loading...

.::سايت نظامي آي آر ارتش|بزرگترین و متفاوت ترین سایت نظامی در ایران::.

پهباد اسنارک یک پرنده بی سرنشین تهاجمی با قابلیت های بسیار عالی است که نشان می دهد پهباد ها در مدت زمان نه چندان طولانی که از پیدایش شان می گذرد تا کجا پیش رفته اند .بدنه پهپاد اسنارک اساسا از

آخرین ارسال های انجمن
SARBAZ~e~VATAN بازدید : 2941 04 / 04 / 1392 نظرات (0)

پهباد اسنارک یک پرنده بی سرنشین تهاجمی با قابلیت های بسیار عالی است که نشان می دهد پهباد ها در مدت زمان نه چندان طولانی که از پیدایش شان می گذرد تا کجا پیش رفته اند .بدنه پهپاد اسنارک اساسا از الیاف کربن و کولار ساخته شده است، پهپادی سریع و سبک (با سرعت ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت) و در عین حال آرام و بی صدا (با ملخ های مخصوص که فوق العاده بی صدا هستند) که عملا در برابر رادار یا آشکار ساز مادن قرمز نامریی می باشد.

بالگرد بدون سرنشین

اسنارک می تواند یک محموله به وزن ۶۸۰ کیلوگرم را حمل نماید و توانایی حمل مواد منفجره (به اندازه کافی برای غرق کردن یک کشتی) و تجهیزات مراقبتی (همچون دوربین های مادن قرمز با وضوح بالا و قدرت بزرگنمایی ۷۵۰۰) را داراست.
اسنارک نخستین پهبادی است که با سوخت دیزلی کار می کند و این بدان معناست که می تواند به هر نیروی نظامی بپیوندد ، چراکه پهپادهای فعلی نیازمند سوخت ویژه ای هستند که با خود حمل می نمایند و این در حالی است که ارتش آمریکا قصد دارد در کلیه سطوح عملیاتی خود از یک نوع سوخت که همان سوخت دیزلی است استفاده کند ؛ آخرین و احتمالا مهمترین ویژگی پهپاد اسنارک آن است که می تواند به طور مداوم به مدت ۲۴ ساعت در هوا باقی بماند و این امر نمایانگر یک زمان پرواز بی نظیر و منحصر به فرد برای یک وسیله پرنده با چنین قابلیتی می باشد.
پهپاد اسنارک توسط شرکت نیوزیلندی TGR Helicorp که سازنده بالگردهای تجاری است ساخته می شود و به نظر می رسد این کشور در صنعت تسلیحاتی مستقلا در مسیر بزرگی حرکت می نماید که قادر است توانمندیهایی را فراتر از پهپادهای عمود پرواز کنونی ارائه دهد.

علاوه بر توانمندیهای مراقبتی ، تهاجم دوربرد و کاملا خودکار ، قابلیت حمل بار و نامرئی بودن پهپاد اسنارک آن را برای ماموریت های جستجو ، نجات و عملیات و تخلیه بیمارن ایده آل می سازد به طوریکه می تواند دو سرباز را با تجهیزات کامل به داخل یا خارج از منطقه نبرد انتقال دهد. بدیهی است در چنین شرایطی قابلیت نامرئی بودن در برابر رادار (رادار گریزی) بسیار مفید خواهد بود.
پهپاد اسنارک به گونه ای طراحی شده که گازهای اگزوز خود را بازیافت می نماید و در نتیجه گرمای بسیار اندکی از اگزوز آن خارج می گردد و این موجب می شود هدف گیری آن توسط موشک های جستجوگر حرارتی دشوار گردد ؛ این شرکت در حال افزایش ویژگی پنهان کاری پهپاد با ساخت ملخ های خاصی جهت کاهش سر  و صدای آن می باشد که گفته می شود به واسطه آنها صدای پهپاد از فاصله ۲۵۰ یاردی (۲۲۹ متری) شنیده نمی شود.

بالگرد بدون سرنشین

برد و سرعت قابل توجه اسنارک به این وسیله پرنده امکان پوشش سطح وسیعی را می دهد و آن را برای وظایفی که گاردهای ساحلی بر عهده دارند ، ایده آل می سازد.البته این امر برای کشور نیوزیلند چندان اهمیتی ندارد اما برای کشور همسایه اش استرالیا که دارای خط ساحلی گسترده ای است بسیار ایده آل می باشد.


تا کنون سه نمونه از این پهپاد ساخته شده است که میزان پیشرفت آن از هر نمونه به نمونه دیگر بسیار قابل ملاحظه می باشد.آقای ((ترور راجرز)) رئیس شرکت TGR Helicorp می گوید: ((پهپادهای MK2 , MK1 به موزه سپرده خواهند شد. اسنارک MK1 دارای موتور توربینی و سامانه انژکتوری جابیرو(Jabiru) استرالیایی بود و سامانه خنک کننده آن را خودمان ساختیم که در مجموع بیش از ۲۰۰ اسب بخار قدرت را با موتوری عمودی که با همکاری شرکت جابیرو ساخته شد به ما داد.))
به گفته آقای راجرز ، پهپاد MK1 می توانست ۸ ساعت به طور مداوم پرواز نماید و تنها مشکل این بود که با سوخت مخصوص هواپیما (AVGAS) پرواز می کرد اما ارتش خواهان این بود که همه وسایل از یک نوع سوخت استفاده نمایند ؛ بنابراین ما تصمیم گرفتیم از موتوری با سوخت سنگین بهره بگیریم و این کار امتیاز بزرگی در این رقابت نصیب ما کرد زیرا ما تنها کسانی هستیم که برای پهپادهای عمود پرواز از موتور دیزلی استفاده می نماییم.
راجرز می گوید: تنها یک هواپیمای بال ثابت کوچک بنام ((دیاموند)) وجود دارد که عملا با یک موتور کوچک مرسدس بنز کار می کند اما ما در گروه خود تنها کسانی هستیم که موتور دیزلی به کار می بریم و موتوری برای مقاصد خاص ساخته ایم.

