loading...

.::سايت نظامي آي آر ارتش|بزرگترین و متفاوت ترین سایت نظامی در ایران::.

ابتدا با این جنگنده کمی آشنا می شویم تا در ادامه ببینیم چه آینده ای در مقابل پر هزینه ترین جنگنده آمریکا قرار دارد!!؟   ویژگی ‏های جنگنده اف-35 یکی از خصوصیات جنگنده F-35 خاصیت

آخرین ارسال های انجمن
SARBAZ~e~VATAN بازدید : 3990 28 / 12 / 1391 نظرات (4)

ابتدا با این جنگنده کمی آشنا می شویم تا در ادامه ببینیم چه آینده ای در مقابل پر هزینه ترین جنگنده آمریکا قرار دارد!!؟

 

ویژگی ‏های جنگنده اف-35

یکی از خصوصیات جنگنده F-35 خاصیت رادار گریزی STEALTH ، یعنی کم پیدایی آن از لحاظ راداری است( به جز در مدل B به دلیل نیاز کمتر به این ویژگی در این مدل). یکی از اصول کم پیدایی به کار رفته در این جنگنده استفاده از بدنه تقریباً یکپارچه ‌است، بدین معنی که ساختار بال با بدنه یکپارچه‌است و به داخل بدنه فرو می‌رود( برخلاف جنگنده‌های کنونی). همچنین، در بدنه اف-35 به میزان قابل توجهی از مواد مرکب( کامپوزیت) به کار رفته ‌است. در اف-35 پسگرایی بال و دم نسبت به لبه جلویی ۳۵ درجه و نسبت به لبه عقبی ۱۵ درجه ‌است. سکان­های عمودی ثابت هواپیما دارای پسگرایی تا ۳۵ درجه و انحراف تا ۲۵ درجه هستند. بدین ترتیب، بعد از مدت­ها یک جنگنده مدرن بر سلطه بیش از ۵۰ ساله بال­های پسگرا خاتمه داد.

این جنگنده از موتور اف-119 ساخت شرکت پرات اندویتنی بهره می برد. نکته جالب در مورد این موتورها این است که با وجود فناوری پیشرفته و کارآمد آن، قیمت پایین­تری نسبت به موتورهای دیگر دارد و نگهداری آن نیز سهولت بیشتری دارد. نیروی پیشرانه این موتور ۱۵۴۲۰ کیلوگرم است، که با استفاده از پس سوز(Afterburner) این  میزان به ۲۲۶۷۵ کیلوگرم می‌رسد.

ساخت رادار اف-35 را یک بخش فرعی شرکت نورثروپ گرومن عهده دار است و برای این کار شرکت گرومن مبادرت به توسعه رادار APG-77 کرده‌است. البته هیچگاه از توانایی­های کامل این رادار در انواع صادراتی استفاده نخواهد شد. شایان ذکر است، که تعداد آنتن­های این رادار از ۶۲ آنتن برای جنگنده اف-22 به 21 آنتن برای اف-35 کاهش یافته‌است.

گفته می‌شود جنگنده اف-35( همانند  اف-22) به تجهیزات داخلی الکترونیک یکپارچه مجهز است و برای کاهش هزینه‌ها در تمام جنگنده‌ها از تجهیزات استاندارد استفاده خواهد شد. بسیاری معتقدند این دو جنگنده از بسیاری جهات، از جمله در ورودی­های هوای کناری، دماغه و بال ذوزنقه‌ای و سکان عمودی دم مشابه هستند؛ ولی از نظر کلی با رادار F-35 تنها ۴۰ تا ۵۰ درصد توانایی رادار جنگنده اف-22 را داراست و از نظر پنهان­کاری اگر اف -22 را یک توپ بیس­بال در نظر بگیریم، جنگنده اف-35 مانند توپ فوتبال است و بازتاب راداریش بیشتر است.

