loading...

.::سايت نظامي آي آر ارتش|بزرگترین و متفاوت ترین سایت نظامی در ایران::.

سامانه کنترل آتش این تانک موسوم به " EFCS3 " یک سیستم چند منظوره است که توانایی قابل توجهی چون ایجاد امکان درگیری با اهداف ثابت و یا متحرک در حال حرکت، قابلیت انتقال اطلاعات به کامپیوتر م

آخرین ارسال های انجمن
javad بازدید : 29865 26 / 11 / 1391 نظرات (21)
سامانه کنترل آتش این تانک موسوم به " EFCS3 " یک سیستم چند منظوره است که توانایی قابل توجهی چون ایجاد امکان درگیری با اهداف ثابت و یا متحرک در حال حرکت، قابلیت انتقال اطلاعات به کامپیوتر محاسبات، قابلیت شبکه شدن با سامانه های دید در شب اشاره کرد.
تانک یکی از مهمترین ادوات در رزم های زمینی به حساب آمده و به نوعی از زمان جنگ دوم جهانی تا به امروز به عنوان یکی از اهرم های تاثیر گذار در تعیین نتیجه نبرد به حساب آمده است. در کشور ما ایران تلاش ها برای طراحی و ساخت یک تانک بر مبنای دانش و توان بومی از اوایل دهه 1370 شمسی آغاز شده و تانک ذوالفقار 3 امروز به عنوان محصول نهایی این پروژه به نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران تحویل داده شده است.

شاید بتوان طرح " تانک ذوالفقار " را یکی از طولانی ترین پروژه های تاریخ دفاعی ایران به حساب آورد که هم اکنون پس از گذشتن حدود دو دهه به نتیجه رسیده است. تا به امروز 3 مدل از این تانک معرفی شده است که البته مدل اصلی که در آینده به عنوان تانک اصلی نیروهای زرهی ایران وارد عمل می شود تانک ذوالفقار 3 خواهد بود.

بر اساس اسناد رسمی، در سال 1375 شمسی اولین مدل از تانک ذوالفقار به صورت علنی رونمایی شد.
 

تانک ذوالفقار 1

از نظر ظاهری باید به این نکته اشاره کرد که در طراحی این تانک از همان ابتدا از بحث طراحی برجک گنبدی شکل که بیشتر در تانک های روسی استفاده می شود دوری شده و طراحان سعی کرده بودند تا از طرح های دیگر در این بخش الگو بگیرند.

بیشتر کارشناسان غربی معتقد هستند که ذوالفقار 1 بیشتر طرحی بر اساس تانک قدیمی " ام 60 " ساخت آمریکا بوده و طراحان ایرانی در این بخش آنچنان به دنبال طرح های متفاوت نرفته اند. باید توجه داشت که به دلیل مسائل امنیتی، پروژه ذوالفقار همواره در هاله ای از ابهام قرار داشته و اطلاعات دقیق و مشخصی در بحث مشخصات و مختصات آن از طرف منابع رسمی وجود ندارد. لذا در این گزارش سعی شده است تا از اعداد و ارقام تخمینی و گمانه زنی های تخصصی اعلام شده در فضای رسانه ها استفاده شود.

تانک ذوالفقار 1 یک حرکت  ابتدایی در بحث طراحی و ساخت تانک به حساب می آید که به متخصصان داخلی این امکان را داد تا با بهره گیری از یک طرح ساده به بسیاری از دانش های پایه و کلی در بحث طراحی تانک برسد. باید گفت که به نظر سلاح اصلی تانکهای سری ذوالفقار توپ های 125 میلی متری بدون خان مدل " 2A46 " ساخت روسیه است.

با کمی انحراف از بحث اصلی باید گفت که ایران در سالهای پس از اتمام جنگ تحمیلی و به منظور تامین فوری نیازهای زرهی خود اقدام به تولید تحت امتیاز تانکهای سری " تی – 72 اس " کرد. از همین طریق دانش مربوط به طراحی و ساخت این توپ به کشور منتقل شد. باید گفت که این توپ از دهه 1960 میلادی و بر روی تانکهای سری تی 64 وارد خدمت شده و تا به امروز به عنوان سلاح اصلی تانکهای روسی مورد استفاده قرار می گیرد.
 

