loading...

.::سايت نظامي آي آر ارتش|بزرگترین و متفاوت ترین سایت نظامی در ایران::.

نفربر زره پوش دیگری که در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران حضور مشخص و قابل لمس دارد، نفربر M113 ساخت کمپانی " FMC " در ایالات متحده آمریکا با نرخ تولید بیش از 80 هزار دستگاه در گونه مختلف یکی

آخرین ارسال های انجمن
SARBAZ~e~VATAN بازدید : 5300 30 / 03 / 1392 نظرات (0)

نفربر زره پوش دیگری که در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران حضور مشخص و قابل لمس دارد، نفربر M113 ساخت کمپانی " FMC " در ایالات متحده آمریکا با نرخ تولید بیش از 80 هزار دستگاه در گونه مختلف یکی از مشهورترین و پرتولیدترین گونه های نفربر نه فقط در جهان غرب و بلکه در سرتاسر دنیا می باشد.

نفربر ام 113

در واقع این نفربر از دهه 1960 تا اواخر دهه 1980 میلادی به عنوان ستون فقرات واحدهای پیاده نظام مکانیزه نیروی زمینی آمریکا عمل کرده و موفق بسیار خوبی را نیز در بازار صادرات بدست آورد. این نفربر در هر 5 قاره دنیا حضور داشته و به صورت فعال مورد استفاده قرار می گیرد. از همان ابتدای سالهای دهه 1960 میلادی به غیر از مدل اصلی این نفربر گونه های دیگری از این نفربر با نقش های گوناگونی همچون مدلهای: فرماندهی، آمبولانس زره پوش، حامل خمپاره یا حامل موشک ضد تانک " تاو " و گونه های بسیار دیگری وارد خدمت شد.

در یک نگاه کلی این نفربر آمریکایی یک خودرو زره پوش است که از لحاظ طراحی هندسی بیشتر به یک مکعب و یا به عبارتی دیگر جعبه شباهت دارد. در بحث زره این خودرو به صورت استاندارد از یک پوشش آلومنیومی با قطری در حدود 38 میلی متر بهره می برد که تنها از این نفربر در برابر گلوله سلاح های هجومی و تیربارهای سبک حفاظت می کند. همین مسئله باعث شده است تا صنایع دفاع ایران در سالهای اخیر دست به طراحی و ساخت نسل جدیدی از زره های سبک قابل نصب بر روی این نفربر ها بزند که با نصب آنها بر روی بدنه، این نفربرها می توانند حتی در برابر گلوله های 30 میلی متری نیز مقاومت کنند.

نفربر ام 113

نفربر ام 113 در اختیار نیروهای مسلح ایران

در مدل اولیه این زره پوش از یک موتور بنزینی به قدرت 209 اسب بخار استفاده می شد که به دلیل مصرف بالا و همچنین احتمال بروز حریق در موتورهای بنزینی یک سیستم پیشرانه با سوخت گازوئیلی با توان 215 اسب بخار جایگزین شد.
با وجود این سیستم پیشران این نفربر می تواند مسافتی در حدود 480 کیلومتر را با سرعتی در حدود 66 کیلومتر بر ساعت طی کند. اما باید اعتراف کرد که این نفربر آمریکایی دارای نقاط ضعف فراوانی بود که باعث شده است صنایع دفاعی ایران سرمایه گذاری آنچنانی برای ارتقاء این نفربر انجام ندهد و بیشتر توان خود را صرف ارتقاء نفربرهای سری " BMP  " ساخت شوروی سابق کند.
از مشکلات مشخص این نفربر می توان به ارتفاع زیاد آن اشاره کرد که آن را به هدفی مشخص و سهل و وصول برای یگان های ضد زره دشمن تبدیل می کند. برای درک این موضوع کافی است که تصاویر موجود از این نفربر را با سری " BMP " مقایسه کنید تا متوجه شوید که این نفربر تا چه حد بلند ساخته شده است.
این خودرو زرهی در مدل استاندارد خود فاقد سامانه های فیلترینگ هوا برای مقابله با عوامل " ش م ه " و همچنین فاقد نارنجکهای دودزا برای ایجاد پرده تدافعی از جنس دود است. از نظر تسلیحاتی نیز این نفربر آمریکا تنها با یک قبضه مسلسل کالیبر 12.7 میلی متر مدل M2 مسلح شده است که امروزه عمدتا در ایران با مسلسل روسی " دوشکا " جایگزین شده است. امروزه با توجه به خریداری نفربرهای کلاس " بی ام پی " از روسیه و قابلیتهای بهتر این نفربر به نظر می رسد که احتیاج چندانی در صنایع دفاعی برای ارتقاء این نفربر احساس نمی شود.

