loading...

.::سايت نظامي آي آر ارتش|بزرگترین و متفاوت ترین سایت نظامی در ایران::.

تانک رزمی T-۹۰ که پیشرفته ترین تانک در زرادخانه ارتش روسیه می باشد ، در سال ۱۹۹۳ میلادی به صورت محدود وارد خط تولید گردید. این تانک ، برپایه نمونه آزمایش T-۸۸ طراحی و مورد آزمایش قرار گرفت. لازم به

آخرین ارسال های انجمن
SARBAZ~e~VATAN بازدید : 15790 09 / 08 / 1391 نظرات (2)

تانک رزمی T-۹۰ که پیشرفته ترین تانک در زرادخانه ارتش روسیه می باشد ، در سال ۱۹۹۳ میلادی به صورت محدود وارد خط تولید گردید. این تانک ، برپایه نمونه آزمایش T-۸۸ طراحی و مورد آزمایش قرار گرفت. لازم به ذکر است که این تانک ، توسط کمیته طراحی کارتسف ، وندیکف و در کارخانجات واگنکا در نیزنی تاگیل طراحی و ساخته شده است. مدل ابتدایی این تانک ، به طور کامل دارای یک طراحی تازه بود. در حقیقت مدل تولید شده تانک ، از تانک T-۷۲BM نشآت گرفته و مشخصه ها و قابلیت های تانک های سری T-۸۰ نیز به آن اضافه شده است که مهمترین این مشخصه ها ، سیستم انتخاب هدف لیزری و نسل جدید زره می باشد که در بدنه و برجک آن ، مورد استفاده قرار گرفته شده است.

