loading...

.::سايت نظامي آي آر ارتش|بزرگترین و متفاوت ترین سایت نظامی در ایران::.

تاريخچه: رشته مهندسي هوا- فضا براي نخستين بار در سال 1366 در دانشگاه صنعتي اميرکبير به صورت يک دانشکده مستقل تأسيس گرديد و نخستين دوره از دانشجويان در مهر ماه 1366 در مقطع کارشناسي پذيرفته شدند

آخرین ارسال های انجمن
SARBAZ~e~VATAN بازدید : 13229 03 / 09 / 1391 نظرات (4)

تاريخچه:

رشته مهندسي هوا- فضا براي نخستين بار در سال 1366 در دانشگاه صنعتي اميرکبير به صورت يک دانشکده مستقل تأسيس گرديد و نخستين دوره از دانشجويان در مهر ماه 1366 در مقطع کارشناسي پذيرفته شدند. از آن پس، هر ساله تعدادي دانشجو در مقطع کارشناسي مهندسي هوافضا در اين دانشکده پذيرفته مي شوند. به دليل وجود کادر علمي ورزيده و نيز امکانات آموزشي و آزمايشگاهي، وزارت فرهنگ و آموزش عالي براي نخستين بار در ايران، مجوز تأسيس دوره کارشناسي ارشد ايروديناميک را براي اين دانشکده صادر نمود که نخستين دوره آن با پذيرش پنج نفر دانشجو در سال 1371 آغاز شد و در سال هاي بعد، ظرفيت آن افزايش يافت. در سال 1374مقطع کارشناسي ارشد  براساس مصوبه شوراي عالي برنامه ريزي از ايرود ديناميک به هوا فضا تغيير نام داده و چهار گرايش ايرود ديناميک، جلوبرنده، سازه و مکانيک پرواز را شامل شد و بر همين اساس، چهار گروه آموزشي در دانشکده فعال شد.

در سال 1376 پس از دريافت مجوزهاي لازم، براي راه اندازي دوره دکتراي مهندسي هوا فضا اقدام شد و در دهمين سالگرد تأسيس دانشکده، دانشجويان مقطع دکترا، مشغول به تحصيل شدند.

در حال حاضر دانشکده هاي هوافضاي دانشگاه هاي کشور عبارتند از:

- دانشکده هوا فضاي دانشگاه تربيت مدرس با گرايش مکانيک پرواز- سازه.

- دانشکده هوا فضاي دانشگاه صنعتي شريف با گرايش آئروديناميک، جلو برنده، ديناميک کنترل پرواز.

- دانشکده هوا فضاي دانشگاه علم و صنعت با گرايش آئروديناميک، جلو برنده، فضا.

- دانشکده هوا فضاي دانشگاه صنعتي اميرکبير با گرايش آئروديناميک، جلوبرنده، سازه، مکانيک پرواز.

- دانشکده هوا فضاي دانشگاه آزاد اسلامي با گرايش هوافضا.

- دانشکده هوا فضاي دانشگاه شهيد ستاري با گرايش هوانوردي- خلباني، هوانوردي- ناوبري هوايي و هوا فضا.

- دانشکده هوا فضاي دانشگاه صنعتي مالک اشتر با گرايش سازه، آئروديناميک و جلوبرنده.

 