همچنین جنگنده اف-35 به همراه رادار خود از سامانه SA برای سهولت کنترل رادار بهره می‌برد، که این سامانه وضعیت آسمان نبرد، دستورات و اجازه شلیک موشک­ها و اسکن زمینی و ... را صادر و گزارش می‌نماید. از دیگر سامانه‌ها، می‏توان به سامانه جلونگر فروسرخ که به منظور پرواز در ارتفاع پایین و آشکارسازی عوارض زمینی و پدافندهای دشمن استفاده می‌شود، نام برد.

اما از لحاظ حمل تسلیحات اف -35 دارای یک محفظه جنگ افزاری در زیر بدنه ‌است، که برای کم پیدایی راداری در آن محل تعبیه شده و در صورت عدم لزوم، کم پیدایی راداری می‌تواند از مقرهای زیر بال نیز بهره ببرد.

هواپیمای اف-35 برای نبردهای هوایی کوتاه برد از موشک " سایدویندر"( احتمالاً در دو مدل X و M) استفاده خواهد کرد و در نبردهای هوایی  دور برد موشک " امرام"( احتمالاً از مدل C که از یک جستجوگر چند طیفی برای ردگیری موشکهای کروز استیلث  بهره می‌برد) استفاده می‌کند. هر چند این هواپیما قادر به حمل انواع موشک های استاندارد ناتو است.

تسلیحات اصلی این جنگنده( با توجه به اینکه وظیفه اصلی این جنگنده ایفای نقش ضربتی است) انواع بمب های سی بی یو-55/78/87 است( این بمب­ها هوا-سوخت هستند و قبل از رسیدن به زمین منفجر می‌شوند و تاثیر هولناکی بر روی وسایل زرهی و به خصوص نفرات پیاده دارند و از جمله از آنها برای پاکسازی میادین مین استفاده می‌شود). از دیگر تسلیحات قابل حمل توسط اف-35 بمب­های هدایت دقیق(GBU) و در نهایت یکی از موثرترین بمب‌ها یعنی بمب­های سری JADAM است. از این بمب­های قابل هدایت برای مقاصد تهاجمی مستقیم استفاده می‌شوند و در نهایت بمب­های DAACM که برای تهاجم علیه فرودگاه‏ها کاربرد دارند. همچنین انواع موشکهای هوا به زمین به اضافه یک توپ  گاتلینگ  جی ای یو-22 در نمونه‌های عادی و توپ­های غلاف­دار در نمونه‌های عمود پرواز را باید به این لیست افزود. قرار است هر اف-35 بتواند نقش ۲ جنگنده اف /ای -18 را به خوبی ایفا کند، در حالی که حداقل دو فروند اف-35 برای ایفای نقش یک اف-22 مورد نیاز است.

 

مشخصات جنگنده اف-35

نوع کاربری:  جنگنده ضربتی

شرکت سازنده: لاکهید مارتین

خدمه: ۱ نفر

آخرین قیمت: بین ۱۹۸ تا ۲۳۸ میلیون دلار

نیروی محرکه: یک دستگاه موتور Pratt & Whitney F119-PW-100 ( مورد استفاده در جنگنده برتری هوایی اف-۲۲ رپتور)

طول: 5 /13 متر

عرض: 8 /10 متر

وزن خالی: ۱۰۲۰۰ کیلوگرم

حداکثر وزن: ۲۲۶۰۰ کیلوگرم

حداکثر سرعت: 8 /1 ماخ

برد عملیاتی : 1800 کیلومتر

 