تاکنون دو مدل صادراتی این تانک به نام های T-۹۰S و T-۹۰E ، توسط منابع غربی مورد شناسایی قرار گرفته است. تانک ، دارای یک مدل فرماندهی بنام T-۹۰K می باشد که سیستم بیسیم و تجهیزات ناوبری آن ، با دیگر نمونه ها متفاوت می باشد. قرار بوده است که درصورت تآمین اعتبارات مالی ، نمونه های اولیه این تانک تا اواخر سال ۱۹۹۷ میلادی با تانک های پیشرفته تر T-۹۰S جایگزین شود. در اواخر سال ۱۹۹۶ میلادی ، نزدیک به ۱۰۷ دستگاه تانک پیشرفته T-۹۰S در منطقه نظامی خاور دور وارد خدمت شدند. همانند پدرانشان یعنی تانک های T-۷۲ که در زمان خودشان کارآمدترین تانک های ارتش شوروی بودند ، تانک های T-۹۰ نیز پیشرفته ترین تانک های درحین خدمت ارتش روسیه هستند.
از نظر ترکیب سلاح های متعارف ، تانک T-۹۰ نسبت به تانک T-۷۲ تغییرات عمده ای در سیستم شلیک توپ اصلی و دیگر سیستم ها داشته است که این تغییرات ، به منظور بالا بردن توان عملیاتی تانک صورت گرفته است. تانک T-۹۰ ، به عنوان یک راه حل موقتی برای جبران نیاز روسیه به یک تانک جدید برای نبردهای امروزی از طرف ارتش روسیه پیشنهاد شد و تولید آن به طور محدود و تا زمانیکه تانک های جدیدتر به عرصه تولید وارد شوند ، ادامه خواهد داشت. تانک جدیدی که قرار بود وارد خط تولید شود و به علت کمبود اعتبارات مالی ساخت آن به تعویق افتاده است ، گونه ای بسیار پیشرفته می باشد که هنوز از قابلیت ها و توانایی های آن ، اطلاعاتی در دست نیست. به علت هزینه پایین تانک های T-۹۰ ، این تانک ها بعنوان جانشین موقت وارد خط تولید شدند و با سرعتی بسیار پایین ، همچنان در خط تولید باقی خواهند ماند تا خط تولید را ، تا امکان پذیر شدن ساخت تانک های جدیدتر باز نگه دارند. تاکنون چند صد دستگاه تانک T-۹۰ ، تولید شده است که در مورد تانک های درحین خدمت ، اخبار ضد و نقیضی وجود دارد. ولی منابع اطلاعاتی غربی ، تعداد این تانک ها را بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دستگاه تخمین می زنند و بر این باورند که بخش عمده این تانک ها ، در منطقه عملیاتی خاور دور مستقر هستند.
تانک T-۹۰ همانند سری تانک های T-۷۲ و T-۸۰ ، توپ ۱۲۵ میلیمتری سری ۲A۴۶ را حفظ کرده است. این توپ ، قابلیت شلیک گلوله های ضدزره APFSDS ، گلوله های HEAT ، گلوله های انفجاری شدید ترکشی HE FRAG و گلوله های انفجاری نارنجکی با فیوز زماندار را دارا است. موشک های هدایت لیزری ضدتانک AT-۱۱ Sniper نیز می تواند برروی این تانک نصب شود. به کمک این موشک ها که از فاصله ۴۰۰۰ متری قابل شلیک بوده و توان نفوذ در یک زره ۷۰۰ میلیمتری را دارند ، تانک T-۹۰ این قابلیت را پیدا می کند که با دیگر ادوات زرهی و انواع بالگرد ، قبل از آنکه آنها بتوانند درگیر شوند درگیر شود.
سیستم کنترل آتش کامپیوتری ، فاصله یاب لیزری و دستگاه نشانه روی حرارتی ، به تانک این امکان را می دهد که در حین حرکت و در هنگام شب نیز بتواند با دشمن درگیر شود. با این تفاسیر به نظر می رسد که اولین نسل از این سیستم ها که توسط روسیه ساخته شده و بر روی این تانک نصب شده است ، با نمونه های غربی امروزی قابل رقابت نیست. این تانک ، مجهز به سیستم نشانه روی کامپیوتری و سیستم شلیک اتوماتیک می باشد تا به روند شلیک ، سرعت و دقت بالاتری دهد. جنگ افزارهای فرعی شامل دو قبضه مسلسل ۶۲/۷ میلیمتری PKT موازی با توپ و یک قبضه مسلسل ۷/۱۲ میلیمتری نصب شده بر روی برجک برای مقابله با اهداف هوایی و زمینی می باشد.
خصوصیات تانک T-۹۰ ، همانند تانک های قدیمی تر روس ها می باشد. این تانک دارای یک برجک گرد و شیبدار است که در وسط بدنه قرار می گیرد. این ویژگی به همراه پدافند عامل و غیرعامل که تانک از آن بهره می برد باعث گردیده که تانک T-۹۰ ، به یکی از ایمن ترین تانک های جهان در مقابل حملات هوایی و زمینی تبدیل شود. برجک و بدنه شیبدار این تانک ، با نسل دوم واکنش دهنده های انفجاری (ERA) آجری شکل پوشش داده شده است. این پوشش همانند صدف حلزون ، به طور زاویه دار روی بدنه و برجک نصب می شود تا موشک ها و گلوله های شلیک شده به سمت تانک را منحرف یا منهدم نماید. پوشش این نوع واکنش دهنده ها ، تا روی برجک ادامه می یابد تا تانک را در مقابل جنگ افزارهایی که از بالا تانک را هدف قرار می دهند حفاظت کند.
تانک مجهز به یک سیستم قفل کننده و انتخاب هدف لیزری با نام TSHU-۱-۷ SHTORT۱ می باشد. این سیستم ، دارای یک فاصله یاب لیزری است که می تواند فاصله ادوات و حتی موشک ها و گلوله های شلیک شده به تانک را تخمین بزند. تانک همچنین دارای یک محفظه لیزری هشدار دهنده می باشد که در صورت قفل شدن غلاف لیزری جنگ افزارهای دشمن روی تانک ، به خدمه تانک هشدار داده می دهد. تانک دارای ۲ اخلالگر الکترو اپتیکالی است که بر روی سیستم های کنترل کننده جنگ افزارهای هدایت شونده دشمن پارازیت می اندازد و به صورت موازی ، در دوطرف لوله توپ قرار گرفته است.
T-۹۰  از سه موتور مختلف استفاده میکند:
۱- موتور ۱۲ سیلندر توربو دیزلی V-۹۲ با قدرت ۱۰۰۰ اسب بخار ، می تواند به تانک سرعتی معادل ۶۵ کیلومتر در ساعت در جاده و ۴۵ کیلومتر در ساعت در سطوح غیرجاده ای دهد.
۲-  موتور ۱۲ سیلندر V-۸۴MS با قدرت ۸۴۰ اسب بخار پیستونی چهار زمانه.
۳- موتور ۱۲ سیلندر گازوئلی V-۹۶ با قدرت ۱۲۵۰ اسب بخار.
در مجموع ۱۶۰۰ لیتر سوخت را این تانک می تواند حمل کند که منابع آنها با زره های مناسب محافظت می شوند. به طور خلاصه تانک T-۹۰ را می توان آمیزه ای از تکنولوژی ، قدرت و سرعت نامید.
 
