نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !
تبلیغات در آی آر ارتشak2 آفلاين

ak2تعداد ارسال ها: 44
تاريخ عضويت: 24 /4 /1395
تعداد تشکر کرده: 3
تعداد تشکر شده: 274

پاسخ : 3 RE تاپیک جامع مواد منفجره
قسمت چهارم
توسعه آمونیوم نیترات


آمونیوم نیترات

آمونیوم نیترات اولین بار در سال 1654 توسط گلوبر ساخته شد اما تا اوایل قرن 19 هنگامی که به عنوان جایگزینی برای پتاسیم نیترات در ساختار باروت توسط گریندل و روبین معرفی گردید مورد استفاده قرار­نگرفت. خصوصیات انفجاری این ماده در سال 1849 توسط ریس و میلون هنگامی که مخلوط قدرتمند از آمونیوم نیترات و ذغال چوب در حرارت منفجر شد، گزارش گردید.
آمونیوم نیترات به عنوان یک ماده منفجره معرفی شد اگر­چه آتش سوزی های کوچک و انفجارهایی در رابطه با آمونیوم نیترات در مناطق مختلف جهان اتفاق افتاده است.
بعد از پایان جنگ جهانی دوم ایالات متحده تبادل دریایی کود آمونیوم نیترات(FGAN) را با اروپا آغاز کرد که شامل دانه­ های آمونیوم نیترات که به وسیله %75 واکس پوشانده شده وحدود %35 خاک رس به آن اضافه شده­ بود، می­شد.


گلوبر

به دلیل این که این ماده به عنوان یک ماده منفجره معرفی نشده بود پیشگیری خاصی هنگام جابجایی و انتقال دریایی و کار انجام نمی­شد وحتی هنگام بارگیری دود می­کرد.
تا تاریخ 16و 17 آپریل 1947 تعدادی محموله بدون خطر جابجا گردید، تا اینکه یک انفجار وحشتناک به­ وجود آمد. اس اس گرند کمپ و اس اس های فلایر هردو در بندر تگزاس لنگر انداخته وحاوی FGAN بودند که انفجار رخ داد و تخریب شدند. در پی این حادثه تحقیقات زیادی در رابطه با دلیل این حادثه شروع شد. به طور همزمان تحقیقات گسترده­ای درباره­ ی خواص انفجاری آمونیوم نیترات و مخلوط آن با مواد آلی و معدنی نیز جریان یافت. اتفاق مشابه حادثه تگزاس برای کشتی اس اس اوشن لیبرتی در بندر برست فرانسه در سال 1947 افتاد.
تحقیقات نشان داد که آمونیوم نیترات از آن چیزی که فکر می­شد بسیار خطرناک­تر است ومقررات سختگیرانه ای برای ذخیره­سازی و بارگیری و انتقال آن در ایالات متحده آماده شد و به سرعت به اجرا آمد.

اتش سوزی اس اس گرند کمپ


اتش سوزی اس اس های فلایر
انشاالله ادامه می یابد
سه شنبه 29 تیر 1395 - 22:04
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 12 کاربر از ak2 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: san /fencer33 /takavar313 /ahmad /mehdi /crounus2000 /alij /sky_hero /viper-59 /miladmohamadi /afzaly /behrouz07 /


انجمن نظامی آی آر ارتشسايت نظامي آي آر ارتش در مرداد ماه سال 1391 تاسيس و براي بالابردن معلومات نظامي پارسي زبانان جهان راه اندازي شده است.اين سايت به هيچ ارگان دولتي و نظامي وابسته نيست و کاملا شخصي مي باشد.تمامي حقوق مطالب براي سايت آي آر ارتش محفوظ مي باشد.
ضمنا کپي برداري از مطالب انجمن و سايت با ذکر منبع باعث خوشنودي ماست.ايميل پست الکترونيکي مديريت سايت : ir.artesh@yahoo.com