نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !







ak2 آفلاين

ak2



تعداد ارسال ها: 44
تاريخ عضويت: 24 /4 /1395
تعداد تشکر کرده: 3
تعداد تشکر شده: 274

پاسخ : 1 RE تاپیک جامع مواد منفجره
توسعه ­ی نیتروگلیسیرین
در اواسط قرن 19 محدودیت­های باروت برای انفجارمشخص گردید. معدن­کاری سخت و عملیات­های تونل سازی، نیازمند یک ماده­ ی منفجره قوی­تر بود. در سال 1846 یک پروفسور ایتالیایی به­نام آسکانیو سوبررو مایع نیتروگلیسیرین را کشف نمود [C3H5O3(NO2)3] او به زودی از طبیعت انفجاری نیتروگلیسیرین آگاه شد و تحقیقات خود رامتوقف کرد. چند سال بعد یک مخترع سوییسی به­ نام امانول ­نوبل فرآیندی را برای تولید نیتروگلیسیرین توسعه داد ودر سال 1863 کارخانه­ ی کوچکی را در هلن برگ نزدیک استکهلم با پسرش آلفرد برپا کرد. روش اولیه­ ی تولید، مخلوط کردن گلیسرول با مخلوطی سرد از تتریک وسولفوریک­ اسید در کوره­ ی سنگی بود. مخلوط با دست هم­ زده شده و با یخ سرد می­شد. بعد از کامل شدن واکنش مخلوط در درون آب سرد اضافی جاری می­شود. فرآیند دوم تولید، شامل گلیسرول و مخلوط اسیدهای­ سرد بود که درون یک مخروط با سوراخی در انتها­ی آن جریان می ­یافت. محصول نیتروگلیسیرین از درون مجرا به حمام­ آب­ سرد جریان می­ یافت. هر دو­ روش شامل فرآیندی در انتها برای شستشوی محصول با آب­گرم و محلول آلکالین­ گرم برای جداسازی اسید­ها بود. نوبل دادن مجوز به ساختمان­های تولید نیتروگلیسیرین را که معمولا نزدیک به محل مصرف آن ( به دلیل میل به کاهش خواص عملکرد وطول عمر هنگام انتقال) ساخته می­شد، شروع­ کرد. خانواده نوبل از فروش نیتروگلیسیرین به دلیل استعداد آغازش تصادفی و آغازش نامطمئن در سوراخ­های مته به وسیله باروت مقداری عقب نشست. انفجار­های تخریبی تصادفی بسیاری اتفاق افتاد که یکی از آن­ها در کارخانه نوبل بود که سبب کشته شدن برادر آلفرد،امیل شد. آلفرد نوبل در سال 1864 دتوناتور کپسول انفجار فلزی را اختراع کرد که سبب بهبود آغازش با باروت شد. دتوناتور شامل فولمینات جیوه [Hg(CNO)2] بود که می­توانست با باروت برای آغازش نیتروگلیسیرین جایگزین شود. کپسول انفجاری فولمینات جیوه موج شوک اولیه­ ای راتولید می­کرد که به ظرف­های حاوی نیتروگلیسیرین به وسیله یک فیوز مستقل و نیتروگلیسیرین آغازش می­شد. بعد از یک انفجار تخریبی بزرگ دیگر در سال 1866 که کارخانه نیتروگلیسیرین را به طور کامل تخریب کرد، توجه آلفرد به ایمنی انتقال نیتروگلیسیرین جلب شد. برای کاهش حساسیت نیتروگلیسیرین را با خاک رس ( سنگ چخماق) جاذب مخلوط کرد. این مخلوط به عنوان دینامیت شناخته می­شود و در سال 1867 ثبت شد. نیتروگلیسیرین نسبت به باروت بسیار برتری دارد، زیرا هر دو عامل سوخت و اکسیدایز در ساختمان یک مولکول است وسبب تماس نزدیک­تری بین اجزاء می­شود.





الفرد نوبل
توسعه فولمینات جیوه
فولمینات جیوه اولین بار در قرن 17 توسط کیمیاگر سوئدی – آلمانی، کانکل ساخته شد. او این ماده منفجره خطرناک را با عمل آوری جیوه با نیتریک اسید و الکل تهیه کرد. در آن زمان کانکل وسایر کیمیاگران استفاده_ای برای این ماده منفجره پیدا نکردند و به مرور_زمان اجزای این ماده فراموش شد، تا این_که ادوارد_هاوارد انگلیسی در سال 1799 تا 1800 این ماده را دوباره کشف کرد.
هاوارد خصوصیات فولمینات جیوه را امتحان کرد واستفاده از آن را برای چاشنی آغازگر برای باروت پیشنهاد کرد و درسال 1807 یک کشیش اسکاتلندی به نام الکساندر­فورسیس این وسیله را پیشنهاد کرد.

فولمینات جیوه
شنبه 26 تیر 1395 - 00:47
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 11 کاربر از ak2 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: san /ahmad /mehdi /takavar313 /crounus2000 /alij /fencer33 /sky_hero /mo-nia /miladmohamadi /afzaly /


انجمن نظامی آی آر ارتش



سايت نظامي آي آر ارتش در مرداد ماه سال 1391 تاسيس و براي بالابردن معلومات نظامي پارسي زبانان جهان راه اندازي شده است.اين سايت به هيچ ارگان دولتي و نظامي وابسته نيست و کاملا شخصي مي باشد.تمامي حقوق مطالب براي سايت آي آر ارتش محفوظ مي باشد.
ضمنا کپي برداري از مطالب انجمن و سايت با ذکر منبع باعث خوشنودي ماست.



ايميل پست الکترونيکي مديريت سايت : ir.artesh@yahoo.com