loading...

.::سايت نظامي آي آر ارتش|بزرگترین و متفاوت ترین سایت نظامی در ایران::.

سی 1 آریت ( C1 Ariete) تانک اصلی میدان نبرد ایتالیا است که توسط کنسرسیومی متشکل از فیات – اویکو و اتومرلا طراحی و ساخته شده است. در پروژه این تانک ، فیات ساخت شاسی و پیشرانه و اتومرلا ساخت بر

آخرین ارسال های انجمن
SARBAZ~e~VATAN بازدید : 2654 28 / 02 / 1392 نظرات (0)

سی 1 آریت ( C1 Ariete) تانک اصلی میدان نبرد ایتالیا است که توسط کنسرسیومی متشکل از فیات – اویکو و اتومرلا طراحی و ساخته شده است. در پروژه این تانک ، فیات ساخت شاسی و پیشرانه و اتومرلا ساخت برجک و سیستم کنترل آتش را بر عهده گرفتند.

تانک آریت دارای چهار خدمه (شامل راننده ، فرمانده ، توپچی و بارگذار) است و ازجدیدترین تجهیزات اپتیکی و تصویربرداری دیجیتال به همراه سیستم کنترل آتش بهره میبرد که به آن امکان میدهد در شب و روز و در هنگام حرکت به اجرای اتش بر روی اهداف بپردازد.  در مجموع 200 دستگاه از این تانک برای ارتش ایتالیا سفارش داده شد که اولین  دستگاه در سال 1995 و آخرین دستگاه هفت سال بعد در ماه آگوست سال 2002 تحویل گردید. این تانک  برای اولین بار در سال 2004 توسط ارتش ایتالیا در کشور عراق استقرار یافت.

تسلیحات

سلاح اصلی تانک آریت یک قبضه توپ 120 میلمیتری بدون خان ساخت شرکت اتومرلا است که به منظور افزایش دوام و مقاومت در برابر تنش ها برای اجرای آتش در دوره ای طولانی با تکنیک اتو فرتاج (autofrettage) ساخته شده است. این توپ به پوشش حرارتی ، فشار شکن و سیستم رفرنس دهانه مجهز است و  توسط  محرک های هیدرولیکی در دو محور افقی و عمودی تثبیت شده و از قابلیت شلیک گلوله های شدیدالانفجار ضد تانک (HEAT) و گلوله های مجهز به پرتابه ضد زره تثبیت شده با کفشک (APFSDS) و همچنین تمامی  گلوله های استاندارد 120 میلیمتری ناتو برخوردار است. در مجموع 42 گلوله 120 میلمیتری برای این توپ در نظر گرفته شده که از این تعداد 15 گلوله در مخزن برجک و 27 گلوله در مخزن شاسی (پشت جایگاه راننده و در بخش جلویی شاسی قرار گرفته است) نگهداری میشوند. تانک آریت علاوه بر  توپ 120 میلمیتری ، از یک قبضه تیربار 7.62 هم محور (coaxial) با سلاح اصلی و یک قبضه تیربار 7.62 نصب شده در بالای برجک برای استفاده فرمانده برخوردار است. این تانک در مجموع 2500 گلوله برای تیربار های 7.62 میلیمتری خود حمل میکند. زاویه گردش برجک تانک آریت 360 درجه است و علاو ه بر این توپ نیز امکان پوشش زوایای عمودی از 9- تا 20+ درجه را دارد. مکانیزم تغییر زاویه برجک و توپ از نوع  الکترو- هیدرولیک بوده و یک سیستم پشتیبانی دستی نیز برای آن تعبیه شده است.

حفاظت

آریت  از زرهی مشابه زره چاپهام تانک چلنجر انگلیس بهره میبرد که از پوسته ای فولادی با هسته ای کامپوزیتی تشکیل شده است. این زره در مقابله با تهدیدات انرژی شیمیایی (CE)  ، حداکثر 1100 میلیمتر مقاومت برای برجک و  780 میلیمتر مقاومت برای بخش جلویی شاسی و در مقابله با تهدیدات انرژی جنبشی (KE) ، حداکثر 500 میلیمتر مقاومت برای برجک و 470 میلیمتر مقاومت برای بخش جلویی شاسی (سینه تانک) را فراهم میکند. همچنین امکان نصب زره های اضافی برای ایجاد حفاظت بیشتر نیز امکان پذیر است. لازم به ذکر است که تانک آریت از نظر سطح حفاظت با تانک های تایپ 99 ، چلنجر 1 و الخالد قابل مقایسه است. تانک آریت به گیرنده های هشدار قفل لیزری RALM ساخت صنایع سیستم های BAE ایتالیا مجهز است که سنسور آن در بالای برجک نصب شده و پوشش 360 درجه ای را فراهم میکند. این سیستم در هنگام دریافت پرتو های لیزر از فاصله یاب های لیزری سیستم کنترل آتش تانک ها و همچنین لیزری های هدایتی موشک های ضد تانک ، خدمه را به سرعت از خطر موجود و جهت آن آگاه میکند. علاوه بر این سیستم ، تعدادی پرتابگر نارنجک های دودزا و هدف کاذب با مکانیزم شلیک الکتریکی و موقعیت آتش رو به جلو نیز بر روی برجک تانک نصب شده اند که در مواقع لزوم برای ایجاد پوشش دود و یا ایجاد اهداف کاذب به کار گرفته میشوند. تانک آریت به سیستم حفاظت ش م ر ساخت صنایع Sekur SpA  نیز مجهز است که تانک را قادر میسازد در مناطق آلوده به عناصر ش م ر به عملیات بپردازد.

