار علی فدوی و فرمانده منطقه یکم بندرعباس که مجهزترین مقر آن است بر عهده دریادار تنگسیریمی‌باشد.

نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با نام مستعار نهسا شاخه‌ای از نیروهای سپاه پاسداران است که در سال ۱۳۸۸ با انحلال نیروی هوایی سپاه و افزودن بخش فضائی به آن تشکیل گردید. یعنی سازمانی که علاوه بر وظایف نیروی هوایی، ماموریت‌های موشکی و فضایی سپاه را نیز به عهده خواهد داشت. فرماندهی این نیرو از زمان تشکیل تا کنون سردار امیرعلی حاجی‌زاده بوده است.سازمان بسیج مستضعفین یکی از نیروهای پنجگانه سپاه پاسداران و از یکی مهمترین بازوهای قدرت جمهوری اسلامی به شمار می‌رود که مأموریت جذب، آموزش، سازماندهی و به کار گیری نیروهای داوطلب مردمی را در راستای اهداف انقلاب اسلامی و حفظ دستاوردهای آن را بر عهده دارد.

این نیرو که با نام‌های سازمان بَسیج مستضعفین یا نیروی مقاومت بسیج هم شناخته می‌شود در ۵ آذر ۱۳۵۸ به فرمان سید روح‌الله خمینی تشکیل شد و پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در دی ۱۳۵۹ قانوناً رسمیت پیدا کرد و به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تعلق گرفت. به اعضای این سازمان بسیجی می‌گویند و طبق ماده ۱۳ قانون مقررات استخدامی سپاه، بسیجی به فردی اطلاق می‌شود که داوطلبانه جهت تحقق ارتش ۲۰ میلیونی تحت پوشش سپاه در می‌آید. به موجب همین مادهٔ قانونی بسیجیان به سه دسته «بسیج عادی»، «بسیج فعال» و «بسیج ویژه» یا «پاسداران افتخاری» تقسیم می‌شوند. در جنگ ایران و عراق از بسیجیان بیشتر برای ارسال به صورت داوطلبانه و سازماندهی شده به جبهه‌ها استفاده می‌شد.

نیروی قدس یا سپاه قدس نیروی ویژه و زیرشاخه‌ای از نیروهای پنج‌گانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران است که مسئولیت فعالیت‌های نظامی برون‌مرزی را دارد. این نیرو در جریان جنگ ایران و عراق تاسیس شد و هدف آن عملیات در خاک عراق بود. برخی منابع نفرات این نیرو را ۲۰٬۰۰۰ تن تخمین زده‌اند. برخی تحلیل‌گران نیروی قدس را یکی از بهترین نیروهای ویژه در جهان دانسته‌اند. فرمانده کنونی این نیرو، سرلشکر قاسم سلیمانی است.

مأموریت اصلی نیروی قدس، سازماندهی، پروراندن، تجهیزکردن و سرمایه‌گذاری بر جنبش‌های انقلابی اسلامی است. در ضمن نیروی قدس مسئولیت راهبرد سیاست‌های خارجی نظام را بر عهده دارد.

به گفته فریبرز صارمی، استاد دانشگاه و پژوهشگر روابط بین‌الملل مقیم آلمان، سپاه قدس نفوذ بسیار زیادی در عراق، لبنان، سوریه و خاورمیانه دارد. قاسم سلیمانی فرمانده آن، در صدد مبارزه با عربستان و ترکیه، و جلوگیری از کاهش قدرت شیعه در عراق است.


سپاه حفاظت از ولی‌امر یک نیروی نظامی ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که از سال ۱۳۶۵ تأسیس گردید و عمده مسئولیت آن حفاظت از رهبر جمهوری اسلامی است. «ولی‌امر» از عناوین رهبر نظام جمهوری اسلامی است و سپاه حفاظت از ولی‌امر با آغاز رهبری سید علی خامنه‌ای در سال ۱۳۶۸ مسئول حفاظت از او شد.
مقر اصلی سپاه حفاظت ولی امر واقع در مجموعه حفاظتی شهید مطهری واقع در میدان پاستور بود. از تاریخ ۱۳۸۶/۱۱/۳ تمام تجهیزات آمادی و پشتیبانی و همچنین نیروهای این سپاه به خیابان نجات اللهی منتقل گردید. استعداد نیرویی این سپاه در حال حاضر ۱۲۰۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.

ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مرکز برنامه‌ریزی و هماهنگی بین نیروها و واحدهای سپاه می‌باشد. این نهاد در آغاز ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نام داشت. از اسفند ۱۳۸۶ جایگاه ریاست ستاد مشترک سپاه به معاونت هماهنگ‌کنندهٔ سپاه تبدیل گردید.


سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران یک سازمان متمرکز مستقل و زیر مجموعه ستاد فرماندهی کل سپاه پاسداران مستقر در تهران -خیابان تختی میدان باکری به نام پادگان کوثر ولایت است که مسئول کسب، پرورش و حفظ اطلاعات نظامی و تخصصی سایر واحدهای سپاه و بدست آوردن آگاهی‌های لازم از وضعیت دشمنان داخلی و خارجی سپاه پاسداران و حکومت ایران و مقابله با توطئه‌های آنان می‌باشد. علاوه بر سپاه پاسداران، دفتر عمومی حفاظت و اطلاعات فرماندهی کل قوا و دفتر نمایندگی ولی فقیه نیز بر کار این سازمان نظارت دارند. این سازمان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی، از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده سپاه پاسداران از بدو تأسیس‌اش بود. این نهاد بلافاصله پس از تشکیل هستهٔ اولیه سپاه شکل گرفت و به سرعت گسترش یافت.

فرمانده این نیرو از بین افراد مورد تأیید مقام رهبری و مستقیماً از سوی مقام رهبری و حکم ایشان عزل و نصب می‌گردد. رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بر حسب مورد در زمینه‌های انتصابات، ترفیعات، نقل و انتقالات، ماءموریت‌ها و ... پرسنل سپاه، از اختیاراتی معادل فرماندهان نیروهای سپاه برخوردار می‌باشد.

دژبان کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یگانی است نظامی-انتظامی که زیر نظر ستاد فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت می‌کند.


مأموریـت و وظایـف کلی فـرماندهی دژبان کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عبارت است:

ضابط قـوه قضائیـه در رابطه با انجـام بازجویی و تحقیق و تشکیل پـرونده در رابطه بـا افراد متهم در سطح کشور و ارجاع به مراجع ذیربط.
حضور در صحنه‌های حوادث و جرایم مرتبط با پرسنل سپاه و بسیج،
پیشگیری و کشف جرائم داخل سپـاه، حـفـظ دلایـل و مـدارک جـرم در جرایم مشهود تا رسیدن مرجع صالح قضائی.
دستگـیـری متهمان و مـجـرمان و جلـوگیـری از اختفاء آنها.
تهیه و تنظیـم روش‌های اجرایی فعالیت‌های دژبانی به منـظـور بـرقراری وحدت رویه بین رده‌های مختل دژبانی و ارائه به ستاد مشترک سپاه جهت قرار گرفتن در مسیر مراحل تصویب و ابلاغ .


سپاه حفاظت انصار المهدی (عج) زیر مجموعه سپاه پاسداران بشمار می‌رود. این نیروی حفاظتی در اوایل انقلاب و بعد از ترورهای فراوان علیه مسئولان ارشد نظام شکل گرفت و ماموریت خود را آغاز نمود. سال95

وظیفه اصلی این نیرو حفاظت از جان تمام مقام‌های سیاسی نظام از نمایندگان ارشد مجلس گرفته تا روسای جمهور و وزیران سابق می‌باشد. این نیرو با استعداد نیرویی حدود 9۰٬۰۰۰ نفر از نیروهای فعال در حفاظت از جان مقام‌های سیاسی حکومت ایران است. از سال 63 به بعد هم حفاظت از فرودگاهها به عهده این قسمت از سپاه پاسداران میباشد .
شنبه 01 خرداد 1395 - 17:50
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 13 کاربر از alininjass به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: javad0111 &pasdar &mehdi &espadan &sarbazekavir &security &miladmir &k_takavar &takavar313 &verkan &fencer33 &crounus2000 &galla &


تعداد ارسال ها: 433
تاريخ عضويت: 23 /1 /1395
تعداد تشکر کرده: 7583
تعداد تشکر شده: 2498

پاسخ : 1 RE آشنایی با زیر شاخه های سپاه پاسداران
حفاظت از وزرا و نماینگان سابق چه ضرورتی دارد؟
شنبه 01 خرداد 1395 - 22:05
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از espadan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: miladmir /pasdar /takavar313 /fencer33 /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 300
تاريخ عضويت: 3 /9 /1394
تعداد تشکر کرده: 802
تعداد تشکر شده: 1379

پاسخ : 2 RE آشنایی با زیر شاخه های سپاه پاسداران
نقل قول از espadan
حفاظت از وزرا و نماینگان سابق چه ضرورتی دارد؟فکر کنم به دلیل این باشه که اونا از بعضی از مسایل محرمانه کشور خبر دارن چون تو جلسات هییت دولت و.... شرکت میکنن که باید ازشون محافظت بشه تا مسایل محرمانه لو نره
نکته بعدی هم اینکه فکر نمیکنم این حفاظت تا آخر عمرشون باشه
یکشنبه 02 خرداد 1395 - 00:16
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 5 کاربر از security به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: miladmir /pasdar /takavar313 /fencer33 /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 150
تاريخ عضويت: 26 /9 /1394
سن: 24
تعداد تشکر کرده: 446
تعداد تشکر شده: 494

پاسخ : 3 RE آشنایی با زیر شاخه های سپاه پاسداران
با سلام کسی از تعداد رسته های سپاه اطلاع داره ؟ هیچ سایتی اشاره نکرده
یکشنبه 02 خرداد 1395 - 00:18
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از serdarhan به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: miladmir /security /pasdar /takavar313 /fencer33 /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 300
تاريخ عضويت: 3 /9 /1394
تعداد تشکر کرده: 802
تعداد تشکر شده: 1379
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 4 RE آشنایی با زیر شاخه های سپاه پاسداران
نقل قول از serdarhan
با سلام کسی از تعداد رسته های سپاه اطلاع داره ؟ هیچ سایتی اشاره نکردهعلیک سلام
تعداد رسته ها که زیاده و چون محرمانه هست تو هیچ سایتی نمیشه انتشار داد چون باهاشون برخورد میشه
و همچنین ما هم از اعلام اون بدلیل قوانین جاری سایت معذوریم