دانشکده هوايي شهيد ستاري

پس از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي نيروي هوايي در پيروي از اصول آرماني استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي ضروري دانست در نظام آموزشي اين نيرو تغييرات عمده و اساسي ايجاد کند. به همين منظور با ايجاد دو ارگان تحت عناوين مرکز مطالعات و تحقيقات و برنامه ريزي آموزشي(تبا) اقدام به بررسي ساختار سازماني، نظام طبقه بندي مشاغل و نظام آموزشي نمود. مطالعات کارشناسي صورت پذيرفت که در اين راستا کارکنان مجرب نيرو و همچنين اساتيد دانشگاهي نقش عمده داشتند. طرح ايجاد دانشگاه هوايي به منظور تامين نيروي انساني در تخصصهاي کارشناسي خلباني عملياتي و فني در رابطه با تجهيزات متنوع، تهيه و از تصويب فرماندهي معظم کل قوا و شوراي عالي انقلاب فرهنگي گذشت. پس از تصويب آن، با هم تعدادي از مسئولين علاقه مند به آموزش ظرف کوتاهترين مدت با تشکيل گروههاي کاري مختلف و با هماهنگي و همکاري امير فرماندهي وقت نيرو، سرلشگر شهيد منصور ستاري و مساعدت مسئولين محترم وزارت فرهنگ و آموزش عالي دانشگاه هوايي با ايجاد رشته هاي کارشناسي مورد نياز و گزينش دانشجو در طريق کنکور سراسري 67-68 آغاز به کار کرد و در آذر ماه سال 67 بطور رسمي افتتاح گرديد.

اهداف تاسيس:

1.تامين نيروي انساني متعهد و متخصص نهاجا در سطوح کارشناسي و کارشناسي ارشد به نحوي که فارغ التحصيلان دانشگاه قادر باشند مسئوليت هاي مربوط به امور نگهداري، بازسازي و کار با سيستم هاي موجود را به عهده گرفته و نسبت به طراحي و ساخت سامانه هاي مورد نياز اقدام نمايند.

2.پرورش افسراني که علاوه بر تعمير و نگهداري سيستم هاي پيشرفته موجود در نيروي هوايي، امر خطير هدايت پرسنل را نيز بر عهده گرفته و در مشاغل مديريتي در سطوح مختلف نهاجا و ارتش انجام وظيفه نموده و ارائه طريق نمايند.

3.فراهم کردن بستر مناسب جهت گسترش فعاليت هاي علمي، فني و پژهشي در نهاجا.

4. گسترش آموزش عالي در ارتش و تقويت بنيه علمي کارکنان نهاجا.

اين دانشگاه در حال حاضر با سيزده رشته مهندسي و کارشناسي و دو رشته کارشناسي ارشد مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري فعاليت مي نمايد که فارغ التحصيلان خود را جهت تامين نيروي انساني کارشناس به پايگاه هاي عملياتي و يگانهاي مختلف نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران گسيل مي دارد.

 

دانشکده پرواز نيروي هوايي

اين دانشگاه که با همت و تلاش سرلشگر شهيد منصور ستاري فرمانده وقت نيروي هوايي تأسيس شد، از سال 1367 و با مجوز وزارت فرهنگ و آموزش عالي، اقدام به جذب دانشجوي هوانوردي (خلباني) از طريق سازمان سنجش و پس از گذراندن آزمون سرتاسري مي نمايد. دانشجويان ظرف مدت 4 تا 5 سال در رشته هوانوردي با عنوان کارشناسي به عنوان ستوان دوم خلبان وارد يگان هاي عملياتي و تاکتيکي نيروي هوايي ارتش مي شوند.

دانشجويان دو سال اول را در واحدهاي علمي و غيرپروازي سپري کرده و سپس به مرحله پروازهاي مقدماتي و پيشرفته معرفي مي گردند. دانشجويان پس از مراحل نظري در يکي از پايگاه هاي نيروي هوايي کار پرواز مقدماتي را روي هواپيماهاي بوتانزا و PC-7 و دوره هاي تکميلي را با هواپيماهاي آموزشي فراصوتي F.5B/F و FT-7 طي کرده و پس از موفقيت به دريافت نشان خلباني مفتخر مي شوند. برابر اساسنامه دانشکده پرواز، تنها يگان رسمي تأمين کننده خلبان نظامي در کشور، اين دانشکده مي باشد که در صورت نياز آماده پذيرش دانشجويان خلباني ارگان ها و سازمان ها نيز مي باشد.