تانک ذوالفقار 2

این توپ یکی از اولین توپهای جهان مجهز به سیستم گلوله گذاری خودکار به شمار می آید که می توان با کمک آن خدمه تانک را در حد 3 نفر نگاه داشت. گستره قابل توجهی از مهمات هدایت شونده و غیر هدایت شونده توسط این توپ قابل استفاده است. مهمات ضد تانک شدید الانفجار، مهمات ضد زره با باله ثابت شده و موشکهای هدایت لیزری سری " AT-11 " از جمله این مهمات هستند. با استفاده از این مهمات هدایت شونده می توان با اهدافی در فاصله 4 کیلومتری درگیر شد. این توپ دارای نرخ آتشی در حدود 4 تا 6 گلوله در دقیقه است.

در بحث سلاح های ثانویه ذوالفقار از یک قبضه تیربار سبک ام ژ – 3 با کالیبر 7.62 میلی متری و دو قبضه مسلسل سنگین 12.7 میلی متری سری "دشکا" بهره می برد.
 

مدل اولیه تانک ذوالفقار 3

از نظر تخمین وزن و ابعاد باید گفت که به صورت مشخص تانکهای سری ذوالفقار از مدل 1 تا 3 افزایش ابعاد و وزن را تجربه کردند که به نظر می توان رنج وزنی بین 40 تا 50 تن را برای 3 مدل این تانک در نظر گرفت. در بحث پیشرانه تانکهای سری ذوالفقار از یک موتور دیزل با توان تقریبی 1000 اسب بخار بهره می برد که این تانک را قادر می سازد بر روی جاده به سرعتی در حدود 70 و در روی سطوح ناهموار در حدود 40 تا 45 کیلومتر بر ساعت برسد. این در حالی است که بیشینه سرعت برای تانک تی 72 در حدود 60 کیلومتر بر ساعت است.

اما یکی از نکات جالب در بحث طراحی تانک ذوالفقار، ارتفاع کم این تانک است. ذوالفقار تانکی به حساب می آید که با داشتن ارتفاع تقریبی 2.5 تا 3 متر، طول 7 و پهنای 3.5 متر می تواند بحث پنهانکاری بصری را تا حد قابل قبولی به اجرا بگذارد. تانک ذوالفقار در مدل 2 و 3 به شکل جالبی به مانند تانک آبرامز طراحی شده است. طرح 5 ضلعی برجک تانک و عدم نصب زره های واکنش گر انفجاری " ERA " مثل تانک تی 72، بر روی بدنه این تانک ایرانی این احتمال را مطرح می کند که ذوالفقار از زره های کامپوزیتی و ترکیبی مثل تانکهای مدرن جهان بهره می برد.
 

مدل جدید ذوالفقار 3

اما یکی از نکات بسیار مهم در تانک ذوالفقار 3 که به صورت مشخص توسط امیر پوردستان فرمانده نزاجا در جریان مراسم رونمایی از تانک ارتقاء یافته ذوالفقار 3 به آن اشاره شد، سامانه کنترل آتش این تانک بود.

سامانه کنترل آتش این تانک موسوم به " EFCS3 " یک سیستم چند منظوره است که توانایی های قابل توجهی را در اختیار ذوالفقار قرار می دهد. از این میان می توان به مواردی همچون: ثابت نگاه داشتن توپ در هنگام انواع مانورها و چرخش ها، ایجاد امکان درگیری با اهداف ثابت و یا متحرک در زمانی که تانک متوقف بوده و یا در حال حرکت است، قابلیت انتقال اطلاعات به کامپیوتر محاسبات بالستیک تانک برای تخمین زاویه مورد نظر برای شلیک، قابلیت شبکه شدن با سامانه های دید در شب موجود در تانک و افزایش شانس مورد اصابت قرار دادن هدف با اولین شلیک اشاره کرد.
 

مدل جدید تانک ذوالفقار 3

باید تاکید کرد که با توجه به اتخاذ سیاست دفاعی نبرد ناهمطراز از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و تاکید بر بحث هایی مثل عملیات های غافلگیرانه، باید تانکهای ایرانی به سامانه هایی مجهز شوند که بتوانند با کمک آن در کمترین زمان ممکن و به عبارتی با اولین شلیک هدف خود را مورد اصابت قرار دهند.