نظارت و کنترل آتش

این تانک به سیستم کنترل آتش ساخت گالیله اویونیک (واقع در فلورانس ایتالیا) موسوم به TURMS مجهز است که از پریسکوپ پانورامیک دید در شب و روز تثبیت شده برای فرمانده ، سایت نشانه گیری تثبیت شده مجهز به دوربین حرارتی برای توپچی ، سایت خود تثبیتگر پانورامیک  با دوربین حرارتی و مسافت یاب لیزری و کامپیوتر کنترل اتش دیجیتال تشکیل شده است. لازم به ذکر است که برخی از اجزای سیستم کنترل آتش تانک دیسترویر Centauro  در سیستم کنترل آتش تانک آریت نیز به اشتراک گذاشته شده است. کامپیوتر کنترل آتش ، اطلاعات را از سنسورهای مختلف نظیر هواشناسی و باد ، وضعیت مهمات و موقعیت توپ و برجک گرفته و الگوریتم های کنترل آتش را محاسبه کرده و در سیستم های هدفگیری و کنترل توپ اعمال میکند. جایگاه فرمانده تانک ، در بخش راست برجک قرار گرفته و به  سایت پانورامیک تثبیت شده و یک نمایشگر برای نمایش تصویر حرارتی از سایت توپچی مجهز است. سایت فرمانده بر بالای برجک نصب شده و از قابلیت پوشش 360 درجه ای در زوایای افقی و 10- الی 60+ درجه ای در زوایای عمودی برخوردار است. جایگاه راننده نیز در سمت راست بخش جلویی شاسی قرار گرفته و مجهز به سه پریسکوپ است که یکی از آن ها قابلیت دید در شب غیر فعال دارد.

نیروی محرکه و تعلیق

آریت از یک دستگاه پیشرانه دیزلی 12 سیلندر 25.8 لیتری مدل V-12 MTCA ساخت اویکو با حداکثر توان 937 کیلووات (1273 اسب بخار) در 2300 دور بر دقیقه نیرو میگرد که نسبت قدرت به وزنی معادل با 23 اسب بخار بر تن را برای آن فراهم میکند. لازم به ذکر است که نمونه ای بهبود یافته از پیشرانه MTCA با 30 لیتر حجم و حداکثر توان 1600 اسب بخار در 1800 دور بر دقیقه نیز توسط شرکت فیات توسعه داده شده است که به نظر میرسد برنامه نصب آن در ارتقای تانک های آریت به دلیل مشکلات فنی و مالی لغو شده است. پیشرانه تانک به جعبه دنده خودکار LSG3000 ساخت شرکت آلمانی ZF متصل است که دارای سیستم هدایت و کند کننده های هیدرولیکی (hydraulic retarder) است . این جعبه دنده دارای 4 دنده به جلو و دو دنده به عقب بوده و قدرت موتور را به دو جعبه دنده نهایی از نوع خورشیدی (epicyclic) منتقل میکند. تانک آریت دارای هفت محور بوده و از دو مجموعه هفت عددی چرخ های جاده با روکش لاستیکی و دو مجموعه چهار عددی غلطک های پشتیبانی شنی در هر طرف برخوردار است. سیستم تعلیق این تانک ترکیبی از فنر میله پیچشی و ضربه گیر های هیدرولیکی است که بر روی تمامی هفت محور تانک نصب شده اند. شنی تانک نیز مشابه شنی مورد استفاده در تانک لئوپارد 2 بوده و از نوع دو پینه (double pin) ساخت شرکت آلمانی Diehl است.

توسعه

در سال 2005 نمونه توسعه یافته این تانک تحت نام آریت ام کا 2 رونمایی شد که به زره مدولار ، توپ 120 میلیمتری با بارگذار خودکار ، سیستم تعلیق هیدروپنوماتیکی و پیشرانه 1600 اسب بخاری مجهز بود.

مشخصات کلی :

سال  ورود به خدمت : 1995
خدمه : 4 نفر شامل راننده ، فرمانده ، توپچی و بارگذار
وزن: 54  تن
طول  تانک  با احتساب لوله توپ : 9.67 متر
طول بدنه : 7.59 متر
عرض : 3.6 متر
ارتفاع:  2.5 متر
سلاح اصلی : یک قبضه توپ 120 میلیمتری مدل  L44
سلاح های ثانویه : دو قبضه تیربار کالیبر 7.62
پوشش زوایای عمودی لوله توپ :  9- تا + 20 درجه
زاویه گردش برجک : 360 درجه
ذخیره مهمات : 42  گلوله برای توپ 120 میلیمتری و  2500 گلوله برای تیربار های کالیبر 7.62
پیشرانه : دیزل 12 سیلندر توربوشارژ مدل  IVECO V-12 MTCA با حداکثر توان 937 کیلووات
حداکثر سرعت در جاده  :65 کیلومتر بر ساعت
برد : 550 کیلومتر
قابلیت های حرکتی :
شیب : %60
شیب های جانبی  : %30
گام عمودی : 1 متر
عبور از گودال : 3 متر
عبور از آب (بدون آماده سازی) :  1.2 متر
عبور از آب (با آماده سازی):  2.1 الی 4 متر

 

گالری تصاویر تانک آریت

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما بودجه های نظامی ایران در کدام بخش ها باید متمرکز شوند؟(انتخاب چند گزینه امکان پذیر است)
  آمار سایت
 • کل مطالب : 574
 • کل نظرات : 2077
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 2904
 • آی پی امروز : 140
 • آی پی دیروز : 222
 • بازدید امروز : 1,000
 • باردید دیروز : 1,164
 • گوگل امروز : 24
 • گوگل دیروز : 56
 • بازدید هفته : 3,320
 • بازدید ماه : 5,684
 • بازدید سال : 288,258
 • بازدید کلی : 16,840,809
 • تبادل بنر دوستان
  مقام معظم رهبری:

  نشان ملی ثبت
  logo-samandehi