دردسرهای خریداران

قرار بود این هواپیمای جنگنده مبدل به هواپیمای رزمی اصلی آمریکا و نیز برخی از متحدین آن شود. شرکت لاکهید مارتین سه نوع جنگنده اف-35 را برای نیروهای مسلح آمریکا و هفت کشور انگلیس، کانادا، ترکیه، ایتالیا، هلند، استرالیا و نروژ و نیز رژیم صهیونیستی به عنوان شریک در پرداخت هزینه توسعه آن، ساخته است. پنتاگون در نظر دارد تا  2443 فروند از این نوع جنگنده فوق مدرن که دارای مشکلات تکنولوژیک زیادی است، خریداری کند. اخیراً " آژانس همکاری دفاعی و امنیتی" آمریکا(Defense Security Cooperation Agency)، اجازۀ تحویل 4 فروند از این هواپیما به ژاپن را صادر کرد، اما ژاپن اعلام کرد که چنانچه هزینه خرید این هواپیماها از آنچه که مورد انتظار است، خیلی بالاتر باشد، سفارش 40 فروندی خود را پس خواهد گرفت. در این راستا، دولت ژاپن اعلام کرده که برای خرید هر فروند اف-۳۵ تاکنون۱۲۰ میلیون دلار هزینه کرده که در صورت افزایش قیمت‌ها از خرید آن انصراف می‌دهد.

ترکیه نیز اولین سفارش خرید از این نوع جنگنده را به تعویق انداخته است. در این زمینه سایت خبری " دیفنس نیوز" گزارش داد: ترکیه در 22دی خرید اولیه دو فروند جنگنده اف-35 از آمریکا را به علت مشکلات فنی و افزایش قیمت به تعویق انداخت. کشور هلند که قرار بود 85 فروند از این هواپیما را خریداری کند، تصمیم گرفته تعداد سفارش خود را کاهش دهد. ایتالیا اعلام کرده سفارش خود را از 130 فروند به 90 فروند کاهش خواهد داد؛ و انگلیس نیز در باره این هواپیما که قرار بود آن را در نیروی هوایی  و دریایی خود به کار گیرد، دچار تردید شده است. استرالیا نیز اعلام کرده که به دلیل مشکلات مالی قصد دارد خریداری 12 فروند هواپیمای افـ 35 را 2 سال به تأخیر اندازد. این در حالی است که، سفارش 65 فروندی هواپیمای افـ 35 از سوی کانادا که قرار بود جایگزین هواپیماهای سی اف-18 شود، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. رژیم صهیونیستی در ابتدا سفارش 20 فروند از این هواپیماها را با سفارشی 8 /2 میلیارد دلاری داد  اما اکنون تصور می شود در نهایت 75 فروند از آن را خریداری نماید. این در حالی است که، تاخیر در تحویل این هواپیماها( حداقل تا سال 2017 ) باعث شده تا رژیم صهیونیستی به عنوان یک راه حل موقت در پی خرید انواع بهسازی شده جنگنده اف- 15 از شرکت بوئینگ باشد.

همچنین، باید تاکید کرد که آمریکا نیز تصمیم مشابهی را اتخاذ کرده و در همین راستا خرید 179 فروند از این هواپیما را تا سال 2017 میلادی به تاخیر انداخته است. به جز ترکیه که قصد خود برای خریداری 100 فروند از این هواپیما را به قیمت 16 میلیارد دلار اعلام کرده بود، سایر کشورهای مشتری این هواپیما از افزایش قیمت آن نگرانند، و ناچارند مسایل مربوط به تامین بودجه خرید این هواپیماها را برطرف کنند.

 

سخن پایانی

شواهد حاکی از آن است که جنگنده اف-35 ساخت شرکت لاکهید مارتین، پرهزینه ترین هواپیمای جنگی در تاریخ وزارت دفاع آمریکا( پنتاگون) به علت بروز مشکلات جدی و فراوان با بن بست روبرو است. در حالی که جنگنده فوق مدرن اف-35 یک سوم آزمون پروازی خود را پشت سر گذاشته، همچنان با مشکلاتی مانند امنیت پروازی، برنامه های پیشرفته و تکامل تسلیحاتی مواجه است. گزارش 18 صفحه ای رییس آزمایش های تسلیحاتی پنتاگون که جمعه 22 دی به کنگره آمریکا ارسال شد، با اشاره به جزییات این موارد به صراحت می گوید که پروژه برنامه تسلیحاتی 396 میلیارد دلاری که پرهزینه ترین طرح در تاریخ پنتاگون به شمار می رود، دارای نواقص زیادی است. گزارش پنتاگون نشان می دهد، در حالی که در سال 2012 برخی آزمون ها و سیستم های پروازی برنامه ریزی شده انجام گرفته است، اما در برخی بخش های پروازی این جنگنده نواقص بدون حلی باقی مانده، که برخی تازه دیده شده است.

