نام کاربري : کلمه عبور : عضو انجمن نيستيد ! همين حالا عضو شويد . | کلمه عبور خود را فراموش کرده ام !تعداد بازديد 748
آغاز شده توسط
متن
fencer33 آفلاينتعداد ارسال ها: 228
تاريخ عضويت: 9 /3 /1394
محل زندگي: تهران
تعداد تشکر کرده: 2929
تعداد تشکر شده: 1700
[Custom_Field_Content]
انجمن اي ار ارتش

BEA Systems Archer Fish

در سالهای اخیر مینهای دریایی دستخوش پیشرفتهای عظیمی شده اند که آنها را به شدت قدرتمندتر و پیشرفته تر از قبل کرده است،مینهای دریایی میتوانند با سد کردن مسیر ناوگان دریایی یا تجاری دشمن،آنها را به طرز جدی با مشکل مواجه کنند،استفاده از روشهای سنتی رایج مانند ناوهای پاکسازی کننده ضد مین و یا رها نمودن صدها یا هزاران خرج انفجاری در منطقه نیز اینروزها دیگر مورد توجه نیست.
نتیجه آنکه ارتشهای مدرن امروز باید راه حل تازه ای برای این تهدید جدی پیدا میکردند،نیروی دریایی ارتش ایالات متحده برای حل این چالش در سال(۲۰۰۳)برنامه ای موسوم به نابود کننده مینهای دریایی بصورت هوابرد یا به اختصار«AMNS»را کلید زد،در پروژه جدید تلاش میشد رویکردی مرکب برای شکار مینهای دریایی استفاده شود.
در مرحله ابتدایی برنامه«AMNS»پرنده گشت هوایی با پرتاب سونارهای مخصوص خود به محدوده هدف وجود مینهای دریایی را در آن قسمت مورد بررسی قرار میدهد،پس از کشف دقیق محل مینها نوبت به هلیکوپترهای مخصوص میرسد که با حضور در منطقه سیستمهای ضد مین هوشمند خود را به داخل آب پرتاب کرده و پس از آن با نشان دادن محل دقیق هدف نسبت به نابودی آن اقدام کنند.
با این روش نیروی دریایی میتواند در کمترین زمان ممکن معبر مورد نیاز برای عبور ناوگان دریایی عظیم خود را از دل یک میدان مین دریایی باز کند و دشمنانشان را درست در جایی که انتظار ندارند به دام بیاندازند.
طرح سیستم ضد مین دریایی هوشمند«Archerfish»توسط مجموعه بریتانیایی«BEA Systems»در سال(۲۰۰۷)به آمریکایی ها ارائه شد که در همان ابتدای کار نظر فرماندهان ارشد نیروی دریایی را به خود جلب کرد و کار روی این پروژه آغاز شد.
ماهی«archer fish»یک نوع آبزیست که شکار خود را با فشار آبی که بوسیله دهان خود مانند یک تیر به سمت آن شلیک میکند شکار میکند و معمولا حشراتی که در بالای آب در حال پرواز هستند از نگون بختهای شکار شونده توسط این نوع ماهی هستند.
سیستم ضد مین«Archerfish»یا ماهی تیرانداز از آن زمان تا کنون مورد آزمونهای مختلفی قرار گرفته و در روزهای پایانی فروردین ماه سال جاری با عقد قراردادی به مبلغ(۲۱/۱)میلیون دلار رسما توسط نیروی دریایی بکار گرفته شد.
بنا بر گزارشهای موجود تحویل اولین سری از این شکارآیهای هوشمند هواپرتاب مینهای دریایی برای تابستان سال آینده برنامه ریزی شده است،«Archerfish»طراحی ساده و در عین حال کربردی دارد،هر فروند از هلیکوپترهای دریا پایه«MH_60S black hawk»نیروی دریایی ایالات متحده میتوانند دو غلاف که هر یک چهار فروند«ArcherFish»را درون خود حای داده را حمل کنند.
پس از رسیدن به منطقه هدف این شناور زیر سطحی کنترل شونده از راه دور یا به اختصار«ROV»به درون آب پرتاب میشود،هر یک از این«archerfish»ها در دماغه خود مجهز به یک دستگاه سونار موج میلیمتری میباشد که آنرا قادر میسازد به دقت فضای اطراف خود را برای یافتن مینهای دریایی مدرن امروزی جستجو کند،که ممکن است در هر گوشه و کناری پنهان شده باشد.
پس از رسیدن به نزدیکی مین دریایی«Archer fish»پرژکتورهای قدرتمند خود را روشن میکمند و با کمک یک دوربین تلویزیونی بکار رفته در جستجوگر خود تصاویر دقیق از مین را بوسیله یک کابل فیبرنوری که مستقیما از هلیکوپتر به«آرچر فیش»متصل است برای کابر خود ارسال میکند.
کاربر یا حنثی کننده مین میتواند بنا به تصاویر ارسالی و بررسی آن متوجحه شود که تصویر فوق واقعا یک مین دریاییست یا شئی دیگر پس از تایید نهایی کاربر از درون بدنه«archerfish»یک خرج انفجاری شکل دار قدرتمند نسبت به انهدام مین اقدام میکند.
این رویکرد در زمینه سرعت و گستره جغرافیایی،توان ناوگانهای دریایی چه تجاری و چه نظامی را به شدت افزایش میدهد،اما هنوز اطلاعات این ابزار ضد مین جالب بصورت کامل در دسترس نیست،و هنوز برد عملیاتی آن مشخص نشده است،اما این وسیله یک اعجوبه در زمینه کاربردی خود است‌.


منبع:super military

پنجشنبه 11 آذر 1395 - 22:23
نقل قول تشکر گزارش به مديريت ارسال پيام خصوصي
تشکر شده: 7 کاربر از fencer33 به خاطر اين مطلب مفيد تشکر کرده اند: ahmad &sky_hero &takavar313 &yekkhatere &crounus2000 &alij &espadan &برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.
انجمن نظامی آی آر ارتش