نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !ak2 آفلاين

ak2تعداد ارسال ها: 44
تاريخ عضويت: 24 /4 /1395
تعداد تشکر کرده: 3
تعداد تشکر شده: 274

پاسخ : 2 RE تاپیک جامع مواد منفجره
قسمت سوم
توسعه نیترو سلولز

نیتروسلولز
همزمان با تهیه نیتروگلیسیرین به فرآیند نیترات کردن سلولز برای تولید نیتروسلولز توسط افراد دیگری انجام شد، اسکانین در بازل و باتگر در فرانکفورت در سال_های 1845 تا 1847 این کار را انجام دادند. قبل از آن در سال 1832 براکونوت نشاسته را نیتراته کرد، همچنین در سال 1838 آقای پلوز تحقیقات پروکانوت را ادامه داد و کاغذ و کتان وچند ماده دیگر را نیتراته کرد اما متوجه نشد که ماده نیترو سلولز را بهینه نموده است.


بااعلام اسکونبین در سال 1846 ودرهمان سال بوتگر در مورد ساختن نیتروسلولز،بزودی نام هردو نفر با تولید واستفاده از نیتروسلولز گره خورد. اگرچه مقاله انتشار­یافته در آن زمان، شامل چند برگ ازسوالات پرسشگران در مورد فرآیند نیتراسیون سلولز قبل از معرفی روش اسکونبین بود.

اسکونبین


بوتگر

اتفاقات زیادی هنگام تهیه و تولید نیتروسلولز در کارخانجات فرانسه و انگلیس و اتریش سبب تخریب شد. در طول این سال­ها سرفردریک ابل بر روی پایداری نیتروسلولز برای دولت انگلیس کار می­کرد و در سال 1865 راه حل خود رابرای این مشکل که شامل تبدیل .نیتروسلولز به خمیر بود، منتشرکرد. آبل در فرآیند خود نشان داد که در زمان جوشاندن وشستن پایداری نیتروسلولز بسیار بهبود می یابد. نیتروسلولز استفاده نظامی و تجاری پیدا نکرد تا زمانی که دستیار آبل، براون کشف کرد که در نیتروسلولز خشک فشرده با درجه نیترات بالا با استفاده از دتوناتور فولمینات جیوه می­توان تراک ایجاد کرد و نیتروسلولز فشرده و مرطوب می­تواند با مقدار کمی از نیتروسلولز خشک انفجار تخریبی داشته­ باشد(اصول بوستر)
به این ترتیب بلوک­های بزرگی از نیتروسلولز مرطوب را می­توان با ایمنی نسبی استفاده کرد.


آبل
توسعه دینامیت
در سال 1875 آلفرد_نوبل کشف کرد که با مخلوط کردن نیتروسلولز و نیتروگلیسیرین ماده­ای ژل مانند بدست می­آید. این ژل توسعه پیدا کرد تا ژلاتین انفجاری بدست آمد.
دینامیت ژله­ای و بعد­ها در سال 1888 بالستیت اولین پیشرانه بدون دود بود، بالستیت مخلوطی از نیتروگلیسیرین و نیتروسلولز و کافور وبنزن بود. در سال 1889 یک ترکیب رقیب برای بالستیت به نام کوردیت توسط دولت انگلیسی بوسیله ابل و دوار ثبت شد. تا سال 1930 کوردیت مهمترین پیشرانه مورد استفاده توسط نیروهای انگلیسی بود.
در سال 1867 شیمیدان سوئدی به نام اولسون و ناربین دریافتند که افزودن آمونیوم نیترات سبب بهبود خواص انفجاری دینامیت می­شود.آلفرد­نوبل ثبت اختراع اولسون و ناربین را بدست آورد و در ترکیب انفجاری خود استفاده کرد.


نوبل
انشاالله ادامه مییابد
یکشنبه 27 تیر 1395 - 17:03
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 13 کاربر از ak2 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: alij /ahmad /crounus2000 /takavar313 /san /fencer33 /mehdi /sky_hero /viper-59 /mo-nia /miladmohamadi /afzaly /behrouz07 /


انجمن نظامی آی آر ارتشسايت نظامي آي آر ارتش در مرداد ماه سال 1391 تاسيس و براي بالابردن معلومات نظامي پارسي زبانان جهان راه اندازي شده است.اين سايت به هيچ ارگان دولتي و نظامي وابسته نيست و کاملا شخصي مي باشد.تمامي حقوق مطالب براي سايت آي آر ارتش محفوظ مي باشد.
ضمنا کپي برداري از مطالب انجمن و سايت با ذکر منبع باعث خوشنودي ماست.ايميل پست الکترونيکي مديريت سايت : ir.artesh@yahoo.com