آپگریدهای نفربر ام 113

تولید این نفربر در آمریکا متوقف شده است ، ولی در برخی کشورها تولید آن کماکان ادامه دارد. هر چند این کشورها نیز در حال بررسی های کارشناسانه برای توقف خط تولید این نفربر و جایگزین کردن نفربرهای جدید به جای آن هستند. نفربر M113 از ابتدای دهه 60 میلادی وارد میادین کارزار شد و از آن زمان تا کنون در نبردهای زیادی شرکت کرده است. جنگ ویتنام ، جنگ شش روزه ، جنگ یوم کیپور ، درگیری های سومالی ، جنگ خلیج فارس و .... امروزه کشورهای مختلف استفاده کننده از این خودرو آنرا مورد بهسازی قرار داده اند و با انجام تغییراتی آنرا برای نبردهای امروزی بهینه کرده اند. که در ادامه به معرفی معروفترین مدلهای بهینه سازی شده این نفربر می پردازیم .


ایالات متحده
در ایالات متحده نفربر M113 به اشکال مختلف استفاده می شود ، از این نفربر به عنوان آمبولانس ، خودروی شناسایی سبک ، نفربر غیر تاکتیکی (نفربر سبکی که در غیر از خط مقدم مشغول به فعالیت است) و سایر استفاده های سبک از این نفربر به عمل می آید.
مدل M113A3 مدل ارتقا یافته از این نفربر است که کماکان در آمریکا موجود بوده و از آن استفاده می شود و به عنوان خودروی پایه در ساخت انواع خودروهای با کاربری مختلف از آن استفاده می شود ، این مدل قابلیت نصب زره های واکنشگر و همچنین حفاظ قفسی برای مقابله با راکت های دشمن را دارا می باشد که بسته به نوع نیاز حفاظ مخصوص بر روی آن نصب می شود. سامانه های مخابراتی و الکترونیکی آن نیز به روز شده است ، همچنین قسمت های زیرین خودرو نیز در برابر بمب ها و مین ها تقویت شده است.

ام 113 آپگرید شده ارتش آمریکا

ام 113 آپگرید شده ارتش آمریکا

بلژیک
ارتش بلژیک بیش از 500 دستگاه از این نفربر ها را در اختیار دارد که با کمک آمریکا آنها را مورد بهینه سازی قرار داده است ، در این بهینه سازی بدنه نفربر با نصب زره های اضافی تقویت شده است و همچنین سیستم های مخابراتی و الکترونیکی نیز مورد بهینه سازی قرار گرفته اند. سیستم های هشدار دهنده و همچنین سیستم های پیشگیری کننده از خطرات نیز بر روی آن نصب شده است ، یک توپ جدید با یک برجک نیز بر روی این نفربر نصب شده است که در مجموع با دارا بودن این تجهیزات این نفربر تبدیل به یک خودروی IFV شده است . این آپگرید به عنوان یک استاندارد آپگرید با نام M113 - MRV عرضه شده است و کشورهای دارنده این نفربر می توانند به منظور ارتقای M113 های خود این مجموعه آپگرید را تهیه کنند.

ام 113 آپگرید شده ارتش بلژیک

ام 113 آپگرید شده ارتش بلژیک

استرالیا
ارتش استرالیا به عنوان متحد آنگلوساکسون آمریکا دارای حدود 800 دستگاه نفربر M113 می باشد که این نفربرها به مرور در حال تبدیل به استاندارد AS4 هستند . در این استاندارد ، یک برجک گردون بر روی این نفربر نصب شده است که یک تیربار ام 2 کالیبر 50 بر روی آن نصب شده است و قابلیت گردش 360 درجه را دارا می باشد که به این وسیله فرمانده می تواند همه اطراف و جوانب نفربر را زیر نظر داشته باشد. همچنین دو پریسکوپ 360 درجه بر روی این نفربر نصب شده است که قابلیت دید گسترده را برای نفربر فراهم می آورد. موتور اورجینال این نفربر نیز با یک موتور جدید با قدرت 350 اسب بخار تعویض شده است و در مجموع توانایی های حرکتی نفربر نیز به میزان زیادی افزایش یافته است. تشکیلات مخابراتی و ارتباطی نفربر نیز مورد بهینه سازی قرار گرفته است.

