نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !ak2 آفلاين

ak2تعداد ارسال ها: 44
تاريخ عضويت: 24 /4 /1395
تعداد تشکر کرده: 3
تعداد تشکر شده: 274

پاسخ : 4 RE تاپیک جامع مواد منفجره
توسعه مواد منفجره تجاری
توسعه مواد منفجره دارای مجوز
تا سال 1870 باروت تنها ماده منفجره مورد استفاده در معادن ذغال سنگ بود و چند فاجعه انفجار اتفاق افتاده­ بود. تلاش­ های زیادی برای تصحیح باروت مانند اضافه کردن عوامل سرد­کننده از قبیل آمونیوم­ سولفات، نشاسته، پارافین و... به باروت انجام شد. همچنین درون سوراخ حاوی باروت استوانه­ ای از آب را قرار­دادند اما هیچ کدام از این روش­ها موفقیت لازم را بدست­ نیاورد.

هنگامی که نیتروسلولز و نیتروگلیسیرین اختراع شد تلاشهایی برای استفاده ترکیبی از این دو ماده بجای باروت انجام­ شد اما مشخص شد که این مواد برای استفاده در معادن ذغال­سنگ پر از گاز مناسب نیستند. باتوسعه دینامیت و ژل انفجاری توسط نوبل که ماده منفجره­ ای برپایه نیتروگلیسیرین بود دوره حکمرانی دینامیت بر صنایع معدنی و انفجار­های تجاری آغاز شد.

متناظر با رشداستفاده از انفجار در معادن ذغال سنگ تعداد، انفجارات ناشی از گاز و غبار و صدمات ترسناک ناشی از آن افزایش پیدا­کرد. برخی از دولت­های اروپایی با­توجه به این اتفاقات، استفاده از انفجار را در معادن ذغال­سنگ، ممنوع کردند و متوسل به استفاده از دستگاه­های هیدرولیک یا فشار باد شدند. قبل از توسل به این گونه اقدامات موثر بعضی دولت­ها تصمیم گرفتند دانشمندان یا کمیسیون­هایی با هدایت آنان را مامور واکاوی این مشکل کنند.

پس سال­های 1877 تا 1880 کمیته­ هایی در فرانسه،انگلیس ،بلژیک وآلمان تشکیل شد. نتیجه کارهای انجام شده در کمیته فرانسوی تنظیم حداکثر دما برای انفجار در صخره و معادن ذغال_سنگ گازی بود. در آلمان و انگلستان تشخیص داده شده که تنظیم دمای انفجار تنها یک عامل برای تامین امنیت انفجار است و سایر عوامل نیز باید در نظر گرفته شود. در نتیجه مجموعه­ای از تست ها در سال1880 در گلسنکیرشن آلمان برای تست مواد منفجره تازه توسعه یافته ساخته­ شد. مجموعه­ ای از تست­ها نامزد شبیه سازی دقیق شرایط ممکن درون معدن شده بود. کمیته­ ای در انگلستان مسئول اجرای مجموعه­ ای از تست­ها در سال 1888 در صنایع ذغال­سنگ هپبورن شد که این آزمایشات در سال 1890 کامل­ گردید. بعد از آزمایش مواد منفجره مختلف، استفاده از چند ماده متغیر توصیه شد که اکثرا بر پایه آمونیوم نیترات بودند. به مواد منفجره­ای که آزمایش را گذرانده­ بودند "مواد منفجره دارای مجوز" می­گویند. دینامیت و باروت هر دو در آزمایش رد­شدند و به جای آن­ها از مواد منفجره پایه آمونیوم نیترات استفاده­ شد. نتیجه بدست­ آمده توسط این کمیته منجر به مقررات معادن ذغال­سنگ در سال 1906 شد. به دنبال این عمل مجموعه تست هایی در آرسنال و روترهارم انگلستان ساخته شد.

این قسمت بدون تصویر است :)
انشاالله ادامه می یابد
شنبه 23 مرداد 1395 - 17:26
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از ak2 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: fencer33 /ahmad /mehdi /crounus2000 /alij /sky_hero /miladmohamadi /


انجمن نظامی آی آر ارتشسايت نظامي آي آر ارتش در مرداد ماه سال 1391 تاسيس و براي بالابردن معلومات نظامي پارسي زبانان جهان راه اندازي شده است.اين سايت به هيچ ارگان دولتي و نظامي وابسته نيست و کاملا شخصي مي باشد.تمامي حقوق مطالب براي سايت آي آر ارتش محفوظ مي باشد.
ضمنا کپي برداري از مطالب انجمن و سايت با ذکر منبع باعث خوشنودي ماست.ايميل پست الکترونيکي مديريت سايت : ir.artesh@yahoo.com