 
تسلیحات
تسلیحات T-۹۰ شامل توپ ۱۲۵ میلیمتری ۲A۴۶M بدون خان می باشد که قادر به شلیک انواع تسلیحات مانند توپ های HEAT (توپ انفجاری بسیار قوی زد تانک)، APDC (توپ زد زره)، HE-FRAG خرده های انفجاری قوی بعلاوه ی گلوله های انفجاری با فیوزهای زمانی می باشد. . این توپ دارای سیستم پر کن خودکار است و آن را بدون پیاده کردن برجک تانک براحتی می توان پیاده کرد. علاوه بر توپ ۱۲۵ میلیمتری T-۹۰ می تواند موشک هدایت شونده زد تانک ۹M۱۱۹ رفلکس ( کد ناتو AT-۱۱ اسنایپر) را شلیک کند. برد این موشک ۱۰۰ تا ۴۰۰۰ متر بوده که در عرض ۱۱.۷ ثانیه می تواند به دورترین فاصله مجاز خود برسد. از این سیستم موشکی برای مقابله با زره های واکنشی و حتی اهداف هوایی کم ارتفاع مانند هلیکوپتر تا برد ۵ کیلومتر استفاده کرد. این سیستم موشکهای ۹M۱۱۹ یا ۹M۱۱۹M که دارای هدایت نیمه فعال لیزری است شلیک می کند. وزن این موشکها ۲۳.۴ کیلوگرم است. همچنین T-۹۰ با مسلسلهای ۷.۶۲ میلیمتری و ۱۲.۷ میلیمتری زد هوایی تجهیز شده است. یک قبضه مسلسل کلاشنیکف AKS-۷۴ نیز در قسمت انبار تانک نگهداری می شود.
زره
T-۹۰ با زره های معمولی و زره های انفجاری واکنشی (ERA) محافظت می شود. سیستم کمک رسانی دفاعی Shtora-۱ ساخت روسیه نیز به پایداری تانک کمک می کند. این سیستم شامل پارازیت اندازهای گرمایی، سیستم هشدار دهنده لیزری با چهار دریافت کننده لیزری، سیستم نارنجک انداز دودی برای استتار تانک بعلاوه سیستم کنترل کامپیوتری می باشد. همچنین در T-۹۰ از تجهیزات حفاظتی ش.م.ر(شیمیایی،میکروبی،رادیواکتیو) استفاده شده است.
 
 
 
کنترل آتش
T-۹۰ دارای سیستم کنترل آتش اتوماتیک ۱A۴GT می باشد که شامل سیستم کنترل آتش روز ۱A۴۳ توپچی، آلت نشانه روی گرمایی TO۱-KO۱ توپچی دارای برد ۱.۲ تا ۱.۵ کیلومتری تشخیص هدف و نمایشگر PNK-S فرمانده است. خود سیستم ۱A۴۳ نیز شامل آلت نشانه روی/ فاصله یاب با کانال هدایت موشک، اندازه گیر باد، کامپیوتر ۱V۵۲۸ و تثبیت کننده تسلیحات ۲E۴۲-۴ می باشد. آلت نشانه روی PNK-۴S فرمانده شامل آلت نشانه روی روز/شب با برد تشخیص هدف ۸۰۰ متر در روز و ۷۰۰ متر در شب می باشد. راننده نیز با نمایشگر فروسرخ دید در شب TVN-۵ مجهز می شود.
با اینکه دیگر از اتحاد پرقدرت جماهیر شوروی اثری باقی نمانده است و روسیه امروز ، با مشکلات بسیاری در زمینه تآمین اعتبارات مالی برای پروژه های نظامی روبروست ، ولی هنوز تانک های روسی ، توان رویارویی و مقابله با تانک های غربی را دارا هستند. در هر حال دیگر از هیولاهای زرهی گذشته روس ها که در عصر خود یکه تاز بودند خبری نیست.
 