نفربر ام 113 متعلق به ارتش استرالیا(ارتقا یافته)

نفربر ام 113 متعلق به ارتش استرالیا(ارتقا یافته)

ترکیه
ارتش ترکیه با دارا بودن بیش از 3000 دستگاه از این نفربرها ، امروزه یکی از بزرگترین کاربران این نفربر به شمار می رود ، M113 های قدیمی و فرسوده ارتش ترکیه در حال جایگزین شدن با نفربر ACV 300 می باشد ، ولی نمونه های سالمتر و جدیدتر این نفربر مورد بهینه سازی قرار گرفته اند ، موارد بهینه سازی این مدل شامل موتور و زره آن می شود. مدلهای بهینه شده ترکیه ای با استاندارد  تی 2 شناخته می شوند

ام 113 ارتقا یافته ترکیه
ام 113 ارتقا یافته ترکیه

رژیم صهیونیستی
صهیونیست ها در بهینه سازی تجهیزات قدیمی حرف اول را در جهان می زنند ، نمونه های بارز آن تبدیل میگ 21 به درد نخور و بی مصرف به میگ 2000 می باشد و یا تبدیل کلاش های قدیمی به گالیل و یا تبدیل تانک های قدیمی سنچوریون به نفربرهای پوما و ناکپادون می باشد. رژیم صهیونیستی با دارا بودن بیش از 6000 دستگاه از این نفربرها پس از آمریکا در رده دوم دارندگان این نفربر به شمار می رود ولی از نظر کاربرد هم اینک می توان رژیم صهیونیستی را در شمار بیشترین استفاده کننده از این نفربر به شمار آورد. بیش از 60 درصد از نفربرهای M113 صهیونیست ها هم اکنون در شرایط نرمال و مطلوب به سر می برند و در واقع ارزش بهینه شدن را دارا می باشند. نصب زره های جدید Iron Wall بر روی این نفربرها و همچنین نصب تجهیزات جدید هشداری و مخابراتی و نصب موتور جدید و بهینه بر روی این نفربر ، قدرت مانور این نفربر را افزایش داده است و کارایی آن به میزان چشمگیری افزایش یافته است. در واقع می توان گفت M113 های بهینه شده توسط رژیم صهیونیستی ، از نظر کارآمدی در رده نفربرهای روز جهان به شمار می روند.

نفربر ام 113 ارتقا یافته توسط ارتش اسرائیل

نفربر ام 113 ارتقا یافته توسط ارتش اسرائیل

ایتالیا
ارتش ایتالیا نیز با دارا بودن بیش از 3000 دستگاه از این نفربرها در شمار بزرگترین کاربران آن به حساب می آیند که البته نمونه های قدیمی تر و فرسوده تر این نفربر نهایتا تا سال 2013 از ارتش این کشور کنار گذاشته خواهند شد و تنها نمونه هایی که دارای بدنه و شاسی سالم هستند در خدمت باقی می مانند و عملیات بهینه سازی در قسمت زره آنها انجام خواهد گرفت.
نمونه هایی که معرفی شد ، نمونه های معروف بهینه سازی شده این نفربر به شمار می رود ، کشورهای زیادی هستند که M113 های خود را با کمک یکی از این استانداردها به روز کرده اند. کارشناسان نظامی پیش بینی می کنند این نفربر بتواند حداقل تا 10 سال آینده نیز نیاز های ارتشهای مختلف جهان را به یک نفربر سبک (و البته غیر تهاجمی) برآورده کند.

نفربر ام 113 متعلق به ارتش ایتالیا

نفربر ام 113 متعلق به ارتش ایتالیا

مشخصات کلی:

کشور سازنده : آمریکا
سال ساخت : 1960
تعداد ساخته شده : 80000
طول : 4.86 متر
عرض : 2.68 متر
ارتفاع : 2.5 متر
وزن : 12.3 تن
ظرفیت : 11 نفر + 2 خدمه
جنگ افزار : یک توپ 40 م.م
سرعت : 67 کیلومتر در ساعت در خشکی و 5.6 کیلومتر در ساعت در آب
توان : 275 اسب بخار


منابع:

مشرق نیوز

میلیتاری

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما بودجه های نظامی ایران در کدام بخش ها باید متمرکز شوند؟(انتخاب چند گزینه امکان پذیر است)
  آمار سایت
 • کل مطالب : 574
 • کل نظرات : 2077
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 2947
 • آی پی امروز : 91
 • آی پی دیروز : 300
 • بازدید امروز : 272
 • باردید دیروز : 1,369
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 103
 • بازدید هفته : 1,641
 • بازدید ماه : 8,621
 • بازدید سال : 434,116
 • بازدید کلی : 16,986,667
 • تبادل بنر دوستان
  مقام معظم رهبری:

  نشان ملی ثبت
  logo-samandehi