هلیکوپتر بدون سرنشین

استفاده از موتورهایی که برای کارهای خودکار ساخته شده اند اغلب با مشکل مواجه می گردند چراکه این نوع موتورها معمولا در صورت از کار افتادن به سختی دوباره راه خواهند افتاد.
وی می افزاید: این موتور توسط شرکت دلتا هاوک در آمریکا طراحی و ساخته شده است و ما کارهای زیادی جهت افزایش قدرت موتور از ۱۶۰ اسب بخار تا ۲۴۵ اسب بخار در دست اجرا داریم. هدف ما رسیدن به قدرت قابل اطمینان ۳۰۰ اسب بخار در آینده است.
مدت زمان پرواز MK1 به ۱۱ ساعت افزایش داده شد و ما مدت پرواز مدل MK2 را به ۲۴/۵ ساعت رسانده ایم .اما از دستیابی به پیشرفت بیشتر دور نیستیم و فکر می کنیم که احتمالا بتوانیم مدت پرواز را به ۳۰ ساعت و مقدار حمل بار را به ۲۰۰۰ هزار پوند (۹۰۹ کیلوگرم) افزایش دهیم.
راجرز افزود: به منظور افزایش و رساندن مدت زمان پرواز و میزان محموله به مقادیر مذکور ، شرکت TGR Helicorp همه قسمت های اسنارک را به طور قابل توجهی بازنگری نموده است..... ما جهت گردش موتور را معکوس کرده ایم ، یک جعبه دنده جدید با طول عمر زیاد ساخته ایم و سعی داریم به طور بارز مشخصاتی را که قبلا به آن اشاره نمودم اصلاح نماییم.

بالگرد بدون سرنشین

وی خاطر نشان ساخت: یکی از طرح های در دست اجرا برای گام بعدی ، سامانه انژکتور دیزلی الکترونیکی کنترل از راه دور خواهد بود. سامانه انژکتور الکترونیکی معمولی با فشار ۱۲۰۰۰ پاوند بر اینچ مربع (PSI) کار می کند و ما در حال توسعه یک سامانه انژکتوری با فشار ۳۳۰۰۰ پاوند بر اینچ مربع هستیم که قطرات سوخت را به بخار تبدیل می کند و احتراق را کاملتر می نماید و کارایی آن توسط رایانه های نصب شده بر روی پهپاد که در حال حاضر در جای دیگری موجود نیست به حداکثر خواهد رسید.
وی در ادامه افزود: تا کنون کارها بسیار سریع بوده است اما ما چشم انتظار موفقیت های بیشتری هستیم. این وسیله پرنده یک بالگرد با اندازه های واقعی است که ۲۸ پا (۸/۵۳ متر) طول ، ۱۴پا(۶/۲۶) عرض و ۶ پا(۱/۸۳ متر) ارتفاع دارد.بنابراین ما هنوز پتانسیل های فراوانی در اختیار داریم.

وزن خالی بالگرد ۱۰۶۰ پاوند (۴۸۰ کیلوگرم) ، وزن پروازی ۲۵۰۰ پاوند(۱۱۳۳ کیلوگرم) و مقدار وزن محموله ۱۵۰۰ پاوند(۶۸۰ کیلوگرم) می باشد که در مقایسه با پهپادهای دیگرمورد مشابهی ندارد و اگر بتوانیم وزن محموله را به ۲۰۰۰ پاوند (۹۰۷ کیلوگرم) برسانیم این بالگرد بسیار توانمندتر خواهد شد.

ما ۲۴ موشک بر روی آن نصب کرده ایم که ۸ نوع آنها دفاعی هستند که خودمان ساخته ایم. همچنین می توان بر روی آن موشک سایدویندر را نیز نصب نمود. ما حتی یک موشک ماوریک را زیر آن بسته ایم. بالگرد مزبور این پتانسیل را دارد که مهاجمی خطرناک باشد. هر فروند بالگرد اسنارک به مبلغ ۵ میلیون دلار به فروش خواهد رسید که اگر با ایستگاه کنترل خود تکمیل شود به یک هواگرد مقرون به صرفه به همراه یک کاربر مبدل خواهد شد.

تنها پهپادی که ممکن است تا حدودی قابل مقایسه با پهپاد اسنارک باشد ، فایر اسکات است که در واقع یک بالگرد ((شوایتزر ۳۳۱)) با وزن محموله ۱۳۰ پاوند (۶۰ کیلوگرم) و سرعت ۶۵ نات (۱۲۰ کیلوگرم بر ساعت) و مداومت پرواز ۲ ساعت می باشد.


منبع:میلیتاری

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  به نظر شما بودجه های نظامی ایران در کدام بخش ها باید متمرکز شوند؟(انتخاب چند گزینه امکان پذیر است)
  آمار سایت
 • کل مطالب : 574
 • کل نظرات : 2077
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 2948
 • کاربران آنلاين
 • 01.fooladiran2
 • آی پی امروز : 236
 • آی پی دیروز : 300
 • بازدید امروز : 824
 • باردید دیروز : 1,369
 • گوگل امروز : 57
 • گوگل دیروز : 103
 • بازدید هفته : 2,193
 • بازدید ماه : 9,173
 • بازدید سال : 434,668
 • بازدید کلی : 16,987,219
 • تبادل بنر دوستان
  مقام معظم رهبری:

  نشان ملی ثبت
  logo-samandehi