طبق این گزارش، شرکت لاکهید مارتین با توجه به بروز مشکلات بدون راه حل، تاکنون تنها 20 هزار آزمون انجام داده و هنوز 39 هزار سنجش دیگر باقی مانده است. گزارش به این موضوع اشاره دارد که مشکلات این جنگنده از سال 2001 آشکار شده و شرکت سازنده نیز در سال های گذشته سه بار ساختار آن را تغییر داده است. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که مشکلات و کسری بودجه آمریکا، شمار خرید این تعداد از جنگنده های اف-35 را که همچنان دچار مشکل هستند، کاهش خواهد داد. تاکنون تنها 63 فروند از این جنگنده تولید و در اختیار نیروی هوایی و دریایی آمریکا قرار گرفته است.

بدین ترتیب، هزینه توسعه هواپیمای اف- 35( برخلاف آنچه که در ابتدا به نظر می رسید) روزبه روز افزایش یافته، تا جایی که از 233 میلیارد دلار به حدود 396 میلیارد دلار رسیده است. در این راستا، هزینه  توسعه این هواپیما فقط در سال 2011 رشد 3/ 4 درصدی داشت. قیمت اولیه این جنگنده را ۸۹ میلیون دلار برآورد کرده بودند، که اکنون حداقل  ۱۹۷ میلیون دلار در نوع A و ۲۳۷ میلیون دلار در نوع B و C  قیمت دارند. طبق برآوردها هزینه هر فروند این هواپیما در طول عمر خدمتی( با احتساب ۵۰ سال خدمت) ۶۱۸ میلیون دلار برای هر فروند تخمین زده‌ شده است، که با افزایش هزینه‌ها سر از ۷۶۱ میلیون دلار در آورده و این جنگنده را از لحاظ  معیار هزینه ها ناکارآمد کرده است. برآورد شده است که در نهایت هزینه پروژه بلند پروازانه اف-35 به حدود 45 /1 تریلیون دلار برسد، که در تاریخ پروژه های نظامی بی سابقه خواهد بود.

 

منبع:سایت شبکه خبر

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط dr-milad در تاریخ 7 سال پیش و 21:56 دقیقه ارسال شده است

396 میلیارد دلاررررررر!!!!!!!. یا خدا.

این نظر توسط dr-milad در تاریخ 7 سال پیش و 21:56 دقیقه ارسال شده است

396 میلیارد دلاررررررر!!!!!!!. یا خدا.

این نظر توسط منوچهر در تاریخ 7 سال پیش و 20:40 دقیقه ارسال شده است

از شما متشکرم که پاسخ دادین ولی فکرکنم بیشتر برای سکوب پدافن هوایی استفاده بشه بیشتر به این نیت ساختن راستی میگن که سال 2016 قراربود عملیاتی بشه افتاد واسه 2019 عجب ؟

این نظر توسط منوچهر در تاریخ 7 سال پیش و 17:20 دقیقه ارسال شده است

این جنگنده میگن خیلی ایراد داره
پاسخ : بله...فعلا تا 2019 عقب افتاده...هر سال یه خبر از نقص هاش بیرون میاد


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما بودجه های نظامی ایران در کدام بخش ها باید متمرکز شوند؟(انتخاب چند گزینه امکان پذیر است)
  آمار سایت
 • کل مطالب : 574
 • کل نظرات : 2077
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 2949
 • آی پی امروز : 162
 • آی پی دیروز : 298
 • بازدید امروز : 432
 • باردید دیروز : 1,189
 • گوگل امروز : 25
 • گوگل دیروز : 89
 • بازدید هفته : 2,990
 • بازدید ماه : 9,970
 • بازدید سال : 435,465
 • بازدید کلی : 16,988,016
 • تبادل بنر دوستان
  مقام معظم رهبری:

  نشان ملی ثبت
  logo-samandehi