 

منبع:تبیان

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط roham hesami در تاریخ یک سال پیش و 16:22 دقیقه ارسال شده است

سلام منم هوافضا میخونم و ترم چهارم هستم.خیلی هم راضی .من حرفهای دوستان قبول خیلی ندارم.اولا اینده دارهت تازه قابلیت­‌های گفته شده، توانایی کار بر روی آیرودینامیک خودرو، سازه‌های زمینی و دریایی، و نیز توربوماشین­‌ها را هم داره و لی میدونم حمایت داخلی کم هست و اونطور که میخواهی و تو ارزوهات هست نیست .ولی رشته جذابی هست .درسته تو خیلی پروژه ها فقط در حد تئوری هست یا به علت نبود امکانان خیلی ازمایشات نیست وما با مکانیک سیالات 30واحد تفاوت داریم در کل بدونی جسم پرنده چطور پرواز میکنه و چطور بهینه بشه.ولی گرایش های اون خوب تو شریف بهتره. و دوم اره باز تکرار کنم تو ایران چون پیشرفته نیست و تو هوافضا ضعیف هست اون چیزی که دلت میخواد نیست و بعد بگم باید تو ریاضی و مخصوصا مباحث فیزیک ترمودینامیک و دینامیک و مواد واقعا قوی و بتونی درک کنی و تحلیل کنی و دوم در زمینه نرم افزار ها Ansysو FluentوCatia حالا به نظر خودم من که میخوام برم گرایش پیشران ولی برای بورسیه خارج کشور میگن نمیشه اولا شما اگه بتونی مقاله تو مجلات معتبر چاپ کنی و همچنین بورسیه‌ های تحقیقاتی یا RA بگیری واقعا خوبه .البته باید پول خوبی هم داشته باشی یا واقعا مخ باشی .منم از همینش میترسم که نه پول دارم نه نخبه هستم ولی بازم امیدوار هستم

این نظر توسط Parsa در تاریخ 7 سال پیش و 19:38 دقیقه ارسال شده است

جناب زارع؛
فکر می کنم مطالعه این مقاله به شما کمک کند :

forum.konkur.in/thread37434.html

این نظر توسط رضا در تاریخ 8 سال پیش و 17:54 دقیقه ارسال شده است

با سلام
من دانش آموز دوم دبیرستان رشته ریاضی فیزیک هستم و هدفم اینه که رشته هوافضا بخونم و بعدش در صنایع دفاعی مثل صنایع موشکی کار کنم اما نمیدونم چجوری باید وارد صنایع دفاعی بشم. لطفا راهنماییم کنید.
منتظر ایمیل شما هستم.
باتشکر
پاسخ : در انجمن مطرح کنید.
http://irartesh.ir/Forum/Catgory/156/Post/4619

این نظر توسط عیسی زارع در تاریخ 8 سال پیش و 16:05 دقیقه ارسال شده است


باسلام و خسته نباشید
با توجه به اینکه عاشق دین و مملکت عزیز ایران هستم دوست دارم در جاهای حساس مانند صنایع دفاعی و هوا فضا به مملکت کمک کنم ولی رشته من مکانیک ماشینهای کشاورزی است هر چند که ما بیشتر درسهای مکانیک را خوانده ایم ولی به خاطر پسوند کشاورزی احتمال کار برای ما در جاهایی مانند صنایع موشکی و دفاعی کم است . خواهش میکنم اگر میشود به اینجانب کمک کنید تا بتوانم تواناییهای خود را در خدمت به مملکت اثبات کنم.با سپاس فراوان


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما بودجه های نظامی ایران در کدام بخش ها باید متمرکز شوند؟(انتخاب چند گزینه امکان پذیر است)
  آمار سایت
 • کل مطالب : 574
 • کل نظرات : 2077
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 2948
 • آی پی امروز : 237
 • آی پی دیروز : 300
 • بازدید امروز : 837
 • باردید دیروز : 1,369
 • گوگل امروز : 57
 • گوگل دیروز : 103
 • بازدید هفته : 2,206
 • بازدید ماه : 9,186
 • بازدید سال : 434,681
 • بازدید کلی : 16,987,232
 • تبادل بنر دوستان
  مقام معظم رهبری:

  نشان ملی ثبت
  logo-samandehi