فقط در این حد بگم که رسته ها به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم میشه و بایدشما اول مشخص کنید مال کدوم نیروی نظاممی میخواین و اینکه کدوم زیر شاخش

سوالی داشتید بازم درخدمتم
یکشنبه 02 خرداد 1395 - 00:27
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 9 کاربر از security به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: miladmir /ahmad /serdarhan /alininjass /pasdar /takavar313 /alij /fencer33 /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 222
تاريخ عضويت: 24 /1 /1395
محل زندگي: شاهرود
سن: 20
تعداد تشکر کرده: 212
تعداد تشکر شده: 973
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 5 RE آشنایی با زیر شاخه های سپاه پاسداران
البته هنوز زیر شاخه های زیادی هست که حتی ممکنه از شنیدن اسمشون تعجب کنیم و هیچکس هم ازشون خبری نداره به جز تعداد کمی از پاسداران دلیر کشورمون.
یکشنبه 02 خرداد 1395 - 08:57
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از alininjass به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: pasdar /miladmir /takavar313 /security /fencer33 /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 29
تاريخ عضويت: 2 /12 /1394
تعداد تشکر کرده: 3
تعداد تشکر شده: 133
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 6 RE آشنایی با زیر شاخه های سپاه پاسداران
استعداد سپاه حفاظت انصابر 90 هزار نفر آورده شده ولی کل پرسنل سپاه که تو سایت ها اومده 120 هزار نفر هست ، یک خورده فکر کنم روی استعداد سپاه حفاظت انصار اغراق شده
تعداد نفرات سپاه قدس هم به گفته دکتر حسن عباسی 2 هزار نفر هست
یکشنبه 02 خرداد 1395 - 18:06
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 6 کاربر از 0013 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alij /security /takavar313 /miladmir /fencer33 /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 222
تاريخ عضويت: 24 /1 /1395
محل زندگي: شاهرود
سن: 20
تعداد تشکر کرده: 212
تعداد تشکر شده: 973
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 7 RE آشنایی با زیر شاخه های سپاه پاسداران
نقل قول از 0013
استعداد سپاه حفاظت انصابر 90 هزار نفر آورده شده ولی کل پرسنل سپاه که تو سایت ها اومده 120 هزار نفر هست ، یک خورده فکر کنم روی استعداد سپاه حفاظت انصار اغراق شده
تعداد نفرات سپاه قدس هم به گفته دکتر حسن عباسی 2 هزار نفر هست

1. دوست عزیز اعداد و ارقام این نوشته هم زیاد قابل اعتماد نیست. شما هم بهتره منبع قابل اطمینانتون سایت ها و گفته های یک شخص نباشه.
2. اگه هم این اعداد صحیح باشه مربوط به پرسنل رسمی و درجه دار هستش نه همه افراد.
3. منبع غیر نظامی هیچ گونه اعتباری نداره حالا هر سایت و شخصی که میخواد باشه.
دوشنبه 03 خرداد 1395 - 09:01
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 4 کاربر از alininjass به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: takavar313 /miladmir /fencer33 /crounus2000 /


تعداد ارسال ها: 5
تاريخ عضويت: 22 /10 /1397
تعداد تشکر کرده: 2
تعداد تشکر شده: 1
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 8 RE آشنایی با زیر شاخه های سپاه پاسداران
سلام
میخواستم بدونم چطور میشه وارد سپاه قدس شد؟
شنبه 22 دی 1397 - 17:40
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي


تعداد ارسال ها: 246
تاريخ عضويت: 7 /6 /1396
محل زندگي: ایران
سن: 99999
تعداد تشکر کرده: 787
تعداد تشکر شده: 1088
[Custom_Field_Content]
انجمن آي آر ارتش

پاسخ : 11 RE 1

نقل قول از jahad
سلام
میخواستم بدونم چطور میشه وارد سپاه قدس شد؟


سلام دوست عزیز

پیشنهاد میشود سوال تان را در تایپیک زیر

http://irartesh.ir/Forum/Post/11184/Page/6

ارسال نمایید تا دوستان بتوانند هر چه سریع تر شما را راهنمایی کنند
(در این تایپیک و دیگر تایپیک های استخدامی احتمالا سوالات مشابه زیادی وجودی دارد که خواندن آن ها خالی از لطف نیست)

بسیار ممنون
امضاي کاربر : ‌برای پیشرفت اقتصادی ایران ، نه در حرف و شعار ، بلکه در عمل حمایت خودمان را از کالای ایرانی نشان دهیمشنبه 22 دی 1397 - 17:54
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 1 کاربر از keyvanpersiangulf به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: crounus2000 /برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش