loading...

.::سايت نظامي آي آر ارتش|بزرگترین و متفاوت ترین سایت نظامی در ایران::.

همانگونه که می دانید ای کی ام همان سلاح ای کی۴۷ است که در سال ۱۹۵۱ توسط سران ارتش اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بهینه سازی شده و به ای کی ام تبدیل شده است .( در ایران به اشتباه به اس

آخرین ارسال های انجمن
SARBAZ~e~VATAN بازدید : 4978 14 / 02 / 1392 نظرات (2)

همانگونه که می دانید ای کی ام همان سلاح ای کی۴۷ است که در سال ۱۹۵۱ توسط سران ارتش اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی بهینه سازی شده و به ای کی ام تبدیل شده است .( در ایران به اشتباه به اسلحه کلاشنیکف میگویند کلاشینکف - جای ی و نون را عوض میکنند - ولی صحیحش همان کلاشنیکف است . )

۱- ارگونومی: سلاح ام۱۶ بدلیل کوتاه بودن نداشتن دوام و خوش دست نبودن و... فاقد ارگونومی لازم برای سرباز یا یک رنجر می باشد در کنفرانسی میخاییل کلاشنیکف(طراح اسلحه کلاشنیکف) اعلام کرد در عراق و افغانستان سربازان امریکایی ترجبح میدهند بجای استفاده از اسلحه سازمانی این کشور موسوم به ام۱۶ از کلاشنیکف استفاده کنند. اما سلاح کلاشنیکف با دارا بودن خوش دستی توانسته برتری خود را نسبت به ام۱۶ ثابت کند ولی اسلحه ژ۳ بدلیل طول مناسب سلاح و خوش دستی از همه جهات و .. مناسبترین اسلحه برای هر نوع جنگی هست.

۲- قدرت کشندگی سلاح:در سلاح ام۱۶ کالیبر غیر کشنده 5.56 در45 استفاده می کند علت آن هم این هست که سران ارتش امریکا فکر می کنند زخمی کردن سرباز دشمن روحیه دشمن را ضعیف میکند که نظر درستی نیست . اما در سلاح کلاشنیکف که از کالیبر کشنده 7.62 در 39 استفاده می کند می تواند در برخی موارد غیر کشنده عمل کند ولی در سلاح ژ۳ که در آن از کالیبر بسیار کشنده 7.62در 51 استفاده شده میتواند یک رنجر و ۳۰ نفر رنجر دیگر پشت سر آن را بکشد و پس از گذشتن از هر رنجر شعاعی به اندازه یک متر در محل گذشت مرمی ایجاد کند.علت استفاده ارتش ایران از این سلاح بدلیل این هست که سردمداران ارتش معتقدند اگر سلاح بکشد هم در روحیه سربازان هم در روحیه کشور مهاجم تاثیر می گذارد و در مورد کفن و دفن کشور مهاجم را با مشکل مالی روبرو خواهد کرد با اینکه در صحنه های نبرد بدن فرد کشته شده پس از دقایقی شروع به گندیدن می کند ۴ سرباز مجبور می شوند او را از صحنه نبرد دور کنند به همین دلیل عاقلانه تریت تصمیم برای سردمداران ارتش ایران می باشد. با نصب دوربین روی سلاح ژ۳ می توان از آن به عنوان یک تک تیر انداز قوی استفاده کرد.

۳- لگد سلاح:در سلاح ام۱۶ بدلیل سبکی و طراحی بد لگد سلاح به طور کاملا چشمگیری افزایش یافته (سبکی سلاح طبق قانون نیوتن لگد سلاح را افزایش میدهد) اما در سلاح کلاشنیکف به خاطر استفاده از پیچیده ترین معادلات ریاضی در طراحی این سلاح لگد این سلاح به طور باور نکردنی کاهش یافته است ولی در سلاح ژ۳ با وجود معادلات ریاضی و سنگینی سلاح (4.100 Kgr) و استفاده از مهمات بزرگتر بین سلاح ام۱۶ و کلاشنیکف قرار می گیرد .

۴- مقاومت سلاح در مقابل نظافت نشدن:پس از طراحی سلاح ام۱۶ برای اولین بار توسط یوجبن استونر اعلام شد که وی این سلاح را مقاوم ترین سلاح در مقابل هر گونه ورود مواد ناخواسته به سلاح مقاوم است اما در جنگ ویتنام مشخص شد که این دروغی بزرگ بوده زیرا با نشستن غبار موجود در هوا بر روی این سلاح این سلاح توان کار کردن را از دست می دهد اما در سلاح کلاشنیکف چنین چیزی صحت ندارد و این سلاح در مقابل گرد و غبار نا چیز مقاوم است ولی در سلاح ژ۳ بدلیل طراحی عالی میتواند در محیط های گلی و قیری به خوبی عمل کند.

۵- نشانه گیری: در ام۱۶ بدلیل لگد زیاد سلاح سرباز نمی تواند بر هدف خود مسلط شود و بدلیل فاصله داشتن بیش از حد مگسک اسلحه با لوله در نزدیکترین فاصله هم شخص تیر انداز مجبور است با نواختن ۳ گلوله قلق گیری کند در سلاح کلاشنیکف این فاصله به ۵۰ متر افزایش دارد ولی در سلاح ژ۳ فاصله قلق گیری به بیش از ۲۵۰ متر می رسد.

۶- قدرت آتش: در سلاح ام۱۶ به خاطر استفاده از مهمات کم و نبود فشار غیر مستقیم گاز باروت قدرت آتش آن بسیار کم شده اما در سلاح کلاشنیکف با وجود مهمات کم در آن از فشار غیر مستقیم گاز باروت استفاده شده که قدرت آتش آن را نسبت به ام۱۶ کمی افزایش می دهد ولی در سلاح ژ۳ علاوه بر استفاده ازمهمات زیاد که قدرت آتش را بالا می برد به بهترین شکل طراحی شده طوری که دیگر نیازی به فشار غیر مستقیم گاز باروت نیست.

۷- توانایی تولید انبوه: سلاح ام۱۶ علاوه بر بی کیفیتی بسیار گران است تنها یک قبضه از این سلاح بدون تجهیزات قیمتی معادل ۳۵۰۰ دلار دارد در صورتی که تولید انبوه این سلاح یک کشور را بد بخت می کند اما سلاح کلاشنیکف توانایی تولید انبوه را دارد و تنها یک قبضه از آن بدون تجهیزات ۳۵ دلار است اما سلاح ژ۳ که میتواند تولید بهبنه و خوب و انبوهی داشته باشد تنها یک قبضه از آن بدون تجهیزات معادل ۴۰ دلارهست در این متن منظور از تجهیزات سر نیزه - نارنجک انداز و نارنجک تفنگی و... می باشد که ام ۱۶ بسیاری از این تجهیزات مانند سر نبزه و نارنجک تفنگی و... را ندارد.

 

 

 نتیجه گیری:نتیجه گیری بر عهده خودتان است.هر کشوری متاسب با بودجه نظامی خود و موقعیت و اهدافش سلاحی به کار می برد.هر سلاح معادله ساخت خود را دارد و برای اهدافی خاص ساخته می شود.

 

فیلم مقایسه عملکرد:البته این کلیپ برای مقایسه بین دو اسلحه اصلی ارتش های جهان یعنی ام 16 و کلاشنیکف ساخته شده.کلیپش واقعا زیبا هست و در کل خیلی از کارایی های این دو سلاح را تعریف می کنه.حتما ببینید.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط عرشیا در تاریخ 6 سال پیش و 21:04 دقیقه ارسال شده است

ام۱۶ که بی کفایتی خودشو در جنگ ویتنام نشون داد و الان در ارتش امریکا با ام۴ و scar جایگزین شده.کلاشینکف هم همیشه کارآمدی خودشو نشون داده خوش دست و ساده مقاوم.ژ۳ قدرتی داره که هیچ اسلحه هجومی دیگه ای نداره ساده و دقت بالا که بعد از پنجاه سال هنوزم جزو سلاح های برتره.ولی باید به حساس بودنش مقابل گرد و غبار و آب و داغ کردنش بعد از رگبار مداوم اشاره میشد

این نظر توسط احد در تاریخ 10 سال پیش و 23:24 دقیقه ارسال شده است

با سلام
به نظر من در این متن سلاح کلاشنیکف مورد بی عدالتی بوده نسبت به ژ3
شما همه ی فواید ژ3 رو گفتین ولی در مورد اینکه این سلاح یکم بیش از حد گرم و گیر می کند(برای مثال اکثرا در تیر بار احتمال گرم شدگی و همین طور زمان خیس شدن و رطوبت بالا قابل کارکرد نیست) گفته نشده و همین طور از بی نقصی نسبتا 100 درصدی کلاشنیکف که تقریبا اصلا این ایراد واقعا جدی رو نداره علاوه بر اون وزن سلاح از شاخصه های مهم محسوب میشود که کلاشنیکف کاملا برتری دارد تعمیر و نظافت سریع هم باز از مهمترین موارد هست که باز کلاشنیکف برتری نسبی دارد فقط ژ3 دارای قدرت بالایی هست ولی این تنها یک مولفه قدرتمند می باشد
خواهشا این موارد هم اضافه کنید تا قضاوت عادلانه ای باشد
با تشکرشکلک
پاسخ : چشم..در زمان زمان بندی مناسب موارد بیشتری رو بررسی می کنیم.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما بودجه های نظامی ایران در کدام بخش ها باید متمرکز شوند؟(انتخاب چند گزینه امکان پذیر است)
  آمار سایت
 • کل مطالب : 574
 • کل نظرات : 2077
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 2950
 • آی پی امروز : 18
 • آی پی دیروز : 375
 • بازدید امروز : 106
 • باردید دیروز : 1,128
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 115
 • بازدید هفته : 3,792
 • بازدید ماه : 10,772
 • بازدید سال : 436,267
 • بازدید کلی : 16,988,818
 • تبادل بنر دوستان
  مقام معظم رهبری:

  نشان ملی ثبت
  logo-samandehi