بر اساس اطلاعات موجود سامانه های کامل حفاظت ش . م . ه، لانچرهای دود پخش کن و مسافت یاب های لیزری نیز بر روی این تانک نصب شده است. در توضیح باید گفت که سامانه های حفاظتی " ش . م . ه " به وسیله حسگرهای موجود در صورت وجود عوامل شیمیایی، میکروبی و یا هسته ای در فضای اطراف تانک به تصفیه هوای موجود پرداخته و مانع ورود عوامل خطرناک به درون تانک می شود.

سامانه دود پخش کن نیز با پخش دود می توانند به پنهان شدن تانک از دید نفرات دشمن و یا شکستن قفل لیزری سلاح های هدایت شونده منجر شوند. سامانه مسافت سنج لیزری نیز می تواند با ارسال امواج لیزر به نقطه ای مشخص مصافت تانک تا آن نقطه را مشخص کرده و به هدف گیری بهتر تانک کمک کند.
 

بخشی از سامانه مسافت سنج لیزری ذوالفقار 3

در مدل جدید تانک ذوالفقار بدنه تانک به صورت کامل با تورهای استتاری موسوم به "ترمال" پوشانده شده اند که به نظر، هدف از این حرکت پوشاندن بخش هایی از این تانک از دید است. البته این تورهای استتاری خاص توان کاهش سیگنال های فروسرخ ساطع شونده از تانک را نیز دارند. مشخصا در بحث طراحی کلی برجک و بدنه تفاوت آشکاری بین دو مدل نمایش داده شده از تانک ذوالفقار وجود ندارد اما می توان احتمال داد که سامانه هایی بر روی بدنه تانک در مدل جدید نصب شده است که هنوز نباید به نمایش دربیایند.

در پایان ذکر این نکته مهم به نظر میاید که ذوالفقار 3 محصول نزدیک به دو دهه تلاش و طراحی در جهاد خودکفایی نزاجا است و باعث شده است تا ایران به عنوان تنها کشور منطقه با فناوری بومی تولید تانک در آن شناخته شود. این تانک بنا بر گفته فرماندهان نزاجا دارای مولفه های برتری نسبت به تانک تی 72 اس که در حال حاضر به عنوان تانک اصلی نیروهای مسلح ایران شناخته می شود، است و امید می رود با توجه به نظر مساعد ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به این تانک، به زودی شاهد تولید انبوه و تحویل این تانک به واحدهای زرهی باشیم.
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط سجاد در تاریخ 6 سال پیش و 15:44 دقیقه ارسال شده است

سلام دوستان خوشبختانه ما الان تانک کرار رو ساختیم که الان جزئ برترین تانک های دنیاس اگه باور ندارید میتونید کلیپش رو ببینید

این نظر توسط پارسا در تاریخ 6 سال پیش و 12:10 دقیقه ارسال شده است

چرا دروغ میگین که ایران تنها کشور دارنده توان ساخت تنک در منطقه است؟ اسراییل و ترکیه و پاکستان از بزرگترین تولیدکنندگان تانک هستن. جو ندین. وقتی یه گزاره ی کذب توی یه گزارش دیده بشه کل اون میره زیر سوال. پس الکی جو ندین

این نظر توسط سعيد ليدر در تاریخ 6 سال پیش و 22:50 دقیقه ارسال شده است

سلام. تانک ازمایش شده و بارها تو گردانهای تانکیو رزمایش ها دیده شده و درمقایسه با تانک روسی T72 کاملا سر بوده و تو بهترین تانک ها میتونه مقایسه بشه. تازه حتما قرار نیست که مستقیم بفرستنش واسه ابرامز)چه بسا از پس ابرامز هم بر بیا ) ولی کلا تانک خوبیه و کارامد واسه نبرده.میدونیم که بیشتر هم پیشرفت خواهد کرد و به تولیده انبوه هم که خیلی وقته رسیده. جنگ ما هم بیشتر ناهمتراز هستش. کلا عالیه واسمون

این نظر توسط مهرداد در تاریخ 7 سال پیش و 12:01 دقیقه ارسال شده است

سلام چرا نميگيد كه اولين بار تانك ذوالفقار در تانك سازي مسجدسليمان توسط بچه هاي مسجدسليمان ساخته شد.

این نظر توسط حمید در تاریخ 7 سال پیش و 14:28 دقیقه ارسال شده است

نظر همه دوستان و شنیدم و ذیدم همه دوستان به نوعی درست میگنآرهتانک ذوالفقار هنوز در حال آزمایشی هستش و ممکن چند نسل بعدییشم درست کنن ولی در خط مونتاژ قرار نگیره و این خیللی خوبه که حداقل خودمون و گول نمیزنیم که تانک خوب ساختیم و همه اش در حالتحقیق و بومی سازی در تجهیزاتش هستند که مهمترینشم تکنولوژی مربوط به موتور و زره تانک هستش که در حال تحقیق و تولی هستن علت اینکه دو دهه طول کشیده به این معنی نیست که آخرت تکنولوژی علتش به خاطر کمبود بودجه که به اینامر اختصاص دادن و هنوز جز نمونه های آزمتیشی نمونه ای برای تولید نساختن وامیدوارم روزی بگن پروژه تمام ششده وشاهد این ورود این تانک باشیم تا از شر تانک های قدیمی که هنوز در ارتش و سپاه هستند و با ادوات ضد زره منفجر میشن و بدتر از پراید خودمون هستند خلاص یابیم به امید پیشرفت و سربلندی ایران

این نظر توسط علی در تاریخ 7 سال پیش و 10:10 دقیقه ارسال شده است

هموطن ، اونا دو تا چرخ نیستن بلکه به اصطلاح خودمون رینگ هستن ، تو تانک M1A1 وجود دارن، و زاپاسن

این نظر توسط رضا در تاریخ 7 سال پیش و 15:15 دقیقه ارسال شده است

درود
بیایم واقع نگر باشیم من تا حدودی با نظر حسین موافقم این خودش خیلی خوبه که ما تونستیم تانک رو بسازیم(هر چند طرحش مال ما نبوده و منتاژی است و...)ولی اینو در نظر بگیرید که مسلما این تانک در نبرد یک به یک احتمال کم اوردنش زیاد است یا حتی قبل از درگیری توسط تانک مقابل نابود بشه ولی اینطور که بنظر میاد این یک نمونه ازمایشی است و امید واریمنمونه های بعد مناسب باشد
اینو خدمت اوندسته از افراد عرض میکنم که شماهایی که میگید این تانک تانک مناسبی برای ایران است میشه عرض کنید ایران چرا رفت t90اونم نه به مقدر محدود خرید؟
و خرید این تانک به طور قطع به نمونه های بعدی این تانک کمک میکند
در پناه حق

این نظر توسط محمد در تاریخ 7 سال پیش و 14:20 دقیقه ارسال شده است

سلام.به نظرم ذوالفقار روخوب ساختن
اما یه نگاهی هم به تانکT90 روسیه بندازید
ببینید چه چیزیه

این نظر توسط ساسان در تاریخ 7 سال پیش و 4:00 دقیقه ارسال شده است

ایران خیلی چیزا داره که ما ذهنمون هم بهش نمیرسه اما هیچوقت رو نمیکنه که یه وقت دشمن نره ضد اون رو بسازه...نمیدونم چرا بعضی از دوستان به این درک نرسیدن...این چیزی که ما از قدرت نظامی داریم می بینیم در مقایسه با حقیقت قابل مقایسه نیست.اینا ناچیزترین چیزیه که دارن نشون میدن.

این نظر توسط در تاریخ 7 سال پیش و 23:50 دقیقه ارسال شده است

شبیه نانکای انگلیسی و المانی ساختن
یعنی centurion 1 و leopard PT A


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما بودجه های نظامی ایران در کدام بخش ها باید متمرکز شوند؟(انتخاب چند گزینه امکان پذیر است)
  آمار سایت
 • کل مطالب : 574
 • کل نظرات : 2077
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 2947
 • آی پی امروز : 81
 • آی پی دیروز : 300
 • بازدید امروز : 196
 • باردید دیروز : 1,369
 • گوگل امروز : 7
 • گوگل دیروز : 103
 • بازدید هفته : 1,565
 • بازدید ماه : 8,545
 • بازدید سال : 434,040
 • بازدید کلی : 16,986,591
 • تبادل بنر دوستان
  مقام معظم رهبری:

  نشان ملی ثبت
  logo-samandehi