 
مدل ها:
T-۹۰ : مدل اصلی تانک است.
T-۹۰K : نسخه فرماندهی تانک تی-۹۰.
T-۹۰E : مدل صادراتی T-۹۰ MBT.
T-۹۰A : نسخه ای از تانک ارتش روسیه که به موتور V-۹۲S۲ و سیستم ESSA مجهز شده است و به نام تی-۹۰ ولادمیر خوانده می شود.
T-۹۰S : نسخه صادراتی T-۹۰A  که گاهی T-۹۰C خوانده می شود.
T-۹۰SK : نسخه فرماندهی T-۹۰S.
T-۹۰S "Bhishma" : نسخه صادراتی به هند.
T-۹۰M : نسخه بروز شده که از زره واکنشی متفاوت،موتور ۱۲۰۰ اسب بخاری،سیستم مدیریت صحنه نبرد،اسلحه،دوربین ها و... کاملا جدیدی به همراه سیستم موقعیت یاب و .. بهره می برد.
 
کاربران:
روسیه،هند،الجزایر،عربستان سعودی
مشخصات:
طول: ۹.۵۳ متر
عرض:۳.۷۸متر
ارتفاع:۲.۲۲۵متر
وزن:۴۶.۵ الی ۵۰تن
تعداد خدمه:۳ نفر
بیشینه سرعت جاده ای:۶۵ کیلومتربرساعت
بیشینه سرعت غیر جادهای: ۴۵ کیلومتربرساعت
بردعملیاتی:۵۵۰الی۶۵۰کیلومتر
عمق شناوری پایاب: درحرکت۱.۲متر-لوله هواکش ۵ متر
جنگ افزارها:
توپ اصلی :۱۲۵ میلیمتر۲A۴۶M
نواخت گلوله: ۶ تل ۸ تیر دردقیقه
ظرفیت مهمات:۴۳گلوله
انواع مهمات: HEAT-HEF-APFSDS
مسلسل ها: دو مسلسل ۷.۶۲ میلیمتری موازی PKTبا ۲۰۰۰فشنگ
یک مسلسل ۱۲.۷میلیمتری۳۰۰۰فشنگ UTJOS NSVT
دود استتار: ۱۲خمپاره ۸۲ میلیمتری۹۰۲B با نارنجک دودزای ۳D۱۷ تخلیه کننده دود از اگزوز

بی سیم:
مدل معمولی: R-۱۶۳-۵۰۴
مدل فرماندهی: ۱-۱۶۳-۵۰۴+R-۱۶۳-۵۰K
نفوذ گلوله ضد تانک درزره: درمقابل
APFSDS: الی ۸۰۰ میلیمتر

HEAT: الی ۱۳۵۰ میلیمتر

 

دانلود فیلم مربوط به توانایی های تانک T-90

گالری تصاویر تانک T-90

 

منبع:میلیتاری پارسی

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط مهدي در تاریخ 7 سال پیش و 10:36 دقیقه ارسال شده است

يک نگاه هم به ويکي پديا راجع به اين تانک بندازين بد نيست!

این نظر توسط saeed در تاریخ 8 سال پیش و 12:54 دقیقه ارسال شده است

سلام دوستان عزیز من برای یک پروژه دانشگاهی دنبال اطلاعاتی از پوشش زرهی تانک ها می گردم لطفا اگر اطلاعتی دارید برای من ارسال کنید متشکرم


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما بودجه های نظامی ایران در کدام بخش ها باید متمرکز شوند؟(انتخاب چند گزینه امکان پذیر است)
  آمار سایت
 • کل مطالب : 574
 • کل نظرات : 2077
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 2948
 • کاربران آنلاين
 • 01.fooladiran2
 • آی پی امروز : 236
 • آی پی دیروز : 300
 • بازدید امروز : 828
 • باردید دیروز : 1,369
 • گوگل امروز : 57
 • گوگل دیروز : 103
 • بازدید هفته : 2,197
 • بازدید ماه : 9,177
 • بازدید سال : 434,672
 • بازدید کلی : 16,987,223
 • تبادل بنر دوستان
  مقام معظم رهبری:

  نشان ملی ثبت
  logo-samandehi