loading...

.::سايت نظامي آي آر ارتش|بزرگترین و متفاوت ترین سایت نظامی در ایران::.

همیشه یکی از راه های حفظ جان در درگیری ها سنگر گرفتن پشت دیوار،درون خانه یا پشت هر مانع دیگر هست! ما در پشت دیوار هستیم و گلوله هایی که به دیوار برخورد میکنند و به ما آسیبی نمیرسانند! بخصوص وقتی

آخرین ارسال های انجمن
SARBAZ~e~VATAN بازدید : 3071 31 / 01 / 1392 نظرات (0)
همیشه یکی از راه های حفظ جان در درگیری ها سنگر گرفتن پشت دیوار،درون خانه یا پشت هر مانع دیگر هست!
ما در پشت دیوار هستیم و گلوله هایی که به دیوار برخورد میکنند و به ما آسیبی نمیرسانند! بخصوص وقتی در دست آمریکایی ها m4 باشد!
خوب! پیشنهاد میکنید از کالیبر قویتری استفاده کنیم؟ باز هم در دیوار نفوظ نمیکند! پس راه حل چیست؟
بهترین وسیله در این مواقع استفاده از یک سیستم IAWS میباشد! یعنی گلوله ای که از بالا روی دیوار رد میشود و روی سر پناه گیرنده منفجر میشود!
 
پناه گرفتن نیروهای طالبان در پشت خانه های کاه گلی افغانستان همیشه برای نیروهای ایالات متحده دردسر بوده!
پس آمریکایی ها به فکر روشی افتادن که این مشکل رو به سادگی حل کنند!
و نتیجه کار سراحی سلاح فوق پیشرفته و بینظیر XM25 ! نارنجک اندازی که با سیستم فاصله یابی لیزری تشخیص داده بهترین زمان برای انفجار نارنجک در پشت دیوار کی هست!
و وظیفه سرباز استفاده کننده هدف گیری روی دیوار است و بقیه کار را به خود سیستم سلاح واگذا میکند!

سربازان امریکایی به سلاح دستی جدیدی مجهز شده‌اند که می‌تواند با استفاده از یک مسافت‌سنج لیزری، هدف را هرجایی که پنهان شده باشد شناسایی کرده و گلوله‌های انفجاری را دقیقا بر فراز سر او پرتاب کند. نیروی نظامی آمریکا اسحله هوشمند جدیدی را معرفی کرده که می‌تواند در جنگ بر علیه طالبان به کمک سربازان این کشور بیاید.

این اسلحه XM-25 نام دارد و ارتش آمریکا معتقد است با کمک آن می‌توان سرنوشت جنگ‌ها را تغییر داد. این اسلحه از یک سیستم هدایت لیزری بهره می‌گیرد و می‌تواند طوری برنامه‌ریزی شود که گلوله‌های 25 میلی‌متری با قدرت انفجاری بالا را دقیقا بالای سر هدف منفجر کند. ریچارد آدیت که در ساخت این اسلحه برای ارتش آمریکا همکاری داشته، می‌گوید: «ساخت این اسلحه یک قدم بسیار بلند محسوب می‌شود، چرا که برای اولین بار در یک اسلحه دستی از فناوری‌های هوشمند استفاده شده است».

 

روش استفاده از این اسلحه به این صورت است که سرباز ابتدا هدف خود را پیدا می‌کند، با لیزر به سمت آن نشانه می‌رود تا به این صورت محدوده هدف مشخص شود، سپس سرباز یک نقطه هدف تنظیم شده دریافت می‌کند. در این هنگام کافی است هدف را تنظیم کرده و ماشه را بچکاند. در این صورت اگر شما با لیزر هدفی را در فاصله 543 متری مشخص کرده باشید، اسلحه به طور خودکار گلوله را در سمت هدف به فاصله 543 متر شلیک می‌کند که این مسافت ممکن است یک، دو یا سه متر کم یا زیاد شود تا گلوله مستقیما روی سر هدف قرار گیرد.

این بدان معناست که این اسلحه را می‌توان در زمانی که هدف در پشت دیوار یا در یک خندق پنهان شده، استفاده کرد و آن را نابود کرد. این اسلحه در حال حاضر در اختیار سربازان آمریکایی مشغول به خدمت در افغانستان قرار گرفته و نیروی مخصوص انگلیسی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.
XM25 توسط کارخانه آمریکایی  ATK و با کمک کارخانه مشهور آلمانی هکلر و کخ طراحی و ساخته شده است .
نارنجک انداز نیمه خودکار XM25 ( در اصطلاح کارخانه : اسلحه هجومی با نارنجک ترکش شونده در هوا ) نتیجه ای مستقیم از طرح آمریکایی XM29OICW می باشد که در سال 2004 بدلیل نرسیدن به هدف اصلی متوقف شده و به دو بخش مجزا تقسیم گشت :
کارابین کوچک 5.56 میلیمتری XM8
نارنجک انداز نیمه خودکار 25 میلیمتری XM25 به همراه سیستم هدفیابی و کنترل آتش XM104.


البته امکان دارد در آینده و پس از تکمیل این دو بخش طرح ، ترکیب دو اسلحه بالا به همراه XM104 جهت ساخت سیستمی جدید صورت پذیرد . هرچند طرح و نقشه کاری آن است که XM25/XM104 به عنوان یک سیستم یکپارچه جهت ارتقاء قدرت آتش جوخه های پیاده نظام  ساخته شده و مورد آزمایش قرار گیرد .
مهمات 25 میلیمتری قابل برنامه ریزی HEAB (انفجاری شدید ترکش شونده در هوا  High Explosive Air Burst  ) هنگامی که با مهمات نارنجک اندازهایی چون M203  یا Milkor MK.1 مقایسه می شود دارای برد مفیدی سه برابر علیه اهداف نقطه ای می باشد . همچنین این نارنجک انداز نسبت به نارنجک انداز های دیگر از قدرت کشندگی و احتمال اصابت بیشتری برخوردار است چرا که از تجهیزاتی چون سایت هدفگیری در روز و شب با قابلیت مسافت یابی بعلاوه یک کامپیوتر بالستیک که سایت هدفگیری را بطور خودکار بر روی هدف تنظیم نموده و برنامه ریزی نارنجک های 25 میلیمتری برای انفجار دقیق پیش یا پس از هدف را انجام می دهد . 
البته برای پشتیبانی و استفاده بعنوان ضد خودرو قابلیت انفجار ضربه ای این نارنجک ها نیز حفظ شده است . سر جنگی Heap در مهمات 25 میلیمتری بکار گرفته شده در XM25 در اسلحه XM307 OCSW هم بکار رفته است اما فشنگ گوچکتر شده تا سرعت گلوله و لگد کمتری داشته باشد .به غیر از مهمات HEAP برای XM25 انواع مهامت دیگر نیز عرضه می شود . مهمات FAE/ ترموباریک و HEAT ( ضد زره با نفوذ 50 میلیمتر ) با فیوز ضربه ای و بعنوان ضد نفر و ضد خودرو همچنین مهمات ترکش شونده و مهمات آموزشی با کشندگی کمتر .
بدلیل اینکه XM25 یک اسلحه انفرادی محسوب می شود ، سرباز نارنجک اندازی که این اسلحه را حمل می کند باید اسلحه دفاعی دیگری همچون کارباین یا هفت تیر با خود داشته باشد . طرح کنونی آن است که یک جوخه 2 سرباز نارنجک انداز مسلح به XM25 داشته باشد و این نکته قابل ذکر است که نارنجک انداز XM25 جایگزین اسلحه های سبکی چون M249SAW و  نارنجک اندازهای قابل نصب در زیر لوله ای چون M203  نخواهد بود .

هم اکنون تعدادی از نمونه های اولیه این اسلحه در افغانستان و علیه طالبان توسط نیروهای آمریکایی در حال استفاده می باشند . گزارش شده که این اسلحه جهت نابودی مهاجمانی که از جان پناه های خود به سمت نیروهای آمریکایی شلیک می کرده اند ، کاربرد بسیار مفیدی داشته است . سربازان آمریکایی لقب Punisher را به این اسلحه داده اند.
XM25 اسلحه نیمه خودکاریست که با فشار گاز باروت مسلح می شود . همانطور که در تصاویر می بینید ، محل تغذیه و خشاب این اسلحه بولپاپ در نزدیک قنداق قرار می گیرد .غلاف های  اسلحه از پلیمر فشرده و مقاوم ساخته شده و محل خروج پوکه در هردو سمت سلاح تعبیه شده است . اگرچه در زمان استفاده ، تنها یکی از آنها باز می باشد و دیگری بوسیله یک سرپوش بطور کامل بسته می شود . این قابلیت به سرباز نارنجک انداز اجازه می دهد در صورت لزوم با دست چپ یا با دست راست شلیک کند .

بالای اسلحه بوسیله ریل پوشانده شده است که بر روی این ریل سایت XM104 TA/FCS قرار می گیرد . پس از آنکه اطلاعات مسافت هدف به قسمت برنامه ریزی اسلحه داده شد ،  فیوز انفجاری نارنجک برنامه ریزی می شود تا پس از زمان تعیین شده پس از شلیک منفجر شود . سایت XM104 با باطری کار می کند و چون  نارنجک های این اسلحه بصورت اتوماتیک بر روی فیوز ضربه ای تنظیم شده اند ، در صورت تمام شدن شارژ یا خرابی باطری ، همچنان می توان به شلیک ادامه داد.
مشخصات:
نوع سلاح: نارنجک انداز
ساخت کشور: ایلات متحده
وارد خدمت شده: 2010 تا زمان حال
مورد استفاده ارتش های: ایالات متحده آمریکا
مورد استفاده در جنگ های: افغانستان
طراحی: کمپانی هکلر و کوخ - آلیانت تکسیستمز
ساخت: کمپانی هکلر و کوخ - آلیانت تکسیستمز
تعداد ساخته شده تا کنون: 5 عدد
وزن: 6.35 کیلوگرم
طول: 737 میلیمتر
کالیبر نارنجک: 40*25 میلیمتر
سرعت گلوله: 210 متر بر ثانیه
بر مفید در حالت نقطه زنی: 500 متر
برد مفید در حالت استفاده وسیع: 700 متر
بر نهایی: 1 کیلومتر

 

منابع:

انجمن میلیتاری

وبلاگ kpg.blogsky

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما بودجه های نظامی ایران در کدام بخش ها باید متمرکز شوند؟(انتخاب چند گزینه امکان پذیر است)
  آمار سایت
 • کل مطالب : 574
 • کل نظرات : 2077
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 2946
 • آی پی امروز : 223
 • آی پی دیروز : 285
 • بازدید امروز : 4,984
 • باردید دیروز : 1,798
 • گوگل امروز : 74
 • گوگل دیروز : 71
 • بازدید هفته : 12,945
 • بازدید ماه : 6,782
 • بازدید سال : 432,277
 • بازدید کلی : 16,984,828
 • تبادل بنر دوستان
  مقام معظم رهبری:

  نشان ملی ثبت
  logo-samandehi